Зеленський намагається ввійти в історію, як президент миру, але може ввійти, як президент капітуляції

Зеленський намагається ввійти в історію, як президент миру, але може ввійти, як президент капітуляції
112.ua

Олег Ляшко

лідер Радикальної партії

Кужеєв: Сьогодні у великому інтерв’ю політик, якого взайве представляти, можливо, й не треба. Лідер Радикальної партії Олег Ляшко.

Доброго вечора. Кабінет міністрів представив парламенту програму дій уряду. Що в цьому документі дає вам привід для оптимізму?

Ляшко: Я не бачу приводу для оптимізму, хоча, безумовно, як і кожному, хотілося би його бачити. Тому що ми живемо в країні, де кожен з людей хоче нормально жити, заробляти. І коли б владі вдалося те, що вони декларують, ми б тільки аплодували. Але, на превеликий жаль, цього немає. Серед пріоритетів, які я бачив, які сказав прем’єр, для подолання бідності: продаж землі, продаж державного майна, продаж проблемної заборгованості в банках, легалізація азартних ігор. Якщо це програма діяльності уряду, то, я думаю, колишнім британським колоніям можна позаздрити – в них програма після колонізації була краща. Це насправді програма розпродажу України, збільшення трудової міграції, збільшення бідності.

- Ну а щодо 50 млрд дол. прямих іноземних інвестицій? ВВП на 40%. Мільйон нових робочих місць.

- "Свєжо прєданіє", але віриться з трудом. Якщо ви візьмете попередні програми попередніх урядів, то там обіцяли все те саме. Коли говорять про 50 млрд дол. інвестицій – для цього потрібно, щоб у країні було незалежне правосуддя, відсутність рейдерства, повага до форм власності. Щоб людина не боялася нести сюди свої гроші. Хто принесе хоч 5 дол., якщо завтра в тебе це заберуть, перепише якийсь рейдер, поки ти спиш уночі? Колишній секретар РНБО Данилюк розказує, що по дзвінку з Адміністрації керують судами. Щодо зростання ВВП на 40%, то зростання ВВП повинно конвертуватися у збільшення зарплат, пенсій, доходів, тоді люди розуміють, що таке ВВП. У проекті бюджету на наступний рік – 130 гривень зростання пенсій на рік. Порахуйте, наскільки зростуть ціни й інфляція за цей час. Зростання мінімальної заплати десь менше ніж на 500 гривень. А мінімальну зарплату в Україні отримують біля 3 млн людей. Якщо це показники, які дозволять подолати бідність, то ми з такими темпами будемо довбати бідність до нового пришестя Христа. Вони таке декларують, тому що вони не міняють економічної політики. Вони роблять все те, що робив Порошенко і його уряди: виконання програми МВФ, продаж землі, розпродаж за копійки державного майна, легалізація азартних ігор й усе інше, замість відновлення виробництва, сприятлива податкова політика, підтримка національного виробника, протегування на зовнішніх ринках, пріоритет для національного виробника на внутрішньому ринку. Мій закон: "Купуй українське – плати українцям" не хочуть приймати. Наш закон про індустріальні парки, який ми три роки тому зареєстрували – Порошенко блокував, і ці блокують. Тобто сировинна структура економіки ніколи не дасть можливості подолати бідність. А відсутність справедливого суду і скандали у владі, продовження підтримки олігархів – так само багатітимуть одиниці, а мільйони людей на них будуть пахати.

- Якою має бути відповідальність у разі невиконання оголошеної урядом і затвердженої парламентом програми дій Кабміну? Якщо минув час, було зроблено набагато менше, ніж декларовано – якою має бути відповідальність?

- Відповідальність у першу чергу політична – це відставка, відповідно до законодавства. І коли парламент затверджує програму дій уряду, впродовж року уряд отримує імунітет. Після цього парламент має право винести вотум недовіри і відправити уряд у відставку. Такою має бути відповідальність. І нічого страшного у відставках немає – це не кінець життя. Поразка на виборах, відставка з посади – це нормально. Коли ти йдеш, коли люди тебе обирають, коли люди щось від тебе чекають.

- Чи не зам’яке таке покарання – просто відставка? Наламав дров – закрив двері і пішов.

- Якщо наламав дрова – то в тюрму. А політична відповідальність – це відставка, щоб прийшли ті, хто здатен виконувати те, що реалізують. Але проблема в тому, що в країні відсутня відповідальність. 30 років незалежності країни – скільки урядів помінялося. Хто пам’ятає прізвище прем’єра, хто був 3 роки тому? А всі обіцяли.

- Та пам’ятають. Яценюка, Гройсмана всі пам’ятають.

- А всі обіцяли подолання бідності, зростання зарплат, пенсій. Так, на три дні. А що потім буде – забули. А це тому, що немає відповідальності, не тільки політичної, а взагалі. Наприклад: був, керував, не виконав – все, заборонити взагалі обиратися на якісь посади. Бо відсиділися десь тихенько, а потім через 2-3 роки знову повертаються. А чого? Вже був шанс, мав можливість зробити, не зробив – до побачення.

112.ua

- Тобто заборонити займати посади в державному управлінні, наприклад?

- Так, за невиконання обіцянок, невиконання програм. Якщо ти міг і не зробив. Є причини, коли ти не міг цього зробити. Наприклад, мене питають, чому я не провів той чи інший закон? У мене було 20 депутатів у парламенті. А для прийняття рішення треба 226 голосів. Я реєстрував ці закони, але не міг провести, бо в мене не було голосів. Якби в мене були можливості, і я це не зробив, то це залізна підстава для того, щоб піти на політичне кладовище, а не знову кудись там повертатися.

- Чинна монобільшість – партія "Слуга народу" - нині має всі можливості для ухвалення тих чи інших рішень. От земля с/г призначення. Одні кажуть, що це благо, інші виходять на протести. Чим це все закінчиться?

- Мені навіть страшно уявити, чим це все закінчиться. Я говорю про внутрішні конфлікти, бо якби класиків читали ініціатори закону про продаж земель, то вони б бачили, що брат на брата за межу йде з топором. А в сьогоднішніх умовах, коли в одного сусіда є земля, а в іншого нема, коли в одному селі був колгосп і землю розпаювали, а в іншому селі, де був радгосп, ні ветерани праці, ні працівники радгоспу землі не отримали. А хто дав право жителів міста позбавити свого конституційного права, щоб отримати шматок землі? І коли розказують, що треба продати землю, бо це один із драйверів економіки, зростання, інвестицій, це влада створює клондайк, на якому збагатяться одиниці. А українські селяни як були батраками, так і будуть. Сьогодні українське сільськогосподарське виробництво дуже прибуткове. Друга стаття експорту після гірничо-металургійного комплексу по зароблянню валюти. А селяни відчувають цю прибутковість? Вони що, більше заробляти стали? Ця прибутковість залишається не в селян, а в трейдерів, у транснаціональних корпораціях і в офшорах. І влада замість того, щоб змінити цю структуру сільськогосподарського виробництва: заборонити зерно вивозити, стимулювати відновлення агропереробки, відновлення тваринництва, змінити порядок нарахування плати за пай, щоб не було так, що той, хто орендує пай, п’ять машин на рік міняє, а власник паю два мішки гнилої полови отримує. Як можна продавати цю землю? Це просто злочин проти України. Продаж землі – це продаж майбутнього нашої країни.

Новини за темою

- Нікого не турбує своя частка на бурштині або ж на вивезеному лісі, на піску і т. д.

- Порівнювати бурштин, ліс, пісок, хоча це теж надзвичайно важливо, з продажем землі – це некоректне порівняння. Тому що коли кажуть, що людина може продати свою квартиру, свою машину, чому вона не може продати свою землю, то я кажу, що в статті 13 Конституції записано: земля є власністю українського народу. Частина цього українського народу - селяни, які працювали в колгоспах, безоплатно отримали по 2 га своїх паїв. Ідея цього розпаювання в 98-му році була в тому, щоб ця земля годувала людей, а не для того, щоб її продавати. Сьогодні ця земля належить тобі, завтра – твоїм дітям, потім онукам і т. д. Ось чому в Конституції записано: земля належить українському народові. А ми, як представники народу, тимчасово нею користуємося. А потім інші нехай користуються цією землею.

- У Конституції написано про надра також, що вони є надбанням народу.

- У Конституції багато чого написано, що не виконується. Саме тому я і пропоную, що для початку треба не тільки писати, а ще й виконувати Конституцію. Якщо говорити про землю. То зрозуміло, що не може без дозволу людей, без референдуму влада вирішувати таке питання. Якщо вони на вимогу МВФ хочуть продати землю і власниками цієї землі стануть іноземці, вони зобов’язані спитати в українців: чи ви за те, щоб іноземці володіли нашою землею? Тим більше, що всі опитування показують, що 80% людей проти продажу землі. Перти проти людей, те, як йти проти вітру. Це злочин – не дослухатися. Вони перед виборами обіцяли, що будуть дослухатися до людей, що буде пряме народовладдя. Так де те народовладдя, коли 70% проти легалізації азартних ігор. А вони втягують цей закон, тому що їм хочеться заробити гроші за рахунок того, що останні зарплати роботяга вкладає в однорукі автомати. 80% українців проти продажу землі іноземцям, а вони вносять закон, який передбачає в одні руки 200 тис. га землі. Це показує, що вони узаконюють латифундії і транснаціональні корпорації. В Польщі, яка заробляє на аграрному виробництві, 250 тис. фермерських господарств. І в Конституції Польщі записано, що основою аграрного устрою Польщі є фермерське господарство. Я в минулому парламенті зібрав 198 підписів депутатів за те, щоб ми в Конституції України так само написали. Щоб головним на селі був український фермер. На жаль, ті зміни мої не підтримали. Тепер вони вносять закон, яким головним на селі роблять латифундії, транснаціональні корпорації. Цей закон про ринок землі вб’є конкуренцію, тому що там буде повна монополія - якщо можна в одні руки не більше 15% земель в одній області. Шестеро людей можуть скупити всю область. А куди дівати малих фермерів?

- А скільки треба в одні руки видавати?

- Весь світ вже визначився: фермерське господарство - це в межах 200-300 га в одні руки. Крім того, обов’язково треба, щоб успадковувалася земля фермерами – сьогодні такої норми нема в нашому законодавстві. Помирає людина, і земля відходить до геокадастру, де потім за хабарі роздають. Якщо люди, які в 98-му році отримали землю безоплатно, хочуть від неї відмовитися, бо вона їх не годує, треба створити Державний земельний банк, щоб задорого, по ринковій ціні у людей викупили цю землю. В Україні знайдуться мільйони людей, які захочуть на ній господарювати, орендувати, заробляти, годувати свою сім’ю. Щоб українці на цій землі заробляли, а не іноземці. Тобто в мене є абсолютно чіткий план, що треба зробити для того, щоб не трейдери заробляли, а українські селяни. Але, на превеликий жаль, у влади інші плани. Їм треба взяти кредити, вони розказують, що відкривши ринок землі, ми додатково отримаємо 3 млрд дол. грошей. Заборонивши вивіз зерна, відновивши агропереробку в селі, щоб вивозили хоча б продукцію, борошно, переробки, а не зерно, ми заробимо 30 млрд. І нам не треба кредитів МВФ - це один із шляхів, де можна заробити.

- Справедливості заради, якщо про гральний бізнес, то хочуть казино і лише в 5-зіркових готелях. Роботяга не піде в 5-зірковий готель.

- Туди підуть корупціонери, які мільйонні хабарі беруть, і будуть там грати. У тій редакції закону, який пропонується, вони ж говорять одне, а роблять інше. Під красивою назвою приховують зовсім інша суть. Йдеться не тільки про 5-зіркові готелі, а легалізацію закладів гральних автоматів. Я був співавтором закону про заборону грального бізнесу.

- Воно все пішло в тінь. Кому легше від того?

- Воно пішло в тінь –  так це питання до мене чи до корумпованих суддів, СБУшників, прокурорів, які це кришують і з цього заробляють? Я автор закону про заборону вивезення необробленого лісу з України. Тепер розказують, що все одно ліс контрабандою везуть, тому треба скасувати цей мораторій і легально вивозити необроблений ліс. Так що, я винуватий, що везуть контрабандою? Чи митники, які не бачать, що везуть 4 тис. вагонів щороку? Більше того, воно звідси виходить як дрова, а туди заходить як ділова деревина. Тобто і європейські митники у цих контрабандних схемах. Саме тому треба сумістити комп’ютерні мережі наших сусідів з нашою мережею митної служби, і тоді буде значно легше відстежувати цю контрабанду. Але вони цього не роблять. Тобто замість того, щоб перекрити контрабанду, кажуть, що треба скасувати мораторій і вивозити ліс. Або замість того, щоб тих ментів, які кришують незаконний гральний бізнес, посадити, вони кажуть: треба легалізувати цей гральний бізнес.

112.ua

- Скільки у вас землі, якого розміру клаптик?

- Під будинком ділянка – 60 соток.

- А щоб здавати, пай маєте?

- Ні, в мене паю нема. Мама і сестра мають, а я, як закінчив інтернат, поїхав до Києва.

- А родичі продали?

- Ні, не можна продавати те, що може годувати тебе все життя. Хто знає реальну вартість сьогодні? Вона занижена. Останній раз оцінка вартості землі проводилася 20 років тому.

- Хто на неї облизується, той знає її ціну.

- Безумовно. Саме тому вони і хочуть, щоб по 200 тис. в одні руки йшло, саме тому вони пропонують, щоб іноземці купували землю, тому що вони розуміють, що це єдиний ресурс, де можна мільярди заробити на рівному місці. Але зароблять не власники паїв. Більше того, ви як власник паю продали землю, а через півроку потратили гроші. Що ви потім будете робити? Подивіться на Аргентину, яка по вказівці МВФ продавала землю, а сьогодні аргентинські фермери - батраки на своїй землі. Їхня земля їм не належить. На Парламентській асамблеї Ради Європи, де я був депутатом, до мене підходив мій колега з Естонії. І каже: "Я знаю, що ви проти продажу землі. Ніколи не давайте землю продати. Ми в Естонії ввели ринок землі – сьогодні вся земля в Естонії належить шведам. Шведи у себе в банку взяли кредит під півпроцента і скупили всю землю". Нам розказує уряд, що нашим селянам для того, щоб вони мали можливість купити землю, в бюджеті наступного року передбачать 4 мільярди гривень компенсації вартості облікової  процентної ставки по кредиту, мовляв, щоб у людей була можливість взяти кредит і купити землю. Це розраховано на таких необізнаних людей, що мені навіть соромно за урядовців, які вважають наших українських людей просто дураками. Тому що наш фермер бере кредит у банку під 15-20% річних і на дуже короткий термін, максимум на рік, а наші закордонні конкуренти – транснаціональні корпорації - під 1% на 10-15 років. Хто з ними зможе конкурувати? В бюджеті цього року була передбачена підтримка 6 млрд гривень на підтримку фермерства. Я скільки не їжджу по Україні, не бачив ні одного фермера, який би отримав цю державну підтримку. По півроку треба чекати – бо чекають чиновники, поки їм хабарі принесуть. І тоді вони дадуть компенсацію. Але хай не розказують, що вони щось там будуть помагати. Бо найкраща підтримка для сільгоспвиробників вітчизняних – це відновлення спецрежиму оподаткування ПДВ. Коли продукцію продають, ПДВ в автоматичному режимі зараховується на рахунок підприємства. Йому не треба чекати, коли Кабмін дасть йому подачку, а він зможе за рахунок тих коштів і техніку купити, і землю.

- Ми чуємо, що урбанізація, тенденція до того, що люди переїздять до міста, навіщо земля в селі? Нехай там 2% населення буде працювати на механізації всього виробництва, і цього буде достатньо.

- Якщо говорити про тенденції, то в Європі, на яку нам вказують як на дороговказ, тенденції інші. Люди не живуть у місті, і до міста добираються тільки на роботу. Давайте згадаємо Швейцарію, яка не є членом ЄС, – для того, щоб захистити фермерів. Бо стояло питання, якщо Швейцарія входе в ЄС, то приймає умови, які знищать буквально сільськогосподарське виробництво Швейцарії. І вони заради порятунку своїх фермерів не увійшли в ЄС. Швейцарія найбагатша країна Європи. І я стверджую, що українці, які мають від Бога ресурс – землю, при правильному підході, правильному сільськогосподарському виробництві, акценті на виробництві в нашому селі, як вареники в маслі будуть купатися. А нам пропонують: віддайте задарма золоту курку, яка несе платинові яйця. А ми потім будемо вас вашою же продукцією годувати. Завозити вам її в 10 разів дорожче. Це взагалі треба не бачити ні перспективи, вони не бачать далі свого носу – ті, хто пропонує продаж землі. Не бачать взагалі майбутнього для своєї нації, живуть одним днем.

- Ви були активним учасником Євромайдану, який збирався, щоб Янукович підписав угоду про Асоціацію. Підписав її Порошенко. Що зараз з того Україні в контексті виробництва с/г продукції?

- Угода дала можливість збільшити майже втричі товарообіг між Україною та ЄС. Це важливо, вважаючи, що товарообіг між Росією і Україною знизився на 40-50%. Товари з ринку СНД пішли на європейський ринок. Але треба об’єктивно визнати, що квоти, передбачені в угоді, наприклад, безмитний продаж с/г продукції – дуже невеликі. По цілому ряду товарів вже в січні вичерпуються річні квоти. Тому я неодноразово вимагав в Європі, під час зустрічей з керівниками європейських органів, і від наших керівників, щоб вони ініціювали перегляд угоди про Асоціацію в частині збільшення цих торгівельних квот на постачання продукції. Але хто думає про власну кишеню, а хто думає про розвиток країни. Для того, щоб вони купували нашу продукцію,  треба конкурувати з ними: в технологіях, акцизи, ПДВ, зниження вартості нового обладнання, знижувати енергозатратність, збільшувати продуктивність праці, збільшувати зарплати. А нам нав’язують іншу політику: збільшення ціни на газ, вивезення сировини, обмеження постачання готової продукції, для того, щоб ми були сировинним донором. Так от, завдання тих, хто при владі, полягає в тому, щоб не демонструвати гнучкість спини, а мати стержень і відстоювати робочі місця для власних людей, а не бути країною, яка №1 в Європі по експорту дешевої робочої сили і сировини. На жаль, сьогодні ми бачимо, що вони не здатні захищати національні інтереси, економічні в першу чергу, тому що без сильної економіки не буде сильної країни. Ні сильної армії, ні сильної дипломатії.

- Можна подумати, що Європі потрібна сильна Україна? Так само, як і Росії, наприклад?

- Нікому не потрібна сильна Україна, крім нас самих. Тому сподіватися, як в дитячому садку, що хтось тобі втре носа, памперси поміняє – треба бути дуже наївним. Ми не настільки наївні. 16 тис. людей віддали своє життя, захищаючи країну від російської агресії. І тому, коли нам сьогодні нав’язують ззовні то одні формули, то другі, то зміни до Конституції, то якою мовою говорити, то який територіальний устрій мати – це приниження для українців. Українці самі повинні вирішувати свою долю. Більше того, ми повинні намагатися дружити зі всіма, але при цьому пам’ятати, розуміти, що кожна країна переслідує виключно свої національні інтереси. Ніхто не буде думати про Україну. Вони думають виключно про себе.

Новини за темою

- Якби думали, то, мабуть, борги списали. Хоча би частину.

- Питання не лише в боргах. Списання боргів – це подачки. Кілька років тому була реструктуризація боргів. Частину списали, частину реструктуризували. 2021-2022 рік якраз закінчується термін реструктуризації цих боргів, і там ідуть пікові виплати по цих боргах. Нам не треба чекати, коли партнери спишуть нам борги. Хоча це було б чесно, зважаючи на те, що ми відмовилися від ядерної зброї, а в бюджеті наступного року кожна третя гривня якраз йде на виплату боргів. Але це тільки бідні чекають, коли їм дадуть подачку і щось спишуть. Таку політику зараз проводять в Україні. Для того, щоб не чекати, треба самим міняти економку, економічну політику і заробляти, щоб віддати всі борги, як це Туреччина зробила, Польща зробила. Влітку минулого року Польща мала отримати черговий транш від МВФ – 10 млрд. дол. Вони відмовилися, сказали: в нас хороша економічна ситуація, і кредит не треба. Туреччина не має зараз боргів перед МВФ, тому що коли 13, здається, років тому, Ердоган прийшов до влади, вони радикально змінили економічну політику. Створили індустріальні парки, де майже нульові податки для виробників. По всьому світу турецькі і китайські товари, тому що держава підтримує свого виробника, щоб він виробляв, продавав і приводив валюту в країну. Так само має робити Україна. І тоді нам не треба чекати, що спишуть борги: ми їх самі віддамо і забудемо як про страшний сон. Але та політика і та програма уряду, яку вони сьогодні пропонують, це фактично продовження політики Порошенка: співпраця з МВФ, сировинна залежність і "чєво ізволітє" по окриках з-за кордону.

- Для громадян актуальним є курс гривні. Він так само мінливий, як і погода.

- Ні, він не мінливий як погода. Тому що погода від нас не залежить. А курс гривні до долару залежить від НБУ, політики уряду і від фінансових спекулянтів. Те, що зараз відбувається з курсом гривні – це чистий грабьож людей. Жодних економічних підстав сьогодні для зміцнення курсу гривні немає. Чому в інших країнах долар стоїть, а в Україні падає? Що то за унікальна країна, де сальдо торгового балансу від’ємне, ми завозимо більше імпорту, ніж продаємо продукції, в нас вимивають валюту, з-за кордону, а гривня міцнішає. Це політика в інтересах фінансових спекулянтів. Мінфін продав облігацій внутрішньої державної позики на 200 млрд. гривень. Валютні і гривневі облігації. Під 16-18% річних. Ви – виробник, для того, щоб поставити завод, вам потрібно закупити обладнання, заплатити усі податки і т.д. Поки ви щось заробите – рак свисне. Я купую ОВГЗ. На мільярд гривень, 18%, річних. Отримую, нічого не робивши, і не плачу податки, крім 1,5% військового збору. Який смисл вам створювати робочі місця? Ви так само підете купите ОВГЗ, через півроку вернете назад, на 18% річних. На наркоті колумбійські барони не заробляють стільки, як сьогодні на українських ОВГЗ. Два рази в тиждень проводяться продажі ОВГЗ. І хваляться, скільки залучили інвестицій. По-перше, це не інвестиції, а фактично кредити, під космічні проценти. Тобто це ще один клондайк, фінансова піраміда, за яку платить кожен українець, причому двічі. Один раз коли видатки, на погашення цих ОВГЗ, передбачені в бюджеті (в бюджеті наступного року 30% йде на виплату цих ОВГЗ), а другий раз коли штучно знижують курс гривні. Тому я стверджую, що політика нинішньої влади – це стимулювання не виробництва, не реального сектору економіки, не подолання бідності і нові робочі місця, а фінансових спекуляцій. І заробляють на цьому одиниці. А платить за це кожен українець. І тому, коли "розганяють", що при Зеленському залишки на казначейському рахунку найбільші за останні п’ять років, то подивіться, звідки взялися ті залишки. А це запозичення, за які потім потрібно заплатити зверху 20%. Зеленський розказував, що подолали контрабанду на митниці. Так подолали, що у вересні мінус 10% надходжень по митних платежах від імпортованих товарів. При цьому обсяг самих товарів не зменшився. Де ділися 10%? Кому вони в кишеню пішли? Якщо Зеленський розказує нам про подолання контрабанди, то логічним наслідком було б зростання надходжень від митниці, до бюджету. А зростань немає – мінус, в порівнянні з таким же періодом минулого року. Насправді йде недовиконання загального фонду бюджету. Про спецфонд я вже взагалі не говорю. Це означає, що латають дірки в бюджеті тільки за рахунок запозичень, за які будуть розраховуватися наші діти і онуки, при продовженні цієї політики. 

- А ви особисто в чому зберігаєте заощадження?

- В "Ощадбанку", в гривні і в доларі. І я купив ОВГЗ. На невелику суму. Я ж маю якось жити, і в мене повинні бути легальні доходи. Частину своїх заощаджень я вклав в ОВГЗ, але дуже переживаю, бо насправді я розумію, що це фінансова піраміда. Але коли є соблазн заробити 18%, чесно заробити, то тут тільки питання, чи пощастить тобі заробити.

- От ви нарікаєте, а ферму же не відкрили, а купили ОВГЗ.

- Я міг би і ферму відкрити, може, колись до цього дійде. Але якщо є легальні способи заробітків, то де це заборонено законом? Я говорю про те, що це неправильна державна політика, коли закривають дірки в бюджеті за рахунок запозичень, а не за рахунок відновлення промисловості. ОВГЗ може купити кожен, але, головне, щоб ми з вами не виявилися на місці наших дідусів, які втратили свої заощадження.

- Скільки треба мати в кишені, щоби купити ОВГЗ?

- Мінімальна вартість – 5-10 тис. гривень. Беріть скільки захочете – головне щоб у вас були можливості.

- У вас скільки?

- Все записано в декларації. Я голосував за електронні декларації. Мені, може, і некомфортно показувати, скільки в мене чого є, але я вважаю, що це правильно. Якщо у вас є питання, то щоб ви мене не питали, а зайшли в інтернет і все прочитали.

- Але до вас ще залишалися питання в правоохоронних органів – будинок ваш і решта капіталів. На якій стадії зараз?

- Ці всі питання – політично мотивовані. Для того, щоб перед виборами дискредитувати. Якщо я щось вкрав – давно треба було посадити в тюрму. Коли вони по 3-4 роки розслідують і чекають політичної команди…будинок я купив в розстрочку, я буду за нього ще три роки платити. Ось договори, банківські платежі, ось мої доходи, ось мої витрати. Якщо мої витрати більше моїх доходів, це називається незаконне збагачення. Притягуйте до відповідальності.

- Можу припустити, що ви не ФОП?

- Ні. Моя дружина Росіта була ФОП, давно. Коли розказують, що Ляшко ніколи грошей не заробляв, – що вони знають про життя Ляшка? Мені цього року 47 років, і якщо я з інтернату ніде грошей не заробляв, то як я тоді вижив? Як я став на ноги? Дружина моя з 16 років працювала, до речі, ФОПом. Тому коли розказують, хай на себе в дзеркало подивляться.

- Як ФОПам зараз вижити?

- З тими ініціативами, які вони дають, це катастрофа. Перед виборами Зеленський обіцяв зниження податків, а тепер вони вводять касові реєстратори. Я приходжу на базар, людина мені повинна вибити чек, що вона продала мені десяток яєць.

- Ні, там перша група, то…

- До цього теж доберуться. Вони латають дірки в бюджеті і розказують, що вони мають закрити схеми, де мінімізують податки. А чому за ФОПи взялися? Чому ви не візьметеся за офшори? А чому ви не візьметеся за закон, який ми проголосували два роки тому, про порівняння цін – на українському ринку, коли продають сировину, і на зовнішніх ринках? І в результаті цих схем вивозять сировину з України по заниженій ціні, наприклад, на фірму десь в офшорах, потім ця фірма на європейському ринку продає по реальних цінах. Різниця – мільярди доларів – осідає на рахунках офшорної фірми. Чого ви не візьметеся за цих, хто по занижених цінах продає цю продукцію? Тому що там олігархи, які в кабінет до президента заходять, а ФОПи в кабінет до президента зайти не можуть. Тому вони за них зразу і взялися. Я вважаю, що це величезна помилка Зеленського, що він взявся за ФОП. Люди, які самі себе годують і нічого від держави не просять. Тільки одного просять: не заважайте, дайте можливість заробити і годувати свою сім’ю. Хваляться, що Пенсійний фонд отримав від євробляхерів космічну суму грошей. Ну і чим ви хвалитеся? Витягли з людей останні гроші – він мотається як проклятий і повинен заплатити більші податки, ніж коштує та машина. Спитайте в чехів, поляків, скільки машин наші люди там покидали, тому що їм не вигідно були платити цей податок? Доходи Пенсійного фонду повинні формуватися від податку на доходи фізичних осіб, зарплати. Тому зарплати потрібно збільшувати, а не податки для євробляхерів, для ФОПів. Щоб люди з більшою зарплатою більший податок платили, внесок до Пенсійного фонду. Дефіцит Пенсійного фонду на наступний рік – 155 млрд гривень. Цей дефіцит покривається з державного бюджету. Ці 155 млрд могли б йти на будівництво доріг, на армію, а вони йдуть на покриття дефіциту бюджету, і щороку цей дефіцит збільшується. Це означає, що ми з вами, незалежно від того, скільки років будемо працювати, незалежно від того, яку зарплату будемо отримувати, усі на пенсії будемо получати по 3000 гривень. Оце перспектива з таким дефіцитом Пенсійного фонду. Тому "спасение утопающего – дело рук самого утопающего". Тому коли мене питає людина "як мені прожити на цю пенсію", я кажу: ніяк. Поки ти молодий , ти повинен заробити грошей для того, щоб хоча б купити квартиру. У Європі купують люди квартиру і здають в оренду. На Кіпрі я бачив: британці, по 80-90 років, зимою на Кіпрі. В Лондоні зимою здають квартири і на цьому заробляють. Українці нічого не повинні чекати від держави – нічого ця держава їм не дасть, з цією політикою, яка сьогодні є. Це даремно втрачений час, нерви, сльози, трикопійчана пенсія. Тому людина повинна сама в молодості про себе подбати, а не чекати від держави, щоб вона тобі дала нормальну пенсію. На 130 гривень наступного року підвищать пенсію, і це нормальне підвищення? Моя мама, про яку розказують, що вона квартиру, землю купила – вона все життя пропрацювала на будівництві. Має 34 роки стажу. У неї проблеми з ногами, тому що вона відра з цементом тягала. За цю важку роботу моя мама заробила 2300 грн пенсії, після останніх підвищень. На ліки на місяць витрачає втричі більше. Як вона виживе? Тому вона крутиться, як білка в колесі: щось купила – щось продала.

112.ua

- До речі, уряд теж пропонує, щоб пенсіонери працювали, кому це до снаги.

- Не всі пенсіонери однакові. Є люди, які здоров’я не мають, тому як їм працювати? Тому держава має про них подбати. Але я не розумію, чому в нас вважають, що якщо ти пенсіонер, то повинен сидіти вдома і чекати кладовища. Чому в усьому світі пенсіонери їздять, десь щось заробляють, відпочивають? Не треба чекати кладовища, треба жити. Пенсійний вік — це один з етапів, причому, я вважаю, один з найкращих етапів життя. Коли ти маєш мудрість, знання, коли, дай Боже, щоб у тебе було здоров’я, живи на повну. В усьому світі люди живуть 80-90 років, а в нас уряд обіцяє збільшення середньої тривалості життя на 4%. Я не розумію, як вони могли вирахувати ці 4%. Сьогодні середня тривалість життя в жінок в Україні — 67 років, здається, у чоловіків — 63. 4% — це що, на три місяці збільшиться тривалість життя, протягом цієї каденції уряду? Це показує, що вони до цього підходять не просто непрофесійно і не компетентно, а бездушно і безвідповідально, тому що збільшення тривалості життя — це цілий комплекс заходів, починаючи від екології, якості води, харчування, якості медичного обслуговування, профілактики. В Європі двічі на рік усі обстежуються, а в нас приходять, коли вже четверта стадія раку, і вже нічого не можна зробити. 

- Люди скаржаться: прийшов — там дай, там дай.

- Це свідчить про те, що для продовження тривалості життя треба взагалі змінювати систему ставлення до людського життя. Людське життя — це вища цінність, а не розхідний матеріал. А в Радянському Союзі це завжди був розхідний матеріал. Усе "вокруг колхозное, ничье", і віддамо свою душу Сталіну, Леніну, чорту лисому. Не треба нічого нікому віддавати. Це те, що тобі дав Господь, життя, яке ти живеш один раз. Хочеш щось робити — бери й роби. Не соромся, живи у своє задоволення. Але як нормально жити, коли держава створена, щоб люди для неї були, а не держава для людей? Тут треба все, все змінювати. У першу чергу це подолання бідності й зміна медичної системи. Це ключове для продовження тривалості та якості життя. Поки в Україні не буде медицини — дайте будь-яку зарплату, пенсію — усе це як мертвому припарка. Якщо не будуть відновлені державні програми діагностики, профілактики, фізкультура, культ здорового образу життя, не на 4% продовжиться тривалість життя, ні на що не продовжиться.

- Екологія.

- Так, але екологія від нас не залежить. Що ви можете з Чорнобилем зробити?

- Ми можемо не забруднювати водойми, ставити фільтри на труби, як це належить, не влаштовувати могильники худоби посеред полів. Можемо займатися переробленням сміття, щоб воно всяку заразу не носило по населених пунктах.

- Усе правильно. А давайте порахуємо, які гроші ми маємо на це витратити. Сьогодні металургійні підприємства платять екологічний збір. У масштабах держави це космічні гроші. По року виходять мільярди. Цей збір іде в загальний фонд державного бюджету. А екологію як забруднювали ті підприємства, так і забруднюють. Я зареєстрував закон, щоб увесь екологічний збір, які платять підприємства, йшов на вирішення проблем екології, у тому регіоні, де вони її забруднюють. Цей закон мій не підтримали. Або, наприклад, донедавна все, що ми за акциз на пальне платили, йшло до загального фонду. А потім дивуємося, чому продають бензин, а доріг немає? Тому що в усьому світі акцизи від бензину і дизелю йдуть у дорожній фонд — на утримання і ремонт доріг. Ми нарешті це змінили, два роки тому, і саме тому там на наступний рік 75 млрд на ремонт доріг. Якщо не розкрадуть, деякі дороги можна зробити непогано. Так само з екологією. Є речі, які від нас не залежать, а є, які залежать, бо це глобальне питання насправді не тільки для України. Нещодавно в ООН був форум з цього питання. А перед цим такий форум був у 1992 р. Тоді там виступала така сама школярка, як на нинішньому форумі Грета. Її попередниця те саме тоді казала тодішнім світовим лідерам: що ви безвідповідальні, що ви женетеся за економічним зростанням, але на шкоду екології. Що змінилося з 1992 р.? Стало тільки гірше. Рівень світового океану піднімається, ерозія земель, виснаження, вирубання лісів, масштабні пожежі. І коли хтось сміється, мовляв "та хай горить той Сибір", ні, хай не горить, тому що від того, чи буде Сибір чистий, залежить, у тому числі, наше повітря. 60% зникло протягом останніх 50 років тваринного світу. Яку країну ми залишимо своїм людям? Покажіть мені, де в програмі чинної влади є ці питання? Ось чому в минулому парламенті я був одним із драйверів, щоб електричні автомобілі сюди ввезти. Я пам’ятаю, як Порошенко мені вставляв палки в колеса. Я провів норму на 5 років звільнення від податків електромобілів. А це, видно, конкуренція для їхнього "Богдана", і він зарубав цю норму: на рік тільки поставили звільнення від податків. Коли думають про власні кишені, про свої "Богдани", то нічого не буде в цій країні. 

- Для електромобіля звідки струм візьметься в розетці? Треба ж, щоб працювала енергетика. І на екології це теж позначається.

- Так. Але для того, щоб вирішувати екологічні проблеми, повинні бути гроші. В усьому світі придумали, де брати на це гроші. Називається це "RAB-тариф", коли частина коштів, яка закладається в тариф для споживачів, йде на відновлення електромереж. Подивіться, що в Україні з електромережами. Ці стовпи поставили ще за Сталіна. Тільки-но якийсь буревій, повідомлення: 300-500 сіл в Україні без електрики. Тому що вирвало проводи, вирвало стовпи. У селах радіо, електрики немає, люди тижнями сидять без світла. А в нас бояться встановити "RAB-тариф", тому що кажуть, що на цьому хтось наживеться. Іншого способу зробити, щоб була стабільна енергетика і дешевша, немає. А в нас про "RAB-тариф" говорять останні три роки: вводити чи не вводити? Якщо хтось на цьому наживеться, хай розслідують правоохоронні органи. Хоча природа "RAB-тарифу" така, що він йде виключно на відновлення виробничих потужностей. Ти не можеш його більше нікуди спрямувати. Якщо він не за цільовим призначенням використовується — у тюрму. Але нам треба відновлювати енергетичні мережі в країні чи не треба? Чи треба нам сонячні, вітряні станції? Німеччина відмовляється від атомної енергетики через кілька років. Британія відмовилася від шахт. Німеччина, до речі, теж, де Рурський басейн і де кілька мільйонів людей працює, відмовляється — закриває ці шахти як екологічно невигідні. Тому що вони дбають про майбутнє. А в нас замість того, щоб екологічний податок спрямувати і захистити жителів міст, які страждають від екології, його  спрямовують на погашення зовнішніх боргів. А потім кажуть: немає грошей.

Новини за темою

- Є своя небезпека в цих відмовах. Тому що "Північний потік - 2" все одно будують, та потім ще не відомо, як поведе себе Росія, сидячи на цьому вентилі. Чи не стане Європа потім залежною якраз від Кремля?

- Для чого Європі експериментувати на собі, якщо вони можуть подивитися на приклад України? До 2015 року Україна була повністю залежна від Росії в газовому питанні. І щоразу, перед Новим роком, їхали до Кремля, кланялися царю, підписували нову газову угоду, на цій газовій угоді заробляли: "А и Б сидели на трубе, там упало, там пропало", в українців з кишень зникло, а в офшорах з’явилося. І на газі ставали мільярдерами. Якби ж тільки гроші крали, ключове — енергетична залежність, і повністю у фарватері Москви. Тільки-но відійшли трохи — перекрили газ, і все. Європа фактично суне голову в той самий зашморг. А роблять вони це тому, що гроші, корупція. Цей проект будується виключно з корупційних мотивів. Це інтереси бізнесу. Але вони не розуміють, що для Росії газ — це не бізнес, а політика.

- Зброя.

- Зброя і політика. Політика — це і є зброя. І вони замість того, щоб повчитися на прикладі України, диверсифікуватися, у тої самої Америки брати, з Арабських Еміратів, чомусь мільярди вкладають у будівництво "Північного потоку".

- Чи є ризик того, що, якщо "не будете слухняні — перекриємо газ"?

- Для них, безумовно. Та не тільки ж ми страждали. Газ не йшов і до Болгарії, Польщі, Угорщини. Тому для нас ключове питання — енергетична безпека країни. Кілька джерел. Нині ми купуємо імпортний газ. Це добре, що не в Росії, але це дуже погано, що це не український газ. Тому що яка різниця, де купувати: валюту ж виводимо з України. Тому ключове, що має робити влада: створення інвестиційних стимулів для збільшення видобутку власного газу. Обсяги видобутку газу сьогодні є найнижчими впродовж останніх трьох років. "Нафтогаз" узяв кредити в Європейського банку, закачав достатньо газу для проходження опалювального сезону, але це імпортний газ. І ці кредити з процентами треба буде повертати. "Укргазвидобування", державна компанія — зниження видобутку, приватні компанії же збільшують. Але цього недостатньо для забезпечення промислових потреб України і для забезпечення громадян. Чому? Тому що як інвестор сюди принесе? Ускладнення погодження з відведення земельних ділянок, хабарі за ліцензії на розроблення і видобуток надр — на все це треба гроші. Тому я вважаю, що це ключове питання: спрощення режиму для інвесторів, інвестиції у збільшення видобутку газу, нафти, торфу. Торф може бути замінником газу. В Україні понад 2 млрд т розвіданих запасів торфу, на Поліссі, Волинь, Житомирщина, Рівненщина. Ось наші ресурси. Він значно дешевший, ніж газ. І це робочі місця для наших людей.

- Ви пригадаєте хоча б один протест людей за те, щоб газ був українського видобутку в наших конфорках і щоб припинити те свавілля з бурштином тощо? Ми бачимо тільки з політичними гаслами, які ні до чого не зобов’язують. Ми говоримо, що Росія — агресор. Але якщо подивитися, що коїться в Україні, то тут і своїх агресорів не бракує. Чому, на вашу думку, люди не вимагають поліпшення екологічних умов? Проти капітуляції почали виходити, а от щодо здоров’я, гаманця і майбутнього — це якось не пече. 

- Тому що протягом 70 років комуністи внаслідок репресій і голодоморів знищили людей, здатних думати. І створили "гомо совєтікус", людей, які сподіваються тільки на державу. Держава за них зробить, подумає, і нічого не потрібно робити. Вже 30 років як немає тієї держави, а ми досі чекаємо, що держава щось зробить. Як для України ніхто нічого не зробить, так само і держава не зробить, крім копійчаної дачки. Тому що держава повинна умови створити, щоб людина могла заробляти і після того, як 40-50 років пропрацювала, отримати гідну пенсію. А не вкрасти цю пенсію в людини. Держава має створити умови для реалізації молоді через податкові механізми, через державні програми, через стимули різні. Трамп виграє вибори, тому що його головна політика — це економічна програма. І вони за 0,5% зростання ВВП борються з демократами, хто з них більше створить робочих місць. Я йду на вибори, говорю про відновлення економіки як відновлення України. Хто мене чує? Мене почули на президентських виборах 5,5% виборців, на парламентських — 4,01%, що ключове для подолання бідності — це відновлення економіки, робочі місця, сильна армія для відновлення наших територій. А 73% проголосували за Зеленського, який сказав, що "я никому ничего не должен", крім своєї мами. І сьогодні Зеленський чудить і сміється над людьми, і все нормально — 70% підтримки. А потім через півроку не знайдете того, хто голосував за Зеленського. Так, як не знайдемо, хто за Януковича голосував, не знайдемо 54%, хто за Порошенка голосував. Тому що люди спочатку обирають владу, чи то за приколом, чи то за ідеологічними розколами, або за руську мову. Обирають цілу проросійську партію за руську мову. Ви дивіться, що вони вам дадуть, а не говорять про другорядні питання. Або взагалі приколіста обирають, якому дивом пощастило отримати посаду президента і він не знає, що там робити. А страждає від цих рішень кожна людина в Україні. І під загрозою майбутнє нашої країни. Коли люди розказують мені, яка погана влада, я їм кажу: подивіться на себе в дзеркало. Ця влада не прилетіла з космосу, цю владу ви обрали. Хтось із класиків казав, що, як правило, це завдяки байдужості людей робиться. Тому, коли ти не йдеш на вибори, коли не голосуєш… на останніх парламентських виборах явка була менше 60%. Майже половина громадян не пішла. І ця половина громадян потім вимагає від влади те то, те то. Підіть і оберіть таку владу, яка дасть вам можливість працювати і заробляти. Тому що відповідально треба обирати, а не за приколом. Прикололися із Зеленським — тепер будемо вигрібати. Дай Боже, щоб не довго це все тривало.

- У ваших словах лунає образа.

- Образа на кого?

- На виборця.

- Ні, у мене немає образи. Я констатую факти. Я не можу ображатися на людей, на їхній вибір. Це є вибір людей. І я поважаю їхній вибір. Але це моя нація, і вона зробила помилковий вибір. Я маю право на свою думку, я такий самий громадянин, як і ви. У мене нема сьогодні мандату, я нікуди не балотуюся, вибори через 5 років за Конституцією. Можливо, будуть раніше, судячи з того, що вони роблять. Тому я можу сьогодні вільно говорити на відміну від інших, обтяжених посадами і мандатами, те, що моє серце каже, і те, що я вважаю корисним для країни. І ніхто не може сказати, що я це кажу, бо мені потрібно щось у політиці виграти. Я не можу бути байдужим, коли ця влада обіцяє одне, а веде країну до програшу. Тому я два місяці побув у політичній відпустці (хтось, думаю, може, відправив мене на кладовище, і я думаю, що тих, хто так думає, я переживу) і вирішив вийти. Тому що я не можу байдуже сидіти, коли бачу, що відбувається.

- Ви сказали, що повертаєтеся на поле бою.

- На поле бою за Україну. Я стверджую, що ми живемо в часи величезних загроз для майбутнього України. Сьогодні формується майбутнє країни. І оці всі зустрічі: у "нормандському форматі", у Мінську, повернення російської делегації до ПАРЄ, розмови Трампа із Зеленським, зустрічі його з Меркель і Макроном — усе це елементи мозаїки майбутнього нашої країни. І від рішень Зеленського залежить це майбутнє. Він може припуститися катастрофічних помилок, судячи з того, що він говорить, що він робить. Ці помилки будуть коштувати нам майбутнього. Саме тому я не буду байдужим, зроблю все, щоб не дати йому зробити цих помилок і захистити майбутнє своє і своїх дітей у моїй рідній країні.

- Ви кажете, що можете вільно говорити. Добре, що є де.

- Я дякую каналу "112", що завжди мав можливість говорити, і сподіваюся, що матиму таку можливість. Я знаю проблеми, з якими ви зараз стикаєтеся, я категорично це не підтримую. Це нагадує російські події, коли "НТВ" закривали, інші канали, бо не подобалися власники. Не подобаються власники - розбирайтеся з власниками, але чого  ви канал закриваєте? Я дуже сподіваюся, що ви зможете відстояти свої права, і сподіваюся (без надії), що в Україні… Порошенко ж нам 5 років розказував, що він не впливає на суди, і Зеленський зараз каже, що вони не впливають на суди, і судова система у нас незалежна, так от,  якщо вона реально у нас незалежна, "112" канал повинен бути захищений судовим рішенням.

- 26 жовтня 14-го року на позачергових виборах до ВР Радикальна партія Олега Ляшка отримала 7,44%. На позачергових виборах 21 липня 19-го року ваша партія отримала 4,01%. Тобто 586 384 голосів. Де ви за цей час розгубили 3,43%. А точніше, куди поділися 586 747 голосів?

- Перше: я дякую всім людям, хто за мене голосував. Друге: поразка, перемоги на виборах - це не трагедії і не тріумф. Це етапи в житті. Політика це маятник. Де поділися? Можливо, багато рішень, які приймалися в парламенті, вони були непопулярні. Але я не шкодую за жодне своє рішення. Коли мені дорікають, що я голосував за бюджети, як я міг не голосувати за бюджети, в яких гроші на армію, на  оборону, на дипломатію? Щоб у солдат була зарплата, зброя, обмундирування, харчування, щоб вони могли собі бліндаж зробити. Як я міг за це не голосувати.

- Але під час бюджетних процесів поруч з вашим ім’ям завжди згадували пожежні машини.

- Я горджуся, і слава Богу, що згадують. І сподіваюся, що пожежна вітчизняна техніка буде в Україні, а не імпортна. І там тисяча людей на заводі працює. На Чернігівщині, де жила моя мама, є селище Ладан. Там при Радянському Союзі був дуже потужний завод пожежної техніки. Я, як їхав з інтернату до мами, я завжди проїжджав через цей завод. А в 90-ті цей завод розвалився. І коли я їхав до мами, я дивився на завод, який розрізали на металолом. І коли мені Господь дав можливість, щоб відновити цей завод, я, ні секунди не думаючи, це зробив. Там працює 1000 людей, інженери, наковці. Вони повернулися з Москви, з Польщі, отримують зарплату. Здається, минулого року вони заплатили 100 млн гривень податків. Хай би в кожному селищі у нас би був завод, який платить по 100 млн гривень податків - ми б забули про МВФ, як про чорний сон. А мені дорікають, що я лобіював інтереси цього заводу. А чийого заводу я повинен лобіювати інтереси? Коли цей завод стояв, завозили сюди імпортну пожежну техніку: німецьку, французьку. Заробляли наші закордонні конкуренти. Сьогодні рівень довіри до рятувальників за 60%, я думаю, в тому числі і завдяки мені, що вони за останні чотири роки отримали величезний парк  нової пожежної техніки і вчасно доїжджають, рятуючи людей. Оці люди до того, як я взявся за їхні проблеми, отримували 2000 гривень зарплати. Сьогодні вони отримують 9-10 тис. гривень. У районі така зарплата - хороша. Тому я горджуся, що я це робив, і далі буду робити. Це моя політика відновлення нашого національного виробництва. Хай кожен депутат, а їх 423, хоча б для свого рідного села чи міста щось зробить. І 423 села і міста в Україні нарешті почнуть хоч трохи нормально жити. А поки що роблять тільки для себе.

112.ua

- Робота над помилками, яка була зроблена після виборів? Я знову про цю втрату - 3,43%.

- Я не вважаю це втратою, це політика. Це боротьба: ти можеш програвати, можеш вигравати. Роботу над помилками ведемо щодня. Причин програшу багато. Я брав участь в 7 парламентських виборах. З сімох я виграв чотири, тобто програш на виборах для мене це етап у житті. Ці програв - наступні виграю. Але висновки зробили і робимо.

- Скільки людей пішло з Радикальної партії після результату на парламентських виборах?

- Команда показала, що це достойна команда - пішли одиниці. Більшість керівників обласних партійних організацій це достойні люди, не кон’юнктурники. Нам важко, РП в опозиції до Зеленського. Одна з причин можливого програшу на виборах - ми відразу заявили, що ми в опозиції до Зеленського. Багато хто мені казав, що не треба цього робити. От як Тимошенко: вона хвалить Зеленського, і отримала результат на виборах. І зараз продовжує хвалити Зеленського. А я не можу хвалити, коли немає за що. Коли він до жителів Донбасу звертається на "понятном ім руском язикє" - так в мене вся рідня з Донбасу. І вона розуміє добре українську мову. І я говорю президенту, що жителі Донбасу чудово розуміють українську мову, і війна на Донбасі не через українську мову, а через російські танки і "Гради". А президент мені каже, що я розколюю країну. А як я можу українською мовою розколювати країну? А яка тоді мова об’єднує країну, мою країну? Ідиш, англійська, китайська, яка мова повинна об’єднувати Україну? В мене світоглядні інші позиції з Зеленським. Зеленський пропонує "формулу Штайнмаєра" і їде на нормандську зустріч, і заради цієї зустрічі підписує цю так звану "формулу Штайнмаєра". А я вважаю, що йому нема чого робити на цій нормандській зустрічі. Тому що Зеленський на цій зустрічі з "формулою Штайнмаєра" програє. Він повинен був їхати на цю нормандську зустріч з планом президента України Зеленського. Планом відновлення миру і повернення територій, а не долю України вирішувати "формулою Штайнмаєра".

Новини за темою

- Ви на своєму сайті відео розмістили за 1 жовтня, де говорили в контексті "формули Штайнмаєра", як про капітуляцію. Вже за два дні, 3 жовтня, президент Зеленський звернувся зі словом до народу, і насамперед, сказав: "Зрада скасовується".

- І читав він це звернення з суфлером.

- Так всі роблять.

- Не всі. Я говорю з вами без суфлера. Тому що я говорю те, що думаю, те, що я знаю. Коли ви заберете в Зеленського папірець, з якого він читає, боюся, що він не повторить правильно прізвище Штайнмаєр. Попитайте в нього, для інтересу, різницю між Радою Європи і Парламентською асамблеєю Ради Європи. Між ПАРЄ і іншими структурами. Не впевнений, що він це знає. Час перебування на президентській посаді вже достатній, щоб увійти в курс справ. По тому, як Зеленський відповідав журналістам про "формулу Штайнмаєра": ну що ви питаєте, там два рядка тексту. Це відповідь лідера воюючої країни? За цими двома рядками тексту майбутнє нашої країни. "Формула Штайнамаєра" - це, фактично, план Путіна. Штайнмаєр намагався нав’язати цю формулу ще три роки тому. Я з ним зустрічався тут, у Києві. Коли він приїжджав з міністром МЗС Франції. Вони вдвох презентували цю формулу так звану. Ця формула передбачає введення закону про особливий статус для Донбасу після проведення виборів.

- А ваша формула де, пане Олеже?

- Моя формула дуже проста, як і кожного українця - це повернення територій без здачі національних інтересів.

- Як? Штайнмаєр запропонував, як - підтримали.

- Штайнмаєр не запропонував відновлення миру і повернення територій. Він запропонував провести вибори на окупованому Донбасі. І процедуру надання особливого статусу для Донбасу. І коли Зеленський розказує, що там будуть вибори не під дулами російських автоматів, то там  і без дул російських автоматів виграють тільки проросійські партії. Потім президент, відповідаючи на питання журналістів, які будуть наслідки для парламенту, коли ті 4 млн людей, інфікованих російською пропагандою, підуть голосувати на виборах, каже, що це не стосується цього питання. Це ми говоримо про місцеві вибори, а не парламентські. Що це означає? Що президент просто не розуміє, про що він говорить, тому що ці люди, яким пропонується голосувати на місцевих виборах, завтра будуть голосувати на парламентських. І більшість у парламенті буде сидіти проросійських партій. А чи запитав президент Зеленський і Кучма, коли підписували "формулу Штайнмаєра", у батьків загиблих військовослужбовців? 16 тис. людей віддали своє життя, захищаючи країну. За що вони віддавали це життя? Так потрібно було 5 років тому підняти руки, погодитися на умови Путіна, на умови Штайнмаєра, викладені Лавровим, міністром МЗС, і зберегли б 16 тис. людей. Черчилль казав: "За дві години ви можете отримати свободу, піднявши руки і капітулювати. Але втратите суверенітет, незалежність і честь. Але це буде ваш вибір". От нам сьогодні пропонують те саме. Зеленський намагається ввійти в історію, як президент миру, але може ввійти, як президент капітуляції.

- Отже, як? Від вас рецептура? Ви кажете "інфіковані російською пропагандою". Дезінфекція в чому?

- Нема простої рецептури. Покажіть мені простий рецепт вирішення будь-якої війни. Це робота тисячі голів. Мій загальний план: десепаризація (тут і далі: десепаратизація, - ред.). Я автор закону, який був прийнятий ще позаминулим парламентом в 2014 році, про десепаризацію, за прикладом Німеччини, де денацифікація була. Перші повоєнні вибори у Німеччині відбулися у 49 році. А до цього вони прийняли закон про денацифікацію. І всі колишні нацисти були обмежені в правах. Вони не мали права обирати владу. І першого канцлера обрали у 49 році. Я пропоную те саме для нас, для українців. Влада сьогодні пропонує, щоб всі ті, хто вбивав наших людей, завтра стали місцевою владою, потім щоб вони стали депутатами ВР. У мене інший план - десепаризація. Ніякої амністії: усі ті, хто вбивав не можуть бути ні депутатами, ніким. Вони повинні відповідати перед законом. 

- Так в своєму слові Зеленський сказав: після проведення там місцевих виборів, які відбудуться за Конституцією України, законодавством України, та після публікації звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися відповідно до міжнародних демократичних стандартів. Ось із чим погодилася Україна в Мінську.

- Як можна провести вибори за Конституцією України без відновлення контролю України за державним кордоном? Коли відкритий кордон, коли через кордон постачається зброя - це все розмови. Потрібно дивитися не на розмови,  а на справи. Справи полягають у тому, що нам пропонують провести вибори на Донбасі під повним контролем Росії. Коли говорять про висновки ОБСЄ, що, мовляв, ОБСЄ це істина в останній інстанції і вона має підтвердити чесність і демократичність проведення цих виборів, я вам наведу приклад з ПАРЄ. У 2014 році ПАРЄ виключила російську делегацію зі свого складу за анексію Криму. Прийняли 4-5 резолюцій з вимогами до Росії. І в кожній резолюції писали: поки ці резолюції не будуть виконані, російська делегація не повернеться. Потім, в результаті змови, про яку, я стверджую, знав Зеленський (і це предмет окремого розслідування буде в майбутньому), російська делегація у червні 2019 року повертається до ПАРЄ. Без жодного виконання жодної резолюції і жодних умов. Причина повернення делегації країни-агресора до ПАРЄ банальна - гроші. Росія заборгувала до бюджету Ради Європи 70 млн євро. І заради 70 млн євро шановні європейці, які 70 років тому створили на принципах верховенства права, поваги до прав людини Раду Європи, вони розтоптали ці принципи, вони наплювали на себе, на свої принципи, і вони повернули російську делегацію, бо та заплатила їм гроші. Отака аналогічна буде історія з ОБСЄ. 

- Як казали: "Бабло перемагає зло".

- На превеликий жаль, так. Так само, як і будівництво "Північного потоку - 2", де йде мова про гроші, а не про національні інтереси. Не про солідарність з країною, яка потерпає від російської агресії. Крім того, а що це за вибори під контролем ОБСЄ? Де Конституція і закон це передбачає? Це виходить, що Україна відмовляється від частини свого суверенітету. Виявляється, що результати виборів нам встановлює міжнародна організація, напічкана ФСБшною російською агентурою. Це все профанація. Але, насправді, коли говорять про те, що Путін намагається впихнути до нас Донбас - ні, Путіну Донбас не треба. Путін не Донбас намагається впихнути, а намагається Україну розвалити, зсередини. Тому що дії Зеленського приведуть до нового Майдану. І я стверджую, що вся відповідальність за новий Майдан, за протесні акції, повністю лягатиме на Зеленського. Коли він пише, очевидно маючи на увазі і мене, що деякі політики провокують ці акції, повірте мені, не можна провокувати людей, десятки тисяч добровольців, волонтерів, які захищали Україну і пройшли війну, вони самі вийдуть.

- Він сказав: "Я поважаю конституційне право кожного громадянина України на протест. Я чую вас, і повірте, я ніколи не здам Україну. Водночас я дуже прошу всіх зважено і спокійно підійти до ситуації та не піддаватися на маніпуляції і провокації деяких осіб. Вони дуже хочуть використати вас, повернути собі можливість грабунку, стати жертвами політичного переслідування та уникнути кримінальної відповідальності. Цього не буде. Все буде Україна. Слава Україні".

- 2014-го року українці заплатили занадто дорогу ціну за те, щоб мати право висловлювати свою думку, і ніхто не позбавить їх цього права. І коли тисячі людей по всій країні, від сходу до заходу, виходять з протестами проти дій президента, президент зобов’язаний чути народ. А народ має право на протест.

- Що ж пропонується? Альтернатива яка? Нехай гірше, аби інше?

- Головне не перейти ту межу, за якою внутрішня дестабілізація і розвал країни. Це те, до чого прагне Путін. Зеленський, коли приймає якісь рішення, він повинен про наслідки пам’ятати прийнятих рішень. А альтернатива одна: сподіватися виключно на себе. Я сказав, що в "нормандському форматі" Зеленський буде, фактично, один проти трьох. Зважаючи на оприлюднення його розмови з Трампом, де він не дуже люб’язно відгукується про Меркель, Макрона, про їхню допомогу, я думаю, що вони з цього приводу не дуже задоволені. Плюс формула, яку вони пропонують, ця формула вироблена, фактично, разом з Путіним. Тобто на цьому нормандському саміті один Зеленський - новачок в міжнародній політиці, буде проти трьох динозаврів в міжнародній політиці.  

- Як кажуть: "Новачкам щастить".                     

- Дай Бог - я дуже хочу, щоб йому пощастило. Тому що якщо йому пощастить і він реалізує те, про що він говорить, значить, слава Богу, в Україні буде мир. Але коли він за розмовами про мир нам веде капітуляцію, я згадую слова Чемберлена після Мюнхенської конференції, де вони розчленували Чехословаччину: "Я привіз вам мир". На що йому Черчилль, перебуваючи в опозиції, сказав: "Ви привезли не мир, а війну і ганьбу". Отак само, щоб отут не було.

- Не можна домовлятися з тигром, особливо коли твоя голова в його пащі.

- Альтернатива: 1. Ніхто не може вирішувати долю України за спиною України, без дозволу України, без відома українців. Ніде не можуть писатися зміни до Конституції, крім як в українському парламенті. Я сьогодні чув заяви "Слуг народу", де вони кажуть, що вони з Росією будуть узгоджувати закон про особливий статус для Донбасу. Це приниження. Можемо уявити, щоб американський Конгрес, російська Дума, німецький Бундестаг узгоджували з іншою країною закони? Це показує, що Україна є об’єктом, а не суб’єктом геополітики, яким маніпулюють і принижують. 2. Радикальні кроки на відновлення економіки, щоб не побиратися за кредитами, не залежати від військової допомоги США чи ще когось, а щоб мати власні ресурси для протидії агресії. Збільшення видатків на армію, на дипломатію і на спецслужби. У бюджеті нинішнього року на 20-й рік видатки на армію такі самі, як у бюджеті 19-го року. З урахуванням інфляції і зростання цін видатки на армію реально нижчі. Коли говорять про розведення військ вздовж усієї лінії розмежування біля Золотого, Петровського, ви на секунду тільки уявіть, скільки сотень мільйонів це буде коштувати. У нас зима насувається. Люди, які на лінії оборони, наші захисники, вони на облаштованих рубежах. Їм кажуть: ми на 2-3 км відведемо вас далі. Що ми цим досягаємо, крім створення сірої зони, де будуть хазяйнувати терористи і диверсійні групи? Крім того, ви відвели з обладнаної лінії оборони, на яку витратили мільярди, в поле, не облаштувавши там лінію оборони. Фактично наших військовиків кидаємо напризволяще. Або треба витратити знову мільярди, щоб побудувати нову лінію оборони. 3. Максимальна робота з міжнародними партнерами щодо посилення антиросійських санкцій. Тому що зараз навіть міністр МЗС України каже, що антиросійський фронт в Європі рушиться. А як він може не рушитися, коли вони бачать дії України, яка сама то продовжує торгувати з Росією, то загравати! До речі, я підозрюю, що обмін полоненими це була одна з умов підписання так званої "формули Штайнмаєра". 2 вересня у Берліні Пристайко, як він пізніше визнав, підписався під цією формулою, а 7 вересня відбувся обмін. Те, що звільнили 35 людей, – це супер. Але коли в заручники віддають всю націю, то, гадаю, що це нерівноцінний обмін.

112.ua

- Ви зараз не в парламенті…

- І слава Богу. Я маю можливість подивитися… Збоку видніше, як кажуть.

- По вас якось вдарило скасування фінансування політичних партій, які не пройшли до парламенту?

- Безумовно, це важливе питання, тому що ми отримували кошти з бюджету і не було потреби просити в когось гроші. Сьогодні ми маємо шукати спонсорів. Насправді це фінансування було важливим, але ми виживемо. Партія не створювалася для грошей, а створювалася для реалізації програм. Я думаю, що люди розуміють мою програму. У мене немає зараз депутатської недоторканості, в мене немає статусу народного депутату. У мене є прізвище – Ляшко, в мене є серце, розум, життєвий досвід, знання, харизма і сила. Я не живу депутатським мандатом чи недоторканністю. Я самодостатня людина. І від того, що я не депутат, я не перестав бути тим, ким я є. Час покаже.

- І нова ЦВК.

- Це дуже ганебний випадок. Зеленський змінив ЦВК з політичних причин. Перша ЦВК, яка за роки незалежності провела найчесніші президентські та парламентські вибори. Замість того щоб дати їм усім, щонайменше, по ордену, їх звільнили. Це було чисте політичне рішення, для того щоб узурпувати вплив на ЦВК, яка потім, очевидно, повинна освячувати їхні ініціативи стосовно місцевих виборів на Донбасі. Зеленський сьогодні має всю владу в країні. Але він, як новий політик, забуває, що той, хто має всю владу, той має і всю відповідальність. Тепер йому нема на кого кивати: ані на парламент, бо в нього там більшість, ані на уряд, бо той перетворився на філіал АП. За все в цій країні відповідатиме Зеленський. І за тарифи, і за корупцію, і за дерибан, і за офшори, і за відсутність просування на міжнародній арені. І за купу інших питань. Крім того, очевидно, Володимир, коли вчився в школі, мало читав класиків. Один із класиків написав, що треба пам’ятати, що той натовп, який аплодує тобі під час коронації, буде аплодувати, коли тобі відтинатимуть голову.

- А дивлячись на продуктивність нинішньої ВР, завидки беруть? Дивіться, як злагоджено, одним кулаком, однією командою. Ви нарікали на те, що у вас не було 226.

- Це не продуктивність, це профанація. Приклад: скасування депутатської недоторканості. Із Конституції начебто вилучили цю норму, а в КПК і в законі про статус народного депутату залишили це. Двічі закон виносили на голосування в зал і не проголосували. І фактично депутатська недоторканність залишається. А що це за продуктивність, коли ФОПам запроваджують регістратори і піднімають податки? Що це за продуктивність, коли національним виробникам, зокрема видобувачам, піднімають податки, які будуть більше, ніж у нашого конкурента – Росії? Нам не потрібна така продуктивність. А насправді парламенту сьогодні в країні немає. Парламент перетворився на філіал АП. Такого ніколи не було, навіть за Януковича. Навіть він був змушений домовлятися з парламентом. Сьогодні ми маємо унікальну ситуацію: Фунти, які нічого не вирішують і на які збільшуються видатки у 20-му році. Вони штампують рішення, написані в АП. Подивіться, які закони вони ухвалюють. Ба більше! Коли голова Офісу президента своїх же депутатів називає хворими, дурними тощо. Це коли так принижували депутатів? Щоб коли-небудь Порошенко чи Янукович на мене чи на моїх депутатів таке сказав, то я б його давно вже на мальтійський хрест порвав. А тут немає реакції. Як можна принижувати своїх? Я вже не кажу про чужих. Це показує, що немає поваги до парламенту, і це надзвичайно небезпечний факт. Тому що парламент завжди в критичні часи відіграв вирішальну роль. Згадайте революції 2004 року, 2014 року. Саме парламент був цим майданчиком, який виводив країну із глибоких політичних криз. Знищення парламенту це шкода для кожного українця, тому що узурпація влади. А узурпація влади, як монополія в економіці, веде до зловживань, корупції, до політичних переслідувань і до багатьох інших негативних факторів, які потім виводять українців на Майдан. Подивіться закон про процедуру імпічменту, яку начебто ухвалив парламент і Зеленський обіцяв. Вони ухвалили закон, який унеможливлює процедуру імпічменту. Там навіть більші вимоги, ніж прописано в Конституції. Для того щоб тільки розпочати процедуру імпічменту, треба зібрати 330 голосів народних депутатів. А це просто неможливо. Тобто вони на словах розказують одне, а на ділі роблять зовсім інше. То чи треба такий парламент? І кажуть, що 50 тис. зарплати їм мало.

Новини за темою

- Ну, вашому брату-депутату завжди було мало зарплати.

- Я ніколи не казав, що мені мало, мені завжди вистачало. Я не жив на одну зарплату. Жив на заощадження та інші доходи від творчої діяльності. Я хотів би, щоб кожен був, як я, щоб кожен у житті досягнув того, чого досягнув я. З дитячого будинку, з інтернату, без батька, без нічого усього в житті з нуля, добитися… Я бажаю кожному добитися хоча б сотої долі того, що я добився.

- Хотілося би вашу думку про скасування "правок Лозового".

- "Правки Лозового" це найбільш правозахисний документ за 30 років незалежності України. Тому що ці правки – зміни до КПК, які обмежують свавілля правоохоронців. Раніше, до "правок Лозового", могли тримати в тюрмі роками, без вироку суду. І таких випадків по Україні тисячі. Сьогодні завдяки правкам Лозового правоохоронці мають обмежений термін: не довів злочин за 6 місяців, справу закрили і людину випустили.

- Те, що по дозволи постійно ходити до суду? Правоохоронці нарікають, що це затягує взагалі весь процес розкриття злочину.

- Правоохоронці повинні працювати, а не самі штампувати. У нас є судова система. Дуже хочу, щоб вона була незалежна. Якщо правоохоронці хочуть когось арештувати, затримати, для цього є суд, щоб суд вирішив, правильно вони роблять чи ні. Тому що в нас корумповані правоохоронні органи і виконують політичні замовлення. Подивіться розмову Трампа із Зеленським, де він каже, що новий генпрокурор на 100% моя людина. Відповідно до кодексу честі прокурорів, відповідно до закону про прокуратуру, прокурор повинен бути політично незаангажованим. Я взагалі вважаю, що ця розмова є підставою для відставки генпрокурора. Зеленський же не може обманювати президента США, що прокурор на 100% його людина.

- Або Рябошапка повинен вийти і сказати: я не від Зеленського.

- Так. Тільки якщо він не від Зеленського, то нехай посадить для початку трьох друзів Зеленського. І тоді ми переконаємося, що він не від Зеленського. А не бігає за мною чи ще за кимось.

- Ви на Львівському книжковому форумі обмовилися про те, що плануєте написати книгу про своє життя.

- Я пишу її. Своїм життям пишу цю книгу. Але це не мемуари, до мемуарів ще далеко. Це буде не моя книга, там Лозовий про мене щось пише. Але вже років 5 пише. До речі, що мені сподобалося на Львівському книжковому форумі,  - третій поверх книг додався. Я їжджу туди з 2013 року. Купив там "Букова земля" Марії Матіос, "Характерник" Василя Шкляра, біографію Черчилля купив, спогади Мане, одного із засновників Ради Європи, колишнього міністра МЗС Франції, біографію де Голля купив. До речі, Зеленському раджу почитати біографію де Голля. Головне, щоб не переплутав з маршалом Петеном, який здав Францію німцям. А де Голль пішов воювати. Створив іноземний легіон, воював проти фашистів в Африці, потім звільняли Францію. Так от, хай бере приклад не з Петена, а з де Голля. Повертаючись до "нормандського формату". 81 рік тому відбулася Мюнхенська конференція. Я дуже боюся, щоб нова зустріч у "нормандському форматі" не перетворилася на повторення Мюнхенської конференції, коли розчленували Чехословаччину під розмови про мир, а сьогодні під ті самі розмови про мир фактично хочуть розчленувати Україну, позбавивши її майбутнього. 

- Я вам дякую, пане Олеже, за надану "їжу" для роздумів нашим глядачам і нашим політикам.

- Мені здається, на песимістичній ноті не варто закінчувати ефір, тому я хочу сказати людям, що я зроблю все, щоб оці апокаліптичні прогнози щодо майбутнього країни не збулися. Щоб ми були успішною, сильною країною, де кожен громадянин буде жити і бачити майбутнє.

- Я вам дякую за розмову.

- Дякую.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>