Армія Вагнера і приватні військові компанії в Росії

Російський журналіст Аркадій Бабченко розмірковує про те, що Росія могла б легально надавати послуги найманих армій по всьому світу і навіть використовувати їх для посилення впливу на інших континентах

Армія Вагнера і приватні військові компанії в Росії
Фото з відкритих джерел

Російський журналіст Аркадій Бабченко розмірковує про те, що Росія могла б легально надавати послуги найманих армій по всьому світу і навіть використовувати їх для посилення впливу на інших континентах

Оригінал на сторінці російського журналіста Аркадія Бабченка в Facebook:

Розмови про приватні військові компанії в Росії спалахують з періодичністю кілька разів на рік. То Путін про них щось скаже, то закони до Держдуми вносяться, то спливають дії "ПВК Вагнера" в Сирії. І кожен раз це викликає резонанс, який можна порівняти з відкриттям Сатурна - вау, дивіться, ПВК! Насправді ж все це розмови для бідних. Тема приватних військових компаній в Росії зовсім не нова, і по суті вони існують вже давно.

Ще в 2010-му році на всіх сайтах рекрутингових агентств було вивішено оголошення про набір у "спільне російсько-іракське охоронне підприємство на високооплачувану роботу із забезпечення безпеки персоналу та об'єктів російської нафтової компанії в Іраку". Умови були шикарні - зарплата від восьми тисяч доларів США, премії, надбавки, вахтовий метод - якщо не помиляюся, півроку там, півроку вдома. Вимоги - хороша фізична підготовка, знання англійської, досвід служби в силових структурах (бажано з важкими погодними умовами), досвід участі в бойових діях вітається. Перевага віддається випускникам Рязанського повітряно-десантного училища.

Набирала на роботу компанія "Луком-А" - дочірня структура "Лукойлу", приватне охоронне підприємство, створене ще в дев'яностих ветеранами "Вимпела". Юридично, за формою, це ПОП, але по суті - чистої води ПВК, особливо у своєму іракському сегменті. "Лукойл" зараз активно розробляє родовища "Західна Курна-2" і "Блок-10", розташовані на півдні Іраку. Поки що їм нічого не загрожує, території, контрольовані ІДІЛ, знаходяться північніше, але охорона нафтових розробок, доставка вантажів, супроводження конвоїв, охорона нафтопроводів у воюючій країні - це типові, стовідсотково "ПВКшні" теми. Взагалі, в Іраку зараз працюють три російські компанії - крім "Лукойлу", це "Газпромнефть" і "Башнефть" - і, мабуть, з охороною і у них теж все в порядку.

Взагалі, ця тема - входження російських компаній в Ірак (а тендери ми там почали вигравати у 2009-му і 2010-му роках) - в ветеранському середовищі зчинила чималий ажіотаж. Один мій знайомий, який воював спочатку в Афгані в радянській армії, а потім в Іраку в армії США (один час Штати створювали якусь подобу іноземних легіонів за можливість отримання грін-карт), на повному серйозі робив бізнес-план і ходив на переговори в "Лукойл" в надії отримати цей контракт. Було дуже смішно дивитися, як він конкурував з іншим таким же ветераном чогось там антитерору, який до цього відправляв людей саперами на розмінування в Сербію і на супроводження вантажів в Нігерію. Ні, люди тему в цілому знали, і якби у нас була країна з чесними тендерами, може, навіть і мали б якийсь шанс, але тільки в реальності такі речі вирішуються зовсім на інших рівнях. В результаті один поїхав на Донбас сам, другий, думаю, постачає людей тепер і туди.

Новини за темою

Крім таких офіційних напівПВК, напівлегальні військові компанії почали рости як на дріжджах з появою сомалійських піратів. Це був сплеск приватної ініціативи в російському білявоєнному сегменті. Власне, саме військовими компаніями ці структури назвати складно, тому що для повномасштабного розгортання діяльності їм не вистачало якраз саме легальності, скоріше, це були невеликі групи однодумців, але в цей сектор ринку росіяни почали входити дійсно активно. Той же Вагнер, наскільки можна зрозуміти, починав саме в одній з таких структур. Схеми там, як правило, були простими - зброя, щоб не потрапляти під дію місцевого законодавства, на борт доставлялася міжнародними водами, судно проводилося через піратонебезпечний район, зброя прибиралася, судно прибувало в порт призначення. Власне, мотка колючого дроту і п'ятьох автоматів, як правило, цілком вистачало для спокійного проходження.

Втім, проводка судів - це найвідоміша частина піратської проблеми, а найбільш прибутковим було звільнення заручників. Один мій знайомий брав участь у звільненні сина якогось мільйонера, якому захотілося покататися там на яхті. Разом з яхтою його і взяли. Батько вважав, що найняти ПВК буде дешевше, ніж платити необхідну сомалійцям суму. Операція пройшла успішно. Втім, це було в складі іноземної ПВК.

Ще одні мої знайомі досить щільно і досить довго працювали в Іракському Курдистані. Все те ж саме - охорона, проводка вантажів, супровід конвоїв. Там було простіше всього - сіра зона, закони не діють, зброї, як піску.

Так що напівлегальна воєнка в країні існувала і до Вагнера. Під статтею про найманство всі ходили, звичайно, але тим не менш. Але по-справжньому цей рух розгорнувся, безумовно, на Донбасі і в Сирії.

Найцікавіше, що, незважаючи на цю вже практично офіційно створену структуру - у всякому разі, думаю, ні в кого немає сумнівів в тому, що замовником в цьому випадку є держава, - законів щодо ПВК як не було, так і немає. Путін виступає-виступає, головами кивають-кивають, а законопроект як лежав, так і лежить.

Вносили його до Держдуми вже два рази (останній у грудні минулого року), але він так і не прийнятий.

Власне, воно і зрозуміло - кому цей закон потрібен... Кого взагалі хвилюють закони в Росії? Є стаття за найманство, але весь Донбас затоплений "добровольцями" - ну і що? Немає закону про ПВК, а вони на повну силу штурмують Пальміру - ну і що? Навіть якщо б і був закон, жодна людина, не пов'язана з владою, навіть якщо офіцер супер-пупер спеціальних підрозділів, суперпрофесіонал і ветеран всіх воєн, створити свою ПВК тут не зможе принципі. З тієї простої причини, що ліцензувати цю сферу буде ФСБ. Ну, а далі все зрозуміло. Тому і з'являються такі тіньові структури типу вагнерівської, які з владою і ФСБ "вась-вась", отримують фактично держконтракти і відправляють людей воювати за трон Башара Асада. Всякі ліві люди в цей бізнес не допускаються і не будуть допущені ніколи. Закони їм ще подавай. Хе.

Судячи з того, що про підрозділ Вагнера написала "Фонтанка", це вже, навпаки, ПВК лише за формою, а не по суті. Приватні військові компанії все ж не армія. Вони більше спрямовані на виконання вузькопрофесійних завдань, ніж на штурм міст. Ці їхні завдання ближчі до завдань диверсійно-розвідувальних груп. І у виконанні цих завдань вони намагаються користуватися передовими тактиками і технологіями. Просто тому, що - так, це дорого, але інакше ще дорожче. З цієї точки зору - знову ж судячи виключно з написаного - підрозділ Вагнера - це не приватна військова компанія, а приватний мотострілецький батальйон. Протитанкові і гранатометні взводи, рота зв'язку, медрота - структура та ж.

Новини за темою

Те ж ставлення до людей. Швидке навчання базовим навичкам на полігоні - і вперед на війну, відпрацьовувати контракт.

Все це цілком вбудовується в наш сучасний спосіб ведення бізнесу.

Просто Собянін за наші гроші кладе плитку, а Вагнер - людей.

Ось і вся різниця. Але людям подобається. Черга стоїть.

А ось якщо чутки про те, що Мозговий і Бетмен на Донбасі були усунені також людьми з ПВК Вагнера, є правдою, це вже набагато ближче до розуміння діяльності таких структур.

З армією в цьому випадку складніше. В армії все-таки дуже сильно розвинена система "свій-чужий". Її складніше мотивувати на відстріл своїх.

З найманцями, які не знають імені сусіда по ліжку, в цьому сенсі набагато простіше. Власне, передбачається, що в ідеалі ПВК якраз про це - десь захистити об'єкт, десь захопити об'єкт. Десь провести конвой, десь довбонути конвой. Десь звільнити заручників, десь взяти в заручники. Десь врятувати когось, а десь когось грохнути.

Взагалі ж, була б Росія країною, що має нормальну державу, яка має нормальну стратегію в області військового комплексу і в області зовнішньої політики, ми б мали всі шанси стати світовим лідером на ринку приватних військових компаній. У Росії для цього є все. Всі дані. Ось просто все. І два наших найголовніших ресурси - бідність і війна.

Як серби після останніх балканських воєн складають тепер ядро будь-яких ПВК, так і у росіян тепер автомат Калашникова теж в ментальності. Ми - воююча країна. Ми - країна з практично безкоштовним людським життям. Ми - країна з готовим і вбивати, і гинути молодим чоловічим населенням. У Росії повно людей, готових виконувати завдання як наймані воїни. Просто невичерпний ресурс. Ресурсів для власної Кремнієвої долини у нас немає. А з приватними арміями пішло б просто на ура. Хоч дивізіями формуй. І при цьому можна демпінгувати, як в жодному іншому сегменті економіки.

У злиденній країні за дві-три тисячі доларів можна буде набрати людей, готових іти на штурм Пальміри хоч з консервним ножем у руці, відмовившись від страховки, від медичних виплат, від згадки про себе і від власного імені на хресті.

Хтось відправляє по всьому світу економістів та інженерів, ми ж могли б відправляти по всьому світу найманців. Клондайк.

Причому в слові "найманець" я не бачу ніякого негативного значення. Погодьтеся, куди краще відправляти на війну людей за їхнім власним вибором за нормальні гроші і зі страховкою, ніж вісімнадцятирічних хлопців з примусу чи за допомогою затуманення мізків. Куди етичніше воювати дорослими чоловіками, ніж дітьми.

В цілому ж, якщо говорити серйозно, то Росія і справді на цьому ринку могла б відігравати провідні ролі. Особисто я ідею ПВК підтримую обома руками. Це військова стратегія майбутнього. Там, де держава не хоче брати участь у виконанні завдань безпосередньо, вона може брати участь за допомогою ЧВК. Для виконання сірих завдань у сірій правовій зоні є тільки два інструменти - спецназ і ПВК. А сірі зони будуть ще довго. На жаль, сучасний світ такий. І якщо Росія надалі хоче стати світовою державою (на даний момент за фактом вона такою не є), вона не зможе не мати своїх інтересів в глобальній світовій політиці. І ПВК - це унікальний інструмент світової експансії шляхом симбіозу військової та економічної стратегії.

Новини за темою

Якщо говорити про ідеальну Росію, де є держава, що має свої стратегії розвитку, здатна прогнозувати майбутній уряд, де працюють закони, і взагалі все зроблено з розумом, то вся Аденська затока говорила б зараз російською. І провідним гравцем у регіоні була б Росія.

І нарівні з Китаєм і США в Африку увійшла б і Росія. Ось вже де для військових компаній, що охороняють приватний бізнес з видобутку ресурсів, підтримуваний державою, був неляканий ринок. Зовнішню політику треба робити саме так. В регіони треба входити саме так. А не шляхом забирання непотрібного півострова і окупації депресивного регіону танковими колонами.

Але цей континент втрачений майже повністю - Китай звідти вже не виколупати.

І "Лукойл" замість можливого десятка родовищ розробляє всього два.

Але це якщо говорити, як могло б бути, якби було б так, як повинно бути по розуму.

Це можна зробити. У держкорпорації он вийшло ж в Іраку більш-менш адекватно. Може вийти і не в корпорацій. Було б бажання і політична воля. Я бачив достатньо людей, які готові цим займатися і здатні цим займатися. Тільки вони не хочуть це робити нелегально. Не хочуть весь час ходити під статтею. Так що бажання є. А з волею - не дуже. Тому що це йде врозріз інтересам нинішньої держави. Тому що незалежні приватні збройні воєнізовані формування - тобто саме військові компанії, а не білядержавні приватні армії - в цій країні існувати не можуть.

Для цього потрібна свобода підприємництва, незалежність судової системи, повне перетрушування ФСБ, володіння зброєю, знищення корупції і взагалі інша країна. В результаті і з'являється щось таке ну дуже вже гібридне, що виконує ніби як державні завдання ніби як приватними методами.

Так що - поки що є так, як є. І буде так, як буде. Ну, хоч Пальміра наша. І на тому спасибі.

Аркадій Бабченко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>