Американський "Абрамс" проти російської "Армати": Який танк сильніший?

Американський "Абрамс" проти російської "Армати": Який танк сильніший?
Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті The National Interest

Якщо напруженість між Росією і США виллється у відкриту війну в Європі, вона неминуче стане ядерною. Але навіть у разі початку третьої світової сповзання до ядерного Армагеддону буде поступовим. Якщо взяти за приклад малоймовірний сценарій конфлікту кінця 2020-х років де-небудь в районі Калінінграда, який може розгорітися через якесь ненавмисне зіткнення, то в ньому зійдуться російські та американські танки.

Новини за темою

До середини 2020-х років у складі танкових військ американської армії будуть переважати основні бойові танки компанії General Dynamics M1A2 SEP v.4 "Абрамс". Порівняно з сьогоднішніми моделями SEP v.2 і SEP v.3, які тільки починають надходити на озброєння, SEP v.4 отримає вдосконалені прилади виявлення, кращий захист і мережеві можливості. Але в основному це буде машина, схожа на сьогоднішній "Абрамс".

А ось на озброєнні російських сухопутних військ, швидше за все, буде суміш танків Т-72Б3М, Т-80БВМ, Т-90М і певна кількість машин Т-14 "Армата". На папері найгрізнішими з них є Т-14, який має сучасні системи захисту і оснащений безлюдною вежею. Крім того, у нього чудові характеристики маневреності.

Т-14 "Армата" Фото з відкритих джерел

Випускник Університету прикладних наук капітан Стефан Бюлер, що служить у Центрі підвищення кваліфікації збройних сил Швейцарії офіцером зі знешкодження вибухових пристроїв і одночасно командиром танкової роти, стверджує, що Т-14 має найкращі показники питомої потужності на одиницю ваги при однаковому навантаженні на ґрунт. Отже, 48-тонна "Армата" більш маневрена, ніж "Абрамс", та й німецький "Леопард 2".

"У Т-14 така ж потужність двигуна, як у танків "Леопард 2" і М1 "Абрамс", але маючи бойову вагу 48 тонн, він на 20% легший, завдяки чому питома потужність його двигуна складає 31,3 к. с. (кінських сил) на тонну. Порівняно із західними аналогами, що мають питому потужність 24 к. с. на тонну, новий російський танк набагато більш рухливий і маневрений, — написав Бюлер. — Гусениці у нинішньої версії Т-14 вужчі порівняно з машинами "Леопард 2" і М1 "Абрамс", але завдяки меншій вазі він не дуже потребує широких гусениць. Питомий тиск на ґрунт у нього буде приблизно таким же, як і в західних танків".

Новини за темою

Крім того, використовуючи поєднання активних систем захисту, реактивної броні та пасивної багатошарової броні, Т-14 надійніше захистить свій екіпаж у порівнянні з західними машинами, такими як "Абрамс". Далі Бюлер зазначає, що безлюдна башта "Армати" дає деякі переваги. "Ґрунтуючись на цих міркуваннях, ми повинні зробити висновок про те, що Т-14 "Армата" забезпечує екіпажу більш високу ступінь захисту порівняно із західними танками, хоча бойова вага у нього значно нижча", — пише він.

Якщо говорити про прилади виявлення, "Абрамс" збереже свої переваги, оскільки в цьому напрямі росіяни відстають. Однак Бюлер зазначає, що прилади виявлення є проблемою для всіх танків. "Якщо порівнювати відеокамери й оптико-електронні приціли з більш старими оптичними системами, то вони, як і раніше, уразливі для вогню противника і можуть тріскатися. Оптика є і буде ахіллесовою п'ятою бойових танків, у тому числі Т-14", — зазначає швейцарський офіцер.

М1А2 SEP v4 Abrams Фото з відкритих джерел

У безлюдної вежі є ще один недолік: командир не може висунути голову назовні, щоб краще оцінити ситуацію. Але цю проблему допоможуть вирішити технології. "Зараз експерти сперечаються в основному про те, чи позбувається командир необхідного огляду, коли сидить всередині танка, і чи дають йому телекамери й оптико-електронні прицільні пристосування той самий обсяг інформації, що й оптичні пристрої з системами спостереження, які встановлені на танках нинішнього покоління, — пише Бюлер. — Погляд в небо дає відповідь на це питання (технічний). Льотчик F-35 бачить крізь літак, маючи індикатор на лобовому склі. Комп'ютер створює віртуальне тривимірне зображення, отримуючи відеосигнали від встановлених всюди камер. Командир стежить за цим зображенням за напрямом свого зору. Ізраїльська компанія ELBIT Systems вже запропонувала таку технологію під назвою "Залізний зір" (Iron Vision) для броньованої техніки. Завдяки їй командир Т-14 бачитиме поле бою навіть краще, ніж командир танка з небезлюдною вежею".

Новини за темою

Швидше за все, характеристики у Т-14 і "Абрамса" приблизно однакові, й жоден із цих танків не буде мати неперевершені переваги. Однак більш досконалі прилади виявлення "Абрамса", а також вищий рівень підготовки в американській армії і краща доктрина дадуть США невелику перевагу. Звичайно, якщо вибухне справжня війна між США і Росією, дрібні тактичні питання не матимуть жодного значення перед обличчям ймовірного ядерного голокосту.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів