Спецслужби України беруть радикальні воєнізовані формування під свій контроль

Стаття газети "Вєсті"

Спецслужби України беруть радикальні воєнізовані формування під свій контроль
"Вести"

112.ua

Редакційний блог

Стаття газети "Вєсті"

Українські спецслужби беруть під свій контроль радикальні воєнізовані формування і дають їм можливість займатися звичною справою, але вже з відома, а іноді і за прямою вказівкою влади. Про це пише газета "Вєсті".

Почалася велика чистка радикалів, зокрема в Києві. Тих, хто громив магазини "Рошен" і палив шини біля мерії, кинули за ґрати або відправили під домашній арешт. Таку активність СБУ в боротьбі з організаціями, які діють поза межами правового поля країни, можна було б тільки вітати. Якби не одне "але": подейкують, що тих радикалів, які залишаються на волі, спецслужби беруть під свій контроль і дають їм можливість займатися звичною справою, але вже з відома, а іноді і за прямою вказівкою влади.

Після затримання співробітниками СБУ лідера радикальної організації "Реванш" (громили магазини президента Roshen, обстрілювали сітілайти з рекламою "Києва-1" і штурмували Верховну Раду на Покрову) Богдана Ходаковського (і ще двох активних членів) на початку березня угруповання практично розпалося. "Ніхто не збирається. Акції практично не проводимо. Лише іноді окремі люди приєднуються до інших організацій, але це відбувається рідко. По всій видимості, "Реваншу" кінець", - розповів один з членів організації.

Депутат Київради від РПЛ Марк Гресь, якого часто можна зустріти там, де судять радикалів, каже, що рішення прикрити "Реванш" прийняла влада: "Потрібно розуміти, що з радикальними організаціями існують два види боротьби. Перший — це посадка лідера. З "Реваншем" було так. Два брата Ходаковских і Антон Костевич (у кримінальній справі Пережогін) зараз знаходяться під домашнім арештом. А це — ефективний спосіб тримати в страху молодь, яка ще не обтесалась у стосунках з міліцією. Активним членам організації підкинули п'ять гранат і дві димові шашки. Як це виглядало? В 7:30 влітають автоматники в балаклаві, кладуть хлопців на підлогу, закували в наручники, вкладають у руки округлі залізні предмети, потім ці округлі залізні предмети вилучаються. І далі заходить інша група вже з понятими, починається обшук на рівні: "А ось там подивися. Ой, граната. А там подивися. Ой, димові шашки". За словами депутата Київради, за таким же сценарієм розвивалася боротьба з угрупованням "Аркан": "Це хлопці, які палили шини у вигляді жетонів під КМДА, протестуючи проти підвищення проїзду в транспорті у два рази. Там теж був арешт. Та ж ситуація з "Наждаком", від якого за розгром борделів сидить один з лідерів організації на прізвисько Сірко. Ось так зачищаються головні і активні діючі персонажі. Другий вид боротьби з радикалами, який зараз використовує владу, — це впровадження в ряди радикалів своєї агентури. Але не потрібно робити з наших СБУшників Джеймсів Бондів. Вони не Джеймси Бонди. Це абсолютно маленькі і дурненькі хлопці. Їх затримують на акціях і потім, погрожуючи в'язницею, вербують".

То щоб не було кого вербувати, то, навпаки, від великої любові до СБУ, рідшають лави угруповання "Чесне слово", яка влітку минулого року брала на себе відповідальність за погром редакції "Вістей". Як нам зізнався голова організації Володимир Омельчук, чистка в організації "пов'язана з цілим рядом погромів у Києві, які робили представники "Чесного слова" без погодження з органами влади та правоохоронцями". "Зокрема, ми чистимо ряди свого молодіжного крила, відомого серед радикалів як "Чорний список". Пішло приблизно 70% особового складу, - сказав Омельчук. - Що стосується Олеся Вахнія (був обвинуваченим у справі про пограбування грального клубу, побиття прокурора Святошинського району та підсудний у справі про штурм Верховної Ради на Покрову, а також брав на себе відповідальність за погром "Вістей", але до цих пір на волі, - авт.), він, як член центральної ради ЧС, не може бути усунений. Це питання може розглядати тільки з'їзд руху. По всім неправомірним діям збирає інформацію служба безпеки ЧС. Це як служба безпеки рейхсфюрера в Німеччині, яка вирішує питання про відсторонення членів організації. Також створена служба внутрішнього порядку — практично повний аналог СС".

Керівник "Чесного слова" не особливо приховує, що співпрацює з СБУ. Про активну співпрацю радикального угруповання зі спецслужбою говорить відео на каналі ЧС, де особисто Валентин Наливайченко, перебуваючи в будівлі СБУ, каже радикалам, що пам'ятає, з ким 24 лютого зайшов у ці приміщення: "Йшли зі мною саме ви. Не в плані особистості. Там був і Дмитро Ярош, і були дівчатка та хлопчики, просто з Майдану прийшли. Як не спали вночі, так і зайшли 24 лютого..." Омельчук підтверджує співпрацю його організації з СБУ: "Ми спільно з СБУ протидіємо сепаратистам, опозиції, тобто тим, діяльність яких спрямована на дезорганізацію системи оборони країни і дискредитацію органів державної влади". Зазначимо, що в такому визначенні під "опозицію" можна підвести будь-яких незадоволених владою.

Про те, що радикальні воєнізовані формування зараз переходять під контроль влади, говорить не тільки Марк Гресь, але і самі радикали.

"Зараз бійці будуть повертатися із зони АТО, і їх так чи інакше будуть залучати до подібних муніципальних організацій, до якихось псевдоміліцейських об'єднаннь, - говорить наше джерело в радикальних колах, яке вже співпрацює з силовими структурами. - Грубо кажучи, буде створюватися новий "Беркут" під прапором АТО. При цьому вже зараз цих тітушок, закамуфльованих під громадських діячів і воїнів АТО, в Києві налічується близько 1,5 тис. чоловік". У функції таких людей, сходяться на думці наші спікери, буде входити навіть не протидія третього Майдану, про який говорять у суспільстві, а придушення цього Майдану в зародку. "Що робить влада? Вона робить багато маленьких армій в різних районах, щоб вони душили бунт на місцях, - говорить Марк Гресь. - Адже будь-який Майдан починається з квартири. І тут же, наприклад, якийсь черговий "громадянський контроль" приходить і мочить цих хлопців і розганяє. Тому що їх багато, вони сильні, і у них є зброя. І все, місцевий осередок пропав. Це вже відбувається зараз, коли люди збираються на одну акцію і зустрічаються там з іншою організацією. Владі вигідніше мати 20 неафішованих армій, ніж одну велику".

Наші джерела в спецслужбах кажуть, що таким міні-арміям будуть давати можливість заробітку. "Лідерам радикальних груп вже зараз дають гроші на проведення акцій. Засобами потім вони розпоряджаються самі. Або роздають своїм активістам, які витрачають на себе. Також їм дають можливість рекету". Марк Гресь говорить про те ж: "Тобі, припустимо, дають 20 кавових машин, і ти починаєш віджимати з них гроші. Ось це прямий підкуп радикалів. Найбільш спокусливу пропозицію їм може зробити влада, сказавши: хлопці, ми даємо вам на відкуп, скажімо, Печерський або Святошинський район. А ви збиваєтеся в купу, крышуете цей район, але при цьому не допускаєте, щоб хто-то в цьому районі гавкотів. Для мене це страшний варіант. І він можливий. Більше того, він вже здійснюється. Не секрет, що багато угруповань вже кришують бізнес".

На це все, звичайно, є й інша дуже переконлива думка — думка міліції. Так, тут підтверджують, що хочуть так чи інакше контролювати радикалів, але цілком заперечують, що роблять це з протизаконними цілями: "Ви самі подумайте, в якому стані зараз знаходяться країна і люди. Їм сірника вистачить, щоб розлютити, кожен другий агресивно реагує на найменший конфлікт. А скільки людей зараз має зброю? Міліція, повірте мені, знаючи це, просто не може залишатися осторонь. Звичайно, ми намагаємося співпрацювати з радикалами. Наприклад, вони хочуть закрити черговий ігровий автомат або бордель і приходять з цією ідеєю до нас. Ми їх в такому завзятті підтримуємо. Більш того, говоримо їм, щоб викликали наряд безпосередньо перед заходом на об'єкт, щоб потім ніхто не зміг сказати, що власників незаконного бізнесу попередили або кришували. Але при цьому також ми попереджаємо радикалів про те, щоб вони не переступали межу закону: давали можливість нормально документувати порушення, а не громили все підряд, стріляли і так далі, тим самим здійснюючи самостійно злочин. Іноді радикали слухають нас і слідують рекомендаціям, а іноді ні. Тоді нам і доводиться їх затримувати. Адже перед законом всі рівні. Вони ж, у свою чергу, сприймають це як якийсь пресинг з боку правоохоронних органів. А про те, щоб хтось з міліції давав право на рекет або віджим бізнесу, повірте, і мови ніколи не йшло. Ми просто хочемо, щоб радикальні течії хоч трохи стали більш розсудливими і стали діяти в правовому полі".

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтесь із правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>