Петро Порошенко і Дональд Трамп
Порошенко/Twitter

Президенти Петро Порошенко і Дональд Трамп таки поговорили. Вже вдруге – наголошують політики з табору українського гаранта з легким, але дуже відчутним тоном "перемоги". Ну, сам факт цієї телефонної розмови, яка, до речі, відбулася у не дуже зручний для президента України час, адже у Києві була майже північ суботи, коли Трамп зателефонував до АП, таки справді можна вважати перемогою, якщо оцінювати ту ситуацію, в яку потрапила адміністрація українського лідера.

Новини за темою: Трамп і Столтенберг обговорили врегулювання ситуації уздовж українського кордону

У вітчизняній політиці багато речей відбувається під покровом ночі. Розмова з Трампом – не виключення. Так, звісно, Петрові Порошенку, а відповідно і його команді, не звикати працювати до перших півнів, але ясності в україно-американських стосунках поки що мало. Про цю телефонну розмову прес-служби розповіли лише загальні та дипломатичні речі – сторони стурбовані ситуацією на Донбасі і виступають за подальшу співпрацю. Звісно, з часом може бути більше деталей, але за умови, що таке розголошення буде комусь вигідне, або там дійсно є про що розповідати.

Провладні коментатори дали чітко зрозуміти – на Банковій хочуть, щоб розмову сприймали так, ніби в Адміністрації президента знайшли шлях для налагодження контакту з Білим домом. Але є підозра, що ця розмова сталася завдяки друзям у Вашингтоні та європейським політикам – Ангелі Меркель і Терезі Мей, до яких, схоже, американський лідер добре ставиться. А вони, своєю чергою, зберігають прихильність до України.

Хай там як, але поки це схоже на сусідські відносини однієї вулиці (скажімо, Європейської), на якій з’явився новий квартирант. До (Білого) дому заїхав господар, який одразу вирішив знайомитися з впливовими господинями-сусідками. А поруч є ще один сусід. Компанійський, сам заможний, а от у дворі купа проблем та ще й спір за земельну ділянку з іншим (більшим та північним) сусідом. Останній дуже б хотів познайомитися з новим впливовим "мешканцем", але поки його в гості не кличуть. Хоча той часто стукає у білі двері. Це до художньо-прикладної аналогії.  

Новини за темою: Трамп відповів журналісту, який назвав Путіна вбивцею: "У США теж багато вбивць"

Але з точки зору міжнародної політики, то поки зв’язок не такий стабільний та постійний, як з адміністрацією Обами. Проте в даному випадку Банкова намагається вибудовувати пряму дипломатичну лінію між президентами, без посередництва віце-президента Майкла Пенса, як це було з Байденом. Тому тут команді президента можна поставити тверду четвірку. П’ятірка була б, якби президенти поговорили в один день з Путіним або під час найбільшого загострення в Авдіївці, а не на вихідних, коли ситуація дещо стабілізувалася. Та й Пенса не слід скидати з рахунків. Є думки, що його оточення замінить Байдена і Нуланд за нової влади. Хоча, може це й на краще, республіканські консерватори прихильні до України.

Наступний етап для команди на Банковій (і змога отримати відмінну оцінку від шефа) – підготувати і провести зустріч президентів Дональда Трампа і Петра Порошенка. Для цього вже залучили міністра закордонних справ Павла Клімкіна. Тому самостійно посол України у США Валерій Чалий цим питанням не займатиметься.

Новини за темою: Трамп розповів про перші враження після інавгурації

Та поки ця зустріч не відбулася, важко говорити про великі міжнародні досягнення української дипломатії. З одного боку, телефонна розмова ні до чого не зобов’язує та є простим робочим моментом. Це як просто привітатися на вулиці з сусідом, з яким ви постійно не спілкуєтеся і не згадаєте навіть імена його дітей (Юлія Тимошенко зможе підтвердити). А з іншого – у Трампа ще визначаються зі своєю стратегією дій щодо українського питання, тобто, формують своє враження щодо сусідів. Тому і відбуваються такі дзвінки на вихідних. А паралельно і на основі цих розмов у Вашингтоні розробляються декілька варіантів плану, за яким діяти в Україні та Європі. За таких обставин в українських дипломатів найважливіше завдання – щоб американські колеги не забували про російську агресію та розуміли, чому вони мають допомагати нам. Загострення ситуації в Авдіївці в даному випадку – важливий привід вкотре на цьому наголосити, "стукаючи у двері" Білого дому.

Вадим Колодійчук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.