banner banner banner

Багато роботи: Кому вигідна угода про ЗВТ України і ЄС

Умови в торгових угодах Євросоюзу з менш розвиненими країнами часто ставлять у більш вигідне становище Європу

Багато роботи: Кому вигідна угода про ЗВТ України і ЄС
joinfo

Умови в торгових угодах Євросоюзу з менш розвиненими країнами часто ставлять у більш вигідне становище Європу

Оригінал на сайті Bloomberg

Угода про свободу торгівлі, укладена Україною з Європейським Союзом, виявилася настільки суперечливою, що вона змусила цю колишню радянську республіку розірвати відносини з Росією, яка виступала проти більш тісних зв'язків Києва з Європою. Минуло кілька місяців з моменту вступу угоди в силу, і створюється враження, що ця угода приносить більше користі Євросоюзу, ніж допомагає Україні.

Це не означає, що угоду про свободу торгівлі не варто укладати. Проте це свідчить про наступне: якщо Київ хоче у більш довгостроковій перспективі отримати вигоду від вільної торгівлі, він повинен провести деякі зміни у себе вдома.

Європа і Україна розпочали переговори про укладання Угоди про асоціацію у 2008 році, а більш або менш закінчену форму вона отримала у 2012 році. Через рік президент Віктор Янукович під тиском Москви відмовився її підписувати; президент Путін хотів, щоб Україна приєдналася до його улюбленого проекту, який сьогодні називається Євразійський економічний союз. Рішення Януковича викликало масові протести в Києві, і через три місяці він був змушений тікати з країни.

Новини за темою

Новий проєвропейський уряд вирішив, не відкладаючи, підписати угоду, за якою Україна зобов'язана привести свої закони і правила у відповідність з рамковими вимогами Євросоюзу і яка знижує або скасовує більшість мит у торгівлі між цими двома сторонами.

Торгова частина угоди вступила в силу в січні 2016 року, і перші дані щодо її виконання не стали обнадійливими для України. За даними українського урядового статистичного відомства, за перші два місяці 2016 року обсяг торговельного обороту з Євросоюзом трохи зменшився, і при цьому експорт скоротився більше, ніж імпорт. Я проаналізував дані щодо обсягів і виявив, що середнє збільшення експорту в Євросоюз у порівнянні з минулим роком склало 2,1% у січні і лютому; однак середньозважені показники зростання імпорту виявилися на рівні 10,4%.

Іншими словами, крім роздратованої реакції Росії, яка підвищила торговельні бар'єри для України у відповідь на угоду з Євросоюзом, викликавши, таким чином, падіння експорту і імпорту, ця угода вносить негативний чистий внесок у торговий баланс України — не особливо приємна новина для країни, міжнародні резерви якої (13,2 мільярда доларів) менше тримісячних витрат на оплату імпорту.

На перший погляд, угода між Україною і Євросоюзом, будучи угодою з тарифів і квот, має перекіс на користь європейських компаній. Євросоюз встановив суворі річні квоти на деякі найбільш важливі для України експортні товари, а 1 квітня деякі квоти на 2016 рік — на мед, цукор, кукурудзу, виноградний та яблучний соки, а також на деякі види зернових — були вже використані. Були також використані і квоти на етанол. До 1-го травня була також вибрана квота на овес, а експорт пшениці і ячменю вже наближався до встановлених на цей рік лімітів.

Крім сільськогосподарських продуктів, Україна експортує метали. Укладена угода не змінила правил в цій області, які є вільними після того, як Україна в 2008 році вступила у Всесвітню торгову організацію. Ціни на сталь різко зросли на початку цього року, що викликало несподіване зміцнення гривні по відношенню до долара; в квітні це зростання дозволило поліпшити торговельний баланс країни, хоча відповідні дані ще не опубліковані. Однак наприкінці квітня ціни на сталь впали до рівня кінця березня.

Новини за темою

Статистика щодо другої половини року, найімовірніше, буде свідчити про збільшення дефіциту українського торгового балансу з Європою, тому що сільськогосподарські квоти будуть вичерпані, і нічим буде збалансувати випадання експортних поставок.

Умови в торгових угодах Євросоюзу з менш розвиненими країнами часто ставлять у більш вигідне становище Європу. Митний союз з Туреччиною, що набув чинності в 1995 році, наприклад, не надає турецьким фірмам доступу на деякі ринки країн, з якими у Євросоюзу діють угоди про вільну торгівлю, і в розпорядженні Туреччини немає контролю над такого роду угодами. Через 20 років після набрання чинності цієї угоди Туреччина має значний негативний торговий баланс з Європою. Однак подібний ефект пом'якшується величезним потоком європейських інвестицій в Туреччину: на 2014 рік, наприклад, їх загальний обсяг склав 64,9 мільярда євро (74 мільярди доларів), тоді як турецькі інвестиції в Європу досягли всього лише 8,3 мільярда євро. Наявна асиметрія допомагає Туреччині створювати робочі місця і розвивати критично важливі експертизи у своїх експортних секторах, що надає їй значну допомогу на ринках за межами Європи.

Європейські бюрократи сказали українцям про те, щоб вони не чекали негайних вигод від Угоди про асоціацію. Більш песимістично налаштовані люди, включаючи Ніколаса Берджа, керівника відділу торгівлі делегації Європейської Комісії в Україні, говорять про можливе поліпшення ситуації через 5-10 років. Більш оптимістично налаштовані люди, включаючи главу цього представництва Яна Томбінського, скорочують цей період до 2-4 років. У будь-якому випадку європейським компаніям необхідний час для того, щоб відкрити для себе Україну — зараз вона, в основному, є джерелом дешевої, але відносно добре підготовленої робочої сили - і створити там свої підприємства.

Однак, Україна зовсім не готова їх прийняти. Крім дестабілізуючої присутності підтримуваних росіянами бойовиків на сході країни — ситуація там не зміниться навіть у тому випадку, якщо вогонь припиниться і будуть проведені вибори в регіонах, що утримуються бойовиками, — найбільшою перешкодою є масштабна корупція та бізнес-клімат, що ускладнюють процес отримання прибутку за умови дотримання правил.

Президент Петро Порошенко змінив свої плани і не поїхав до Лондона на антикорупційний форум, організований прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном, і пояснюється це тим, що у нього нібито виникли проблеми з призначенням людей на ключові позиції, а також з просуванням законопроектів через парламент. Однак у Києві говорять про те, що він посоромився поїхати туди через останні викриття його офшорної активності, що містяться в так званому "Панамському досьє".

Новини за темою

Хоча немає даних про те, що Порошенко зробив щось незаконне, "Панамське досьє" розкриває кумівську мережу, представники якої керують країною. Однак рішення представників української еліти зберігати гроші і вести бізнес за межами України свідчать про наявність більш серйозних проблем: високі податки, надмірне регулювання та відсутність гарантій щодо прав власності. Не дивно, що на частку Кіпру — традиційної податкової гавані — припадає 27% прямих іноземних інвестицій в Україні. Не дивно і те, що Британські Віргінські острови (де Порошенко створив структуру, яка допомагає йому продати його кондитерський бізнес) "інвестували" майже стільки ж коштів в українську економіку, що і Сполучене Королівство, і більше, ніж Франція. Ці інвестиції, насправді, не є іноземними — вони зроблені, в основному, місцевими олігархами, включаючи самого Порошенка.

Україна може отримати вигоду від угоди з Євросоюзом тільки в тому випадку, якщо вона розробить прозорі і розумні правила для європейських інвесторів і забезпечить їх виконання. В іншому випадку ця угода буде просто важким тягарем для торговельного балансу, що не дає вести бізнес з Росією і ставить європейських експортерів у більш вигідне становище, ніж українських.

Леонід Бершидський

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>