10 документалок без зайвої драми для перегляду на карантині
Документальне кіно – це не завжди сльози і драма, інколи це краса, доброта і чудова пожива для роздумів
28.26 | 34.37 |
Документальне кіно – це не завжди сльози і драма, інколи це краса, доброта і чудова пожива для роздумів
Документальне кіно – це не завжди сльози і драма, інколи це краса, доброта і чудова пожива для роздумів
Спасибі 2020 року, драми ми встигли сьорбнути сповна. Тож новий локдаун, попри всю його безглуздість – непоганий привід сповільнитися і наповнитися чимось хорошим. Радістю, любов'ю, красою або, якщо не любите всю цю ванильку, корисною інформацією. Спеціально для цього ми зібрали десяток документальних фільмів і серіалів, які допоможуть без зайвої драми скоротати карантинні вечори і наповнити голову чимось приємним або корисним.
Тема війни на Донбасі зараз є для українського кіно магістральною. Її досліджують у художніх фільмах – бойовиках, драмах і навіть комедіях - і, звісно ж, нею багато займаються документалісти. Режисерка Ірина Цілик вирішила подивитися на ці події з досить несподіваного ракурсу. Вона розповіла історію великої родини мами Ані Гладкої, яка одна з чотирма дітьми залишилася в "сірій зоні" і вирішила за всяку ціну навіть у такій близькості від бойових дій жити з ними нормальним життям. Всі її діти ходять в школу і садок, грають на музичних інструментах, а старші дочки, крім іншого, знімають свій власний фільм про те, як жилося сім'ї в страшному 2014 році. До слова, ця документалка теж вийшла, ба більше, отримала приз фестивалю "Кінокульт". А "Земля блакитна, ніби апельсин" принесла Україні першу перемогу на надзвичайно престижному фестивалі незалежного кіно Sundance. Це дивовижний фільм про доброту, любов і м'яку силу приголомшливої жінки.
Девід Аттенборо – жива легенда документального кіно про природу. Попри поважний вік (серу Девіду зараз 94 роки), він продовжує активно працювати і минулого року отримав чергову "Еммі" за приголомшливий серіал про континенти Землі. У семи годинних епізодах Аттенборо розповідає про особливості кожного з них – про унікальний клімат і живі організми, які тут мешкають. І все це не у форматі лекції, а через, якщо можна так сказати, особисті історії. Окрема увага в серіалі приділяється тому, як важко виживати нашим сусідам по планеті в умовах різкої зміни клімату. Це дуже зворушує і змушує задуматися про власний, нехай навіть найменший внесок у порятунок Землі.
Талановитий еволюційний біолог чималу частину своєї кар'єри присвятив популяризації науки і критиці релігії. Річард Докінз об'їздив півсвіту з лекціями, написав кілька книжок і став автором більш ніж десятка документальних фільмів і серіалів. У 2012 році разом з коміком Рікі Джервейсом він випустив трисерійну стрічку, в якій за допомогою героїв з різних точок зору поміркував про такі концепції як душа, загробне життя, гріх і сенс життя земного. Докінз постарався вивчити, як до них підходить релігія, і що трапиться, якщо відкинути містичні уявлення і керуватися тільки науковими фактами. Вчений для фільму провів чимало зустрічей з людьми протилежних своїм поглядів і досліджував підходи до обраних тем представників різних конфесій. Вийшло місцями напружено, а місцями навіть спірно, зате поживи для роздумів дало чимало.
Для багатьох глядачів картини режисера Володимира Мули і сценариста Миколи Василькова стало відкриттям, що на кільцях хокейного Кубка Стенлі вибито не одне, не десять, а цілих 56 українських прізвищ. Саме історіям гравців NHL українського походження і присвячена картина. Знімальна група проїхалася Канадою і США та поспілкувалася з кількома такими хокеїстами. Говорили не лише про перемоги, а й про те, яке місце в їхньому житті посідає українство. Наприклад, Еріка Нестеренка документалісти застали за читанням книжки про Голодомор, а у сина і онука легендарного Террі (Тараса) Савчука зуміли дізнатися дуже зворушливий секрет, як вони зберігають пам'ять про свого видатного родича. Слух про роботу над цим нетривіальним фільмом в результаті дійшов до найкращого хокеїста всіх часів Вейна (Івана) Грецкі, і він теж взяв участь у зйомках, розповівши про своє українське коріння.
Перший політ людей на Місяць був досить довго оповитий завісою таємниці. Оповитий настільки щільно, що від нестачі інформації про одну з найбільш знакових подій ХХ століття стали з'являтися конспірологічні теорії. Але тепер записи переговорів американських астронавтів, які вони вели під час місії, що тривала 8 днів, 3 години, 18 хвилин і 35 секунд, стали доступними в повному обсязі. Саме вони лягли в основу фільму-реконструкції. Про що говорили учасники місії "Аполлон 11", що вони бачили з ілюмінаторів своєї ракети і що відчули Ніл Амрстронг і Базз Олдрін, ставши першими людьми, що ступили на поверхню супутника Землі? Всі відповіді зібрали автори стрічки.
У сімдесяті роки, коли радянська естрада не навіювала молоді нічого, крім туги, в Україні творилися неймовірні речі. Незважаючи на залізну завісу та заборону на все "буржуазне", місцеві ВІА грали музику, близьку за духом до модного західного фанку і виглядали вкрай нетипово. Десятиліття залишило в історії української музики величезну кількість чудових оригінальних пісень. Вперше досліджувати феномен місцевих ансамблів сімдесятих став одеський діджей C. J. Plus, саме він назвав цю течію українським фанком, а потім ідею підхопив концертний промоутер, який працював з групами "Океан Ельзи" і "Скрябін", Віталій Бардецький. Так і народився документальний фільм про те, як українська естрада на багато років випередила час.
Минулий рік забрав життя одного з найвидатніших футболістів в історії – аргентинця Дієго Марадони. За своє життя спортсмен встиг зробити власне прізвище ім'ям прозивним, котре одночасно означає і неймовірний футбольний талант, і вміння встрягати у найрізноманітніші скандали. Наркотики, зв'язки з мафією, неконтрольована поведінка, бійки, позашлюбні діти, податкові борги – все це було в житті Марадони. Щоби розповісти свою історію успіхів і боротьби з внутрішніми демонами, спортсмен відкрив двері свого будинку і допустив до особистих архівів оскароносного документаліста Азіфа Кападіа. Переглянувши понад 500 годин унікальних матеріалів, режисер створив свій власний пам'ятник кумиру.
Явище креативності – одна з найбільших загадок людського розуму. Чому у когось виходить придумувати геніальні речі, а хтось здатний тільки на видатне виконання? Німецький режисер Герман Васке витратив на пошуки відповіді 30 років. За цей час він побував у найрізноманітніших куточках Землі і поспілкувався з людьми, яких вважають геніями як мистецтва, так і науки – Девідом Боуї, Мариною Абрамович, Умберто Еко, Стівеном Гокінгом, Далай-ламою, Квентіном Тарантіно і дуже-дуже багатьма іншими. Всього у Васке вийшла 101 бесіда, з яких він вибрав тільки найцікавіші думки. Можливо, їх буде навіть забагато для одного перегляду. Можливо, деякі відповіді здадуться дивними. Але врешті-решт "Чому ми креативні?" вийшов дуже масштабним творчим дослідженням на тему, у якій навряд чи може бути однозначна відповідь. Звідси і безліч різноманітних, але часто дуже надихаючих думок.
Про те, чи варто взагалі пити пиво, скільки його варто пити, коли, якого і з ким, постійно точаться дискусії різного рівня науковості. Зрозуміло одне: пиво – дуже важливий для людської історії напій. Недарма воно згадується ще у древніх шумерських та єгипетських документах і міфах. Власне, про це і розповідає годинна документалка каналу Discovery. Автори пов'язують з цим напоєм зародження математики, поезії, медицини і навіть будівництво пірамід і становлення держав. Більш того, фільм розкриває, як пиво допомогло людству вижити у Середні віки, і як зараз пивні дріжджі стали важливим інструментом у розвитку науки. Якщо примиритися з карантином вам допомагає келишок темного або стаканчик нефільтрованого, обов'язково подивіться фільм про цей напій. Але все ж постарайтеся не зловживати навіть таким важливим алкоголем.
Прямо зараз на Youtube-каналі видання "Слух" виходять серії документального проекту про українську культуру епохи незалежності. На сьогодні вже вийшло три епізоди. Перший розповідає про використання фольклорної музики сучасними виконавцями – це дуже характерна риса України. Друга серія присвячена розвитку жанру комедії – від Вєрки Сердючки до стендап-коміків. А в третьому епізоді розкривається місцева рейв-культура, через яку після Революції Гідності Київ отримав прізвисько "український Берлін". Про все розповідають люди, безпосередньо пов'язані з темою серії. Всього заплановано 10 епізодів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію