Звільнення Савченко – це успіх не української дипломатії

Народний депутат Віктор Балога в інтерв'ю "112 Україна" розповів про те, чому не вдається зупинити контрабанду на Закарпатті, чи є у нього конфлікт з Геннадієм Москалем і про те, яке враження справила на нього Надія Савченко

Звільнення Савченко – це успіх не української дипломатії
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Народний депутат Віктор Балога в інтерв'ю "112 Україна" розповів про те, чому не вдається зупинити контрабанду на Закарпатті, чи є у нього конфлікт з Геннадієм Москалем і про те, яке враження справила на нього Надія Савченко

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Віктором Балогою.

Доброго вечора. Ви у своєму фейсбуці висловили розчарування прес-конференцією президента. А чого ви чекали?

Балога: Я чекаю успішної каденції президента, тому що він наш президент, ми його обирали. Але мені здається, сьогодні треба менше говорити про реформи, про те, скільки ми приймаємо реформаторських законів, а визначити лінію, щоб вже сьогодні народ розумів: реформи відбуваються. Якщо б президент на початку своєї каденції вирішив, наприклад, питання води, доріг… Тому що уряди, президенти міняються, поляки, угорці, румуни вже побудували до України автобани, а ми нічого не робимо. Ми тільки кажемо, що будемо робити, а ситуація погіршується. Зараз на порядок денний можна поставити ще питання екології. Фактично вся країна сьогодні є смітник. Уряд повинен прийняти рішення і вивчити, скільки в нас є сміттєзвалищ. Організованих є близько 1000, а неорганізованих – вся країна. У Відні сміттєпереробний завод стоїть у центрі міста. У нас сталася трагедія у Львові, а в Києві, Харкові або на Закарпатті не краща ситуація. Катастрофічна ситуація практично всюди. Але у президента повинен бути план. І не потрібно думати про ракети, про ядерну зброю, потрібно думати про те, з чого людина починає ранок.

Новини за темою

- Ви не голосували за судову реформу, за зміни до Конституції. Чому?

- У мене дискомфорт з четверга з приводу того, яка компанія зібралася голосувати. Якщо я скажу, що немає новел з точки зору змін до Конституції, то я буду нещирим. Але якщо я голосую у компанії з тими, хто вчора зробив все для того, щоб Крим було захоплено росіянами і щоб на сході була війна, тобто з колишніми регіоналами, то я не хочу бути в цій компанії. Це для мене сумнівна (в багатьох питаннях) компанія. З іншого боку, я впевнений, що змінювати Конституцію, коли в країні війна, це не вихід. Ми цим самим порушуємо одну зі статей Конституції.

Новини за темою

- Все-таки, вам не подобається сама суть змін?

- Зміни посилюють певною мірою президента. Вони його роблять керівником і в судовій гілці. Все те дало мені бажання утриматися при голосуванні і щодо одного, і щодо другого закону.

- Як ви поясните, що майже вся фракція "Батьківщини" проголосувала "за", а лідер - "проти"?

- Причин є декілька. Я думаю, що  пані Тимошенко посли західних країн дали план голосувати, поставили умови, що вона повинна підтримати. Скажу, що нам потрібно приймати ті закони, які будуть корисні українській громаді, Україні, бо ми вже ратували за Будапештський меморандум, а сьогодні підписанти не дають ніяких гарантій. Тому сьогодні не потрібно, заплющивши очі, голосувати за ті чи інші закони, щоб нас вітали або в західних, або в східних столицях. На порядку денному насамперед стоїть питання національних інтересів. Німецька дипломатія вже  рік нічого не говорить про Крим. Я впевнений, що якщо вирішити питання щодо сходу, то Крим залишиться за дужками тих процесів, які проходять між заходом і сходом континенту. Ми сьогодні не є суб’єктом, на жаль. Українська дипломатія сьогодні є об’єктом маніпуляції між заходом і сходом континенту. Треба говорити людям правду, що в мінських домовленостях Криму також немає. Крим не є предметом розмов. Крим є російським суб’єктом, а Париж і Берлін налаштовані саме на такий процес розв’язання конфлікту.

Новини за темою

- Чому депутату Святашу вдалося зупинити закон про зниження мит на старі автомобілі?

- Спікери парламенту часто порушують регламент. Якщо закони або зміни до Конституції потрібні, то їх негайно підписують і відправляють на Банкову. Якщо не потрібні, то з ними зволікають, як, наприклад закон про заборону вивозу ліса. Президент зробив викид і хоче побачити, як суспільство зреагує. Якщо буде дуже негативно сприйнято його ветування, то скажуть, що ветування не було. Якщо суспільство проковтне, то буде ветування. Цей закон назрів. Різні були підходи, як треба зробити, щоб машини були дешевшими, ніж у Росії, але якщо ми першу сходинку взяли, то потрібно рухатися. У нас надто дорогі автівки, які були у вжитку.

- Григоришин, російський бізнесмен, отримав українське громадянство. Що ви думаєте з цього приводу?

- Тут сфера його бізнесових інтересів практично завжди була. Те, що він взяв громадянство, я так розумію, що йому тут комфортніше, бо це давній друг Порошенка. У них спільний бізнес, багато в чому перетинається. Він має хорошу платформу, куди приходити, бо, все-таки, друг президента.  

- Що ви знаєте про звільнення Савченко? Скільки інтересів залишилося у Медведчука на Закарпатті? Яка роль у нього в звільненні полонених?

- Скоріше за все, Закарпаття його не так вже й турбує. А роль його в трикутнику Путін – Порошенко – Медведчук, то це давній друг п. Порошенка. Він сам дав йому роль займатися всіма питаннями, не тільки військовополоненими. Він є модератором між Путіним і президентом України. Щодо Савченко я скажу свою особисту позицію. Коли наша дипломатія говорить про те, що вони успішно провели звільнення Савченко, то це заслуга більше Путіна з Медведчуком, ніж нашої дипломатії. Абсолютно тут нема ніякого успіху з боку української дипломатії. Не було б волі Путіна, що Савченко потрібно звільняти, вона б далі була б там. Тому насамперед це дипломатія Росії. Що вони далі хочуть? Можливо, Порошенко розуміє, але про це не говорить.

Новини за темою

- Цього тижня було вкидання, яке назвали "чорною касою Партії регіонів". Москаль сказав, що ви, Ющенко і Ульянченко отримали за здачу влади Януковичу 1 млрд дол. Що ви скажете?

- Я можу сказати, що шановний Г. Г. стільки всього писав, що мене тільки дивує, кого розглядає президент на посади, для того щоб займатися господаркою? У нас на сміттєзвалищах гинуть люди, нема доріг, нема якісної питної води, а приходить людина, яка розказує, чим президент займався. Не його це рівень. У нас є відповідні спецслужби, є силовий блок, НАБУ. Якщо щось є, хай ідуть, працюють, відкривають кримінальну справу. Якщо ти сказав, то давай документ, підтвердження цього, і вперед. Стосовно "чорної каси" Партії регіонів: вони були і до регіоналів, і після регіоналів. А хіба сьогодні нема партійної каси в БПП або в НФ, або в якоїсь іншої політичної сили? Є однозначно. Є проекти, які на самооплаті, є, які фінансуються. Коли є вибори до ВР, то астрономічні суми платяться за телебачення: на рекламу йдуть десятки мільйонів доларів. Їх законно переказують, але в який спосіб вони на рахунок заходять? Це хтось перевіряв? Якщо б була політична воля керівництва держави на те, щоб були всі рівні, то ніхто б не заробляв надприбутки під час виборчої кампанії. Якщо говорити про політичні проекти, то в нас мода зараз така: потрібно за 200-500 грн купувати голос, бути присутнім у телебаченні, і ти обов’язково 5% набереш. Якщо минулого століття головною боротьбою була боротьба між демократією, комунізмом і фашизмом, то в цьому столітті у нас головний тренд – корупція. Якщо ми корупцію не долаємо, то я не знаю, де буде наша роль в історії ХХІ ст.   

- Якщо раптом восени будуть вибори, скільки коштуватиме мандат народного депутата?

- Якщо це Балога, то це буде коштувати нічого. На минулих виборах я навіть рахунок виборчий не відкрив. А якщо це депутат, який сьогодні голосує і заробляє на роботі депутатом, то щонайменше 1,5-2 млн дол. вона викине. А якщо взяти 205-й округ, то там пішло від одного кандидата щонайменше 10 млн. Тому в залежності від того, де ці вибори, коли і хто йде на вибори.

- Поговоримо про контрабанду в Закарпатській області. Москаль сказав, що ви у себе в фейсбуці написали, що збільшилася контрабанда сигарет. А насправді угорська газета написала, що контрабанда зменшилася. Чому ви не вчите угорську мову?

- Розуміти я розумію. Але тут питання не в мові. Це інтерпретація шановного пана, його бачення. Я тільки дав на фейсбуці те, що написала угорська сторона. У мене працюють угорці, і вони все переклали. Я розумію, що якоюсь мірою це камінь в його город, бо він на себе це сприймає. А це питання силового блоку. Але людина була міліціонером, і вона з нього не виросла. Це шкода, бо йому насправді є, чим займатися, – господаркою. Ситуація із Закарпаттям – це дороги і робочі місця. Це питання № 1 на Закарпатті. 

- Що відбувається там насправді? Насіров забрав звідти, з митниці, свою людину, Косинця. Хто сьогодні визначає там контрабандні потоки?

- Я працював головою секретаріату Ющенка три роки. В принципі, я міг би повпливати на те, щоб ставити на керівні посади на митниці своїх людей, зі своєї команди. Я ніколи не знав, хто там працює, цими начальниками митниць. Я працював двічі губернатором області, і мене не цікавило, хто має працювати на тій посаді. Я не знаю, чого мій колега так переймається, щоб його людина була на митниці. Якщо людина так переймається, значить, є певний інтерес. А без митника, без прикордонника і без міліції питання не вирішиться. Цей трикутник повинен працювати. Керівники прокуратури, СБУ – компетенція органів центральної влади, уряду і президента. 

- Що з лісом-кругляком?

- Банкова сьогодні влаштувала паради ставлення до законів. Ми приймаємо закони, Банкова довго не підписує, потім розуміє, що буде резонанс, і підписує. Діє закон, і приблизно вже близько 160 вагонів кругляку стоїть на кордоні. Ви думаєте, що туди потрапив би кругляк, якщо б не було рішення зверху? Ні, це без Києва не вирішується. Є уряд. Сьогодні достатньо одного дзвінка Насірова, і той ліс вже б повернувся назад. А він вже стоїть три тижні. І тут я з Москалем союзник, бо він також не розуміє, в чому ситуація. Ліс стоїть, чекає переходу, і це при тому, що, відповідно до нинішнього законодавства, у нас кругляк заборонено вивозити. Що роблять протягом останніх тижнів? Ріжуть по метру і відправляють як дрова. Просто на місці, в Батьово, ріжуть. Якщо ми показуємо таке ставлення до чинного законодавства, то так і країну можна втратити. Якщо митниця оформить ті вагони, то це є фактично кримінал. СБУ повинна одразу взяти під варту того митника, який оформить вантаж з відправкою кругляка, тому ніхто не хоче ставити штамп, що цей вантаж можна експортувати.  

- Звільнено посла України в Словаччині. Він ваш родич?

- Він виріс біля мене, і він мій кум. Але ми не спілкуємося майже чотири роки – відтоді, коли він пішов послом, а я пішов в опозицію до Януковича. Він боявся, що знімуть з роботи, і припинив спілкування зі мною. Але якщо в нас контрабандою займаються вже посли, то біда чекає країну, на жаль. 

Новини за темою

- Наливайченко у мене в ефірі сказав, що ви вимагали покарати Тимошенко за її участь в усуненні посередників на газовому ринку. Ви ж зараз дружите з Тимошенко?

- Ми завжди дружили. Є політика, а є життя. Інколи це все проходить на різних поверхах. Єдине, про що я просив голову митниці, щоб вони в такий спосіб не арештовували газ, тому що, в принципі, це – кримінал. Я міг порадити, не більше. Але розмови з Наливайченком на цю тему однозначно не було.

- Чи любите ви хороші машини, предмети розкоші, і що у вас є таке, чого немає в інших?

- У мене двоє хлопців і дочка. Оце для мене найголовніше. А що стосується автомобілів, то я їжджу на Audi А8.

- Що вас змушує повертатися в центр, до Києва, і знову займатися політикою?

- Зараз одна задача: спонукати українські еліти  і бути також гвинтиком тієї еліти, щоб ми, все-таки, почали працювати і розвивати цю країну. Щоб ми далі не опускали цю країну до бідності, розчарувань, а зупинили процес деградації, який розпочався в 2010 р. і, на жаль, прискорюється дуже серйозно впродовж останніх двох років. Моя задача – прислужитися, щоб ми пішли правильним шляхом. Зараз ми йдемо неправильним шляхом.

- Рік тому ви назвали сім'ю президента "класичним кланом". Чи не змінили ви своєї думки зараз?

- Ще більше в тому впевнений.

- Чим закінчилася історія в Мукачевому? Чи покарано когось?

- Ніхто не постраждав, постраждали тільки прості люди. Будь-які ситуації, які штучно організовуються центром, завжди стають зрозумілими для громади.

- Чи вітаєтеся ви з депутатом Ланьо у ВР?

- Я не вітаюсь з багатьма депутатами, яких я не поважаю і вважаю, що вони туди потрапили випадково, за гроші. Є такі депутати, як Довгий. І йому подібних там набереться осіб з 50.

- Чи хотіли б ви відродити свою партію на всеукраїнському рівні?

- Це не від мене залежить. Це залежить від того, чи українська громада буде мати симпатії до мене як до лідера партії та до політичної сили. Це залежить від того, хто буде в цій команді. Все в руках людей. Це питання вирішується не грошима. Бо якщо ми й надалі будемо йти на всі вибори з грошима, то нема успіху в держави Україна. 

- Чи подобається вам Надія Савченко?

- Симпатизую. Пройшла такий шлях. Зараз дуже важливо, щоб вона розвивалася, вчилася, тому що політика це найбрудніше із того, що є. І за місяць-три буде все добре, бо вона народну мудрість має.

- Останній концерт, який ви відвідали в Україні чи за кордоном?

- Це було давно.

- Чому ви в конфлікті з Москалем? За що він вас не любить?

- Я не в конфлікті, я з повагою до кожної людини. Вважаю, що до кожної людини, яка від тебе старша, потрібно ставитися з повагою. Він є раб, бо його поставлено указом президента і йому поставлено завдання руйнувати Закарпаття, руйнувати стосунки з Балогою. Ми з ним працювали в парламенті, він зі мною працював заступником голови СБУ. До речі, я його рекомендував Ющенку, щоб він працював. Я йому співчуваю, бо йому дали таку брудну роль, і він з неї не може вийти.

- Чи вважаєте ви Тимошенко своїм політичним партнером?

- Я вважаю багатьох своїми політичними партнерами, але головний наш партнер, політичний, – це український народ. А Юлію Володимирівну вважаю одним із партнерів.

- Чи вважаєте ви її своєю подругою?

- Другом – так.

- Як часто ви спілкуєтеся з Віктором Ющенком?

- Дуже часто.

- Чи можете ви прочитати строфу будь-якого вірша?

- Ні.

- Чим відрізняються галичани від закарпатців?

- Тим, що одні інших не люблять.

- Скільки відсотків закарпатців мають другий паспорт?

- Приблизно 10%.

- Три найбільші небезпеки для України сьогодні?

- Найбільша небезпека для молодої країни – це корупція. Всі ті, хто сьогодні несе відповідальність за процеси в Україні, кого обрали, а вони неякісно будують цю країну, – вони є відповідальні. У даному випадку – президент, уряд і більшість, яка сформована у ВР.

- Вельми дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>