57 років із дня техногенної катастрофи: У Києві вшанували пам'ять жертв Куренівської трагедії

Унаслідок аварії зруйновано 68 житлових і 13 адміністративних будівель, загинули, за різними оцінками, від 150 до 1500 осіб

Фото з відкритих джерел

У Києві 57 років тому, 13 березня 1961 року сталася техногенна катастрофа, відома як Куренівська трагедія.

Внаслідок розмивання дамби тонни пульпи з Бабиного Яру затопили район Куренівку, що призвело до численних жертв.

11-12 березня 1961 року через дамбу переливалися цівки води, що ставали дедалі сильнішими, однак заходів для термінового зміцнення дамби чи евакуації людей з небезпечної зони вжито не було. О 6:45 13 березня дамба почала руйнуватися, а о 9:20 (деякі джерела дають час 8:30) її прорвало, і маса рідкої пульпи ринула донизу. Початкова висота валу сягала 14 метрів, ширина в створі - приблизно 14 метрів, а швидкість - 5 метрів за секунду. О 9:30 пульпа досягла Куренівки та залила площу близько 30 гектарів. У районі вулиці Фрунзе висота валу зменшилась вдвічі. Поступово розріджена пульпа ставала твердою, як камінь. Вже в такому вигляді висота цієї маси місцями досягла трьох метрів.

Фото з відкритих джерел

Потік перевертав і зносив автомобілі, автобуси, трамваї, звалював стовпи електричних мереж, рвав дроти. Один з автобусів зіткнувся з вантажівкою і зайнявся.

Пульпа практично повністю знищила трамвайне депо ім. Красіна, кілька десятків його працівників загинули. За ініціативою керівника технічного відділу КП "Київпастранс" Брамського Казимира Антоновича і директора музею київського електротранспорту Литвинської Лідії Архипівни в пам'ять про загиблих унаслідок Куренівської трагедії працівників трамвайного депо біля його входу в 1995 році відкрито пам'ятний знак, на території підприємства побудовано каплицю та організовано збір даних про загиблих.

Згідно з офіційним звітом з позначкою "для службового користування", внаслідок аварії зруйновано 68 житлових і 13 адміністративних будівель. Непридатними для житла виявилися 298 квартир і 163 приватні будинки, в яких проживало 353 сім'ї чисельністю 1228 осіб. Даних про загиблих і поранених у звіті немає. Пізніше було названо кількість - 150 загиблих. Зараз точну кількість жертв катастрофи встановити практично неможливо; за оцінками київського історика Олександра Анісімова, це приблизно 1,5 тис. осіб.

Фото з відкритих джерел

Було повністю знесено Копиловське кладовище, затоплено територію стадіону "Спартак", міської лікарні № 15, частину вулиць Фрунзе, Новокостянтинівської та Кожевенного провулка, а також вулиці Лугова-Станційна, Троїцько-Кирилівська та Тульчинська.

Загальний об'єм пульпи в районі вулиць Кирилівської - Новокостянтинівської становив до 600 тис. метрів при товщині залягання до 4 метрів.

Фото з відкритих джерел

Пам'ять загиблих унаслідок трагедії сьогодні вшанували у столиці. Про це повідомляється на сторінці КП "Київпастранс" у Facebook.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів