banner banner banner banner

Америка не має шансів у Арктичному регіоні?

Америка не має шансів у Арктичному регіоні?
З відкритих джерел

Оригінал на сайті The National Interest

Стратегічна боротьба з Китаєм і Росією стала важливим аспектом Арктичної стратегії США, хоча лише п'ять років тому заклики звернути пильну увагу на Арктичний регіон, звернені до Сполучених Штатів, тільки починали звучати. Розглянемо, наприклад, той висновок, який було зроблено в доповіді Міністерства оборони з Арктичної стратегії, представленій у Конгресі США в червні 2019 року: "У Сполучених Штатів є низка взаємопов'язаних інтересів національної безпеки, які мають відношення до Арктичного регіону... Арктика — це потенційний коридор для стратегічного суперництва.

Арктика - це потенційний майданчик для агресії і розширеного суперництва між великими державами, який охоплює простір між двома ключовими регіонами — Індо-Тихоокеанським регіоном/Європою і територією Сполучених Штатів. Інтереси Сполучених Штатів включають у себе збереження гнучкості для проекції глобальної потужності, в тому числі шляхом забезпечення свободи судноплавства і польотів, а також обмеження здатності Китаю і Росії використовувати регіон як коридор для суперництва, який дозволить їм просувати їхні стратегічні цілі за допомогою агресивної поведінки".

Новини за темою

Арктика - це регіон, на який американські політики рідко звертають увагу, але який відіграє ключову роль у політиці світових держав. Через наслідки зміни клімату в Арктиці відкриваються нові економічні можливості, і великі світові держави все частіше заявляють про свій намір домінувати в цьому регіоні. На жаль для американських стратегів, Вашингтон сильно відстає від своїх суперників.

Наприклад, у розпорядженні берегової охорони США є всього два криголами. Хоча у Китаю теж всього два криголами, для повноти картини необхідно відзначити, що у російського флоту нині є щонайменше 40 криголамів, а до 2035 року у нього буде на 13 атомних криголамів більше. Хоча використовувати дані про кількість криголамів як єдиний показник для оцінювання перспектив стратегічного суперництва в Арктиці - це, звичайно, не зовсім правильно, враховуючи різноманітні загрози, з якими в цьому регіоні стикаються такі суперники, як-от Китай і Росія, все ж розрив дійсно існує, і розміри криголамного флоту - це тільки вершина айсберга.

Згідно із законом про бюджетні асигнування на національну оборону на 2021 рік, який нині перебуває на розгляді в Конгресі США і в якому міститься посилання на документ про стратегічні перспективи Берегової охорони США від квітня 2019 року, "продемонструвавши прагнення до оперативної присутності, Канада, Данія і Норвегія вже зробили стратегічні інвестиції в будівництво патрульних кораблів із криголамними можливостями... Сполучені Штати — це єдина арктична держава, яка не зробила подібних інвестицій у надводні кораблі з криголамними можливостями, які дозволяють гарантувати безпеку на морі".

Окрім кроків для вирішення питання з інвестиціями, в законопроекті Палати представників також міститься заклик до створення консультативного комітету з морських перевезень в Арктиці і спрямована до берегової охорони вимога надати звіт про арктичний потенціал Збройних сил (особливу увагу пропонується приділити порівнянню з потенціалами Збройних сил іноземних держав). Нарешті, цей законопроект закликає Міністерство оборони США створити регіональний центр дослідження безпеки в Арктиці, що стане великим кроком у напрямку вивчення цього регіону.

На макрорівні в новому тисячолітті глобальна стратегія Сполучених Штатів стає все більш безконтрольною і нерозумною. Значення Близького Сходу як напрямку першорядної важливості зменшилося, а думки американських політиків все більше займає підйом Китаю. Адміністрація Обами спробувала позначити цей радикальний зсув пріоритетів терміном "розворот до Азії", сконцентрувавшись на тому, щоб стримувати Китай переважно економічними засобами, головним чином за допомогою торговельної угоди про Транстихоокеанське партнерство.

У період роботи нинішньої адміністрації пропаганда жорсткої позиції щодо Китаю досягла свого максимуму, і передвиборчі штаби Трампа та Байдена тепер обмінюються ударами, намагаючись продемонструвати свою готовність дати відсіч Китаю — принаймні на період передвиборчої кампанії, — тобто опір неконтрольованому зростанню Китаю став важливим пріоритетом уздовж усього політичного спектру. 

Очевидно, Китай становить загрозу, яка радикальним чином відрізняється від усього того, з чим Сполучені Штати стикалися раніше. Пекін демонструє кричущу неповагу до міжнародних законів і норм (як ми могли спостерігати на прикладі суперечок довкола Південно-Китайського моря) і відверто презирливе ставлення до демократії та прав людини (в Гонконзі або на прикладі уйгурів у Китаї). Ба більше, враховуючи зростальну залежність глобальної економіки від Китаю, стає зрозуміло, що Пекін буде тією багатосторонньою і складною проблемою, яку доведеться вирішувати не одному поколінню американських політиків.

Стрімке зростання Китаю залишався практично непоміченим, й, ігноруючи його, Сполучені Штати забули навіть про головні принципи своєї глобальної стратегії. Подумайте, наприклад, про поступове проникнення Китаю в Західну півкулю, де він переконав 19 держав Латинської Америки і Карибського басейну підписати з ним угоди в рамках ініціативи Сі Цзіньпіна "Один пояс, один шлях". Китай проник практично в усі регіони світу. Від Індо-Тихоокеанського регіону й Африки до Європи і Латинської Америки — Китай вже почав зміцнювати свої позиції і кидати виклик міжнародному устрою. Друга холодна війна вже почалася, а Сполучені Штати грілися в променях своєї слави занадто довго. 

У січні 2018 року Китай проголосив себе "навколоарктичною державою" — чим розсмішив картографічну спільноту, - і почав готуватися до реалізації своєї ініціативи "Полярний Шовковий шлях". Стратегічне значення тих економічних можливостей, які відкриває Арктика, поки до кінця не зрозуміле, проте вже зараз очевидно, що Китай заявив про своє рішуче прагнення стати важливим гравцем у відносно ексклюзивній грі. Як і у випадку з ініціативою "Один пояс, один шлях", Китай буде використовувати інвестиції як свій квиток на шоу - в 2013 році Китай отримав статус оглядача в арктичній раді, міжурядовому форумі, присвяченому співпраці "арктичних держав" (Сполучені Штати, Канада, Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Швеція і Російська Федерація) в Арктиці.

Ба більше, Китай співпрацює з Росією в реалізації проектів із видобутку енергоресурсів на півострові Ямал на півночі Росії, а в 2018 році Росія і Китай запустили спільний проект із будівництва СПГ-танкера з криголамними можливостями — проект, яким керують компанії Cosco і "Совкомфлот" і в якому частину витрат беруть на себе російська компанія "Новатек" і Фонд Шовкового шляху. Протистояння в Арктиці такому противнику, як Росія, спричинить цілу низку викликів, проте перспектива спільного російсько-китайського виклику інтересам Сполучених Штатів у Арктиці - це потенційний технотрилер і нічний кошмар, протистояти якому Америка абсолютно не готова.

Арктика - це не тільки "потенційний коридор для стратегічного суперництва" і не тільки "потенційний майданчик для розширеного суперництва між великими державами". Ця гра вже почалася, й американські політики відстають від своїх колег з інших країн у реакції на цю загрозу. Геологічний комітет США підрахував, що в Арктиці знаходиться приблизно 90 мільярдів барелів нерозвіданих запасів нафти, що становить близько 13% світових запасів, і приблизно третина нерозвіданих запасів природного газу. Гонитва вже почалася, і Сполучені Штати на цю мить не в змозі її очолити.

Адміністрація Трампа продемонструвала готовність скористатися частиною цих природних ресурсів, коли в 2017 році після ухвалення досить неоднозначного законопроекту Конгрес США вирішив дозволити американським енергетичним компаніям почати дослідження природних ресурсів у Арктичному національному заповіднику дикої природи (Arctic National Wildlife Refuge). Цей заповідник, який перебуває під управлінням Міністерства природних ресурсів, є великою ділянкою "останньої великої незайманої природи" і включає в себе приблизно 78 тисяч квадратних кілометрів у районі Норт-Слоуп на Алясці — за площею він приблизно дорівнює Чеській Республіці.

Новини за темою

Адміністрація вже почала реалізацію планів щодо поступового відкриття цих територій для буріння на нафту і газ за допомогою програми здавання ділянок в оренду енергетичним компаніям. Оскільки панування в галузі енергетики є важливим пріоритетом адміністрації Трампа, навряд чи заклики захисників довкілля та місцевих племен, які виживають завдяки стадам північних оленів, якимось чином змінять ситуацію. (Тим часом низькі ціни на нафту і різке падіння світового попиту можуть уповільнити темпи реалізації цих планів.)

Дотепер Сполучені Штати закривали очі на амбіції Китаю практично у всіх регіонах світу. Ці амбіції Китаю було спрямовано в тому числі на Арктику, і, щоб перешкодити Росії і Китаю диктувати правила гри у всьому арктичному регіоні, Америка повинна як слід підготуватися до того, щоб захищати свої інтереси там. Розвідувальні роботи, вивчення цього регіону і звіти берегової охорони - це важливі кроки разом із планами Конгресу побудувати ще шість криголамів упродовж найближчих кількох років, що дозволить трохи змінити співвідношення сил.

Якщо Китай і Росія об'єднають свої сили для здійснення спільної діяльності в Арктиці, це співвідношення складе 42 криголами проти восьми, тобто перевага буде на боці Москви і Пекіна. Якщо Пентагон вважає, що його місія в Арктиці полягає в тому, щоб "обмежувати здатність Китаю і Росії використовувати цей регіон як коридор для суперництва, який дозволить їм просувати їхні стратегічні цілі", тоді він абсолютно не підготовлений до виконання цієї місії.

Майкл Лайонс

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>