Юрій Бойко: Найголовніше зараз – уникнути будь-якого перевороту в країні

Юрій Бойко: Найголовніше зараз – уникнути будь-якого перевороту в країні
112.ua

Юрій Бойко

Засновник "Опозиційної платформи - За життя", народний депутат

Кужеєв: Вітаю всіх глядачів телеканалу "112 Україна". Сьогодні у "Великому інтерв’ю" народний депутат України, засновник "Опозиційної платформи – За життя" Юрій Бойко.

Давайте почнемо з однієї з найгучніших скандальних історій, яка сколихнула Україну, та навіть за її межами – відбір на Євробачення. З нульовим результатом.

Бойко: Скандалів багато. Якщо ви вважаєте, що цей найбільш гучний – я би посперечався. Але якщо повернутися до Євробачення, то у мене двояке враження про це. Перше – це ганьба, коли чиновник визначає, хто поїде від країни на "Євробачення", а не народ, який висловив свою позицію. Чиновник сьогодні є, а завтра його немає, а ім'я країни, я вважаю, від цього дуже серйозно постраждало. А потішила мене солідарність артистів, які, побачивши, що їх втягують у політичні ігри, відмовилися самі приймати ці надумані політичні вимоги, які вони повинні були підписати, тільки щоб їх випустили на Євробачення. Ця солідарність – це, напевно, прояв такого громадянського опору насильству і дурості, яку демонстрували чиновники, ввівши такі правила.

- Якщо продовжувати вже низку скандальних тем, то це друге читання закону про мови.

- Справді, це суто передвиборча ситуація. Чотири роки ніхто не вважав, що українську мову ображають, не вважали, що її принижують якось, а тут раптом прозрів чинний президент і вирішив цей закон провести. Насправді суто каральний закон, який до того ж у сьогоднішній ситуації розділяє суспільство, тому що він не творить, а розділяє. Друге: він створює дуже серйозні корупційні ризики. Тому що оці комісії з видачі сертифікатів, ці мовні інспектори в умовах тотальної корумпованості сьогоднішньої влади – це прямий шлях до додаткового збору грошей, наприклад, з комунальних підприємств. Як уже спрогнозували, мені люди сказали: хтось прийшов у комунальне підприємство, і якщо там розмовляє російською хтось із співробітників, то можна накласти штраф на це комунальне підприємство. Народ ось так уже додумує, і це так і буде. Тому це серйозна корупційна годівниця, яка насправді не має нічого спільного з об'єднанням суспільства, з його згуртуванням. А далі розділяє.

- Так само якщо зайти в економіку: рішення суду з визнання незаконною формули нарахування на газ.

- Взагалі з газом накоїли страшні речі. Я дуже часто спілкуюся з "нефільтрованою" аудиторією, люди приходять різні. Перше питання – це, звичайно, війна, коли вона зупиниться, а друге питання – тарифи на газ. Це ж треба було таке накоїти з країною, щоб вся країна стала заручником абсолютно тупої політики уряду, влади, коли підняли тарифи на таку висоту, що люди не в змозі платити. Потім, далі – посадили всю країну на субсидії, субсидій забракло, почали їх урізати, придумали якісь бюрократичні зачіпки. Причому найрізноманітніші, найвитонченіші, тільки для того, щоб зменшити кількість субсидій і не дати їх людям. Відповідно далі люди перестають платити. 8500 гривень людина платити не в змозі. Звичайно, це те, що турбує найбільше, особливо пенсіонерів, які і так погано живуть. Це треба було вміти таке накоїти. Це доведеться, звісно, виправляти. Однозначно цю дурість доведеться прибирати і робити систему, яка дозволить людям спокійно жити в цивілізованому суспільстві – знижувати ці тарифи, знижувати ціни, бо сьогодні практично в усіх аудиторіях, де я зустрічаюся, є люди, які перекрили газ, тому що не можуть платити, і перейшли на дрова. Причому навіть ходять дрова рубати у себе в саду. Тобто до цього довели людей – у позаминуле століття відкинули їх ось такою політикою.

- Чи існує можливість підвищити рівень життя тих самих пенсіонерів? Тих, кого називають соціально незахищеними прошарками, власне, за рахунок внутрішніх певних резервів? Такі можливості взагалі існують?

- Звісно існують. Я абсолютно переконаний, і аналіз показує, що всі бюджети сьогоднішньої влади, а їх п'ять, 2015-2019 років, приймалися правлячою більшістю в парламенті за рахунок пенсіонерів. Пенсіонерам практично заморозили пенсії: зростання пенсій 3-5% неможливо назвати підвищенням, тому що за законом повинні були як мінімум підвищувати на офіційний рівень інфляції. Їм заморозили все, ціни зростали, тарифи зростали, людей занурили у злидні, а в цей час підвищували виплати силовим структурам. Класичний приклад 2019-го року – скільки можна було терпіти скандали, розборки між правоохоронними органами. Їм, правоохоронцям, плюсом 23 мільярди дали в цьому році порівняно з минулим. Тобто ще збільшили тенденцію будівництва поліцейської держави з бідним населенням. Ми говорили: "Візьміть ці 23 мільярди (не треба підвищувати, годі, вже і так нагодували їх досхочу, причому я не армію беру, а беру силовиків), віддайте це людям. Чорнобильцям, інвалідам, військовим пенсіонерам, зрештою, пенсіонерам, які 2200 пенсії отримують і не можуть оплатити ні ліки, ні тарифи". Оце внутрішній резерв. Це те, що потрібно зробити швидко і що буде зроблено. А друге, звичайно, реальний сектор економіки. Це відновлення робочих місць, відновлення промисловості, і на базі цього, звичайно, підняття рівня життя людей загалом.

- Ви говорили, що з газом начудили такого, що потім розгрібати і розгрібати. В одному законопроекті ви теж прописали зниження ціни на газ. Разом з тим голова "Нафтогазу" Коболєв сказав, що це неможливо, тому що це одна з умов співпраці з МВФ. І тут обирати: жебрацтво, процвітання, МВФ?

- Завжди треба вибирати національні інтереси країни. А вони сьогодні диктують, що ми не можемо сьогодні настільки ображати своє населення, своїх громадян, щоб на догоду МВФ ставити такі тарифи. Ситуація абсолютно проста. Попередній уряд підписав, а цей продовжив, у тому числі президент країни чинний, меморандум з МВФ про те, що вони підвищать ціни на газ власного видобутку для населення до рівня імпортного. Цього ніколи не було. Я міністром енергетики був двічі, газ востаннє, на моїй пам'яті, коштував від 400 до 700 гривень, субсидія була 2 млрд гривень по країні. Тобто навіть були тоді люди, які не могли платити такі суми. Цей газ власного видобутку, за Конституцією, належить населенню країни. Його собівартість сьогодні (зарплата, труби, розчини, податки, інвестиції) – 2500 гривень. Хто дав право продавати його за 8500 гривень? Хто взагалі приймав такі рішення?

- Це зі стелі взяли суму? Висмоктали з пальця, чи все-таки є якісь обґрунтування?

- Підписали меморандум про те, що вони будуть наближати вартість газу власного видобутку до імпортного. Імпортний газ – це російський газ, який сьогодні йде через Європу до нас, причому дорожче на 100 доларів, ніж ми його брали за прямим контрактом, який у нас працював. Вони сказали, що злазимо з російської газової голки, і тепер цей газ тягнуть з Європи на 100 доларів дорожче. Яка загалом ідея у мене, що я за законопроект подав і що буде зроблено після зміни влади? Якщо ми хочемо прибрати корупцію, то береться газ власного видобутку – 15 мільярдів за 2500 гривень. Це зрозуміло. Береться 15 мільярдів, а ми 15 мільярдів закуповуємо сьогодні імпортного газу – сьогодні він коштує 330 доларів, але буде дешевше за прямим контрактом (ми змінимо цей контракт). Змішується 30 мільярдів, що були на балансі, і єдина ціна сьогодні, за розрахунками, що я дав у законі, – верхня межа 4900 гривень. Для всіх – для населення, для комунальної сфери, для промисловості. Виходячи з цієї ціни, населенню нараховується субсидія, комунальним підприємствам даються субвенції з Мінфіну на різницю в тарифах, а промисловість вартість цього газу вкладає в товари. І це важливо, тому що всі товари першої необхідності безпосередньо залежать від вартості газу. Ось такий принцип працює, до речі, в Румунії, в Болгарії, ми тут не вигадуємо велосипед. І ось він буде реалізований. Людям треба сказати, що ми зробимо таким чином, і таким чином буде єдина ціна, ось вона така. А те, що вони, як ви кажете, зі стелі взяли, то дійсно немає жодної логіки, крім тієї, що захотілося МВФ, щоби більше збирали грошей. А вийшло навпаки. Вийшло 50 мільярдів заборгованості вже у населення за комунальні послуги, причому левова частка там – заборгованість за газ. Із власного досвіду, коли я проводив переговори з МВФ в 2011 році, у нас працювала програма роботи з МВФ, я тоді був міністром. Вони приїжджають з обіцянкою траншу і кажуть, що вам треба підняти вартість газу для населення на 30%. А потім, ще через півроку, на 25%. Сумарно на 55%. Причому це не в рази, як зараз підняли – майже в 4 рази. І я відмовився, прийшов в уряд і сказав, що ми цього робити не будемо. І ми зупинили програму МВФ, тому що я пояснив, що у нас просто буде несплата. Люди перестануть платити, і ми їм не пояснимо, навіщо підвищили ціну на газ власного видобутку на 30%. З якого переляку ми це зробили? І ми зупинили програму діяльності з МВФ, і я вважаю, що ми були абсолютно праві – не можна виганяти людей у позаминуле століття. Я завжди пишався, що у нас високий рівень газифікації сіл і міст – 67%, це вище, ніж у Росії.

- А зараз обрізають люди собі?

- Зараз люди самі через ці ціни закривають газ і переходять на дрова. Тобто вони відмовляються від благ цивілізації, точніше їх змушують відмовлятися від благ цивілізації. Звичайно, це буде усунено, і ми змінимо цей порядок.

- Ви кілька разів вжили слова "криза неплатежів". А оцей ваш законопроект про списання боргів за послуги ЖКГ які має неплатіжні ризики?

- Він насправді дозволить розчистити ситуацію і почати з чистого аркуша. Він йде в комплексі з законом про зниження вартості газу. Перед цим треба розібратися, і це буде окреме доручення уряду, щоб розібралися: хто дійсно не міг платити – тим списати. Але були й такі, хто експлуатував цю тему. Ми ж знаємо, що були люди, які могли платити, але не платять, тому що використовують ситуацію. Ці, звичайно, будуть платити. А люди, які не в змозі були платити, не отримали субсидію, пенсіонери, їм буде списано, розчищена ситуація, і далі вже знижена ціна, щоб вони змогли користуватися газом.

- Якщо мова про ціну на газ рівня європейської, то чому тоді не піднімається питання про рівень зарплат і пенсій – європейських.

- Ви абсолютно праві. Якщо вже рівнятися з Європою за цінами, то логічно, що давайте тоді і європейську зарплату. А оскільки ми сьогодні найбідніша країна в Європі, завдяки діям сьогоднішньої влади, то, звичайно, не можна ставити питання про те, щоб ціна на газ була прирівняна до тієї, яка в європейців. Це неможливо.

- Не можна прийти на змагання "Формули-1" на своєму триколісному велосипеді. Треба ж щоб якісь рівні умови були.

- Звичайно. Повинна бути підтримка економіки і підтримка людей така, щоб вони могли відповідати цьому рівню.

- Пенсійна реформа. Чи не звелася вона тільки до підвищення пенсійного віку? На вашу думку, існує якийсь шлях для того, щоб залатати, закрити, засипати цю чорну діру в Пенсійному фонді?

- Вчора у Полтаві я зустрічався з чорнобильцями, і люди кажуть: "У нас була маленька пенсія, 1500-1700, і нам обіцяли, що буде пенсійна реформа і піднімуть пенсії". Підняли, жінка назвала від 47 до 150 гривень. І так по всій країні. Люди, які мали маленьку пенсію, отримали маленьку доплату: 40-150 гривень. Людям, у яких була велика пенсія, додали більше. Ще більше розділили суспільство. Тому це була не реформа, це була спроба показати МВФ, що уряд зменшує дірку в Пенсійному фонді, а насправді просто завуальовано підняли пенсійний вік і людей обрізали по пенсіях. Щороку до сотні тисяч людей не отримують пенсію, бо у них немає такого страхового стажу. Тобто просто обрізають кількість пенсіонерів. Аргумент противників наших – вони кажуть, що у нас дірка у Пенсійному фонді 150 млрд, її треба закривати, ліквідувати. Це дійсно діра – 150 млрд, тому що в останній раз, в 2013 році, у нас був дефіцит Пенсійного фонду в 23 млрд, і це був дикий скандал – де брати гроші? Зараз 150 млрд дефіцит, і зрозуміло, чому він утворився. Пенсійний фонд наповнюється з податків на працюючу людину. Середня зарплата у нас 8000 по країні – 20% від зарплати йде на поповнення Пенсійного фонду. Ось ми ділимо на 5 – 1600 гривень працівник, за ним роботодавець, природно, платить до бюджету на наповнення Пенсійного фонду. А тепер найголовніше: у нас через те, що 5 мільйонів людей виїхали з країни, працівників, які сплачували податки, в інші країни, через те, що закрилися підприємства, у нас сьогодні один працівник припадає на 1,2 пенсіонера. У 2013-му році була ситуація навпаки: у нас було 1,5 працівників на одного пенсіонера. Зараз людина заплатила 1600 гривень на 1,2 пенсіонера, і пенсіонер отримує від працівника 1300 гривень. А до 2200, що є середньою пенсією, треба доплатити 900 гривень, і це вже робиться з бюджету. Ось звідки утворилася діра Пенсійного фонду. І чим більше людей виїжджає за кордон, тим більшою буде ця діра. Це, мабуть, найскладніша задача, яка буде стояти після зміни влади, – як ліквідувати діру в Пенсійному фонді. Причому ми не підемо шляхом обрізання пенсіонерів тощо. Це буде тривалий, кропіткий, але потрібний шлях з відновлення робочих місць, для того щоб ці люди повернулися сюди, працювали тут. Щоб була пропорція, як в 2013 році – 1,5 працюючих на одного пенсіонера. І другий момент: підвищення середньої заробітної плати по країні, але з однією умовою – жорсткий контроль з боку держави за цінами, з тим, щоб не було стрибка цін і інфляція не з'їла всю цю зарплату і майбутню пенсію. Це буде важко, але це здійсненне завдання. Ось таким чином треба йти.

- Люди виїздять за межі країни. Ви бачите, як можна зупинити цю міграцію за межі країни, особливо активної і працеспроможної молоді?

- Це справді дуже велика проблема останніх трьох років. Причини виїзду дуже різні. В першу чергу, це, звичайно, військовий конфлікт. Люди бояться війни і не бачать перспективи припинення війни і перспективи розвитку країни. Друге – це низькі зарплати та відсутність роботи для висококваліфікованих працівників, які не можуть себе реалізувати. Хоча останнім часом тенденція така, що висококваліфікованих працівників не вистачає. Але перший посил був якраз цей. Тому це завдання комплексне. Треба зупиняти війну, повинна бути політична стабільність в країні, люди повинні бачити перспективу країни і повинні мати гідну зарплату. Тоді вони повернуться. Чому лікареві сьогодні – це мені розповіли ті ж люди, що їдуть в Чехію, Польщу, куди завгодно, – там відразу дають 1500 євро зарплати, а тут він отримує 250-300 євро? То як же йому не поїхати туди? Він бачить, що там немає війни, не блукають вулицями банди радикалів, він захищений там. Тому це комплексна задача, яку доведеться вирішувати. Але іншого виходу немає, інакше у нас просто буде країна пенсіонерів. А їх треба буде годувати.

- От ви згадали про працівників медичної галузі. Ви ж є послідовним критиком і противником медичної реформи. Давайте про те, якою вона повинна бути, ця медична реформа, для того, щоби справді служити людям.

- Випадок з життя. Пункт пропуску "Золоте", Луганська область. Підходить жінка, каже: "У мене пенсія 1800 гривень. А ось квитанція з лікарні на операцію – 12500 гривень (показує). Скажіть, де мені брати гроші?". Що зробили взагалі сьогодні, назвавши це реформою? Узаконили платну медицину. Зрозуміло, що медицина завжди була платною – платили лікарям неофіційно, ліки купували. А сьогодні ще й офіційно це узаконили, замість того, щоб знайти можливість допомогти людям виплачувати ці гроші. Сьогодні забули сказати пенсіонеру, людині, звідки взагалі брати гроші на лікування. І в підсумку вся пенсійна реформа звелася до того, що ввели платну медицину, забувши вказати, де людям брати гроші. Знову-таки, не треба вигадувати ніякого велосипеду. Є страхова медицина, у всіх країнах вона визнана найбільш ефективною. За пенсіонерів платить держава, і людина отримує можливість лікуватися. За неї сплачує рахунки держава. А за працівника сплачує роботодавець, за рахунок зниження податків на цю суму. Це механізм із різними варіаціями, він, в принципі, діє скрізь. І людина розуміє, що йде в лікарню, має страховку, і її не виженуть звідти, не зажадають грошей. Ось це буде вихід. А те, що сьогодні завуальовано створили корупційну годівницю, 97 мільярдів бюджету МОЗ підпорядкували чиновникам у Києві, які зараз в ручному режимі це роблять, і зробили платну медицину, і ось це назвали реформою, – звичайно, ми її будемо критикувати. Голосіння по всій країні. Куди тільки не приїжджаєш, перше питання – пенсії, тарифи, війна, а потім: коли ви приберете цього горе-керівника, який накоїв так звану реформу.

- На ту чи іншу реформу потрібні гроші, ми ще, можливо, потім згадаємо освітню, наприклад, ще якусь реформу. Якою тоді має стати і бути Україна – індустріальною чи аграрною? Хто той локомотив, який витягне Україну з цього болота?

- Коли уряд говорить, що ми за рахунок аграрного сектора зробимо країну квітучою, – це обман людей. Немає у світі аналогів того, щоб саме сільське господарство витягнуло велику країну в передові. Сільське господарство – це одна зі складових. І в той же час ми знаємо, як виходили з кризи різні країни, які досягали успіху. Класичний приклад – Південна Корея. Вони відібрали п'ять кластерів – п'ять галузей економіки, яким дали державну підтримку і які, як локомотив, потім потягнули за собою всі інші галузі. Я дуже оптимістично налаштований, тому що у нас в країні є ці базові галузі, які можуть спрацювати. Перша – це космічна галузь. Ми унікальна країна, яка сама може запускати супутники. Це сільське господарство, природно, машинобудування, турбіни, двигуни, автомобільна галузь, будівництво літаків і будівництво суден. Принадність цих галузей в тому, що кожне робоче місце, яке створюється в цій галузі, створює 10-15 робочих місць у суміжників. Я наведу приклад з життя. Я – віце-прем'єр з питань промисловості, 2012-й рік, ми приймаємо програму відновлення автомобільної галузі, підтримки. Ми ввели заборонні мита з боку ЄС щодо ввезення автомотлоху, ввели утилізаційний збір з боку РФ, щоб припинити доступ звідти, надали податкові пільги заводам, дали дешеве кредитування і за рік збільшили випуск машин в два рази, а робочих місць додатково майже 50000. У нас працювало 8 заводів. По кожній галузі повинна бути окрема програма, окремі заходи. Десь держава, десь податкове забезпечення, десь лобіювання на експорт, і це дасть ефект, тому що тоді почне працювати вся економіка. А якщо буде працювати економіка, всі інші проблеми буде значно простіше вирішити.

- А скільки тоді знадобиться часу, щоби, наприклад, запрацювали запропоновані вами механізми? Скільки знадобиться часу для того, щоб вийти на рівень 2013-го року, наприклад?

- У сьогоднішній ситуації, за такого підходу сьогоднішньої влади це взагалі неможливо. Вони просто тупцюють на місці, гроблять промисловість, гроблять країну. А якщо вдатися до того підхіду, про який я говорю, то це буде якийсь період реанімації, рік-два, і розвиток сталий – три-чотири роки. З власного досвіду скажу, що автомобільну галузь ми так піднімали. Ми рік займалися, і на наступний рік тільки отримали ефект. А от зараз я приїхав на ЗАЗ – директор цього заводу був заступником міністра в уряді, коли ми цю програму робили. І він був безпосереднім учасником реалізації програми підтримки автомобільної галузі. Боляче дивитися, коли зупинили збирання легковиків. Всю країну завалили автомотлохом, свого виробника угробили, і стоїть колосальний завод – ЗАЗ, на якому працювало 10000 людей ще в 2013-му році, а сьогодні він зупинив випуск легкових автомобілів. Це неподобство, до якого призводить відсутність притомної політики. А люди, звісно, виїжджають. Виїжджають на інші підприємства, в інші країни. Це те, що доведеться міняти дуже швидко.

-В цьому розвитку, в цих економічних процесах уже не залишається місця РФ?

- Як не залишається? Ми з РФ зараз торгуємо. Сьогодні товарообіг між Україною і Росією 12 млрд. Він росте. Але погано те, що ми продаємо в РФ товарів менше, ніж купуємо у неї. Це означає, що ми продаємо товарів на 4,5 млрд, а купуємо на 7,5 млрд. Від'ємне сальдо – 3 млрд доларів. Це ми з своєї економіки віддаємо в економіку РФ з криками про те, що то країна-агресор, більше, ніж забираємо у них. Будь-яка країна прагне до позитивного сальдо, і з будь-якою країною ми повинні торгувати так, щоб продавати більше, а купувати менше. Тоді у нас буде стабільна національна валюта. Тоді у нас буде позитивне сальдо, ми будемо отримувати в країну більше валюти, і не треба буде бігати по світу і просити кредити, як сьогодні робить влада, в якої скоро національне свято – надання траншу МВФ. Треба займатися своєю економікою. І лобіювати нашу країну на зовнішньому ринку, щоб ми продавали більше.

- В країни європейської спільноти в України здебільшого експорт. І експорт сировинний. І, до речі, з аграрного сектору. А квоти вибирає Україна перші два-три місяці-роки. А потім на тих ринках її вже ніхто не чекає. Ви бачите, як досягти того, як перестати бути вже сировинним придатком, а хоча би з доданою вартістю, бажано високою, поставляти туди продукти?

- Я, знову-таки, дуже оптимістично налаштований, тому що вчора я був на сільгосппідприємстві у Харківській області, а приїхав туди, тому що їх рейдери захоплювали, і ми піднімали "хвилю" у країні, щоб від них відчепилися. Підприємство просто приїхали і захопили. Таких випадків було дуже багато по країні – 500, якщо брати з початку минулого року. Мені сподобалося, що вони розвиваються. Вони побудували у себе завод з переробки соняшнику і продають не просто насіння, а готову олію. Люди вклали 200 млн гривень, завод ось-ось запуститься, і це шлях, яким треба йти, і таким підприємствам треба допомагати, в першу чергу дешевими кредитами. Тому що коли кредит під 20%, його неможливо запускати у виробництво. Тільки так операцію "купи-продай" можна зробити. Для того щоб ми були не сировинним придатком, нам треба, щоб ці галузі економіки мали можливість дешевого кредитування, лобіювання, щоб їх захищали, а не рейдери на них нападали. А що стосується ЄС, то це дуже перспективний ринок. Це ринок в 517 млн населення. Дійсно, коли підписали асоціацію, там є певні проблеми з квотами, які доведеться розширювати, але проблема навіть не в європейцях, а в професіоналізмі наших чиновників. Тому що для того, щоб товар вийшов на ринок Європи, політичне рішення важливо – дати хід, але потім треба ще масу нормативних актів, технічних умов, адаптацію до законодавства ЄС, в тому числі за екологічними, санітарними нормами. Весь цей шлях по кожному товару треба проходити. Це серйозна робота, я нею займався, знаю, наскільки вона філігранна, потребує кваліфікованого і професійного підходу. І те, що ми сьогодні насправді втратили ринок Росії, а європейський не відновили – це теж доведеться міняти. Доведеться адаптуватися до ринку Європи, більше продавати туди товарів, жорстко обстоювати свої інтереси там і домагатися, щоб цей ринок був більш містким.

- Ви говорите про необхідність високої кваліфікації і чиновників, і працівників. Де ж візьмуться висококваліфіковані кадри, якщо зараз ми бачимо, які гойдалки в системі освіти? Там збільшили навчання в школі до 12 років, і разом з тим бачимо, що наші керманичі вчать своїх дітей по закордонню.

- Насамперед хочу сказати, що ми ні в якому разі не будемо наймати іноземців, грузинів чи литовців, за всієї поваги до цих народів. У нас вистачає своїх класних фахівців, їм потрібно дати можливість реалізуватися. А щодо освітньої реформи, то суть її зводилася до того, що ми перестаємо давати базову освіту, якою завжди пишалися, яка була нашим головним досягненням. У нас рівень освіти дуже високий в країні, і дипломи визнають у Східній Європі, наших людей беруть на роботу там. А те, що намагаються сьогодні за допомогою так званого закону про освіту створити більш примітивний рівень, що люди просто матимуть нижчий рівень освіти, матимуть нижчу кваліфікацію, то це у нас головне питання до цього закону. І це буде змінено, бо неможливо погіршувати стандарти вже досягнуті, визнані в усьому світі, а сьогодні їх зменшують і кажуть, що це добре, це реформа.

- Що менший рівень освіти, то менший запит на свободи. На свободу совісті, права людини. Свободу слова.

- Ви натякаєте на те, що канал "112 Україна" дивляться тільки освічені люди?

- У нас інформація для всіх верств, тому ми в лідерах інформаційного мовлення України.

- Тому на вас і напали, тому що ви даєте правдиву інформацію. Ми категорично проти цього, щоб затикали рот каналу, якщо комусь не подобається його позиція. Звичайно, неприємно, коли політики говорять щось погане, але набагато гірше, коли є цензура.

- Міжнародні організації зазначають, що в Україні посилюється наступ на свободу слова. Ви бачите, як цьому протистояти?

- Звісно. По-перше, це влада повинна мати абсолютно чітке розуміння. Ця влада його не має, вони переймаються своїми рейтингами. Але немає успішних країн у світі, які би жили з цензурою. Країна завжди пастиме задніх, якщо буде цензура у свободі слова та буде затиск преси. Це однозначно такого робити не можна, і те, що там виганяли Шустера з країни, підпалювали "Інтер", закривали ваш канал – це все наслідок того, що влада боїться правди. Тому що правда, ось вона. Погіршилося життя? Так. Підвищився рівень корупції? Так. Цього вже не приховаєш, про це всі говорять. Приїжджаєш до будь-якої аудиторії, якщо вона не фільтрована, і тобі це скажуть.

- Міжнародні організації також говорять про необхідність розвитку всіх мов народів, представлених в Україні. Нині в парламенті лежить закон щодо вживання інших мов в усіх публічних сферах життя. Якими є його шанси на ухвалення?

- З цим парламентом все що завгодно може бути. Сьогодні парламент, правляча більшість, його залишки, вони настільки експлуатують будь-яку ідеологічну тему, яка чужа людям, вони взагалі на неї уваги не звертають. Це прагнення реалізуватися політично змушує їх ухвалювати найбезглуздіші рішення. І безглузді настільки, що вони сварять нас із сусідами, з ЄС. Ми посварилися з усіма сусідами. Вже і Білорусь погана, і Польща, хоча люди їдуть туди на роботу. Це візитна картка сьогоднішньої влади: агресивний націоналізм, агресивний радикалізм з приниженням свого народу. На прикладі Євробачення ми це бачили. І це, звісно, не дає країні шансу розвиватися.

- Ну, і церковне питання.

- Це була чисто передвиборча програма Порошенка, тому що 4 роки він не помічав цього питання, а тут на п'ятому році президентства раптом прозрів, що треба опікуватися церквою. Насправді це таке питання, яке й далі розділяє людей, тому що люди не розуміють. Ось вони ходили до церкви, є священик, вони йому довіряють. А зараз кажуть: ні, ця церква погана, ви туди не ходіть, а ось ця – гарна, туди йдіть. Кажуть це політики, які повинні, за Конституцією, триматися подалі від церкви. Це в Конституції записано, що церкву відокремлено від держави. І не лізьте туди взагалі. А якщо хочете туди йти, то як прості миряни. Все б нічого, якщо би це не розколювало й надалі і так роздратоване суспільство. Ми після зміни влади будемо триматися подалі від церковних питань. Нехай вони самі вирішують, як їм жити. І не будемо втручатися в церковні справи.

- Але, як казав Горбачов, процес пішов.

- Ну, не так він вже й пішов, тому що очікували, що буде масовий перехід, масова втеча священиків. Нічого цього не сталося. Люди мудрі, вони бачать, що це нав'язується їм, і вони інстинктивно не хочуть цим займатися. І якщо немає якогось агресивного голови райадміністрації (зазвичай це вони роблять) або голови сільради, якого накрутив губернатор або хто-небудь іще, то, як правило, люди самі не ініціюють. Ось вони ходили і ходять далі.

- Це вам говорять на зустрічах на місцях?

- Так. Ось нещодавно в Житомирській області голова районної адміністрації, голова сільради вирішили поміняти церкву. Зібрали народ, змусили не києм, так палицею: йдіть до тієї церкви, а до цієї не ходіть. Якщо є "ініціатива" влади, політиків, тоді це... А так люди самі не хочуть міняти. Ба більше, якщо люди бачать, що самі священики тримають позицію, то у них це викликає повагу. І люди не хочуть міняти священика, тому що він відстоює свою позицію, значить він і їх буде відстоювати. Це ще більше згуртувало канонічну церкву, я спілкуюся часто з ними. Якщо у них були з`ясування якісь між собою, то нині вони всі об'єдналися і зрозуміли, що треба служити Богові, а не займатися якимись чварами.

- Хтось служить Богу, а хтось, обов’язково молиться золотому тельцю. Скільки було зламано списів довкола мораторію на ліс-кругляк. З одного боку б’ють себе п’ятами в груди і говорять які вони патріоти і люблять Україну, з іншого боку вже під виглядом  непотрібної деревини вивозять високоякісний кругляк, незважаючи на мораторій. Плюс ще сусіди,  про яких ви згадували, з якими ми посварилися з інших питань, зараз вони з нами сваряться, через те, що свої ліси бережуть, а від України вимагають вирубувати власні.  

- Це, взагалі, ганьба, тому що дійсно, всі ці псевдопатріоти, кричучи "Слава Україні", рубають ліси в Карпатах, і я особисто бачив це на власні очі. Так сталося, що два роки тому мене запросили до села в Івано-Франківській області, де було масове вирубування лісів. Я сів у гелікоптер, взяв знімальну групу і через всі Карпати полетіли в село, побачили цю ділянку. Дійсно, як падіння тунгуського метеориту. Повирубували все там – з десяток футбольних полів, така ділянка. Написав запит, написав до генерального прокурора, до поліції. Відповіді: вживаємо заходів, винних буде покарано і таке інше.  Минув рік. Сідаю в гелікоптер і лечу тим самим маршрутом. Найстрашнішим є те, що більше удвічі почали вирубувати ліси. Раніше вони тягнули кіньми ліс з гір, а сьогодні тягнуть тракторами. І просто полосами гори поранені тими коліями. Прилітаю на ту саму ділянку, приходжу на те саме місце – рубають далі. Причому на третину більшою стала та ділянка. Причому місцеві кажуть, що за півгодини перед тим, як я приїхав, проїхала вантажівка з лісом, з тієї ділянки. Тобто рубають далі, всі ділянки – під керівниками місцевих органів влади. Десь – районний поліцейський, десь – районний прокурор, все це сходиться нагору, до Києва, хабарі. Тому що неможливо собі уявити, що таке масове вирубування лісів може відбуватися без "криші". Отака ганьба. Я знов зробив депутатський запит. Вони всі після зміни влади відповідатимуть за законом за те, що накоїли. Я маю на увазі щодо Карпат, вирубування лісів, тому що так знущатися з  власної природи неможливо.

- Ми маємо чорну пляму в історії країни – Чорнобильську катастрофу. Зона відчуження і прилеглі території досі лишаються зоною екологічного лиха, але вже влада заявляє про те, що готова створити там могильник для ядерних відходів.

- Сховище там давно планувалося, але справа не в тому, що там буде сховище відпрацьованого ядерного палива наших станцій. Нічого страшного не буде. Головне, щоб не таскали з Європи, або звідкись іще. Те, що наше буде сховище, це нормально, тому що ми втрачаємо дуже багато чого, коли вивозимо відходи до РФ і платимо на рік приблизно 200 млн дол.

- Там закопуватимуть тільки вітчизняне?

- Там буде сховище цивілізоване, яке є сьогодні в модернізованому вигляді на Запорізькій атомній станції. Страшного нічого немає. Ми повинні складувати тільки власні відходи. З власних станцій. Те, що дає нам роботу. А з інших країн хай везуть до себе. І я, коли був міністром, так питання і стояло. Може, щось сьогодні змінилося під ковдрою, щось там підписали. Я все це поміняю, і в нас будуть тільки власні відходи, і ми знаємо, що це, і знаємо, як без будь-яких ризиків їх зберігати. Чорнобильська аварія – це дійсно чорна пляма. Це трагедія. Постраждало дуже багато людей. Вчора мав зустріч з чорнобильцями, в Полтаві. Вони прийшли до моєї приймальні. У 14-му році їм скасували всі пільги – одним махом. І ліки для інвалідів скасували. Коли скасували, виявилося, що ці люди залишилися один на один з бідою. Це порушення Конституції. І наші 50 депутатів, і я з-поміж подали до Конституційного суду скаргу про те, що це незаконно. До честі суду, через два роки, торік улітку, суд виніс рішення, що треба відновити негайно пільги, тому що це обов'язок держави – підтримати людей, які постраждали внаслідок катастрофи. Уряд не виконав цього. Ба більше, ми подали зміни до бюджету на другу половину 18-го року, щоб було враховано ці пільги. Причому там грошей – 717 млн грн, це не так багато в масштабах країни. Не виконали, не заклали в бюджет 19-го року. Тобто уряд грубо порушив рішення Конституційного суду, яке повинен був виконати. Звісно, після зміни влади вони за це відповідатимуть. Причому відповідатимуть у кримінальному плані, тому що це вже не жарти. Є ж конкретний виконавець, якийсь із міністрів, який не подав до бюджету пропозиції щодо рішення Конституційного суду. Чорнобильці знають, що ми їх будемо захищати, що ми судилися за них, але те, що ось так наплювала сьогоднішня влада на рішення Конституційного суду… Це лакмусовий папірець, який показує, наскільки цинічно сьогодні обходяться з людьми.

- Про що ми говоримо з вами, то левову частку можна виділити фігурною дужкою і написати: корупція. Причини саме туди сягають своїми коріннями. У нас у країні НАЗК, НАБУ, САП – і перші місці за корупцією в Європі й у світі. Чому така залежність? Що більше няньок, то менше..

- Насправді, дійсно, коли створювалися нові корупційні органи (НАБУ, САП тощо), то говорили, що це чесні органи, нові, вони боротимуться з корупцією, тому що старі є корумпованими, замазаними. А що трапилося? Вони почали боротися самі із собою. НАБУ почало боротися з прокуратурою, і ми бачили все це в парламенті, коли вийшов керівник НАБУ і почав називати хабарником прокурора, а через десять хвилин вийшов прокурор і каже: ні, це не я хабарник, а він. Це була ганьба для країни і для всього світу. І люди розчарувалися, тому що вони очікували, що буде боротьба з корупцією, був рівень довіри до цих органів. А насправді причина одна: немає політичної волі з боку президента країни, щоб боротися. А коли немає політичної волі, йде імітація боротьби.

- Ну була ж воля, коли створювали ці органи?

- Була поступка, зокрема під натиском західних фінансових структур, які розуміли, що країна загрузла в корупції і треба щось робити. І вони розраховували, що ці органи це робитимуть. А органи виявилися такими, що почали боротися самі із собою. Тому нічого не досягли запровадженням нових контор, тому що і старі залишилися, які грабують бізнес, і нові, які проявили себе як борці один з одним, а не як борці з корупцією. Тому те, що Transparency International поставила нашу країну на перше місце за рівнем корупції, це закономірно. Це правда, і люди всі зазначають, що корупції тільки побільшало.

- Як змінився ваш настрій, ви зраділи чи стало прикро, коли Конституційний суд визнав такою, що не відповідає Основному закону, статтю про незаконне збагачення?

- Насправді ж усі люди хочуть, щоб чиновники, які розбагатіли за останні три роки... і люди бачать по телевізору, в тому числі завдяки вашому каналу, що є каста чиновників, які за останні три роки на тлі тотального зубожіння населення стали багатіями. І люди хочуть, щоб вони були покарані. Інша справа, що вони повинні бути покарані за законом. І тут спеціально було так зроблено, гірше, таке вкидання цього закону, так, щоб він не відповідав Конституції, був скасований. У мене підозра така. Закон має бути зроблений так, щоб він відповідав Конституції і щоб його використовували дійсно так, щоб покарати і тих, у тому числі, хто сьогодні обікрав "Укроборонпром", про що висвітлюють нині ЗМІ. Це особливо цинічний випадок.

- Тобто закон від початку писали з "багами" такими?

- Я думаю, що з прицілом, що його скасують. Бо дуже вже швидко відреагував Конституційний суд, який, як правило, роками розглядає подання.

- Це подання теж було вже і не таке свіже.

- У нас 18 подань до Конституційного суду нині лежать.

- А що ж наші західні партнери? Вони що, як сліпі цуценята? Вони не бачили, що ВР голосує? Який там зміст?

- Думали, що спрацює, почнуть переслідувати цих чиновників, якось зрушиться тема корупції, покращиться ситуація в країні. Вони ж дають кредити і мають бачити, куди вони йдуть. Якщо воно падає в чорну діру і все більше і більше корупційних скандалів, то треба щось робити. У тому числі, коли голосували за Антикорупційний суд, який теж незаконний, теж антиконституційний. Не може бути окремого суду. Тоді треба суд для домушників, для злодіїв, а тут зробили один Антикорупційний суд, який буде чесним, а інші, отже, нечесними.

- Основний закон забороняє створювати спеціалізований суд.

- Так. Але вони від відчаю вже не знають, що робити. Вони їх привели, поставили на свої посади, а тепер кажуть: "Ви ж робіть щось, бо ви дискредитуєте, в тому числі, нас". Тому це жест відчаю. 

- Як ви бачите, чи розуміють західні партнери, що нині відбувається під час президентської компанії в Україні?

- Так чи інакше, коли приїжджала місія ОБСЄ, я їм розповів про те, як відбувається підкуп виборців, причому відкритий підкуп. Людям просто розвозять по квартирах гроші, мовляв, візьміть 500 гривень, потім проголосуйте, ми дамо ще 500. Принесіть фотографію з мобільного телефону. Я їм розповів, що в нас народ мудрий. Вони беруть гроші, а потім розвісили інструкцію навіть в інтернеті, як це обійти. Вони беруть нитку чорну, виставляють її галочкою, фотографують, а потім змітають ниточку і ставлять галочку там, де вважають за потрібне. Мене це потішило, що народ мудрий.

- Одна брехня породжує іншу брехню.

- Спочатку довели людей до злиднів. А потім, ну як людина не візьме 1000 гривень? Їй кажуть: "Ти за нас проголосуй, а ми потім тебе далі будемо грабувати, ще 5 років".

- Так і не спромоглася ВР змінити Виборчий кодекс.

- А ніхто і не збирався. Це було абсолютно чітко зрозуміло, тому що для чинного президента відкриті списки не потрібні. Йому потрібна мажоритарка, де скуповують голоси, а потім мажоритарники, всі, прагнуть пройти в керівну фракцію, щоб відбити гроші, які вони вклали на вибори. За деякі голосування на округах для реалізації програм мажоритарникам дають від 30 до 50 млн гривень.

- Що значить "дають"?

- Виділяють з фонду на інфраструктурні проекти на своїх округах. Це завуальована форма політичної корупції. Тому що їм виділяють, а іншим – ні. Хто голосував – виділяють, а хто не голосував – не виділяють. Щоб її прибрати, треба проголосувати за відкриті списки, прибрати мажоритарку – сьогодні це пряма політична корупція. І, звичайно, в сьогоднішній ситуації немає прихильників, щоб це зробити.

- А який взаємозв'язок між чистою мажоритаркою, як це було на початку незалежності (і якість ВР було вищою), та іншими правилами гри під час парламентських виборів, щодо яких сьогодні нарікають, що від скликання до скликання ця крива якості повзе донизу?

- Сьогоднішній парламент взагалі є унікальним, тому що його обрали на піку військового конфлікту. Переважно люди військові, і люди вірили, що люди, яких обрали, захистять країну. А коли постало питання про те, щоб перейти до мирного життя, до економіки, то парламент просто виявився не готовим. Ідеологічні радикальні речі? Так, вони ще в цьому розуміють. А ось економікою займатися – ні. Тому парламент користується довірою тільки 2-4% населення. Вони просто живуть своїм життям. Люди хочуть одного, а парламент займається іншими речами. Якість сьогоднішнього парламенту є нижчою. Усі кажуть про те, що парламентарі не ходять на роботу, ухвалюють якісь закони, в яких люди абсолютно не зацікавлені, лаються, займаються сторонніми речами, а люди це бачать. Якби ще люди жили добре, то чорт би з ним, а оскільки люди живуть гірше і гірше, то ось і рівень довіри у 2% населення.

- Тобто парламент у нас не є де-факто представницьким органом?

- Ні, і тому, коли ухвалюються рішення парламентом йти до НАТО, ЄС або кудись ще, то не може парламент, якому сьогодні довіряють 2% населення, ухвалювати зовнішньо політичні рішення, від яких залежить майбутнє країни. Це треба тільки через референдум.

- Референдум, а може, ще й зміни в Конституції?

- Зміни до Конституції в сьогоднішній ситуації, я переконаний, мають відбуватися через референдум, не через парламент. Парламент сьогодні втратив довіру людей.

- Спілкуючись з багатьма політиками, я відчуваю, що сьогодні слово "референдум" стало дуже популярним. Воно ще не стало словом-паразитом, як слово "реформи", наприклад, але в усіх на язиці крутиться.

- Тому що в умовах, коли парламент втратив довіру, зрозуміло, що будь-які рішення мають виносити на думку людей, на думку народу.

- А скорочення кількості депутатського корпусу?

- Абсолютно позитивно ставлюся – це вимога всіх людей. Є 226 округів, от і треба, щоб було стільки депутатів. На моїй пам'яті в останній місяць люди 4 або 5 разів ставили в аудиторіях, мовляв, давайте скорочуйтесь, тому що куди їх годувати? І це правильно.

- Перше запитання на зустрічах – це економіка і тарифи?

- Перше питання – війна. Коли закінчиться війна - пряме запитання. Причому ставлять абсолютно несподіваним чином. Наприклад, у селі в Сумській області, Чернеча Слобода, у них закривали амбулаторію, і вони запросили, щоб я приїхав і допоміг її відстояти, бо 27 км від райцентру, швидка допомога не їздить туди завдяки цій реформі так званій. П'ятеро медсестер в амбулаторії, температура +12. Жінка підходить і каже: "А коли мені можна повернути сина з-за кордону, він там на заробітках?" Я кажу: "А я тут при чому?" А вона каже: "Так поки війна не закінчиться, я ж його не поверну, його ж тут в армію заберуть і відправлять на фронт". Ось як міркують люди, коли відправляють своїх людей за кордон, побоюючись, що їх втягнуть у цю війну. 

- Ховають їх там?

- Так, ховають їх від війни за кордоном. Це масове явище, у тому числі студенти їдуть туди вчитися, тому що дуже багато хто побоюється, що заберуть в армію і відправлять на фронт.

- Українська приказка "Гуртом і батька легше бити". Це я до того, що які ви бачите шанси на процеси об'єднання в опозиції? В опозиційному таборі.

- Насправді ми зробили все можливе для цього, коли робили об'єднання з партією "За життя". Ми перші пішли на об'єднання, а те, що частина "Опозиційного блоку", що орієнтується на бізнес, відкололася і нас не підтримала, – це проблема, звичайно. Але це було їхнє рішення. Це була вимога нашого виборця: об'єднайтеся всі разом, зробіть єдиний опозиційний фронт і йдіть уперед. І коли Вадим Рабінович і я підписали угоду, звичайно, люди нас підтримали. Тому що та частина "Опозиційного блоку", яка залишилася, розраховувала, що виборець "Опозиційного блоку", який ми розвивали 4 роки, залишиться у них і дасть їм відсоток. Вони не врахували того, що люди хотіли об'єднання і весь рейтинг перейшов на "Опозиційну платформу – За життя". Тому що люди зрозуміли, що ми робимо правильно, і об'єднання — це те, що потрібно. Ми готові та чекаємо всіх. Ми беремо участь у перемовинах, щоб закінчити це роз'єднання та об'єднатися проти сьогоднішньої влади.

- Рік цікавий - президентські, парламентські. І вже нині бачимо раз по раз, що заяви до правоохоронних органів надходять щодо певних порушень. Було б дивно, якби все минулося без провокацій. Як гадаєте, проти кого вони можуть бути спрямовані та хто може там бути замовником?

- Скуповування голосів однозначно організовується чинним президентом Порошенком. Це з його офісу, його депутати, виводяться гроші, це я бачив на власні очі в Чернігові. Щодо самих виборів, то найголовніше, щоб вони пройшли чесно, тому що в сьогоднішньому стані суспільства, якщо люди, не дай Боже, побачать навіть спробу фальсифікацій, то ситуація може бути непередбачуваною. Аж до розколу країни. Люди мають прийняти цей вибір: "Так, ось обрали, президента, парламент, це чесно, і з ними доведеться працювати". Не має бути фальсифікацій, тим паче масових. Як сьогодні намагаються зробити. Це найголовніше, щоб зберегти країну, щоб вона еволюційно йшла вперед.

- Які запобіжники поставити?

- У нас спостерігачі мають бути, і вони в нас будуть. У нашої партії є члени комісій. Друге – поліція повинна працювати, щоб запобігати скуповуванню, тому, що сьогодні було. І політики мають бути відповідальними. Не можна все вимірювати своїм рейтингом. Народ повинен зробити вибір. І як зробить, так нехай і буде. Бо якщо прагнути переламати ситуацію, змусити і фальсифікувати, то буде просто велика біда, якщо ти навіть програєш. Тому має бути відповідальність у політиків.

- Україна заборонила громадянам Росії бути спостерігачами на цих виборах.

- Там, здається, тільки два члени було з 92 членів делегації ОБСЄ, і коли їх заборонили, особливо це не вплинуло, а ще раз показало таку якусь істерію навколо ОБСЄ та її представників. Там представники різних країн, і нічого страшного б не було, якби РФ представників направила сюди. Це просто була чергова істерія, яка показує, що той самий міністр закордонних справ, який висловлювався з цього приводу, просто не розуміє, що імідж країни — це не він. Він чиновник: сьогодні він є, а завтра – ні. А країна повинна мати імідж прогнозованої та цивілізованої.

- Водночас було закрито дільниці на території РФ, і громадянам України тепер треба їхати в далекі далечині для того, щоб проголосувати.

- Це взагалі неподобство. Не можна наших громадян залишати без права вибору. Розмови про те, що це небезпечно, що хтось нападе, - це чиста нісенітниця, це наслідок антиросійської істерії, яку сьогодні нагнітають і використовують у передвиборчій компанії представники чинної влади.

- Як же тим людям забезпечити право голосу?

- Це порушення їхніх конституційних прав. Після зміни влади це обов'язково будуть розслідувати. Хто ухвалював таке рішення, хто обмежив права людей. Я не сумніваюся, що хтось ставив підпис під цим рішенням. Ми розберемося з ними.

- Чи бачили ви інформацію про те, що нібито кількість замовлених бюлетенів є більшою, ніж узагалі заявлених виборців?

- Я теж сказав про це ОБСЄ. Вони дуже стурбовані ситуацією в країні. Вони розуміють усі ризики і небезпеку. Вони вважають, що це дуже небезпечний період у нас, і ці всі речі, які можуть призвести до розколу країни, треба негайно прибрати. Я сподіваюся, що вони якийсь сигнал дадуть. Якщо вони не дадуть, то ми будемо самі контролювати на виборчих дільницях, щоб не було таких зловживань. Ми вже знаємо, як завозять додаткові бюлетені до "сірої" зони. Усе це видно неозброєним оком, і все це буде припинено, тому що ми не дамо фальсифікувати.  Наші спостерігачі, наші члени комісії будуть жорстко відстоювати чесність результатів.

- Ви знаєте взагалі, яка кількість виборців?

- Ніхто не знає, бо свідомо завищується. Насправді з урахуванням людей, які виїхали, і природного убутку населення цифри є різними. Перепис населення не проводили давно, і вважаю, що це буде дуже неприємним сюрпризом для нас усіх, коли ми побачимо, скільки реально населення залишилося в країні. У тому числі, за останні три роки – і поїхали, і померли, і з різних причин змінили громадянство.

- За президента Януковича, прем’єра Азарова питання перепису населення постійно переносили. Хоча він мав відбутися в 11-році.

- Сьогодні зрозуміло, чому переносять: бояться отримати реальну картину. А за Януковича я не пам'ятаю, щоб у нас стояло питання про перепис населення. 

- Просто строки вже добігли кінця - 10 років минуло з моменту останнього перепису.

- Рано чи пізно доведеться проводити. Треба розуміти, що ми маємо. І куди рухатися, скільки в нас мігрантів, як наповнювати Пенсійний фонд. І на всі ці запитання доведеться давати відповіді, й відповіді дією.

- Чи є загроза того, що воєнний стан раптом можуть ввести якщо не напередодні, то незадовго до виборів?

- Думаю, що ні. Тому що така спроба провалилася. Це була очевидна спроба перенести вибори, але найстрашніше, що постраждали наші люди, і вони досі в полоні, моряки. І замість того, щоб їх діставати звідти, на них намагаються піаритися. Це найцинічніше. Я пам'ятаю, як піарилися на Савченко, потім посадили її до української в'язниці, потім піарилися на Сенцові, тепер на моряках, а ніхто не дістає їх реально з полону. 27 осіб у полоні. І це біда, коли Порошенко та його оточення на цьому піаряться. Це цинізм. 

- Чи бачите ви втому зарубіжних партнерів від того, що відбувається в Україні? Не трапиться так, що Україну просто залишать напризволяще, бо скажуть: "Годі, хлопці, ми вже від вас втомилися?"

- Це видно. І провал з реформами, і погіршення життя населення. І розуміння того, що йдуть не в тому напрямі, який їм задали. Втома є, але кинути не можуть – як валіза без ручки. У європейців ця втома більша, тому що вони безпосередньо з цим зіткнулися. Але я сподіваюся на майбутні вибори, що чинну владу буде змінено, і ми отримаємо еволюцію в розвитку, ми отримаємо новий парламент, нового президента, і буде розвиток країни. Найголовніше - уникнути будь-якого перевороту.

- Те, що така кількість кандидатів у бюлетені, чи свідчить про те, що все одно нема якихось певних напрямів, які об'єднують країну? Якщо 44 зареєструвала ЦВК - це що, 44 шляхи розвитку країни?

- Це означає, що частина з них є технічними кандидатами чинного президента, їхніх представників намагаються використати в комісіях на користь Петра Порошенка. Це сигнал до того, що може бути фальсифікація завдяки технічним кандидатам. Ми бачимо, що низка кандидатів взагалі незрозуміло звідки взяла гроші, як вона виникла та які амбіції має. У них є свій представник у дільничній комісії, і ці представники переходять до чинного президента, і цих представників використовують для створення більшості в дільничній комісії. А ЦВК вони зробили кишеньковою повністю. Більшість там у чинного президента і його сателітів. Але насправді це нічого не спрацює. Це ми вже проходили. Сьогодні громадянське суспільство настільки сильне в країні, і влада його так боїться, що я переконаний, що вони не вдадуться до жодних радикальних фальсифікацій. Просто з почуття самозбереження. Я дуже на це сподіваюся.

- Ви кажете, що вірите у високу мораль і громадянське суспільство. Чи означає це, що так само сумлінно всі прийдуть на вибори? Чи вірите у високу явку?

- Ми сьогодні працюємо з людьми і вмовляємо, щоб вони прийшли на вибори, тому що, якщо вони не прийдуть, їхні голоси заберуть і використають проти них. І всі люди, які мають свою позицію, мають прийти. Це обов'язок людини, вона повинна прийти, бо якщо вона відлежиться в цей день на дивані, то замість неї проголосують, використають її голос і за неї вирішать її долю.

- Як ви бачите, люди готові не лежати на дивані, а прийти і побути на ділянці.

- Дуже небезпечний момент для країни. Люди готові йти. Я переконаний, що явка буде більшою, ніж у попередні вибори. Дуже небезпечний момент: війна, погіршення життя, і люди прийдуть. Я переконаний у цьому.

- Я вам дякую, пане Юрію, за цю розмову.

- Дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>