Афанасьєв і Солошенко розповідали, що в тюрмі їм заздрили за те, що українці

Ірина Геращенко розповіла подробиці зустрічі Генадія Афанасьєва та Юрія Солошенка

Афанасьєв і Солошенко розповідали, що в тюрмі їм заздрили за те, що українці
Ірина Геращенко Фейсбук Ирины Геращенко

Ірина Геращенко

перший віце-спікер ВР

Ірина Геращенко розповіла подробиці зустрічі Генадія Афанасьєва та Юрія Солошенка

Ми дуже сподівалися, що звільнимо Юрія Солошенка і Геннадія Афанасьєва наприкінці травня.

Президент Порошенко робив все можливе для цього. Але... Громадська думка в РФ дуже негативно сприйняла звільнення Надії і російська влада відклала звільнення українців на кілька тижнів. Після Дня Росіі...

Операція готувалася із безпосереднім залученням СБУ, МЗС і нашої мінської гуманітарної групи. Напередодні ми за дорученням президента зателефонували пані Ользі, мамі Геннадія, щоб вона збиралася до Києва. Одне прохання: конфіденційність. 

Ранок, 14 червня. Туман, мряка і, що найгірше, витік інформації про звільнення - все це примусило нас з Цеголком трохи нервувати. Туман розсіявся. ЗМІ були делікатні і з розумінням поставилися до наших "без коментарів"): 

Я збиралася в Москву і згадала, як три місяці тому, у Брюселі, ми влаштовували акцію на підтримку політв'язнів. Я взяла з собою футболку з фото Афанасьєва, в якій була в Європарламенті. На удачу сьогоднішнього дня): 

Літак МОУ. Розглядаємо гламурні будинки Підмосков'я. "Десь там Янукович. От хто не хоче опинитися на українському літаку", - це ми з ілюмінатора бачимо якесь гольф-поле і намагаємося жартувати. Коли до зустрічі бранців залишаються хвилини - завжди починається мандраж: чи це на мосту в Щасті, чи в Мар'їнці, чи в Москві. 

Внуково. Здалеку видно залу офіційних делегацій, де колись, журналістом, відзняла стільки офіціозу. Дивні враження і відчуття. Представнику спецслужби, що на нашому борту, пішла команда "рух". Бачимо колону машин з мигалками. До літака допускають нашого дипломата в Москві Ігоря Мельничука. З машини виходить літній чоловік, він повільно іде по полю і витирає сльози. Це Юрій Солошенко. Поряд Віктор Медведчук, він розповів, що у Лефортово українцям зачитали указ Путіна про помилування....... 

(Ну, то таке, Україна ніколи не визнає вироків і судилищ над незаконно засудженими). 

За кілька хвилин з машини випускають Афанасьєва, він тягне дві спортивні торби. "Ти обжився речами на цих каторгах", - жартуємо і обнімаємося. Він теж витирає сльози: "Це одна моя торба, а одна Юрія Даниловича". 

Все. Ми на українському борту, на українській території. Перші слова бранців: "Прощай, немытая Россия! Страна рабов, страна господ!" Сміємося. Ми щасливі. У Юрія і Геннадія перфектна українська. 

Перші дзвінки - дружині, синам (це пан Юрій), мамі (це Геннадій). 

Дві години - СТРАШНИХ історій. До Юрія Даниловича півроку не допускали консула. Йому розповідали, що Україні він не потрібен, що навіть бананові республіки боряться за своїх громадян, але не Україна. Він каже, що не вірив, що Батьківщина від нього відмовилася, але навіть не уявляв, ЯК і СКІЛЬКИ людей за нього боролися. Він знову витирає сльози і згадує, як зрадів, коли почув про звільнення Наді. "Щодня, коли ми годину гуляли в тюремному дворику і нам на повну гучність вмикали міліцейську радіостанцію 112 (виявляється, є така в Москві), щоб ми не розмовляли. І ось 25 травня я почув, що ГРУшників поміняли на Надю, я так кричав, так радів! Я писав їй листа, просив, щоб Надя не голодувала", - розповідає. Він пройшов психологічний тиск і тортури, його звинуватили в шпигунстві і погрожували, що він згниє в російській тюрмі... В нього дуже гарна і щира посмішка. Він розповідає, що спочатку його місяцями не виводили з камери, і що він так мріяв про Україну. І потім сором'язливо запитує: "А полуниця і черешня ще не відійшли? В нас в Полтаві вони такі смачні." Наїстеся! Ще повно!" - сміємося ми, і переживаємо, що захопили з собою лише яблука, смачні булочки і бутерброди. Він розповідає про свою літню дружину, синів, онуків, і знову витирає сльози. Скоро, вже скоро зустріне їх. 

... Геннадія затримали в Криму 9 травня 2014. Йому дозволили побачення з мамою тільки через 10 місяців, а консула допустили через рік. Під страшними тортурами з нього вибили покази проти Сенцова і Кольченка. Російський "Меморіал" визнав Афанасьєва політв'язнем. Його життю через катування була реальна загроза. І частину цих 2 страшних років він відбув в одній з найжахливіших тюрем в Комі, в єдиному приміщенні камерного типу - закрита камера, підйом в півп'ятої ранку і до 9 не можна сісти чи лягти, три місяці під 24-годинним спостереженням. Він розпитує про ситуацію на фронті і про інших в'язнів. "Що я можу зробити, щоб допомогти звільнити інших????!!!!!" - це лейтмотив нашого двогодинного спілкування. "Розповідати правду світові", - говоримо ми. 

Вони багато розповідали про тюрму, про Лефортово, Комі, психологічний тиск, тортури і катування. І про ставлення росіян - які заздрили Геннадію і Юрію, що ті - українці. Бо що б не говорило брехливе російське ТБ, росіяни десь глибоко в душі розуміють, що Україна своїх не здає. 

P.S. Заради цього дня ми пропрацьовували всі можливі варіанти: і юридичні, правові, але в першу чергу політико-дипломатичні. Міністр Клімкін говорив про Юрія Даниловича і Геннадія, які мали важкі діагнози, на кожній зустрічі в нормандському форматі. У Мінську на гуманітарній підгрупі ми піднімали питання їх звільнення десятки разів. Президент вимагав звільнення українців на всіх міжнародних зустрічах. Наші дипломати, наша спецслужба, всі причетні і робили все можливе. І тепер ми всі разом працюємо далі - щоб звільнити всіх. 

PP. SS. Черешні і полтавську полуницю пану Юрію і Геннадію віддали): запашнюча вона, полтавська полуниця.

Оригінал на Facebook Ірини Геращенко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів