banner banner banner

З результатів зимової і літньої Олімпіад стає зрозуміло, що коїться в нашій країні

У 27 років вона одна з найбільш титулованих спортсменів в Україні. Побувала в політиці, але в підсумку в пріоритеті залишилося фехтування. Тепер їй необхідно повернути боржок двом росіянкам, які двічі не пустили її у фінал Олімпіади. "Золото" в індивідуальних змаганнях на Іграх – її головна мета, адже все інше вона вже виграла. Ольга Харлан – героїня шостого випуску авторського проекту Максима Шиліна "Спорт.Інтерв'ю.112"

З результатів зимової і літньої Олімпіад стає зрозуміло, що коїться в нашій країні
112.ua

Максим Шилін

Журналіст, 112 Україна

У 27 років вона одна з найбільш титулованих спортсменів в Україні. Побувала в політиці, але в підсумку в пріоритеті залишилося фехтування. Тепер їй необхідно повернути боржок двом росіянкам, які двічі не пустили її у фінал Олімпіади. "Золото" в індивідуальних змаганнях на Іграх – її головна мета, адже все інше вона вже виграла. Ольга Харлан – героїня шостого випуску авторського проекту Максима Шиліна "Спорт.Інтерв'ю.112"

- Оля, нещодавно ти повернулася зі зборів в Карпатах. До чого готувалася?

Готувалася до іншого збору (сміється). У нас є невеликий проміжок перед наступним стартом. Ми повернулися з етапу Кубка світу в Балтіморі. І у нас вийшло півтора місяці до наступних змагань, і для збереження нашої форми ми поїхали в гори, на свіже повітря. Пробували, напевно, всі види спорту. Знаєш, в тему Олімпіади: грали в хокей, правда, в залі, потім бігові лижі пробували, але це у нас було через день. Ну і там баскетбол, волейбол і не тільки. Кардіонагрузки – все це було. Ми не фехтували там.

- Окрім тренувань, залишався час і для розваг. Шашлик навіть смажили. Так адже?

Один раз за два тижні. Ось це розвага! Це було у нас замість вечері і насправді вийшло дуже круто: зібралися всією командою, правда, було дуже холодно, -8 вже. Тому швидко поїли, просто змели все. Справа в тому, що ми хотіли якусь іншу їжу – не з їдальні. Знаєш, там м'ясо і каша – все одноманітне. Хотілося м'яса смаженого такого, зелені дуже хотіла, всяких там овочів.


Ще каталися на тарілках. Ми три рази піднімалися на гору. Це у нас як зарядка. Ми були дуже раді, що ми туди піднімаємося: перший день весело, другий, третій – вже йду на цю гору, спускаюся, а мені зовсім не весело, я хочу їсти!

- Якраз під час зборів в Пхьончхані проходила зимова Олімпіада. Чи стежила ти за виступами українців?

Так, ми дивилися в проміжку між нашими тренуваннями і сном. Звичайно, спостерігали за золотом Абраменка і за нашою біатлонною естафетою, і за скелетоном, тобто за всім намагалися стежити.

- Єдина наша медаль в Пхьончхані – "золото" у фрістайлі лижної акробатики від Олександра Абраменка. Він, як і ти, родом з Миколаєва. Чи знайома ти з ним особисто?

Я з ним вчилася в одному училищі фізичної культури. Він, по-моєму, однокласник моєї колеги по команді Олени Хомрової. Ще ми кілька разів бачилися з ним на нагородженнях у Миколаєві.

- Голова Миколаївської ОДА Олексій Савченко вже чекає Абраменка у себе в кабінеті, щоб вирішити квартирне питання. Тебе ж теж обіцяли забезпечити житлом?

На той час у нас була якась проблемна область і місто в тому плані, що змінювалися керівники. Довгий час у нас був мером Володимир Чайка і, на жаль, його вже немає в живих. Він 13 років керував містом. Після цього от якась смуга почалася. Під час Олімпіади в Ріо у нас був в. о., тому жодних обіцянок. Вони були вже після Олімпіади (2016 року, - ред.), тому що Оля приїхала з двома медалями, треба якось віддячити, але ось це триває досі. І дуже прикро, тому що всі мої колеги по команді, які теж були на Іграх в Ріо і привезли одну медаль, вони отримали квартири в Одесі, в Києві і в Хмельницькій області.

З Олексієм Савченком контакт був, але на цьому все і закінчилося.

- Абраменко на п'єдесталі тепло обіймався з російським спортсменом Іллею Буровим. Обидва завернулися в український прапор. Власне, через цей знімок почалося цькування Абраменка в соцмережах і деяких ЗМІ. Ти ж була в подібній ситуації після Ігор в Ріо. Що скажеш?

Вони також звертають увагу на його золоту медаль. Є ті люди, нас багато людей, і про що вони думають, іноді самі не знають. Те, що вони побачили, це перший порив.

Ольга Харлан в компанії росіянок Софії Великої і Яни Єгорян © EPA/UPG

Я теж пережила подібне, але я на це не звертала уваги. Ми стоїмо на п'єдесталі, і я не можу стояти відсторонено. Тобто, я цих дівчаток знала ще до того, як все відбувалося, і ми ніколи не розмовляли про це, і ми завжди підтримуємо один одного. Вони при своїй думці, я її не знаю, але в той же час вони знають мою думку. Вони вірять своєму президенту, ми віримо своєму. Ну ось так ось. Я не хочу з ними розмовляти з цього приводу, тому що немає сенсу, а навіщо зайвий раз псувати стосунки?

Це було рішення Абраменка. Я його з боку спортсмена розумію. Я дуже пишаюся тим, що він виграв золоту медаль. Однак будь-які його дії зараз під пильною увагою, так що треба трошки думати. Але те, що він зробив, він вже зробив. Молодець, значить він, напевно, був готовий, що на нього обрушиться таке.

На жаль, для людей, які таке пишуть, це не важливо, вони не звертають уваги, що він був з українським прапором – він же не з російським прапором був, правда? І гімн наш грав.

- Свого часу ти була депутатом Миколаївської міськради, у 2012-му за партійним списком балотувалася в парламент. Чи змінилося твоє ставлення до поєднання спорту і політики?

Так, звичайно, я вже не там (сміється). З самого початку це було таке велике питання і протягом цієї моєї політичної діяльності так сказати я не отримувала від цього ніякого, по-перше, морального задоволення і ніякого грошового. У будь-якому випадку, якщо деякі думають, що я ж там заробила мільйони, то нічого подібного - це було суто на громадських засадах. Те, що я була в Партії регіонів у міській раді, це призвело до того, що у нас зараз є фехтувальний зал в Миколаєві (у січні 2017-го Харлан відкривала зал разом з президентом Порошенком, – ред.). Я боролася за це разом з нашою фехтувальною школою.

Фото з відкритих джерел

Як тільки я зрозуміла, що... коли це все починалося, події в 2013-му, я відразу ж пішла. Я вже до цього була близька до такого рішення, а це ще стало величезною причиною, щоб цим більше не займатися. Тому що у мене, по-перше, не було часу на це, і я знала свої пріоритети в житті: що моє – це спорт, і мені потрібно готуватися до Ріо і до всіх Чемпіонатів світу та Європи щороку. Громадськість цього не розуміла і поливала мене своєрідним брудом. Ось люди бачать: а чого вона там сидить, а їй потрібно займатися цим і все таке. Я вирішила – все, я буду займатися спортом.

- За політичними перипетіями в країні зараз стежиш?

Останнім часом ні. Я читаю тільки новини спорту, може ще гламуру, а політика — це зараз дуже все складно і брудно, і для мене це поки нецікаво.

- У січні тебе обрали в Комісію атлетів Європейського Олімпійського Комітету. Що це за орган і який фронт роботи на тебе чекає?

Я брала участь у виборах, які були в Монако минулої осені, і, на жаль, я не пройшла перший тур, але потім все-таки за квотою президента ЄОК у мене вийшло.

Атлети – це завжди голос. Ось живий голос того, що атлети відчувають і завжди важливо, щоб такі органи як ЄОК, МОК завжди чули атлетів, тому що ми бачимо все зсередини. Мені дуже хочеться, щоб мій голос почули, а я була провідником від усіх наших атлетів в Україні та європейських органах теж. Буду займатися багатьма речами: починаючи від антидопінга і закінчуючи некоректним ставленням до атлета.

До цього потрібно звикнути. Знаєте, якщо більшу частину часу я проводжу на змаганнях, і нормально може там з ким не розмовляти, тому що я зосереджена, то це зовсім інший світ. Тобто, тут необхідно більше підтримувати розмову, контакти з усіма, вітатися, знайомитися. Є люди, яких я перший раз бачу, а мені потрібно представитися.

Це новий виклик для мене і гарний початок, щоб, коли спорт закінчиться, йти далі по кар'єрних сходах.

- На останніх двох зимових Олімпіадах Україна в загальному медальному заліку посіла 21-е і 20-е місце. На попередніх двох літніх 31-е і 13-е. Куди рухається український спорт?

Ми дивимося в світле майбутнє, як говориться. Але все-таки судячи з зимової і літньої Олімпіади помітно, що коїться в нашій країні загалом: як впав розвиток спорту, тренувальних баз і підтримка атлетів. Луганська і Донецька області теж виховали не одних олімпійських чемпіонів і призерів не тільки Ігор, але і світових і європейських першостей. Зараз вони не можуть там тренуватися, їм потрібно звикати до нового місця. Це стрес для спортсмена – змінюється життя повністю і дай Бог, щоб це минуло, і вони повернулися до того стану, як вдома, наприклад.

Коли ми повернулися з Ріо і привезли 11 медалей, я була дуже рада тому, що дві з них — це фехтування. Могло бути і більше в будь-якому випадку. Шпажисти четверті, що дуже прикро. Було стільки можливостей. Навіть в інших видах спорту от зовсім трохи не вистачало віри, впевненості, одного кроку.

Я сподіваюся, що далі результати будуть поліпшуватися. Ми вже адаптувалися до цього стану, і ми повинні йти на підйом, досить бути вже на спаді.

- Минулий сезон для тебе вийшов дуже коротким через травму, але і дуже успішним: ти стала чемпіонкою на етапі Кубка світу і виграла Чемпіонат світу. Це все голод до змагань?

Це мій самий короткий сезон за 18 років. У мене було всього чотири старти. Це трошки для мене незвично. Я відновлювалася після травми, тренувалася і хотіла вже в березні їхати на змагання, а в лютому я ще тільки проходила реабілітацію. Але мене відрадили психолог і тренери. Вони сказали: Оля, заспокойся, трошки підготуєшся і поїдеш, і вони були праві.

На перший свій старт я поїхала в Туніс в травні і в мене вийшло виграти, що було несподівано для самої себе. Я приїхала на змагання, і відчуваю ці погляди, вони чогось чекають від мене. Як я готова чи не готова, може, щось новеньке, давно не бачилися. Вийшло, що я виграла, але потім московську шаблю програла, Чемпіонат Європи програла. Це було непросто пережити морально, але потім я подивилася на це з іншого боку. Тут ось така грань: а раптом нічого не вийде або сподіватися тільки на краще і працювати ще більше. Я працювала ще більше. Мені просто потрібно було трохи часу подумати, поговорити з тренерами, з психологом, тому що у мене були такі думки: я програла змагання, без медалі, все – кінець. Вони мене запевняли, Оля, це твої треті змагання в сезоні, подумай. І я така – точно! І я можу підготуватися краще до четвертих.

112.ua

Трошки було боязно, бо в кінці сезону люди тільки виходять на пік форми, а я тільки починала змагатися. До Чемпіонату світу я вже підійшла з більш світлою головою, попрацювала над помилками і вуаля – так вийшло, що я виграла головний старт сезону.

- Скільки платять за перемоги на турнірах такого рівня?

Так як ми від Міжнародної федерації фехтування отримуємо, то платять призові тільки за Чемпіонат світу. За перше місце я отримала 25 тисяч доларів.

На етапах Кубка світу, на жаль, чеків немає. Тільки, може, на деяких гран-прі. За Чемпіонат Європи ми отримуємо від Європейської федерації фехтування.

- Тобто, основний дохід спонсори, рекламні контракти?

Так, ось, наприклад, у мене довгострокові контракти з кількома відомими світовими брендами. І в Україні з'явився хороший контракт.

- Що тобі допомагає перед важливими стартами: може, книгу читаєш або музику слухаєш?

Я завжди слухаю музику. Абсолютно різну. У мене стільки плей-листів у моєму ITunes, але в основному поп, звичайно.

- Сердючка?

Ні, це вже занадто (сміється). Сучасна поп-музика і те, що зараз всі слухають по радіо. До дірок заслуховую, що потім мене вже нудить від цієї музики. Іноді рок, але це дуже рідко. А так Майкл Джексон мені дуже подобається.

Під час змагань я віддаю перевагу драйвовій музиці. Спокій – точно не для мене. Я з тих, хто на змаганнях любить поговорити. Якщо просто сидіти, коли в голові багато думок, то іноді можна передумати. Якщо у мене є кілька годин до бою, то я можу спокійно з кимось поспілкуватися, усміхатися, посміятися навіть. Іноді це корисно.

- Книги читаєш?

Так, остання "Шантарам". Мені вже півкнижки залишилося, і я просто не можу добити. Перша частина, як би велика книжка, може, це соромно говорити, але просто навіть фізично не вистачає часу. Уявляєш, "Шантарам" читати по одній сторінці в день? Тому що це перед тим, як лягаю спати. Наприклад, коли ми були на зборі в Америці, там ще плюс різниця у часі і я така, зараз, зараз почитаю... Один абзац, закрила, до побачення. На більше не вистачає.

А так перельоти, переїзди завжди з книжкою. Зазвичай зі мною їх дві: англійською та російською.

- Англійську вже опанувала досконало?

Вчу, читаю, намагаюся, дивлюся, розмовляю, спілкуюся. Думаю, інтерв'ю зможу дати англійською.

- Після операції плече більше не турбує?

Турбує, звичайно. Там проблема була не тільки в цьому. М'язи, які в гіпертонусі, іноді перенапруження йде, вони просто затискаються і біль така, що іноді я просто кидаю шаблю, я не можу фехтувати і все. Я не з тих, хто буде сачкувати. Не про мене, чесно. Я б хотіла вміти, але не вмію. Спортивна совість завжди зі мною. Іноді сам організм каже, що вистачить, іноді я його слухаю, а іноді ні.

Після операції стало краще, але прокидаються інші проблеми навколо плеча.

- Цілих три місяці під час відновлення ти жила в США, де зараз працює тренером твій чоловік Дмитро Бойко. Там ти пішла на майстер-класи з живопису. Розкажи детальніше про своє захоплення.

Це було чисто від нічого робити, напевно, вони були дуже близько, ну і я хотіла колись спробувати просто для себе, а раптом щось вийде. Це виявилося насправді не складно. Просто стоїть дівчина-вчитель і ми за нею малюємо хто як. Хочеш малювати як ти бачиш цю картину, будь ласка, але я вирішила, що хочу передати те, що вона малює. У мене вийшло майже як у неї.

The new experience is always good #painting #boston

Публікація від Kharlan Olga (@olgakharlan)


Це трошки схоже на Ван Гога. Насправді це міст, вони Бостон малювали, але трохи от взяли від Ван Гога. І мені це сподобалося. Просто на сайті у них можна подивитися, які картини вони будуть малювати і який майстер-клас ти хочеш вибрати. Ходила потім ще раз – пташку малювала. Плюс я правша і мені потрібно було якось вже цю руку розробляти, тому що я була в пов'язці такій жахливій, в житті більше не хочу її одягати. Мені було складно це робити, права рука постійно в напрузі була від цих рухів, і я розуміла, що ліва рука набагато сильніша стала.

- Якесь продовження це захоплення отримало?

Зараз я не малюю так сказати, а розмальовую. Знаєш, є такі розмальовки для дорослих. Є картина, може бути велика, і там ось номерами розмальовуєш. Це дуже круто. Нове захоплення.

- Читав в одному з інтерв'ю, що твій чоловік добре готує. Що скажеш про свої кулінарні таланти?

Я можу... Добре чи ні – це вже не мені вирішувати (сміється). Часу немає, я давно вже не готувала. Чесно, ось цей ось тиждень за останні три місяці перший, коли я буваю вдома, зазвичай на два-три дні приїжджаю. Тобто, і готувати сильно ти не будеш, бо я не обідаю вдома. Ні, я можу приготувати суп, борщ зварити, зробити пасту, запекти курку – це не так вже й складно, просто треба до цього прийти. Щось спекти, так. Я за рецептом можу. Я ось на днях хотіла зробити, у мене не вийшло, взагалі викинула. У моєї похресниці був рік, і я збиралася приготувати пиріг. І я така "ха", зараз я як спечу. У мене не вийшло з першого ж етапу. Потрібно було як чізкейк зробити, а у мене все злиплося і не було просто часу, так би я поїхала в магазин і добила б.

- А в Штатах де і як харчувалися?

У мене Діма не з тих, хто любить їсти десь. Ми, звичайно, виїжджали іноді, але він воліє наготувати собі на тривалий час. В основному це каші, м'ясо, овочі там якісь і спортивне харчування. Але іноді дозволяли собі бургери, це ж Америка! Поїхати поїсти там якоїсь безглуздої їжі, але це чисто раз в тиждень.

- Знаю, що одна з твоїх слабкостей – шопінг. Як тобі Штати в цьому плані?

Я б не змогла там жити! В тому плані, що місце, де ми жили, там величезний торговий центр. І я там тусувалася дуже багато. Ну а так, звичайно, я вважаю не обов'язковим, але от у кожній поїздці я сумую, приїжджаю і ходжу по нашим магазинам. У мене зараз дуже багато речей від українських брендів, наприклад. Це така терапія. Після змагань приїжджаєш і так: або хороші змагання і я себе нагороджу чимось, або погані і це стрес.

- Хтось любить взуття купувати, хтось сумки. Тобі що до душі?

Ой, я люблю реглани дуже сильно. Тобто такі ось оверсайзи, у яких вдома ходять, з такими капюшонами. Зараз мені таке подобається, вони такі теплі.

- Твоя сама марна трата грошей?

Якось було таке, що я купила чотири пари взуття за один захід. Три з них на підборах. Причому, я та любина, яка постійно носить підбори (сміється). От і я вирішила, що у мене немає бежевих туфель, блискучих немає, і чорні мені потрібні, а потім ще мокасини взяла. Буквально вийшла з цього магазину, дивлюся на це все і пишу своїм сестрі, подрузі: по-моєму, у мене проблеми. До речі, я їх не ношу зараз. Це було в Австрії і я взагалі люблю ходити по магазинах одна.

- Олімпійська чемпіонка з фехтування на шпагах Яна Шемякіна у минулому році народила двійню. Раніше ти казала, що теж хочеш стати мамою після Ігор в Токіо. Якщо не виграєш "золото", то підеш на ще один цикл?

Та ну, годі вже, слухай, це мені буде багато років (сміється). Ось в Токіо мені буде 29, після Токіо ще місяць я погуляю, і мені стукне 30. Але подивимося, чесно, я не буду загадувати.

- Твоя мета – олімпійське "золото" в індивідуальних змаганнях. Часто на твоєму шляху до перемог ставали росіянки Софія Велика і Яна Єгорян. Чи можна назвати їх своїми головними суперницями на майбутніх Іграх?

Звичайно, вони дуже сильні спортсменки. У них відмінна підготовка, сильний тренер і хороша підтримка, можна так сказати.

З Сонею до Олімпіади в Лондоні ми частенько зустрічалися. На жаль, статистика була проти мене. Я могла, звичайно, виграти, будь-хто міг би виграти, але ось так вийшло, що в півфіналі поступилася. До півфіналу в Ріо з Яною я не так часто зустрічалася, і вона морально була краще підготовлена, ніж я. Потім вже в Тунісі з нею фехтували на своїх перших змаганнях після Олімпіади і травми. Ну, це було не прямо там особисте, але все одно ми конкуренти на доріжці. Хотілося показати хто краще, але теж я знала, що у неї сезон розпочався в жовтні і все-таки до сьомих змагань вона вже не буде в тій кондиції, а я прийшла і свіжа кров, тому це допомогло і, звичайно, я зробила роботу над помилками.

Добре, коли є конкуренція, так цікавіше і дуже хочеться, щоб повернулася Соня Велика, тому що вона тільки вийшла з декрету, як і Маріель Загуніс. Так що давайте влаштуємо справжній батл, справжнє фехтування.

- У спортсмена завжди багато думок. Конспект якийсь ведеш?

Фехтувальний щоденник обов'язково. Знаєш, є просто щоденник, зрозуміло, що не шкільний, там особисті думки якісь, так. Не всі люди це роблять, але насправді це дуже корисно. Точно так само і фехтувальний щоденник. Дуже важливо для професійного спортсмена, особливо для фехтувальника, розуміти, розкладати всі свої думки по порядку. Наприклад, у мене часто таке бувало, що я починала бій добре, потім у мене йде просто провал якийсь: я отримую чотири-п'ять ударів поспіль, а потім знову включаюся. Які думки були? Просто порожнеча, пташки там співають чи дуже багато думала?

- На даному етапі ти одна з найтитулованіших шаблісток світу: чотириразова призер ОІ ("золото" в командній шаблі), п'ятиразова чемпіонка світу і семиразова переможниця чемпіонату Європи. Як часто Ольгу Харлан впізнають на вулиці?

Не часто, але буває. По прізвищу більше. Якби я ходила з маскою на голові, то думаю, що впізнали б точно. Вони б подумали: о, фехтування, значить Харлан або Шемякіна, або Нікішин, але він чоловік, тому відпадає.

- Новий зал для фехтування в Миколаєві відповідає сучасним вимогам? Наприклад, ти можеш його порівняти з залами в США?

Порівнювати його не можна. В Штатах більше розвинена клубна система. У них іноді бувають в клубах ну не дуже хороші умови. Оренда приміщення коштує дорого, тому вони можуть просто в якійсь підсобці зробити, на складі якомусь постелити доріжки і все таке. А от я була в Бостоні, там клуб просто в такому старому будинку і він як якийсь музей: весь в дереві, все так красиво, вітражі, правда, немає залізних доріжок. Буває такий контраст.

Зал в Миколаєві для України підходить добре, але наскільки я знаю, зараз погіршилися умови. Це все робили на швидку руку за три місяці. Зараз там і тече щось, і відвалюється, і гарячої води іноді немає – це все стає проблемою зараз, на жаль.

- Можливо, у тебе вийде якось вплинути на ситуацію, поговорити з кимось?

Я вже розмовляла з усіма, кому тільки не лінь. Спілкувалася навіть особисто з президентом, до того, як відкрили цей зал. Адже він був недобудований і його добудували – молодці, а от як його добудували... Як він буде жити потім, ніхто толком і не розуміє.

- Після завершення кар'єри спортсмена плануєш тренувати?

Не знаю ще, я думаю. Мене часто про це запитують. В першу чергу тренер повинен бути психологом, мамою, татом, другом, ворогом і знати, що сказати і чого ти хочеш навчити спортсмена. Тому потрібно більш серйозно до цього ставитися, а не просто: "Я буду тренером – точно!"

Хоча я думаю, що так. Просто хочеться поділитися і, якщо комусь буде цікавий мій досвід і хтось захоче у мене тренуватися, то було б дуже круто.

- Пам'ятаєш, чому тебе вчили на першому занятті?

Я ж прийшла з танців. На першому тренуванні нас розминали, і випади казали робити, а для мене випад – це потрібно тягнути носочок. Я тягнула носочок, як ніби я на конкурсі.

Перший рік-два ми толком і не фехтували. Просто була така базова підготовка, навчили азам і більше з нами грали. Хочеться, щоб зараз більш сучасно було: потрібно додавати гру у фехтувальному плані. Згадати про шаблі, рукавички, маски, щоб дітям було цікаво і при цьому вони фехтували.

- Дякую за цікаву розмову.

112.ua

Новини за темою

Новини за темою

Новини за темою

Новини за темою

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>