Зараз немає підстав, щоб боротися за те, хто лідер опозиції

ЮРІЙ ЧИЖМАРЬ - народний депутат України 8-го скликання. Фракція Радикальної партії. Народився в Ужгороді, за освітою – юрист. Після отримання диплома ВНЗ викладав в Ужгородському держуніверситеті. Працював радником голови обласної держадміністрації, начальником управління Закарпатської обласної облдержадміністрації. У 2006 році був співробітником Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. З липня 2010 року – заступник голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка. З листопада 2014 року – народний депутат ВР

Зараз немає підстав, щоб боротися за те, хто лідер опозиції
Народний депутат Юрій Чижмарь у студії "112 Україна". 02.11.16 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ЮРІЙ ЧИЖМАРЬ - народний депутат України 8-го скликання. Фракція Радикальної партії. Народився в Ужгороді, за освітою – юрист. Після отримання диплома ВНЗ викладав в Ужгородському держуніверситеті. Працював радником голови обласної держадміністрації, начальником управління Закарпатської обласної облдержадміністрації. У 2006 році був співробітником Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. З липня 2010 року – заступник голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка. З листопада 2014 року – народний депутат ВР

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат Юрій Чижмарь.

Доброго дня, Юрію. Ми не чуємо більше жодної радикальної риторики від Радикальної партії. Що відбувається?

Чижмарь: Насправді, тут більш глибші процеси. Опозиція, на жаль, не отримала сьогодні законодавчого підкріплення для своєї діяльності, тому що сама опозиційна риторика для людей є скучною, якщо вона не підкріплена певними діями і кроками. Але для цих кроків, ми завжди казали, що потрібен закон про опозицію. Неможливо сьогодні в умовах тої законодавчої бази, яка існує, працювати ефективно. У нормальних країнах за опозицією закріплені певні комітети, які дають можливість контролю за діяльністю влади. Це комітет по інформації, регламентний комітет. У деяких країнах – бюджетний комітет, комітет по боротьбі з організованою злочинністю. Мало того, в цих комітетах ці фракції мають домінуючу позицію. Тоді вони можуть впливати. В усіх країнах парламенти мають слідчі комісії, якщо це парламентсько-президентська республіка.

- Але у вас же є банківський комітет?

- Він ще розподілявся, коли ми ще входили в коаліцію, на межі 2014 року. Це не є типовий для опозиції комітет. Ми би хотіли, законодавчо, закріпити інші функції. Ми би хотіли, щоб слідчі комісії по вимозі опозиції створювалися в спрощеному режимі, тому що опозиція не має більшості в парламенті, щоб проголосувати за створення цієї слідчої комісії. Не може бути такого, щоб опозиція вимагала перевірити діяльність влади, а це не може пройти через парламент. Це нівелює діяльність опозиції. Для опозиції повинна бути притаманна певна контролююча функція. Навіть при Кучмі та ж Рахункова палата відносилися до квоти комуністів. Це було вже в країні – сьогодні цього взагалі немає. Деякі органи влади працюють у нас вже понад повноваження, що теж є порушенням. Опозиція має закладати в порядок денний за спрощеною процедурою свої проекти рішень.

- Як ви далі бачите стратегію Радикальної партії?

- Ми не хочемо розхитувати ситуацію в країні – ми хочемо, навпаки, владу заставити працювати. Перше питання – тарифи. І ми від цього ніколи не відмовлялися. Ми подали  позовну заяву, і вона зараз розглядається, про те, щоб перерахувати або скасувати ті постанови, які були прийняті. Олег Ляшко як лідер партії є позивачем по цій справі. На суди ми ходимо, справа розглядається. Але ми не можемо тиснути на суд – аби скоріше. І це проблема – бо "ложка дорога до обіду", тому що, якщо ми говоримо про тарифи, то тарифи вже люди сплачують.

Новини за темою

- Кого з опозиційних партій ви вважаєте своїми колегами і своїми соратниками?

- У нормальних країнах немає двох, трьох чи п’яти опозицій. Є одна опозиція й одна влада. В Україні так склалося, і це підтримується отим законодавчим неврегулюванням, що опозиція не може об’єднатися, в принципі, тому що вона самопоборенням займається. Для того, щоб опозиція була єдина, нам треба сісти і домовитися про формат діяльності. На жаль, у Юлії Володимирівни тільки один формат – лідер опозиції Юлія Володимирівна. Я вважаю, що зараз не є підстави, щоб боротися за те, хто лідер опозиції. Ми – різні політичні сили.

- Але якщо неважливо, хто лідер опозиції, нехай буде Юлія Володимирівна, але тоді ви будете удвічі сильнішими.

- Певні рішення ми пропонуємо. Зараз ми витягнули питання про те, щоб Нацбанк все ж таки був регулятором і відповідальним за фінансову ситуацію в країні, за курс, за пониження кредитів і т. д. Це те, що Нацбанк з себе зняв. Ми запропонували всім підтримати цей законопроект, але, на жаль, ніхто не приєднався. Тут є певний дискомфорт – сьогодні не та класична опозиція, про яку говорять у Європі: якщо ти не увійшов у коаліцію, ви об’єднуєтесь і працюєте в спільноті. На жаль, Тимошенко ще рік назад взяла курс на перевибори президента, парламенту, напевно для того, щоб провести більшу фракцію, стати президентом країни. А коли люди ставлять перед собою мету – саме президентське крісло, вже задалеко до посади, то тут є дискомфорт у спілкуванні.

- А підстав для дострокових виборів немає, з вашої точки зору?

- На сьогоднішній день є ще шанс і можливості  заставити уряд працювати у відповідності до того, що ми декларували, йдучи на вибори і підписуючи саму першу коаліційну угоду. Ми піднімали ще минулого року питання підвищення соціальних стандартів – сьогодні президент і уряд їх підтримали, підвищенням мінімальної зарплати до 3200. Це говорить про те, що можна працювати.

Новини за темою

- А ви хіба не розумієте, що коли в економіці наказним методом вводять підвищення мінімальної зарплати, це не призводить до підвищення рівня життя? Як "не постраждає бізнес", як сказав президент?

- На сьогоднішній день за 1,5 тис. гривень навіть ніхто і говорити не буде, щоби йти на роботу. Вводячи норму 3200, ми визначаємо справедливість, яку людина повинна отримувати. Не може сьогодні експлуатація відбуватися за ціну, меншу вартості робочої сили. Не може чоловік і жінка отримувати заробітну плату і при цьому звертатися за субсидіями. Такого ніде в світі нема.

- Так ви хочете зняти питання субсидій?

- Нас хвилювало тільки одне питання – на сьогоднішній день ми повинні сплачувати податки. Бізнес повинен платити податки, бо сьогодні бізнес звик жити на дуже велику рентабельність. В Україні завищені норми рентабельності. Якщо в Європі рентабельність у 12% вважається досить хорошою рентабельністю, то в Україні це вважається нікчемною рентабельністю, і за неї не варто працювати. Я розумію чому – тому що кредити в нас 25%. Ми дали свій законопроект про зміни до закону про "Національний банк" і Конституцію України, про те, щоб Нацбанк не стояв осторонь курсу, а він повинен нести відповідальність за курси валют. Він повинен нести відповідальність за вартість кредитів у цій країні, ми повинні створити експортно-імпортне агентство, яке буде кредитувати бізнес, який виробляє реальну продукцію. Якщо уряд приймає чітке рішення про підвищення соціальних стандартів, то він повинен зробити всі умови для того, щоб з бізнесу не брали хабарі, тому що він реально сплачує податки в бюджет. Уряд повинен забезпечити, щоби на митниці працювала реальна бюджетна система, а не карман "общака", повинен забезпечити, щоб на сьогоднішній день податки на бралися авансом. Тобто, приймаючи рішення, уряд повинен бути свідомий, що він повинен дати можливість бізнесу це оплатити. Якщо уряд цього не зробить, то бізнес піде в тінь. Не можна йти тільки на підняття рівня офіційної заробітної плати, не давши бізнесмену можливості це платити законно. Багато бізнесменів говорять, що вони готові платити більше, але при умові, що вони будуть платити тільки податки і якщо бюджет буде відноситися до них рівно так, як вони відносяться до нього.

Новини за темою

- Життя "в чорну" для всіх - це завжди було наслідком взаємовідносин з державою, яка поводить себе як рейдер і бандит.

- Я думаю, що до прийняття цього бюджету уряд повинен це усвідомити і зробити це. Якщо цього не буде зроблено, то в наступному році буде просто провал бюджету, і цей уряд повинен буде піти у відставку. Тому що не можна робити популярні кроки, не забезпечивши механізм їх дійсної реалізації.

- Всі обурювалися поїздкою Савченко до Москви на суд до наших хлопців. А що такого вона зробила поганого, чого не треба було робити?

- Тут нема чого обвинувачувати Савченко, тим більше, що вона зробила правильний крок, враховуючи, що на її суди так само їздили народні депутати. Навіть моральна підтримка народних депутатів для неї була дуже важлива. Ризик того, що її могли заарештувати - вона несла сама. Ми розуміємо, що якщо хтось з Радикальної партії поїде в Росію, то, напевно, будуть ексцеси.

- Як ми будемо виконувати мінські домовленості – адже всі західні оглядачі пишуть, що Україна зобов'язана виконати мінські домовленості.

- Мінські угоди з правової точки зору – це перевищення повноважень осіб, які мали відношення до них, тому що зобов’язувати вносити зміни до законодавства парламент не можна. І для того, щоб такі рішення підписувати, це потрібно було погоджувати з парламентом. Тільки парламент може брати на себе зобов’язання щодо змін до внесення в чинне законодавство України. Президент не має права – тому і є дисонанс у спілкуванні президента і парламенту. Президент хоче сказати, що він взяв на себе відповідальність, а "ви повинні виконати". Не порадившись і не почувши думку. Західний світ хотів би залишитися на цій формулі, говорячи, що ми погодились на це і повинні виконувати. І це правильно, з міжнародної точки зору. Мені в інституті Маккейна у Вашингтоні люди, які відповідають за східний напрямок, прямо сказали, що вони ніколи б не підписали подібної угоди і ніколи б її не визнали. Але "ви її підписали і повинні виконувати". Проблема в тому, що ні один політик світу не повернувся би в країну, підписавши таку угоду або визнавши таку угоду, бо він би однозначно був би проти закону. Україна зараз в іншій ситуації, і ми не можемо ставити питання про відповідальність посадових осіб за цим документом. Історія в подальшому розставить крапки над "і" у цій історії. Але моя особиста думка, що Банкова і сьогодні не договорює про те, що відбувається за кулісами домовленостей на всіх цих міжнародних форумах. З одного боку, президент говорить, що ми ніколи не будемо проводити вибори, поки територія не буде українська, а з другого боку, ми знаємо, що готовляться документи для України, як нам проводити вибори, в умовах, коли ця територія не українська. Тому я до свого президента хочу поставити питання: "Де правда?" Для мене першим знаком запитання було, коли перший мінський процес йшов, Тристороння контактна група до цього працювала в Донецьку, але ми не знали, на якій підставі Кучма, Медведчук, Шуфрич беруть участь від імені України в домовленостях. У нас було питання – кого представляють і чому саме вони? Хто дав їм повноваження, хто підписав директиви? Президент повинен дуже чітко, хоча би в закритому режимі, пояснити парламенту, що відбувається. З другого боку, ми повинні спільно прийняти рішення. Президент і парламент в умовах війни повинні бути єдиним організмом, але, коли хтось щось не договорює, це є проблема для внутрішнього спокою в країні і для розуміння нас у західному світі.

Новини за темою

- Чи бачите ви, чим буде покриватися дефіцит у 100 мільярдів у бюджеті?

- Бюджет дуже складний і дуже заперечливий, тому що в нього закладені доходи, яких немає, поки що. Та ж спецконфіскація – поки що немає закону і нема підстав закладати цю суму. Нам говорять, що по спецконфіскації до державного бюджету має відійти 40 млрд, але чомусь у державному бюджеті передбачено лише 10 млрд. Де вивітрилося 30 млрд – ніхто не може зрозуміти. Там закладена приватизація об’єктів, яких навіть ще в порядок денний не вкладено: енергетичний сектор, сільське господарство. Уряд на сьогоднішній день взяв на себе повноваження парламенту, говорячи про те, що ми це приймемо. Але це ж не уряд приймає – а парламент. Чи погодиться парламент продавати сьогодні "Енергоатом", "Центренерго", ОПЗ? Так що я думаю, що дірка ще більша. Ми вже третій рік говоримо, що робимо бюджет стабілізації, а насправді ми робимо незрозумілий бюджет, у якому цифри не пляшуть. Зрозуміло, ми підтримуємо базовий показник щодо фінансування армії, але уряд не запропонував цивільного контролю за витрачанням коштів.

- Ваше запитання?

- Всі, у кого декларування показує мільйонні статки, розказують, що депутат може жити і за 6–10 тис. гривень. Я розумію, що сьогодні парламент не доопрацьовує, але, якщо би парламент працював у правильному світлі, то чи готове суспільство підтримати підвищення зарплати?

- Якби суспільство бачило, що країна рухається у той бік, куди обіцяли, ні в кого би не виникало питань.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>