banner banner banner banner

За результатами е-декларування рано чи пізно почнеться цькування

Депутат від БПП Мустафа Найєм в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, чому таке корисне е-декларування, чи слід підвищувати зарплату депутатам і чи хоче повернутися в журналістику

За результатами е-декларування рано чи пізно почнеться цькування
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Депутат від БПП Мустафа Найєм в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, чому таке корисне е-декларування, чи слід підвищувати зарплату депутатам і чи хоче повернутися в журналістику

Влащенко: Події тижня обговорюємо з народним депутатом України Мустафою Найємом.

Яке відчуття у вас від ваших колег, коли ви читаєте їхні декларації?

Найєм: У мене немає бажання ні вникати в ці декларації, ні дивитися їх. Я дивився тільки новини щодоокремих декларацій. Звичайно, мене щось дивувало. Для цього є правоохоронні органи, журналісти, громадські організації, які повинні цим займатися. Ні для кого не секрет, що у ВР не пройшли одні інтелігенти, або цвіт нації. Ми розуміємо, як проходили вибори, але я сподіваюся, що декларації хоча б допоможуть людям робити інший вибір. Я сподіваюся, що ці декларації будуть мати якийсь вплив на наступне голосування.

- Чи не вважаєте ви, що це досить серйозно, якщо у прем'єра, який з 27 років перебуває на державній службі, вдома зберігається 1,5 мільйона доларів. Він до 27 років працював на базарі – він не міг там заробити ці гроші. Тому, з цієї точки зору, вам не завадило б поглянути на декларації і зрозуміти, в якому контексті сьогодні існує українська політика.

- Зараз ці речі придбали конкретні обриси, цифри, але ми ж знали це все раніше. Що стосується прем'єр-міністра, я не бачив усіх джерел доходів. Для цього ми і створили НАБУ і НАЗК, які зараз повинні піднімати ці розслідування. Тому що, наскільки я розумію, це стосується всіх, і це одна з найпоширеніших схем - вказати якомога більше кеша. Банківський рахунок можна перевірити, а кеш ні. Взагалі, якщо в цілому подивитися, то все дуже добре. Перше: довго чинили опір цьому, але зараз це сталося. Важливо – не перша декларація. Важливо відстежити, що вони за рік куплять, де вони почнуть жити, що вони почнуть купувати, і порівняти з тим доходом і кешем, який у них був, і з тим, що у них було в декларації вказано.

- А ось ви купили машину сьогодні. У вас де гроші лежали - в банку чи вдома?

- Частково мої гроші були в премії, яка була за кордоном, і 6-7 тис. євро вдома лежали. Але якщо я навіть ці гроші покладу в банк, що я з ними буду робити? Ви ж знаєте, як зараз з банку діставати гроші – тільки певну суму в день можна знімати. З точки зору підзвітності громадянам, я вважаю, що ці перегини зараз – це нормально. Давайте пройдемо перший етап, всі його проходять, ніхто не чинить опір, сміються, але давайте подивимося, хто буде сміятися потім.

- Люди не сміються, бо вони розуміють, що якщо такі суми вдома лежать, отже, в Україні банківської системи не існує.

- Якщо ці гроші дійсно лежать. Помилки у деклараціях – це кримінальна справа. Ми припускаємо, що такі помилки були свідомо допущені. Але ж влада змінюється, а декларації залишаться. Це треба пам'ятати всім. Це означає, що зараз ми створюємо велику базу даних про всіх держчиновників. Це цькування, яке почнеться рано чи пізно.

- НАБУ вносить до реєстру тільки тих, кого вважає за потрібне. Своїх НАБУ не вносить в реєстр.

- Давайте почекаємо рік. Є речі, які приховати неможливо. НАБУ тоді буде дискредитувати себе. НАЗК має право подавати на різні органи. Крім того, з'явиться ДБР, яке, у разі порушення, зможе порушувати кримінальні справи щодо інших органів. НАЗК має право проводити перевірку. Мені теж не зовсім зрозуміло, як вони будуть рахувати кількість шуб, обручок і т. д. Але процедуру чиновники придумають. Мені важливо інше – ми, нарешті, зробили держслужбу не привілеєм людей, які прийшли грабувати, а це вже і проблема. Я впевнений, що цькування, рано чи пізно, почнеться. Вони почнуть їсти один одного.

- Вже зараз вони заявляють про квартири один одного: Лещенко говорить про квартири, які чийсь бухгалтер продає, а хтось говорить про квартири Лещенка.

- Лещенко це робив все життя, незалежно від декларації. Глобально ці люди досить цинічні, і я вірю, що у них "зірве дах". У якийсь момент вони почнуть знищувати один одного такими дрібними речами. І я закликаю громадян, якщо у вас є факти, що ваш депутат вказав у своїй декларації не те – давайте факти.

- Ви у своїй декларації вказали, що за вами зареєстрована торгова марка "Мустафа Найєм". Що це означає?

- Це – смішний подарунок. У мене брат – юрист, і ми в родині даруємо один одному символічні подарунки. Він зробив ось такий жест, як юрист.

Новини за темою

- Фонд Пінчука вам і вашому другові виплатив гонорарів понад 53 тис. гривень. За що?

- Це не гонорар. Про те, що це Фонд Пінчука, ми дізналися за фактом. Ми були запрошені в Давос в 2015 році, і сума, яка зазначена в декларації – наш переліт, наші виступи там, і назад. Всі ці переговори я вів з фондом "Відродження" Джорджа Сороса. Потім виявилося, що фонд "Відродження" є одним зі спонсорів заходу, який організовував Пінчук, і таким чином вони робили перерахунок, і я вже у своїй декларації побачив, що за мене платив не фонд "Відродження", а фонд Пінчука. Мої дії після цього не вказують, що я десь якось зіграв на користь Пінчука. Я хочу підкреслити: це є, і це неправильно, що є така історія.

- Фонд Пінчука практично завжди платить одним і тим же людям.

- Не одним і тим же. Але, з точки зору публічної історії, така історія не повинна повторюватися.

- А це було вперше, що фонд Пінчука заплатив за вашу поїздку до Давоса?

- Я єдиний раз у житті був у Давосі.

- А Сергій?

- Запитайте у Сергія.

- 25 жовтня ви повернулися з Берліна, де брали участь у дискусії з представниками МЗС Німеччини. Ви написали у себе в ФБ, що влаштували німцям холодний душ, щодо Мінська. У чому полягав холодний душ? Хіба текст мінських домовленостей придумали німці?

- Німецький і французький політикум – наші партнери в цих переговорах. Відповідно, вони наші гаранти тих домовленостей, які там були. При цьому вони, очевидно, чинять певний тиск і на нас, і на російську сторону щодо виконання цих домовленостей. Як мені здається, той тиск, який чиниться на нас – несправедливо і не дуже адекватно тій ситуації, яка є на Донбасі. Було поставлено питання: "Чому не виконується Будапештський меморандум?". А найголовніше, Бухарестський саміт 2008-го року, коли німецькі політики говорили, що не треба дратувати російського ведмедя і не дамо Україні план членства в НАТО. Нам пояснили, що за соцопитуваннями українці тоді не хотіли в НАТО. Ми сказали, що зараз і мінські домовленості ніхто не хоче в Україні. Чи означає це, що німці повинні відступити? Або у нас політика палиці працює - тоді ми йшли на догоду російським гарматам і не дали ПДЧ Україні, і зараз йдемо на догоду російським гарматам, але тепер вже штовхаємо нас під це дуло.

- У вашій групі була Наталія Яресько, завдяки якій ми вже через два роки будемо віддавати третину ВВП. Що вона робила на цих переговорах? Вона що, фахівець з мінських домовленостей?

- Ні. Сама зустріч була присвячена всьому, що відбувається в Україні, в тому числі економіки і реформ. Там був Нефьодов, Войцицька, Климпуш-Цинцадзе.

- Ви вважаєте, що Яресько зіграла позитивну роль у становленні української економіки за ці два роки?

- Це повинні оцінювати фахівці. А я вважаю, що Яресько була одним з небагатьох українських міністрів, яка все, що вона робила, робила не на догоду власним інтересам, не на догоду інтересам політичного класу, і це показало все, що з нею відбувається після. І найголовніше, як мені здається, вона дійсно відстоювала наші інтереси.

- Чи потрібно було підписувати такий договір про реструктуризацію боргів, який підписала Яресько?

- На той момент я підтримав договір. А зараз я ще не знаю наслідки цього договору.

- Там все розписано.

- На той момент це була можливість виграти великий шматок часу і реструктурувати борги.

- Чому наш уряд не підтверджує, що українською стороною в мінських домовленості був підписаний особливий статус окремих районів? Чому ж тоді ви дивуєтеся, що європейці вимагають виконання цього?

- Так, там це є. За вашою логікою виходить, що все, що там написано, українська сторона повинна виконувати. Але всі знають, що через годину після їх підписання вони були порушені російською стороною. Значить, вони, підписавши договір, відступили від власних слів. На якій підставі ми повинні виконувати те, щось, якщо вони його порушили?

- Я – тільки за, щоб ми нічого цього не виконували.

- Відмінно, і я про це теж.

- Значить, ми не будемо виконувати мінські домовленості?

- Ні, не так. Російська сторона не виконує договір і продовжує вимагати виконання окремих пунктів. Чому ми не можемо цього робити? Ми що – папуаси? Я, як народний депутат України, попри ці угоди, розуміючи геополітичну ситуацію і що Росія буде робити все, щоб довести, що ми не праві, кажу просту річ: ви частково виконуєте - дайте нам це право теж. Не треба тиснути на українську сторону – що, українська сторона, як найслабша в цьому конфлікті, повинна виконувати всі умови, а РФ, яка ґвалтує нашу територію і наше населення, повинна виконувати частково?

- А якби російська сторона не порушила перемир'я і не стріляла – ви вважаєте, що те, що написано у пункті 9 та 11, виконувати потрібно було б?

- Так.

- І особливий статус Донбасу, і вибори на окупованій території перед відведенням військ?

- Це означало б, що на даний момент не було б жодного російського солдата на Донбасі. Там були б наші правоохоронні органи. Але до цього повний моніторинг ОБСЄ кордону. Це означає, що якщо російський танк в'їжджає на нашу територію, ОБСЄ офіційно заявляє, що на кордоні пройшов російський танк, і це вже ніяк не підходить під виведення військ і озброєнь. Ніхто в парламенті не вважає, що потрібно виконувати 9-й пункт, що потрібно давати особливий статус, не маючи комплексу безпеки. Я піду коли-небудь з політики, і я не хочу, озираючись назад, думати, що моїми руками далі гинуть люди тільки з тієї причини, що я піддався якомусь впливу, що десь комусь вдалося щось підписати. Ми повинні йти далі в одній історії – у нас є президент, прем'єр-міністр, міністр закордонних справ. Ці люди представляють нашу країну, але ми повинні їх підтримувати в нашій сильній позиції, а не в нашій слабкій позиції. 9-й пункт – це наша слабка позиція, і я не буду це підтримувати.

- А правда, що юристи вже працюють над тим, як проводити вибори на окупованій території?

- Так.

- Що буде робити президент, якщо ВР не проголосує за новий закон про вибори та поправки до Конституції в частині Донбасу?

- Ми не проголосуємо, якщо не буде перемир'я, якщо не будуть виконані всі умови. Я знаю, чого я хочу, щоб там сталося, і я буду робити все, щоб все, що я хочу, сталося. А як буде далі – подивимося.

- Як сьогодні йдуть справи з новою партією? Чи відзвітували перед партією ваші товариші, коли у них були проблеми - Лещенко і Заліщук?

- Ми продовжуємо перебувати в правлінні "ДемАльянсу". Ніяких звітів ніхто не просив і не робив. Є наші однопартійці, які потрапили в складне становище в силу токсичності ситуації і атмосфери. Ми це обговорювали багато разів, це наші внутрішні дискусії, ми їх пройшли. Моє відчуття, що ми після цього стали більше один одного розуміти. Ми зараз готуємо наступний етап з'їзду, на якому буде представлена програма партії. Ми зараз активно створюємо наші осередки і розкриваємося по країні. Я прикипів до сходу, і ми в Маріуполі робимо наш осередок. Ми, як і заявляли, будемо далі рухатися в бік платформи, яка буде об'єднувати всі сили, які, так чи інакше, наші союзники. Я думаю, що в найближчі півроку-рік це буде трендом: об'єднання, розуміння, що по одному ми не виживемо, і зростання разом.

Новини за темою

- З ким би ви хотіли об'єднуватися?

- Очевидно, що це "Сила людей", всі молоді політичні рухи, які є в регіонах – їх дуже багато. Очевидно, це "Хвиля".

- Молодий рух – партія Білецького. З ними будете об'єднуватися?

- Ні. У нас різні бачення. Мені не здається, що це ліберальна партія, а ми казали, що ми ліберально-демократична партія. Мені здається, що те, що спочатку оголосив "Національний корпус" - це трохи правий популізм. А мені правий популізм не близький.

- А ви ліві чи просто популісти?

- Це люди оцінять.

- Коли ми отримаємо безвізовий режим?

- Я не знаю. Я не Ванга. Нам обіцяли, був чіткий перелік завдань, і ми їх виконали. Я думаю, що європейці будуть намагатися до останнього нам його не дати, але з їхнього боку це вже буде негарно.

- А електронні декларації не можуть їх стривожити? Вони показали, що Україна наскрізь корумпована країна, де сенатори тримають по 10 млн у себе в квартирах.

- Більшість активів корумпованого політичного класу України зберігаються в ЄС. Туди виводяться гроші і капітал, і там купуються активи. Цим людям можна не давати візи, але чому народ від цього повинен страждати?

- Чи відчуваєте ви, що величезна кількість людей, які вами незадоволені, говорять, що ви їх розчарували – вони в чомусь мають рацію?

- Якщо до мене є питання, що я в чомусь розчарував – то я готовий за це відповідати.

- Коли ви входите в групу, ви повинні говорити не тільки за себе.

- Група повинна посилювати позицію кожного. Щось виходить, щось не виходить – це правда. Відчуття провини у мене є. Це природний стан будь-якого політика. Звичайно, мені б хотілося робити ще більше, але я багато чого роблю.

- Підвищувати собі зарплату за два роки – це нормально, якщо не виконано 70% того, що потрібно було робити?

- Те, яким чином це було зроблено – це неправильно. Такі речі не можуть відбуватися без дискусії. Те, що потрібно приводити у відповідність заробітні плати до якогось рівня життя, який повинен бути у депутатів – це теж правда. Я б прив'язував зарплати народного депутата до ВВП або до мінімуму. Підвищили мінімум – автоматично підвищили зарплати.

- Чи розумієте ви, що уряд свої проблеми з субсидіями переклав на плечі бізнесу, піднявши мінімалку до 3200?

- Я не хочу розмірковувати про речі, в яких я глибоко не розбираюся. На даний момент часу, як це було зроблено, це дуже жорсткий популізм. Без обговорення з експертами, без обговорення з парламентом, без підготовки. На дуже високому рівні багато людей не знали, що таке буде зроблено. І для мене це теж дивно. Я думаю, що пан Гройсман пояснить це хоча б депутатам.

- Ви припускаєте, що ця заява пана Гройсмана була емоційною, раптовою?

- Не припускаю. Тоді це катастрофа.

- Хотіли б ви повернутися в журналістику?

- Ні. Це вже інший період життя.

- Чи використовували ви журналістику як кар'єрний інструмент для того, щоб потрапити в політику чи у виконавчу владу?

- Ні.

- Чи вплине на авторитет цього складу ВР зміст їхніх декларацій?

- Про багато що і так всі знали. Але багато в чому, я думаю, стало просто смішніше. Але багатьох і треба похвалити, що вони чесно задекларували свої речі.

- Де ви вчитеся?

- Я навчаюся заочно в Інституті післядипломної підготовки, в Шевченка.

- Як звуть куратора вашої групи?

- Не знаю. У мене є викладачі, які у мене приймають іспити.

- Коли у вас сесія буде?

- Я пропустив цю сесію, тому що почався парламент, і я зараз готуюся до того, щоб позачергово здавати цю сесію. А наступна сесія буде в грудні.

Новини за темою

- Скільки разів в 2016-му році ви виїжджали за кордон?

- Разів 5.

- Чи будете ви балотуватися до наступного парламенту?

- Давайте дочекаємося виборів.

- Як ви ставитеся до ідеї проведення референдуму щодо долі Донбасу?

- Негативно.

- Чому підвищення зарплати пішло попереду закону про вибори, статус депутата, ЦВК і так далі?

- Я вважаю, що це політична незрілість з одного боку, з іншого боку – це наслідки того, що ми тверезо не оцінюємо речі. Депутат, який отримує маленькі гроші – це депутат, який лізе в кишеню своєї аудиторії, своїм виборцям руками олігархів.

- Три речі у вашій політичній діяльності та діяльності колег, за які вам сьогодні незручно перед виборцями?

- Я б хотів, щоб ми вчасно прийняли рішення щодо Шокіна. Я б не хотів тієї ганьби, яка у нас була, коли ми не проголосували за відставку Яценюка. І я б хотів, при всьому тому, щоб я голосував інакше, щоб ми все-таки зняли мораторій на продаж землі.

- Дякую, Мустафо.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>