banner banner banner banner

Затримуємо як цивільних, так і військових. Як працює поліція у прифронтовій Авдіївці

112.ua поспілкувався з т. в. о. начальника Авдіївського відділення поліції, підполковником поліції Віталієм Головатенком, який розповів про криміногенну ситуацію в місті, роботу патрулів та порушення з боку військовослужбовців

Затримуємо як цивільних, так і військових. Як працює поліція у прифронтовій Авдіївці
Віталій Головатенко 112.ua

Ірина Сампан

журналістка, 112.ua

112.ua поспілкувався з т. в. о. начальника Авдіївського відділення поліції, підполковником поліції Віталієм Головатенком, який розповів про криміногенну ситуацію в місті, роботу патрулів та порушення з боку військовослужбовців

..."на підступах до Донецька супротивник з гранатометів вів вогонь по позиціях Збройних сил України біля Авдіївки", "Так, неподалік Донецька окупанти випустили щонайменше 16 мін калібру 82 мм по оборонцях Авдіївки та Пісків", "З боку НЗФ ОРДО у напрямку Ясинувата – Авдіївка здійснено обстріл позицій підрозділів ЗС України із застосуванням ручних протитанкових гранатометів, автоматичних гранатометів станкових, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Під час обстрілу частина боєприпасів влучила в Донецьку фільтрувальну станцію". Майже у кожному зведенні прес-центру штабу АТО звучить район Авдіївки. Ситуація в самому прифронтовому місті теж непроста: внаслідок обстрілів потерпає інфраструктура, часто немає світла і води, постійне патрулювання поліцейських, зберігаються проросійські чи просепаратистські настрої серед місцевих жителів, багато домівок порожні або спорожнілі через крадіжки. Така ситуація майже в кожному прифронтовому населеному пункті.

112.ua поспілкувався з т. в. о. начальника Авдіївського відділення поліції, підполковником поліції Віталієм Головатенком, який розповів про криміногенну ситуацію в місті, роботу патрулів та порушення з боку військовослужбовців.

Як відбувається патрулювання поліцією прифронтового міста в світлий час доби і вночі?

На території міста Авдіївки несуть службу як працівники Авдіївського відділення, так і відряджені до нас працівники поліції з Хмельницької та Запорізької областей. Нами розроблено патрулі, які несуть службу і в денний, і в нічний час. Є в нас автопатрулі та піші патрулі, також спілкуємося з блокпостами, які розташовані в районі Авдіївки, щодо виявлення осіб, які перебувають у розшуку і причетні до незаконних збройних формувань, що скоюють різні злочини.

Ви маєте право затримувати військовослужбовців за правопорушення? Чи це повноваження ВСП (військова служба правопорядку)?

До патрулів авдіївської поліції ми приєднуємо ще співробітника (або двох) ВСП. Якщо правопорушення чи злочин скоїть військовослужбовець або просто людина у військовій формі, то ми залучаємо представника ВСП. Він перевіряє документи і зброю, ми перевіряємо, на яких підставах та чи інша особа перебуває в місті. Ну і на підставі вже цього порушуємо адміністративне або кримінальне провадження.

Правопорушення якого характеру вчиняли військовослужбовці найчастіше впродовж останнього року?

Якщо раніше ми “боролися” зі спиртними напоями, то зараз шляхом проведення профілактики, починаючи з підприємців, продавців магазинів, що продавали військовикам алкоголь, ми цю хвилю збили. Раніше це було, зараз ми звели це до мінімуму. Були у нас цього року злочини, коли один військовослужбовець вчиняє злочин проти іншого, стріляються, але це індивідуальні випадки.

Це в публічних місцях?

Ні. Ну ось останній випадок був у нас на позиціях, коли один військовик кинув в іншого гранату. Зараз ми з’ясовуємо причини, чому він так вчинив і в чому його вина.

А стосовно інцидентів між місцевими жителями і військовослужбовцями?

Такого у нас за 2017 рік не було. Просто щоб “потасовка” і доходило до відкриття проваджень, то не було. ДТП, так, у нас періодично трапляються. Останній у нас був випадок, коли військовослужбовець перевищив швидкість і здійснив наїзд на пішохода. Військовики несуть відповідальність так само, як і цивільні.

В Авдіївці не розвішано камери спостереження. Чому так?

Розглядали таке питання. У військово-цивільній адміністрації збиралися керівники громадських організацій, військовики, поліція, комендатура і Павло Малихін. Поставити камери – я тільки “за” обома руками, бо це дуже великий допоміжник для поліції. Але ми прифронтове місто, і тому ці камери можуть принести нам як користь, так і завдати шкоди. Приєднавшись до інтернету (хакерів у нас достатньо), зламавши паролі, зацікавлені особи, які працюють по той бік у “ДНР”, “МГБ”, вони зможуть бачити через ці камери, як переміщується техніка, які наряди несуть службу, скільки сюди увійшло техніки, скільки вийшло, тобто ми документуємо, а вони все це бачать.

Авдіївка – прифронтове місце, люди різні, багато хто виїхав. Як з криміногенною ситуацією? 

Контингент, раніше судимий, ми їх відпрацьовуємо, працюємо з переселенцями. Яким чином? Ми взаємодіємо з УПСЗН (Управління праці та соціального захисту населення), вони нам подають списки, що в м. Авдіївка зареєстровано, наприклад, 200 переселенців, є адреси. Ми робимо рейди спільно з представником соціальної служби (вони повинні перевіряти, чи дійсно переселенець, який отримує гроші тут, проживає за цією адресою). Ми перевіряємо, звідкіля він приїхав, чим займається, судимий-несудимий.

Так званий наш спецконтингент (раніше судимі, наркомани, алкозалежні, неблагополучні сім’ї): тут є такі, ми теж регулярно їх перевіряємо.

Злочинів у нас достатньо, тому що багато квартир порожні, люди виїхали, ну а цього року вже повернулося багато. У 2015 році в Авдіївці залишалося близько 10 тис. людей, а до війни було 36 тис.

Ви маєте на увазі мародерство?

Ні. От, до речі, мародерства у нас немає, тобто жодного злочину за статтею “Мародерство” не було зафіксовано починаючи з 2014 року і до сьогодні.

Здійснено обстріл, повисипалися шибки, перший-другий поверх. Ви розумієте, що знайдуться люди, які захочуть залізти у вікно і витягнути майно, комп’ютери, речі. Щоб цього не допустити, на період обстрілів я, особовий склад, керівник (з 2014 по 2017 р. змінилося троє керівників поліції в Авдіївці) патрулювали місто. Тому жодного випадку мародерства у нас не було. Крадіжки є, особливо у старій частині міста.

Ось у мене є підсумкова оцінка діяльності відділів. Це з 1.01.2017 по 7.11.2017. Навантаження на одного працівника поліції – 2,9 (тобто один працівник поліції розкриває 2,9 злочинів за цей період з 1.01.2017 по 7.11.2017), в області середній показник – 2,1. Є показники вищі: це Дружківський відділ поліції (3,2). Вони ще краще працюють. Є й нижчі показники.

Йдемо далі. Розкриття умисних вбивств. Область - 89,9%, ми – 75% (тобто з чотирьох злочинів три розкрито, один - ні). Це на звітний період, буде вищий показник. Поясню чому. Ми особі пред’являємо звинувачення (за нашою статистикою цей злочин розкрито), виставляємо підозру. Коли ми особі виставляємо підозру, то це вважається 100% розкриття, і воно йде в статистику як розкриття злочину.

Тяжкі тілесні ушкодження. У нас – 100%, в області – 91,5%.

Крадіжки. У нас – 36,2% розкриття таких злочинів, тобто кожна третя, грубо кажучи. Область – 29,5%.

Крадіжки з осель. Авдіївка – 75% розкриття, область – 47,1%.

Незаконний обіг зброї. Авдіївка – 84,8% розкрито, область – 69,9%.

Незаконне заволодіння транспортом – 100% розкриття.

А чи були провадження, коли військовослужбовці незаконно заволодівали чужим транспортом? 

Ні, не було такого.

Щодо самих поліцейських. Після реформи поліції чи сильно змінився особовий склад, чи прийшли в нову поліцію жителі Авдіївки, молодь?

У 2014 році, коли почалися бойові дії, більша частина працівників міліції звільнилася.

Тобто їх звільнили. 

Частина виїхала, з ними не було ніякого зв’язку (ані мобільного, ані через інтернет), і ті особи незрозуміло де перебувають (можливо, в Донецьку), тому їх і звільнили. Інші особи самі не захотіли виконувати ніяких службових обов’язків у зоні АТО, вони боялися за своє життя, за свої сім’ї. Я тут нікого засуджувати не буду. Я залишився тут, коли були сильні обстріли, вивозив сім’ю до Костянтинівки, але потім повернулися, і донька тут до школи ходить, і жінка тут працює. Але наші лави  поповнилися за рахунок тих людей, які не поламали свою присягу, виїхали з окупованих територій (Донецьк, Макіївка, Горлівка, Єнакієве) і почали служити в авдіївській поліції, мар’їнській, торецькій. Це десь 50 на 50. Також прийшли служити ті, хто звільнився з міліції ще до війни, а зараз вони хочуть вступити до лав поліції. Зараз троє людей навчаються в Маріуполі. Я в них бачу бажання працювати, я їх трохи знаю і нічого поганого про тих сказати не можу.

А ви працювали в міліції і проходили переатестацію для роботи в новій поліції?

Я у 2000 році прийшов працювати до Авдіївської міліції, працював у карному розшуку оперуповноваженим, потім старшим уповноваженим, потім начальником карного розшуку, потім заступником начальника поліції.

Все пройшли, все здали, і люстрацію проходили, переатестацію проходили, екзамени склали, і на комісіях всіх був, мені питання ставили. Тож працюємо далі.

Розмову вела Ірина Сампан

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>