Американські санкції викликають паніку серед російських олігархів

Спрямовані проти олігархів точкові персональні санкції призводять до виникнення серйозної проблеми для путінської влади. Росія — це авторитарна клептократія. Відданість еліти президенту значною мірою залежить від того захисту, який він може їй гарантувати. Олігархам не подобаються санкції, особливо ті, через які їм буде важко насолоджуватися накопиченими і розташованими за кордоном багатствами, такими як розкішна нерухомість у Лондоні, Нью-Йорку і на Рив'єрі, а також численними офшорними рахунками, про які йдеться в "Панамських документах"

Американські санкції викликають паніку серед російських олігархів
The Guardian

The Guardian

Сайт британської газети

Спрямовані проти олігархів точкові персональні санкції призводять до виникнення серйозної проблеми для путінської влади. Росія — це авторитарна клептократія. Відданість еліти президенту значною мірою залежить від того захисту, який він може їй гарантувати. Олігархам не подобаються санкції, особливо ті, через які їм буде важко насолоджуватися накопиченими і розташованими за кордоном багатствами, такими як розкішна нерухомість у Лондоні, Нью-Йорку і на Рив'єрі, а також численними офшорними рахунками, про які йдеться в "Панамських документах"

Оригінал на сторінці The Guardian

У Росії породжувана пропагандою надія є невгасимою, і найбільше це відчутно в інформаційному агентстві ТАСС. "Європа починає розуміти, що її політика санкцій проти Росії є "безглуздою і марною", - процитувало воно в понеділок члена комітету Державної Думи з міжнародних справ Сергія Железняка. Росії варто віддати належне: деяких своїх цілей вона домагається невблаганно.

Справа в тому, що РФ дуже хочеться позбутися від міжнародних санкцій, які було запроваджено після її військової інтервенції в Україну та анексії частини її території. У Британії про це майже не говорять, хоча це дуже важливо. Санкції стали в самий центр розслідування взаємовідносин між Трампом і Путіним, а також можливої змови. Для Трампа це може стати своєрідним "Рашагейтом". Скасування санкцій було однією з тем скандально відомої зустрічі, що відбулася в червні 2016 року між російськими представниками та членами передвиборного штабу Трампа, серед яких був Дональд Трамп-молодший. Коли було запроваджено санкції, Гілларі Клінтон обіймала посаду держсекретаря. Це стало однією з кількох важливих причин, через які путінська система та її армія хакерів, ботів і тролів наполегливо намагалися послабити її позиції, а то й допомогти Трампу.

Американські санкції мають величезне значення завдяки глобальній фінансовій вазі і впливу Америки. Але Володимир Путін дуже хоче, щоб європейські та американські санкції було ослаблено. Рішення про їхнє запровадження було ухвалено у взаємодії. Російські гроші можна знайти в Європі всюди. У своїй нещодавно виданій книзі "Росія і вкрай праві на Заході" (Russia and the Western Far Right) дослідник Антон Шеховцов вбачає зв'язок між кремлівською підтримкою популістських рухів у Європі та систематичними засудженнями антиросійських санкцій, з якими виступають лідери цих рухів.

Новини за темою

Це питання поки відійшло на другий план, але воно може стати знову актуальним у лютому, коли буде ухвалюватися американський закон, що передбачає нові й досить значні санкції проти Росії. Дональд Трамп неохоче підписав цей законопроект у серпні, зробивши це після того, як за нього майже одноголосно проголосував конгрес, який вирішив не дати Трампу скасувати санкції в односторонньому порядку після публікації доповіді американських спецслужб про втручання Росії у вибори. Цей законопроект отримав знакову назву "Протидія ворогам Америки за допомогою санкцій". У ньому є розділ 241, який може стати громом серед ясного неба для путінської піраміди влади. Там йдеться про те, що до лютого 2018 року американська адміністрація повинна представити в конгрес детальну доповідь з "інформацією про найбільш впливових російських олігархів", про їхні відносини з Путіним, про факти їхньої корупції, про розміри їхніх статків і джерела доходів. Будь-хто, хто буде відповідати зазначеним критеріям, може зазнати впливу персональних санкцій, таких як заморожування рахунків і заборона на видавання віз.

Безпрецедентних американських перевірок зазнають не лише найбагатші люди Росії, а й члени їхніх сімей, а також усі ті, хто займається з ними бізнесом на Заході. Таким чином, масштаби нового законопроекту виходять далеко за рамки тих заходів, які до цього часу вживалися проти путінського оточення. Якщо буде ухвалено закон про санкції і якщо його будуть повністю виконувати, це може призвести до дестабілізації режиму, а не тільки до неприємностей для найближчих путінських однодумців.

Новини за темою

У результаті серед російських олігархів було посіяно щось схоже на паніку. Колишній координатор щодо санкцій з адміністрації Обами Деніел Фрід (Daniel Fried), який нині працює в аналітичному центрі "Атлантична рада", нещодавно розповів мені, що нічого подібного він раніше не бачив. Російські олігархи наповнили Вашингтон своїми лобістами та адвокатами, які намагаються з'ясувати, що їх може очікувати. "Вони хочуть знати, чи будуть складатися чорні списки", — сказав Фрід, з яким неодноразово зв'язувалися ці емісари та який виразно відчув їхній "відчай". Moscow Times повідомляє з Росії, що найбільш заможні росіяни розгубилися, оскільки не знають, як уникнути майбутнього удару. Деякі юридичні фірми нібито радять цим людям розлучитися зі своїми дружинами і зареєструвати свої активи на колишніх дружин, щоб їхнє майно було в безпеці.

Спрямовані проти олігархів точкові персональні санкції призводять до виникнення серйозної проблеми для путінської влади. Росія — це авторитарна клептократія. Відданість еліти президенту значною мірою залежить від того захисту, який він може їй гарантувати. Путін готується до переобрання в березні майбутнього року, коли йому буде 65 років, однак він хоче бути впевненим у тому, що створена ним система правління, як і раніше, є міцною, як сталь. Олігархам не подобаються санкції, особливо ті, через які їм буде важко насолоджуватися накопиченими і розташованими за кордоном багатствами, такими як розкішна нерухомість у Лондоні, Нью-Йорку і на Рив'єрі, а також численними офшорними рахунками, про які йдеться в "Панамських документах".

Новини за темою

Російський істеблішмент може продовжувати співати свою пісню про патріотизм, але він воліє жити за межами Росії, чудово розуміючи, що майнові права найкраще захищено там, де є влада закону.

Той, хто сумнівається в шокуючих наслідках цього закону, повинен задуматися, як російський режим відреагував на закон Магнітського, схвалений у 2012 році і такий, що став прообразом більш обширних санкцій, запроваджених двома роками пізніше, а також на санкції, за які конгрес проголосував цього року. Даючи в липні свідчення в сенатському юридичному комітеті, британсько-американський бізнесмен Білл Браудер, який очолював кампанію за схвалення цього закону, чітко дав зрозуміти, наскільки важливо Путіну "гарантувати безкарність" своїм близьким соратникам і ставленикам, забезпечуючи безперебійну роботу "системи незаконного накопичення статків". Москва у свою чергу звинуватила Браудера в трьох вбивствах у спробі зганьбити цього впливового іноземного критика.

Можливо, Путін і популярний, проте олігархи жодною популярністю в країні не користуються. Трамп тим часом заявляє, що йому нема чого приховувати, і вірить в путінські спростування російського втручання. Але санкції все одно маячать на задньому фоні. Під час своєї поїздки до Азії Трамп поскаржився на те, що Росія зазнала "дуже, дуже суворих санкцій... Ці санкції запроваджено на дуже високому рівні та було схвалено зовсім нещодавно. Час уже повертатися до нормалізації".

Адміністрація Трампа поки ще не застосувала нові санкції наповну. Насправді з'явилося чимало ознак того, що вона гальмує їхню реалізацію і не хоче здійснювати ці заходи. Однак годинник цокає, і до лютого залишається зовсім мало часу, як і до березневих президентських виборів. Відстань від Трампа до Путіна становить 8 тис. км, але вони чують ці години виразно і чітко.

Наталі Нугайред

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів