banner banner banner banner

А якщо пік буде влітку? Чи є виправданими нинішні економічні жертви карантину?

А якщо пік буде влітку? Чи є виправданими нинішні економічні жертви карантину?
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Оригінал на сторінці Олексія Куща у Facebook

Економіка зазнає важких втрат і з "боями" залишає один сектор за іншим. Але чи є виправданими ці жертви?

Будь-яка модель входження економіки в карантин і виходу з нього – це похідна від базової епідеміологічної моделі. А остання розробляється на підставі системного масиву первинної інформації, яку збирає державна епідеміологічна служба або інші уповноважені інституції, можливо навіть приватні. Головне, щоб на виході влада отримала реальну картину того, що відбувається.

Якщо йдеться про пандемію, то одне з ключових завдань влади – це проведення масового тестування в усіх регіонах і соціальних групах, щоб визначити географічні, соціальні та секторальні вогнища захворювання. Потрібно було робити до сотні тисяч тестів на день. І на підставі цієї інформаційної бази розробляти національну модель карантину: які підприємства і де закривати, які види транспорту обмежувати, а які – ні. Складати національний графік захворювань – з піком, плато, зниженням.

Новини за темою

Масове тестування є необхідним і для розроблення моделі виходу економіки з карантину, адже ці дані чітко показують, де зберігається "червона зона" небезпеки, де вже засвітився "жовтий", а де вже й "зелений" і можна пом'якшувати карантинні обмеження.

Приміром, у тій самій Російській Федерації для виявлення 291 тис. хворих було зроблено 7,1 млн тестів, тобто приблизно 24 тести на одного хворого, а у нас на 17 тис. хворих – близько 130 тис. тестів, тобто до 8 тестів на одного хворого. Це говорить про те, що у нас тестування проводиться вузько і ніяк не відбиває реального масштабу пандемії в країні.

Країни, що пройшли масове тестування, чітко знають, коли у них був пік і коли можна виводити економіку з карантинної сплячки. А коли був пік в Україні? У квітні, після Великодня, після 9 травня? Чи мають рацію ті, хто каже, що наша пандемія пройшла непоміченою для уряду реформаторів у січні-лютому? Або вона ще чекає на нас попереду?

Єдиному санітарному лікарю країни, ймовірно, хочеться думати, що все вже було. А якщо ні? Якщо план виходу з карантину, що складається з "п'яти кроків", розроблено на базі "довідника Стеля" і пік буде в середині літа (наприклад, у червні/липні), що тоді? Повторно закривати економіку на карантин? Але "Болівар не витримає двох". У цьому випадку всі ті економічні жертви, які було принесено на вівтар боротьби з пандемією, виявляться пострілом по горобцях.

Як зазначав великий економіст Йозеф Шумпетер, "політичної зрілості не можна досягти без розуміння, що заходи, яких вживають в економіці, – це теж політика". За нинішніх умов це означає, що маємо лише один шлях: розв`язання поточних проблем за допомогою вивірених тактичних кроків та впровадження найбільш ефективної стратегії розвитку. Після коронавірусної ми вступимо в нову економічну війну, причому або самі, або нас "вступлять".

Масштаб викликів формує й масштаб відповідей на них. Свого часу США подолали Велику депресію за допомогою формування при президентові ефективного "мозкового центру", що складався з найкращих економістів країни. Щоб не повторювати помилок минулих років, коли в країні функціонувало кілька бездарних та імпотентних щодо утворюваних смислів "центрів", така точка з'єднання колективного інтелекту повинна складатися не з "однодумців-підспівувачів", які тиражують сенси, що вже збанкрутіли на Заході, а з представників різних, часом протилежних концепцій розвитку економіки.

Країні потрібна якісна дискусія, а не компіляція чужого досвіду, тим паче що зважаючи на "інноваційний" характер нинішньої кризи, досвіду як такого й немає. Ну і без Архітектора, який сформує на основі ідей "мозкового центру" нову економічну парадигму для розвитку країни, нам теж не обійтися.

Найближчим часом уряд планує запустити в Україні масове тестування. Логічно було би розробити модель виходу з карантину на підставі цих даних, попутно застосувавши ефективні фінансові механізми амортизації кризи для населення та бізнесу. Або закрити очі й сподіватися на велику міць радянської БЦЖ. І здається, що влада вже вибрала другий варіант…

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>