banner banner banner

Атом тіснять: Які завдання доведеться розв’язувати новому керівникові "Енергоатому"

Після звільнення Юрія Недашковського (обіймав посаду з березня 2014 року) з посади президента НАЕК "Енергоатом", на частку якого припадає половина від усього обсягу електроенергії, виробленої в Україні, Кабмін призначив на цю посаду гендиректора Рівненської АЕС Павла Павлишина (понад 25 років працював у галузі). Він приймає керівництво держкомпанією з парком реакторів, які можуть ще 30 років гарантовано служити і надійно виробляти дуже дешеву електроенергію. Але при цьому новому керівникові доведеться зіткнутися і з низкою проблемних питань

Атом тіснять: Які завдання доведеться розв’язувати новому керівникові "Енергоатому"
Хмельницька АЕС Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Після звільнення Юрія Недашковського (обіймав посаду з березня 2014 року) з посади президента НАЕК "Енергоатом", на частку якого припадає половина від усього обсягу електроенергії, виробленої в Україні, Кабмін призначив на цю посаду гендиректора Рівненської АЕС Павла Павлишина (понад 25 років працював у галузі). Він приймає керівництво держкомпанією з парком реакторів, які можуть ще 30 років гарантовано служити і надійно виробляти дуже дешеву електроенергію. Але при цьому новому керівникові доведеться зіткнутися і з низкою проблемних питань

Спотворена модель PSO

З метою забезпечення населення дешевшою, ніж для промислових споживачів, електроенергією, Кабмін після переходу до ринку в оптовому сегменті поклав на "Енергоатом" спеціальні зобов'язання PSO. Згідно з чинною редакцією урядового рішення, держкомпанія, яка виробляє з найнижчою з усіх генерацій вартістю електроенергію, зобов'язана реалізовувати для потреб PSO 90% вироблених обсягів. Це, звісно, не найкраще впливає на її фінансові показники.

Втім, ситуація може покращитися. Директор "Енергоатом-Трейдинг" (ДП "Енергоатом") Сергій Бедін повідомив, що Кабмін схвалить постанову, яка передбачатиме виключення з PSO операторів систем розподілу та оператора системи передачі ("Укренерго"): їх зобов'яжуть купувати втрати (електроенергію для заповнення технологічних втрат у мережах) на вільному ринку.

Новини за темою

"Енергоатом" лобіював цю норму, оскільки в держкомпанії переконані, що передбачені для операторів систем розподілу втрати перевищують реальні потреби, а механізм спеціальних аукціонів дає можливість для спекуляцій і купівлі в завищених обсягах. "Сумарний обсяг закупівель перевищував потребу в рази: наприклад, Харківобленерго закупив вчетверо більше, ніж має технологічних втрат, Хмельницькобленерго – втричі більше", - розповів екс-президент "Енергоатому" Юрій Недашковський на міжнародній конференції "Ринок електроенергії в Україні й атомна енергетика: Шлях до стабільного розвитку чи деградація".

Поліпшенню фінансового положення "Енергоатому" та усунення перекосів, що виникли через спеціальні зобов'язання, має сприяти й низка положень законопроекту № 2233, який було ухвалено вчора в другому читанні і в цілому. Згідно з документом, виробники (крім альтернативної генерації) та імпортери зобов'язані до 2025 року продавати щонайменше 15% місячного обсягу в сегменті ринку "на добу вперед" (до ухвалення документа – 10%). Ця правка – на користь держкомпанії "Енергоатом", сказав голова парламентського комітету з питань енергетики і ЖКГ Андрій Герус: "Сьогодні "Енергоатом" тільки 10% електроенергії продає на вільний ринок. Після цієї правки він зможе продавати 15%, що дасть можливість отримувати більше грошей і підвищити зарплати на наступний рік".

Законопроектом також забороняється постачати електроенергію в Україну з Росії за двосторонніми договорами і на внутрішньодобовий ринок. При цьому залишається можливість імпорту з РФ на ринок "на добу вперед". У цей сегмент ринку (а також за двосторонніми договорами та на внутрішньодобовий ринок) може постачати електроенергію і Білорусь. Варто зазначити, що "Енергоатом" заявляв, що через низькі ціни на російську електроенергію його було практично "вибито" із сегменту. З огляду на те, що "продаж заявлених обсягів "Енергоатомом" та іншими учасниками ринку унеможливлено", держкомпанія вже звернулася до Антимонопольного комітету України через можливі антиконкурентні дії з боку імпортерів електроенергії з Росії та Білорусі.

Продовження термінів служби АЕС

Питання продовження термінів експлуатації АЕС перелічено серед пріоритетних завдань, поставлених перед новим керівником Міністерства енергетики та довкілля.

Ситуація далеко не безнадійна. "Ми можемо ще 30 років експлуатувати парк наявних реакторів з низькою амортизацією. Вони можуть гарантовано давати дуже дешеву атомну енергію безпечно і надійно тривалий час", - запевнив вчора на прес-конференції Юрій Недашковський. Він уточнив, що після заміни обладнання, що відпрацювало ресурс, і підвищення безпеки десять із наявних п'ятнадцяти енергоблоків отримали ліцензію на продовження термінів служби. Наразі завершується процедура видачі такої ліцензії на 11-й енергоблок.

Недашковський зазначив, що якщо застарілі насоси, системи технологічного керування та системи захисту можна змінювати, сам реактор є тим критичним елементом, за яким визначається, наскільки може бути продовжено строки служби енергоблоків. З огляду на це, рано чи пізно перед Україною постане необхідність будівництва нових реакторних установок (нові блоки не будувалися з 2004 року). Як один із варіантів – можуть бути малі модульні реактори на кшталт SMR-160. У червні 2019 року керівники "Енергоатому" і Holtec International підписали угоду про партнерство, яка передбачає створення міжнародного консорціуму, з метою сприяти ліцензуванню в Україні малих модульних реакторів типу SMR-160.

Варто зазначити, що терміни експлуатації нині робочих реакторів може бути продовжено і більш ніж на 30 років. Спільно з Національною академією наук розпочато програму "60 плюс". Для її реалізації буде взято в оренду дослідний реактор у Київському інституті ядерних досліджень.

Конкуренція атомної та "зеленої" генерацій

Чинна державна політика щодо відновлюваних джерел енергії передбачає обов'язкову купівлю у них електроенергії за базовим режимом, унаслідок чого при зростанні обсягів зеленої генерації заміщуються потужності АЕС. Вже цього року оператор мережі обмежував роботу атомних електростанцій ОЕС, хоча встановлені потужності "зеленки" становлять лише 3 тис. МВт (з огляду на змінні вітру і сонця використовують з коефіцієнтом корисної дії 30%). Але потужності генерації, як очікується, зростуть до 4 тис. МВт, що приведе, як очікують в "Енергоатомі", "до суттєвих обмежень для атомної генерації". "З урахуванням чинника імпорту "Енергоатом" вже має попередження від "Укренерго" про те, що навесні можливі суттєві диспетчерські обмеження. Це щонайменше 2-3 блоки-мільйонники можуть відправити в простий", - розповів екс-президент "Енергоатому". Він також повідомив, що з урахуванням попереджень оператора магістральних мереж було змінено план ремонтних робіт: згідно з ним, більшість ремонтів перенесено на час можливих обмежень роботи атомних блоків в об'єднаній енергосистемі.

Диверсифікація поставок палива для АЕС

Серед завдань, визначених міністерством перед новим президентом "Енергоатому", - зменшення імпортозалежності та диверсифікація постачальників ядерного палива. Зазначимо, що до 2014 року майже 98% свіжого ядерного палива імпортувалося з Російської Федерації (туди ж вивозилося 60% відпрацьованого палива на перероблення). Через відсутність сховищ для АЕС Україна щороку втрачала понад 200 млн дол. Загалом за роки незалежності наша країна витратила на вивезення відпрацьованого ядерного палива понад 2 млрд дол. З 2014 року українські АЕС почали переходити на американське паливо (постачає компанія Westinghouse). Станом на початок 2019 року, з використанням американських паливних збірок на українських АЕС виробляється близько 25% електроенергії. Після завершення етапу дослідної експлуатації і отримання дозволу Держатомрегулювання на промислову експлуатацію ядерного палива ця частка збільшиться до 40%. Варто зазначити, що серед завдань, окреслених міністерством перед новим керівником "Енергоатому", - забезпечення АЕС України концентратом природного урану власного виробництва в повному обсязі, що вимагає будівництва відповідних виробничих потужностей. Для єдиного в Україні добувача і переробника урану "СхідГЗК" міністерство нині шукає приватного партнера.

Підвішений енергоміст з ENTSO-e

Реалізація проекту енергомосту "Україна – ЄС", який передбачає часткову інтеграцію в європейську систему ENTSO-e, донедавна значилася у пріоритетах "Енергоатому". Він припускає розширення Бурштинського енергоострова шляхом включення до нього енергоблоку № 2 Хмельницької АЕС, 750/330 кВ підстанції "Західноукраїнська" та міждержавної електричної мережі Хмельницька АЕС – Жешув (Польща). Реалізувати проект планувалося на підставі державно-приватного партнерства. Комісія при Міненерговугілля на засіданні 9 серпня визначила переможцем конкурсу із залучення приватного партнера компанію (єдиний претендент) "Юкрейн пауер бридж компані лімітед". Вона заснована консорціумом компаній: американською Westinghouse (постачальник паливних зборок для українських АЕС), EDF (європейська енергетична компанія, 87% якої володіє держава Франція), польською Polenergia International та угорською компанією MVM.

Міністр енергетики і довкілля Олексій Оржель минулого тижня заявив, що сьогодні немає підтвердження з боку європейських споживачів про зацікавленість у проекті енергомосту. За його словами, Польща не зацікавлена в потенційних закупівлях електроенергії, яку планується виробляти на енергоблоці № 2 Хмельницької АЕС, що входить до складу ДП "НАЕК "Енергоатом", в межах проекту "Енергетичний міст "Україна-ЄС" таі експортувати її до цієї країни. Раніше глава "Укренерго" Всеволод Ковальчук заявив, що проект енергомосту "Україна - ЄС" містить значні ризики для енергосистеми України. Альтернативою проекту може бути вставка постійного струму, яка з'єднає Бурштинський півострів з ОЕС України. Вставка проектується НЕК "Укренерго" разом з фахівцями Світового банку.

Завершення будівництва сховища відпрацьованих ядерних відходів

Проект будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2, призначеного для сухого зберігання відпрацьованого палива енергоблоків № 1-3 ЧАЕС на строк до 100 років, реалізовується за допомогою міжнародних донорів. "Сухе" сховище для ВЯП Чорнобильської АЕС має прийти на зміну тимчасовому "мокрого" типу СВЯП-1. Юрій Недашковський уточнив, що реалізація проекту ЦСВЯП відбувається чітко за графіком: у I кварталі 2020 року заплановано завершення будівельно-монтажних робіт і початок пусконалагоджувальних, в середині року планується урочисто перерізати стрічку.

Відродження будівельно-монтажного потенціалу

Однією з проблем "Енергоатому", яку доведеться розв`язувати, є втрата будівельно-монтажного потенціалу, що може стати серйозною проблемою в разі рішення будувати нові енергоблоки, а також при реалізації добудови 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС (до 2015 року було розірвано угоду добудови за російськими технологіями), що також є пріоритетним проектом держкомпанії. За розрахунками, під час найактивнішої фази будівництва на двох енергоблоках повинно бути 5,5 тис. осіб будівельно-монтажного персоналу протягом приблизно 2 років. При цьому наявного штатного будівельного персоналу "Енергоатому" (близько 1 тис. осіб) для цього недостатньо. За останні роки потенціал було значною мірою втрачено (зокрема, й за рахунок трудової міграції до ЄС). Проектно-конструкторський потенціал ще не втрачено, але через значну втрату замовлень у РФ (після 2104 року) та недостатнім їх обсягом в Україні проектні організації "Енергоатому" переживають не найкращі часи.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>