Театральний режисер і продюсер Владислав Троїцький в студії "112 Україна". 26.01.2017
112.ua

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях драматург, режисер, продюсер, громадський діяч Влад Троїцький.

Вітаю, Владе. Яка головна тема вашого життя?

Троїцький: Напевно, чути світ, не боятися. Безумовно, у нас є спокуса "як би нічого не робити", індульгувати, сховатися, сказати, що "мені не дають президент, мер, нас не люблять, навколо апокаліпсис". Цим зараз переповнений світ – нав'язуванням апокаліпсичного сценарію.

- А чим ви поясните занурення в цю загальну депресію?

- Це не депресія, це страх швидше. Коли тебе лякають, може бути кілька реакцій – протест або капсулювання, коли ти закриваєшся і знаходишся в своєму страху. Такою людиною дуже легко маніпулювати. Приходиш і кажеш: "Брате, не хвилюйся, я все вирішу, ти довірся мені". Тому цей феномен популістів – правих, лівих, які заповнили світ – головний тренд. Цього року ми будемо робити наш фестиваль, десятий "Гоголь Fest", і його гасло "Ковчег". Якщо потоп катастрофічної інформації - людині десь треба знайти місце порятунку. Адже ковчег - це не тільки сама посудина, а це ще і зведення правил.

- Хто врятується?

- Коли людина виявляється в зоні творчості – вона стає реально вільною людиною. І тоді забарвлення, смак світу стають іншими. Ти розумієш, що, не чекаючи апокаліпсису, якщо ти починаєш творити цей світ, відкриваєш своє серце, душу, очі іншій, починаєш їй довіряти, то потім ви разом формуєте цей простір.

- Чи дає цей розлом, коли війна, коли все навколо починає тріщати, додаткову енергію творчим людям?

- Перед Першою світовою війною ніхто не очікував ніякого апокаліпсису. В Європі, взагалі, був стан милосердя, і це раптом зламалося. Це, як чума, вразила людей і вразила їхню свідомість. Так і зараз сталося в Росії – мої друзі, багато, говорять якісь слова, але це безглуздо. Як режисер я можу зрозуміти, як це відбувається. Я був свідком, як моєму приятелеві був дзвінок, коли був лист з підписами діячів культури на підтримку політики Путіна, я бачив, як змінилося його обличчя. Фізично він нічого не підписував, але йому сказали: "Брате, ти знаєш, ти підписав, сподіваюся, ти не проти". А потім, переступивши цю грань, ти починаєш говорити: "А чому б ні? А може бути?" Хто міг сприймати Путіна, який був охоронцем у Собчака - якийсь там чиновничек, полковник ДБ, який жартував невдало.

Новини за темою: Вірус політичних шоу руйнує адекватне сприйняття світу

- А як відбувається, що одні люди заводять всесвіт, а в інших ключа немає?

- Я зараз вивчаю промови Гітлера і розумію феномен, що поки він не починає про вбивства говорити, а коли він надихає німців на початку своєї політичної кар'єри – це дуже переконливо. Якщо поміняти німців і Німеччину на Україну й українців, то я впевнений, що більшість скаже, що потрібно довіряти, що потрібно сподіватися на свої сили, люди повинні відповідати за свою землю – це наша земля. Тобто він говорить дуже правильно і дуже переконливо. Він – невдалий художник, єфрейтор, виглядає непоказно, і раптом – 40 мільйонів, як не було. Це в світі щось таке відбувається, пазл збирається, і він потрапив у цю точку сили.

- Здавалося б, що людина повинна прагнути до самоідентифікації, а люди хочуть відчувати себе частиною великої сильної зграї. Чому так відбувається?

- Тому що потрібно відповідати за своє життя. А це ж дуже страшно – приймати рішення. А ти не готовий. Раніше був шлях з допомогою релігії – зараз цей інструмент у більшості своїй не працює. І людина залишається один на один. Не так багато людей можуть сформувати в собі цей стрижень, який мобілізує її на безстрашні вчинки.

- На "Гоголь Fest" приходить дуже багато різних людей, з десятками різних мотивів. Для чого ви робите "Гоголь Fest" і все інше?

- Це моє життя. Є цивілізація споживання, де основний критерій – гроші, а зараз зароджується цивілізація альтруїзму, де гроші - не найголовніше, а скільки ти віддав. Але для того, щоб віддати – це треба мати, зростити. А друге – треба знайти тих людей, яким це потрібно, те, що ти готовий віддати. Якщо це співпадає – то ось воно щастя, і є, коли ти віддаєш. Звичайно, у відповідь ти отримаєш не просто подяку, а якусь іншу якість матерії, теплу хвилю, яка дає тобі право на життя і відчуття життя. Тому це дорогого коштує, і не важливо, ти або лікар чудовий, або інженер, художник, артист. У момент таких зустрічей це, що в бізнесі називається "немає переможених". Це формування іншого світу, і він настільки виграшний – тому що ти відчуваєш себе людиною. Тобі не потрібно симулювати або мімікрувати під щось. Коли зустрічаєшся з державними чиновниками, відчуваєш, що ти входиш у злісне кислотне середовище. Там можуть бути живі люди, але вся та атмосфера поглинає тебе якимось цвинтарним диханням, важким. Ці слизькі риб'ячі очі, і я навіть часто не розумію, про що вони думають: просто бабло наколядувати? Але часто навіть не у грошах справа – це немовби тавро нещастя. І воно дуже заразне. Щастя – це те, що нам даровано кожен день: вийти на вулицю, подивитися в очі людям, обійняти дружину, дітей.

Новини за темою: Відкриття ГОГОЛЬFEST-2016: "Шоу В.", спалювання ідола і грошовий дощ

- Які у вас ще проекти?

- Я поставив "Український Декамерон" у Варшаві. Вони їздять по всіх фестивалях. Це чарівна п'єса.

- А щось коригуєте, коли приїжджаєте працювати на інший майданчик?

- Ну, я ж там працюю з місцевими акторами. У мене незвичайна технологія роботи з акторами. Коли я приїжджаю – у мене немає конкретного плану, що я хочу робити, взагалі. Тому я кидаюся в таку шалену подорож і намагаюся захопити акторів, щоб це стало і їхньою подорожжю. Я можу тільки трохи модерувати цю ситуацію, і якщо вони стають не виконавцями, а співтворцями, то тоді все дуже швидко починає зв'язуватися. Якщо репертуарний театр, то там люди трохи втомилися. І повернути це відчуття не виконання, а творчості – це моє завдання.

- Чи були у вас якісь сумніви в тому, що ви робите?

- Сумніви, безумовно, є. Але в сумніві ж і певна енергія. Ти сієш, кидаєш у різні боки якісь ідеї. І далі слухаєш, де проросло, де почали розкриватись ці чарівні квіти завтрашнього дня. Це життя.

- Мистецтво – це перемога над смертю або спроба змиритися з її існуванням?

- Люди часто відкладають важливі рішення свого життя на потім. І від цього – величезне "ніколи". Десакралізація смерті, яка сталася за другу половину 20 століття, вона насправді десакралізувала життя. Ми перестали цінувати миті, які нам даровано. І тому справжнє мистецтво не ховає від смерті, а каже: "Поглянь". Катарсис - це і є переживання смерті або щастя в якусь секунду. Чи ти бачиш, як інша людина на сцені має таку безстрашність поглянути в безодню всередині себе і звертається до тебе як до глядача, щоб ти почув цей поклик, прийняв і жив далі відважно, безстрашно та красиво.

- А кіно ви б не хотіли знімати?

- Мені цікаво з живим. А в кіно далі працюєш з мертвим, вже знятим. Монтаж для мене – це безодня. Я змінююся, й у мене зараз така свідомість, що вчорашнього дня, практично, немає.

- Хто врятується?

- Безстрашні і вільні.

- Будете щось запитувати?

- Можу побажати - довіряйте і дерзайте.