banner banner banner

Зону АТО відвідують небагато депутатів, та й то, щоб попіаритися, вирішити свої питання

Екс-губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко в інтерв'ю Наталії Влащенко розповів про конфлікт інтересів з Кабміном, свою відставку і проблеми Донецької області

Зону АТО відвідують небагато депутатів, та й то, щоб попіаритися, вирішити свої питання
Олександр Кіхтенко Фокус

Наталія Влащенко

Журналіст

Екс-губернатор Донецької області Олександр Кіхтенко в інтерв'ю Наталії Влащенко розповів про конфлікт інтересів з Кабміном, свою відставку і проблеми Донецької області

Влащенко: Події в країні ми сьогодні обговорюємо з екс-губернатором Донецької області, генералом армії України Олександром Кіхтенком.
Доброго дня. Що послужило причиною рішення президента перевести вас на іншу роботу?
Кіхтенко: Так, дійсно є такий указ, але яка інша робота - я думаю, про це я буду знати після зустрічі з президентом України. Я думаю, що якщо Верховний головнокомандувач в такий складний період переводить генерала армії України, що вивчив область і театр військових дій, у нього є на це якісь особливі плани. А у мене, все-таки, незгода з політикою Кабміну щодо Донецької області. Я неодноразово заявляв, причому на РНБО, через кілька тижнів після мого призначення, про те, що стосується соціальних виплат пенсіонерам та іншим людям, які проживають на тимчасово окупованій території Донбасу.
- За час вашої роботи в чому змінилися ваші погляди на те, що відбувається на сході країни?
- Пропозиція очолити область для мене було досить несподіваною. Але при цьому я вдячний президенту, тому що я зумів вивчити систему роботи державного управління, саме цивільного, і найголовніше - я побачив тих людей, які проживають у Донецькій області. До приїзду туди у мене було трошки викривлене поняття про людей, які живуть на Донбасі. Сьогодні я точно знаю, що там живуть нормальні, працьовиті люди, і більшість з них хочуть жити в складі України. Та маленька частина населення, до 30%, які марили "Новоросією" чи хотіли в складі Росії жити, вже тверезіє.
- А що ми тут не розуміємо про них там?
- Коли перетинаєш кордон Донецької області, розумієш, що там зовсім інші реалії життя на сьогоднішній день. Там йде війна, там кожен день гинуть люди. Люди живуть у дуже складнихумовах. І невідомо, що буде завтра – невідомо, звідки прилетить снаряд і куди він впаде.
- З вашої точки зору, який максимально хороший варіант розвитку подій для сходу та Донбасу?
- Сьогодні треба боротися за серця і уми людей, які проживають на Донбасі. Сьогодні потрібна зовсім інша державна політика на Донбасі. Якщо ми хочемо, щоб Донбас залишився в складі України – треба змінити ставлення до людей, які проживають на тимчасово окупованій території. Це не вина цих людей, що вони опинилися там. Їх не змогла захистити держава. Держава повинна відповідати за це. Вона повиннаборотися з терористами, сепаратистами, які взяли в руки зброю і намагаються змінити державний устрій і Конституцію України. Але не боротися зі своїми людьми, які з різного роду причин не могли залишити цю територію. І навіть ті, хто марив "Новоросією" - це теж наші люди. Їх теж треба повертати у правове поле, їх теж треба повертати в Україну.
- Жебрівський в перші ж дні після свого призначення закликав амністувати тих, у кого на руках немає крові. Як ви ставитеся до цієї ідеї?
- Це буде складно зробити. А як дізнатися, у кого є кров на руках, а у кого немає? Амністія, звичайно, потрібна. Багато людей, справжніх патріотів, які хотіли змін в Україні, такі теж є там - що воюють проти України. Я знаю цих офіцерів, було спільне проходження служби, і вони щиро вірили і хотіли боротися за вільну Україну. Але таких людей там мало. В основному люди, які там взяли зброю, це люди, які не зовсім відповідають тим критеріям, які вони взяли на себе, назвавши себе самопроголошеними республіками. Тим більше, ми знаємо, як там проходили вибори – їх практично не було.
- У світовій практиці це називається сепаратизмом.
- Так, їх можна так назвати.
- Вас звинуватили в тому, що не були вчасно побудовані фортифікаційні споруди. Чому не вдалося це зробити вчасно?

- Оцінка того, що там не робляться оборонні споруди, була зроблена за доповідями. Донецька адміністрація доповідала реальний стан справ, який був. На сьогодні Донецька область не найгірша. У нас 24 споруди – це зона відповідальності обласної адміністрації. На сьогоднішній день 1 і 2 лінія виконані роботи на 95%. Я знаю, що є області, у яких показники набагато гірші. Донецька область ціною неймовірних зусиль сьогодні ці споруди будує. І відгукнулися всі керівники підприємств, в тому числі і комунальних підприємств – туди вирушили і трактори, і крани, поїхали працювати і фахівці, і шахтарі, і т. д. Понад 600 осіб на сьогоднішній день займаються обладнанням цих опорних пунктів. Ці оборонні споруди будуть здані в строк, тим більше, що президент, приїжджаючи до Маріуполя, не висловив жодних претензій з цього приводу. Ми працюємо, ми в графіку, але ми не можемо зробити за 15 днів те, що повинні зробити за 45 днів. Є певні будівельні нормативи, і нам несвоєчасно були передані майданчики для будівництва.
- Що відбувається з бізнесом на сході? І як це можна було б вирішити?
- Одне з пріоритетних завдань, яке ми перед собою ставили, – це розвиток малого і середнього бізнесу. На жаль, втрутилася так звана блокада, яка не дала ці плани наші здійснити. Донецький регіон давав 25% валютної виручки в казну держави. Сьогодні це вже менш ніж 10%. Металургійний комплекс в Донецькій області зав'язаний так тісно, що його розірвати неможливо. Неможливо розірвати комунальні підприємства, неможливо зупинити безперервний процес виготовлення металу. Шахти, заводи повинні працювати ті, що перереєстровані на території України і платять податки до скарбниці України. Ті підприємства, які не перереєстровані, вивозять свою продукцію через відкритий кордон – до Росії.
- За вашою інформацією, вже з'ясували, хто організовує контрабандні схеми?
- Не велика таємниця, що на нульових постах, на лінії бойового зіткнення, несуть службу військовослужбовці ЗСУ. На контрольних пунктах в'їзду-виїзду несуть службу прикордонники, МВС, СБУ, АТЦ, фіскальна служба. Саме ці органи повинні контролювати правильне переміщення товарів.
- Так що, саме співробітники цих органів курирують контрабанду?
- Обласна адміністрація не має жодних важелів впливу на ці процеси. У нас немає спеціально підготовлених людей, ні зброї, ні спецзасобів спостереження, прослуховування і т. д. Все це є у цих служб, і вони повинні цим займатися. Я не хочу говорити, що буквально всі там кришують цей бізнес. Основна маса людей, які там проходять службу - патріоти, які пішли захищати свою батьківщину. Але, на жаль, є й такі, які користуються цією "дивною" війною, АТО, і з ними треба боротися. І їх, до речі, затримують. Затримують полковників СБУ і МВС, і я сподіваюся, що вони будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.
- Чи дастатньо організована робота шахт на звільнених територіях і куди вугілля йде звідти?
- На території Донецької області 97 шахт. Велика частина шахт - на тимчасово окупованій території, і, на жаль, велика частина шахт - зупинені, затоплені. Дуже багато вже відновленню не підлягають, тому що дуже дорого і нерентабельно. Ті шахти, які працюють, сьогодні, потрібні, у тому числі вугілля групи "А" - антрацит, який потрібен Україні для ТЕЦ. Є давня проблема копанок. З нею треба боротися, тому що це саме та корупційна складова, яка сьогодні дуже шкодить.
- Але все-таки, що робити з контрабандою?
- Я вже говорив, що у нас проблема сьогодні в країні – це три "п":піар, популізм і показуха. Говорити сьогодні, що незаконно переміщується вугілля через територію Донецької області – не зовсім правильно. Ще в грудні минулого року я провів нараду з силовиками, щоб визначити правила переміщення через лінію дотику товарів. На наради ми запрошували і центральну фіскальну службу, щоб визначити цей порядок: реєстрація на території України, сплата податків, дозвіл, накладні-провозити. Це - правила. Якщо просто закрити - це неможливо. Будуть обходити праворуч, ліворуч, все одно будуть знаходити шляхи перетину. Якщо ми заборонимо переміщення антрациту з тієї території, то ми повинні розуміти, що у нас зупиняться ТЕЦи. Тоді або нам доведеться купувати вугілля у країни-агресора, у Росії, або везти з ПАР, або брати з нашої, тимчасово окупованої території, де працюють наші ж шахтарі, наші громадяни. Цей процес зупинити не можна, тому все рухається. Різними шляхами – і законним, і, на жаль, незаконним.

- Триває поставка електроенергії на окуповані території?
- Звичайно. У нас єдина система енергозабезпечення. Розірвати її просто неможливо. Так само, як постачається вода. Якщо зупинити, перекрити воду для Донецька, що буде абсолютно неправильно, негуманно, протиприродно, - технічно це можливо, то тоді ми західну частину Донецької області залишимо без води, і в тому числі Маріуполь. Комунальні служби там переплетені таким чином, що зуміли перекрити тільки газ. Але стали поставляти газ з території Росії і виставляти рахунок Україні за цей поставлений газ.
- Ви були вісім місяців в Донецькій області. Як складалися ваші стосунки з олігархами? Ці люди можуть бути кориснмими для відродження Донбасу?
- З Ахметовим я не зустрічався, не розмовляв. Я спілкувався, працював з його менеджерами, з його генеральними директорами, у яких заводи знаходяться на території Донецької області. Я, наприклад, брав участь у запуску 9-го блоку Курахівської ТЕС. Вона теж належить ДТЕК Ахметова. І я не бачу в цьому нічого поганого. Якщо люди працюють, якщо дають робочі місця – це нормально. Для голови обласної адміністрації головне, щоб люди були забезпечені роботою, були соціально захищені. Тоді не буде проблем для регіону. З Тарутою, якого теж можна зарахувати до олігархів, я спілкувався, тому що приймав у нього посаду. І ми спілкуємося до цих пір. Сьогодні вони є, і від цього нікуди не дінешся, тому держава повинна з ними будувати правильні, нормальні відносини – щоб це було корисно для людей.
- Як часто народні депутати приїжджають на схід і хто реально з них там допомагав? Як би люди проголосували на сході, за кого, якщо б завтра були вибори?
- Не так часто і не так багато депутатів ВР відвідують сьогодні Донецьк з метою щось зробити для Донецької області. Попіаритися, вирішити якісь свої питання – так. Наприклад, пролобіювати призначення якихось своїх людей на певні посади. І найсумніше, що коли я їм в цьому відмовляв, бо люди, яких вони пропонували, не відповідали посадам, таїлись образи, і ці образи прорвалися після того, як завели розмову про мою відставку. У тому числі молоді політики, наприклад Єгор Фірсов, розповідали, що вони намагалися мені допомогти, а допомога - поставити 2-3 осіб на посади. До речі, двох осіб за пропозицією обласного "Удару" я призначив на посади. Один з них працює дуже добре, а другий – так собі. Депутати повинні думати про людей завжди, а не тільки тоді, коли настають вибори. Ті рейтинги, які є сьогодні на Донбасі, з такою політикою державною вони будуть тільки знижуватися. Не голосуватимуть сьогодні люди Донбасу за людей, які їм роблять блокаду, створюють дуже незрозумілі пропускні системи і практично не дають правильно, нормально жити.
- Говорили, що ваші заступники, Клименко й деякі інші, мають бізнес-зв'язки з сепаратистами. Як ви до цього ставитеся?
- Я поїхав до Донецька приймати посаду, і зі мною прибули чотири людини, в тому числі і Олександр Клименко. Він проходив спецперевірку в АП, Кабмін – і був призначений. Якби там були питання і проблеми, то призначення просто б не відбулося. У мене принцип – працювати з тими людьми, які є на місці. Одне з моїх великих досягнень на цій посаді – те, що Донецька обласна адміністрація почала працювати ефективно, незважаючи на те, що вона знаходиться в чотирьох містах.
- Хто повинен модерувати роздачу людям зброї? Як формувалися батальйони, навколо яких зараз розгорілися скандали? Як сьогодні ситуацію з ними завести в правове поле?
- Одним із перших моїх кроків було наведення порядку в плані використання цих підрозділів на території Донецької області. Я неодноразово збирав керівний склад і АТО, і АТЦ, і збирав командирів добровольчих - і наводили порядок. Це багатьом не подобалося. Ми порушували кримінальні справи проти бійців. Але, на жаль, ці справи не були доведені до суду, тому що не спрацювали силовики. Ті люди, які приймали рішення про формування цих добровольчих батальйонів, а фактично батальйонів спеціальної міліції – а це міністр МВС - він формував їх, він і повинен відповідати за стан їхньої дисципліни і за якість виконання ними завдань. Це закон "Про міліцію".
- Чи зустрічалися ви з людьми, які вважаються керівниками сепаратистів? Наскільки вони самостійні особистості?
- Ні, не зустрічався. Були б такі завдання - зустрічався б. Це абсолютно несамостійні гравці. У березні 2013 року Росія створила сили спеціальних операцій. Ось ці сили спеціальних операцій сьогодні і апробуються і воюють на території України. Це ті сили, які ведуть і партизанську боротьбу, і готують людей для виконання завдань, і ведуть інформаційну, психологічну війну. У нас, крім розмов про створення таких сил, далі справа не йде. А це треба робити негайно.
- У вас є якісь претензії до уряду, який вам не допомагав чи щось не зробив?
- Я не ініціатор війни з Кабміном. Я навпаки пропонував працювати разом, на перемогу. Не треба боротися сьогодні з цілою областю та з головою обласної адміністрації - треба допомагати, а треба боротися з ворогом, який веде війну проти України. І результати вже є. Якщо раніше не було міністрів на території Донецької області, то вже перед моєю відставкою вони з'явилися. Ми навіть провели спільну нараду. Приїжджали міністри інфраструктури, охорони здоров'я, заступники міністрів фінансів і соцполітики. Вони почули дуже багато, і я сподіваюся, що вони це донесуть до прем'єр-міністра.
- Чи вважаєте ви себе досі людиною президента?
- Це справа президента. Мені президент запропонував піти практично на війну, і я вважаю, що я виконав свій борг повністю. Мені абсолютно не соромно за жодну свою дію на Донбасі.
- Корупційна система на сході замкнута з центральною українською владою?
- Важко сказати "ні". Швидше за все – так. Є якісь зв'язки, і їх треба однозначно руйнувати, щоб побороти корупцію.
- Чи правда, що ваші заступники їздили на вихідні до Донецька, по домівках, жити?
- Заступники не їздили, а працівники адміністрації їздили, і нічого страшного в цьому немає, тому що там сім'ї, житло. Як я можу не пустити свою співробітницю, якщо там у неї 83-річна мати і їй треба відвезти ліки і продукти?
- Чи працює агентство з відновлення Донбасу? Є там керівник?
- Його немає. Його не створили досі.
- Скільки відсотків економіки на звільненій території живе в тіні?
- За моїми спостереженнями, не менш ніж 30%.
- Чи були таємні пункти в мінських домовленості?
- Я не брав участі в цих переговорах.
- Чи тиснули на вас, щоб тендер на зведення споруд був відданий саме Олександру Таруті?
- На мене ніхто не тиснув. Не було іншого вибору. Єдине підприємство, яке має заводи і робить залізобетонні конструкції – це саме підприємство Тарути.
- Чи можна було утримати цілком Луганську і Донецьку область?
- Однозначно можна було. І я думаю, що час покаже, хто винен у тому, що сьогодні йде така кровопролитна війна на Донбасі. Особливо на початковому етапі, якщо б правильно спрацювали силові структури, якщо б правильно була організована і проведена спеціальна операція, а не бойові дії із застосуванням авіації і артилерії, то сьогодні таких важких наслідків не було б.
- Три речі, які вам вдалося зробити за час роботи в Донецькій області, за 8 місяців?
- Була організована чітка робота обласної адміністрації, яка покинула ту територію і була розміщена в Краматорську, Маріуполі і т. д. Ми забезпечили нормальний контакт між армією і цивільним населенням – я все зробив для того, щоб це було. А не зробив я те, що, пообіцявши людям повернути Донецьк і зайти туди з адміністрацією, я це не виконав. Але я думаю, що це завдання ми виконаємо.
- Дякую, Олександре Тимофійовичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>