banner banner banner

Янукович повинен був порозумітися з народом

Екс-віце-прем'єр України Борис Колесніков в інтерв'ю програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів про помилки Партії регіонів, про свій кондитерський бізнес, а також про проблеми нинішньої влади

Янукович повинен був порозумітися з народом
Борис Колесніков ефірі програми "Гордон" "112 Украина"

112.ua

Редакційний блог

Екс-віце-прем'єр України Борис Колесніков в інтерв'ю програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів про помилки Партії регіонів, про свій кондитерський бізнес, а також про проблеми нинішньої влади

Гордон: В ефірі програма "Гордон". Сьогодні мій гість – екс-віце-прем'єр України Борис Колесніков.

Борисе Вікторовичу, ви досі з гордістю говорите: "Я з Донбасу"?

Колесніков: Так, я це досі з гордістю кажу.

- Чим "донецькі" відрізняються, припустимо, від "львівських" і "київських"?

- Нічим не відрізняються. Малого бізнесу на Донбасі не менше, ніж у будь-якому регіоні, де є ринок. Просто на Донбасі дуже великі підприємства, і керівники цих підприємств, багато з яких Герої Радянського Союзу, Герої соцпраці, Герої України, мають досвід управління великими колективами, великими грошовими потоками. Вони набираються досвіду і можуть застосувати його на державному рівні.

- Яке у вас сьогодні ставлення до Партії регіонів?

- До ПР відношення може бути подвійне. Є особи, які були в партії, і є сама доктрина. Доктриною скористалися всі - це децентралізація. Вона закладена в назві. У 2007 році, коли я був начальником штабу, ми набрали найбільше в українській історії - 34,3% й обіграли "Батьківщину". Якщо брати ідеї - вони абсолютно правильні, виконання, звичайно... потрібно було мати 15-20 людей з філософією західного світу. Після виборів ми прийшли з Тігіпком до Азарова і сказали: "Ми обіцяли децентралізацію. Давай залишимо оборону, безпеку, зовнішню політику і національну інфраструктуру. І чим більше ми розвантажимо, віддамо регіонам - тим краще". Азаров каже: "Але ми ж відповідаємо за соціально відчутний результат, тому всі ресурси і повноваження повинні бути тут". Я тоді йому сказав: "Ну, тоді для вас, Миколо Яновичу, ці вибори останні". Микола Янович - людина чесна, хороший управлінець, але не можна так.

- Україну він не любив.

- Я б так не сказав. Він дійсно професійна людина, але є деякі речі, через які треба переступити.

- Чи визнаєте ви, що цілу низку націоналістичних організацій в Україні фінансувала Партія регіонів та особисто Андрій Клюєв?

- Ви вважаєте, що націоналістичні сили теж Партія регіонів створила?

- Я в цьому впевнений. Не просто створила, а фінансувала.

- Тільки не наздогнала Чаушеску, що не повісила Муссоліні і не вбила Джона Кеннеді. Все інше зробила ПР. Я не вірю в це. Ви можете набрати Клюєва або краще будь-кого з націоналістів, і нехай вони підтвердять, що ПР їх фінансувала.

- Коли і за яких обставин ви познайомилися з Рінатом Ахметовим?

- Це було ще в 1982 році.

- Що він за людина?

- При всьому своєму великому, глобальному бізнесі, який він системно створював, він людина абсолютно добродушна, іноді зайве сентиментальна. І для політики він точно не годиться, тому що він людина слова. В українській політиці це не прийнято. Трагедія нашої країни в тому, що ми 3,5 роки обіцяємо асоціацію з ЄС, приймаємо найбільше положень, які відкривають двері до асоціації, і за тиждень до Вільнюса гаранту навіть мужності не вистачає самому вийти і пояснити ситуацію. З економічної точки зору - асоціація провальна, з політичної - дуже корисна, тому що антикорупційний шлях, європейські закони. Потрібно було пройти. Не знаходимо мужності - випускаємо Азарова, і він пояснює.

- А ви згодні з тим, що якби Янукович навіть не обіцяв євроінтеграцію, а просто слідував своїм курсом, то ніякого Майдану би не було?

- Мені подобається Девід Кемерон. Він був проти виходу Великої Британії з ЄС. Але він провів референдум - програв, і Brexit відбувся. Він подав у відставку того ж вечора. Ось це людина слова. Поки так не буде - України не буде.

Новини за темою

- Чи міг Ахметов зупинити окупацію Донбасу росіянами?

- Якщо українська армія і вся українська держава 3,5 роки нічого не можуть зробити - що повинен був зробити Р. Ахметов?

- Його називали господарем Донбасу. Він ним був?

- Тут легенди можна створювати, як і про те, що ми фінансували "Свободу", "Правий сектор". Що таке "господар Донбасу"? Найбільший бізнесмен, меценат - так! Але господарів немає у нас на жодній території, на щастя.

- Чи правда, що після окупації частини Донбасу в маєтку Р. Ахметова оселився лідер так званої "ДНР" Захарченко?

- Жодної достовірної інформації у нас з Донецька немає на сьогоднішній день. Це невідомо.

Новини за темою

- Коли і за яких обставин ви познайомилися з Віктором Януковичем?

- Це було в середині 90-их. Він був першим заступником губернатора, я був генеральним директором "Конті". Певні виробничі питання вирішувалися з обладміністрацією.

- Яке перше враження він на вас справив?

- Щоб не говорили - в 26 років він став директором автобази Мінвуглепрому УРСР. Мені здалося, що він серйозний керівник, нехай і старої формації. Саме людина з досвідом.

- Хто головніший був в Україні - Янукович чи Ахметов?

- Напевно, Ігор Валерійович. У нас навіть Forbes перетворився на "Мурзилку" - спочатку занижуються активи... Немає об'єктивної оцінки активів, тому це вигідно. Потрібна інтрига. Країною керував Віктор Янукович. Якби Рінат Ахметов керував - ми б були з кубком УЄФА. Він ще в 2006-му році категорично не хотів йти до ВР. Він сказав тоді, що йде туди, щоб Україна тримала в руках кубок кращої країни Європи. І це стосується не футболу.

- Це правда, що у вас були напружені стосунки з Януковичем?

- Так, були спірні моменти з багатьох питань.

- У спілкуванні з чиновниками і депутатами Янукович доходив до рукоприкладства. На вас Янукович руку не піднімав?

- Це те ж саме, що і золотий унітаз. Я Януковича знав 20 років і не знаю жодного достовірного випадку, коли він би підняв на когось руку.

Новини за темою

- Наскільки достовірна чутка, що коли Медведчук був главою АП, а Янукович прем'єр-міністром, він летів кудись, і йому подзвонили в літак, щоб він повертався. Він прилетів і сидів у приймальні Медведчука годину, а потім увірвався до нього в кабінет, де той сидів один, схопив його і почав трясти?

- Це вам повинен відповісти Віктор Федорович або Віктор Володимирович. Я такої ситуації не знаю. У 2003-му році йому на борт подзвонили... звучить, дуже сучасненько. По айфону, може, ще.

- Що ви відчули, коли дізналися, що Янукович втік?

- Розчарування, звичайно. Президент не має права. Майдан - це не переворот. Якщо президент, м'яко кажучи, емігрував, то вже це переворотом назвати важко. Сальвадор Альєнде з автоматом у руках на порозі кабінету відстоював ідею. А емігрувати найпростіше.

- Але ви розуміли його по-людськи? Можливо, його вбити тут готувалися?

- Він - глава держави. Це, м'яко кажучи, не пісочниця і не бізнес - він не завмаг і навіть не завгар. Тому він повинен бути готовий до будь-яких наслідків. Ще раз кажу - не можна давати обіцянки і їх не виконувати. Сказав би, так, ми помилилися з асоціацією, уряд у відставку щонайменше. Ми помилилися в тому, що економічно угода з ЄС не має сенсу. Ми відкриваємо все, а нам відкривають... якщо Косюк буде вантажити птицю, то це 6% його виробництва. Це одна компанія - нехай і велика. Він повинен був порозумітися з народом, і весь економічний блок повинен був йти гуляти цього ж дня.

- Ви згодні з тим, що Майдан відбувся ще й тому, що стара гвардія ПР була обурена тим, що Янукович віддав Україну на відкуп своєму синові Олександру і його друзям?

- Не стільки це... Я 9 листопада, за два тижні до Майдану, проводив конференцію ПР у Донецьку і сказав, що трикутник смерті для нас - це не Бермуди, а міліція, прокуратура, суди. І це скінчиться дуже погано. Не важливо, хто кому віддав - ми наплодили за ці 20 з гаком років... у 91-му році ми були набагато ближче до ринкової економіки, до демократичного суспільства, ніж сьогодні. Не було такого, я навіть не назву це корупцією, вимагання та мародерства з боку влади. Від усіх прем'єрів, крім ще Володимира Борисовича, я чув: "Фіскали погано спрацювали, бізнес мало платить". Я на засіданні Кабміну сказав: "Миколо Яновичу, а ви не хочете апетити свої зменшити, витрати? У вас чиновників більше, ніж в УРСР, рівно в 20 разів. Ви витрачаєте 60 млрд при курсі 8. Це тисячі надсучасних доріг, 1000 км щороку". Зі мною там не дуже просто було.

- Що ви сьогодні думаєте про Януковича? Вам його по-людськи шкода?

- Критикувати Януковича потрібно було, коли він був президентом.

- Але ви думаєте про нього?

- Ні.

- Після Майдану ви надовго поїхали до Росії і тільки через певний час повернулися. Вам було чого побоюватися в Україні?

- Я взагалі нікуди не виїжджав. Ви можете підняти всі хокейні матчі, подивитися хронологію. 20 або 30 березня ми проводили з Андрієм Садовим матч дружби "Схід і Захід разом" у Донецьку. А 7 травня мене поклали з мікроінсультом у Феофанію і на три місяці заборонили літати. Я навіть фізично не міг покинути Київ.

- Чи правда, що в Москві у вас багато нерухомості?

- У мене в Москві ніколи не було нерухомості, хоча я в Москві бував раніше дуже часто. Батьки мої там жили, є будинок у Підмосков'ї, але він куплений ще на початку нульових.

- Вас вербувала ФСБ, як інших олігархів?

- Які таємниці знають фінансово-промислові групи? По-моєму, кожен румунський прикордонник знає більше, ніж наші міністри.

- Донецький аеропорт виявився повністю зруйнованим. На "Донбас Арені" господарювали бойовики, сепаратисти спалили Палац спорту "Дружба", де проводив матчі ваш хокейний клуб. Які емоції вас переповнювали і переповнюють, коли ви це бачите?

- Це все шкода. Аеропорт за оцінкою ЄС - кращий аеропорт східної Європи. Ми будували і львівський аеропорт - вчора вже було мільйон пасажирів. Всі говорили, що Євро не окупиться. Але якби аеропорти окупали за два тижні Євро, то їх би ставили замість автобусних зупинок. Звичайно, без сліз на це дивитися не можна - це рана в серце, але головне - люди, все інше можна побудувати. Загинуло понад 10 тис. осіб тільки офіційно - ось це незворотні втрати.

- А ви думаєте про те, що можна буде відновити донецький аеропорт у тому ж вигляді, в якому він був?

- З моменту проектування минуло вже сім років. Коли Донбас буде українським, дай Бог, щоб наступного року все закінчилося, то будуть вже зовсім інші технології.

- А ви вірите, що наступного року все може закінчитися?

- Я щиро на це сподіваюся. Я не бачу жодного сенсу в діях жодної сторони. Від чого "звільнили"? Від чого "захистили"? Від нормального життя? Я об'їхав за останні 3-4 місяці всі області України. Найбагатша область країни, де були найвищі зарплати в країні (я не беру столицю), опинилася в повній убогості. 3,5 року комендантська година, 1,5 мільйона біженців. Можна в таких умовах жити?

- Багато вашої власності в Донбасі постраждало від російської окупації?

- Нові підприємства, побудовані з нуля. Але це не має значення. Це все можна відбудувати. Люди - це трагедія для всіх нас.

- Ваш бізнес сьогодні, як і раніше, орієнтовано на Росію?

- Він взагалі ніколи не був орієнтованим на Росію. Я завжди пишався, що ми з командою побудували компанію, яка до війни, до 14-го року посідала 27 місце в світі серед кондитерських компаній. Цим можна пишатися і більше взагалі нічого не робити.

- Це правда, що філію "Конті" ви недавно відкрили в Курську?

- Якщо серпень 2004 року - це недавно, то вважайте, що так.

- Вона працює?

- Так.

- І вас не притискають там?

- Петро Олексійович вісім років тому говорив, що в Росії губернатори бігають за інвесторами. У нас було не так - у губернатора права колгоспного сторожа.

- Що ви думаєте про те, що зараз відбувається в Києві?

- Я думаю, що в центрі європейської столиці діє екстремістське іноземне угруповання. Навіть якщо б вони не захоплювали Жовтневий палац - ви бачили, чим скінчилося "захопи Волл-Стріт"? - Дали по вухах.

- Іноземне угруповання якої країни?

- Не можна сказати, що воно грузинське етнічно. Воно міжнародне. Я був біля наметового містечка - цю картину я вже бачив. У Південному порту в Москві був автомобільний базар - ось там такі хлопці, як у Міхо зараз. Але тоді вони могли обдурити довірливого продавця автомобіля, який хотів купити машину за держціною, встановивши йому "ляльку". А сьогодні вони пройшли до парламенту і хочуть влади. Зростає інтелект.

- Чий Крим?

- Звичайно, український.

- Що вам вигідніше як людині: незалежна, орієнтована на західні цінності України або Україна під протекторатом Росії?

- Світ є багатополярним. Україна втратить на відносинах з транзиту з РФ у 19-му році 20 млрд дол. на рік. На сьогодні це п'ята частина ВВП. Я щиро сподіваюся, що колись ми, нехай через 20 років, прийдемо до відносин США і Канади - дві незалежні держави з потужними економіками.

- Що має з Росією для цього статися?

- Давайте ми за себе спочатку подумаємо - що з нами має статися? Ми повинні створити ситуацію довіри в суспільстві. Нам ніхто не вірить - прийшло розчарування. Для інвестицій потрібні верховенство права й абсолютна повага приватної власності. Кілька років тому Туск мені говорив: "Хто буде інвестувати? Судів немає - у тебе можуть забрати будь-яку власність". Хто тут представлений зі світових брендів? - Coca-Cola і McDonald's. Їм для капіталізації потрібна ще одна точка на карті. Серйозних немає. Польща забита машинобудівними заводами. Словаччина - країна з населенням, як Донецька область, 5 млн - виробляє мільйон легкових автомобілів і комерційних на 25 млрд євро. Тобто на кожного словака тільки в одному сегменті 5 тис. євро ВВП. Насправді більше - 13-14. Найуспішніша країна східного блоку - Чехія. Там найвищий рівень ВВП на душу населення - 18 тис. доларів.

- Де зараз колишній міністр спорту Равіль Сафіуллін?

- Йому вже за 60 - він займається дітьми, а, може, і внуками.

- У скільки ви сьогодні оцінюєте свій статок?

- Не можу сказати - поки триває війна, він нічого не коштує.

- У чому ви зберігаєте свої гроші?

- Поки віддаємо кредити.

- Ви в біткоїни вірите?

- Щоб було зрозуміло - це жетон на метро за маршрутом Київ-Токіо. Майбутнє, можливо, і є у криптовалют. Але те, як сьогодні це підноситься - розробіть те, що коли-небудь буде затребувано, і поміняйте це на долари. Там уже під 500 мільярдів капіталізація. А подивіться за операціями скільки в світі на день - до 200 тис. доларів. Це мильна бульбашка.

Новини за темою

- Вам, одній з найбагатших людей країни, не хочеться, щоб вже від завтрашнього, уявімо, дня у нас у державі почалася гра за правилами - як у США, Швейцарії, Німеччині? Ви готові жити за правилами?

- Для цього потрібно все спростити. До рівня Німеччини 49-го року або до рівня США кінця 19-го століття. Компактний парламент зі 150 депутатів, уряд - 10-12 міністрів. У Кабміні має працювати 30 осіб. Міністерства - 20-30 осіб. Сьогодні можна керувати країною з планшетом і комп'ютером.

- Що заважає Петру Олексійовичу це зробити?

- З його бізнес-досвідом йому нічого не повинно заважати.

- Ви йому говорили про це?

- Йому і Володимиру Борисовичу говорив про це. Сьогодні досить підготувати 25 емісарів, топ-менеджерів ("Конті" підготувало десятки за 20 років: ми взяли 20-річних хлопців і дівчат, які сьогодні топи по всій Східній Європі), які підготують все для всіх областей до самого низу. Схема є - Сінгапур.

- Вам сумно від того, що це не відбувається?

- Сумно. Бізнес готовий до такої моделі з 89-го року. Влада готова? Сьогодні, наскільки я знаю, податки ніхто не ховає ніде. Іноземні юрисдикції відкриваються для того, щоб управляти власністю. Щоб у вас не відібрали власність. Якщо це у вас висить на якійсь іноземній компанії, ви можете йти до Високого суду Лондона. А якщо на українській компанії - ви можете йти до Печерського суду. А там - як вийде.

- "Конті" - прямий конкурент "Рошен". Сутички з Петром Порошенком у вас виникали коли-небудь?

- Ніколи. Петро Олексійович всюди говорить, і це правда, що мені першому запропонували купити фабрику "Карла Маркса", київську фабрику, і ніякого "Рошен" взагалі би не було, принаймні в такому обсязі. Це був 1993 рік, я приїхав на фабрику - там 2,5 тис. людей, не було сировини, соціальна відповідальність. Я злякався саме соціальної відповідальності. Ми поставляли, скільки було можливості, какао, горіхи. У батька Петра Олексійовича вже були цукрові заводи, великі запаси борошна. Він зміг забезпечити. У 1995 році ми купили Костянтинівську фабрику - це дало нам величезний досвід. Ми побудували новітнє виробництво з нуля (там була маленька експериментальна фабрика) за 300 млн доларів і 250 млн у Росії. До нас приїхали світові компанії дивитися і говорили, що в Європі таких фабрик немає. Такі фабрики є в Японії, США і Канаді. Я кажу Петру Олексійовичу, що наші цукерки дуже схожі, тільки наші продукти вийшли на п'ять років раніше, ніж у "Рошен". Але це все на рівні гумору. А так жодних конфліктів.

- Що ви думаєте про сьогоднішню владу?

- Сьогодні влада піддається всім цим напівзаконним акціям. Нью-Йорк посідає перше місце в світі з видачі дозволів на будівництво - 2 тижні. Європа - 2-3 місяці, Україна - 2-4 роки. Ви отримали дозвіл і починаєте будувати - приїжджає група активістів, припустимо, на Мангеттен із Квінза і починає громити. Приїжджає поліція, і шефу поліції надягають шину на шию. Застрелять за секунду, навіть розмовляти не будуть. Без елементарного порядку жодного успіху в Україні не буде. А Україна приречена на успіх, тому що все для цього є. Головне - люди, яких, на жаль, з кожним днем стає все менше і менше. Зараз проблема №1 - трудова міграція. Можна пишатися тим, як добре працюють українці в Європі - інженери. Чому ми взяли культ націоналістів? Чому наш герой не Сікорський, не Патон? Тут вони не отримують стільки грошей, тому що у нас немає засобів виробництва, щоб випустити стільки продукції.

Новини за темою

- Питання з ФБ. За чутками клуб "Маріуполь" фінансується, як і "Шахтар", Рінатом Ахметовим. Чи відповідає це нормам чесної гри?

- З чуток половина ліги в нульових роках фінансувалася київським "Динамо". А я чутки не коментую. "Маріуполь" не фінансується "Шахтарем".

- Якщо "Маріуполь", раптом, наступного сезону увійде в єврокубки, як ви думаєте, УЄФА дозволить західним клубам приїжджати до Маріуполя?

- Мені важко сказати, тому що там є про аеропорт пряма норма. Тут буде пов'язано саме з цим моментом.

- Ви майже 20 років віце-президент "Шахтаря", що не заважає вам дружити з Ігорем Суркісом. Ви з ним досі дружите?

- Так. Але ми так: посваримося - помиримося. Такий перманентний процес у нас триває останні 20 років. Але він любить футбол. І, дійсно, вони дуже багато зробили для "Динамо". "Динамо" не було б, як немає "Дніпра", немає "Металіста" сьогодні. Україна не має економіки. Так працювати, як британська прем'єр-ліга, ми не зможемо - всі кажуть: треба 16-18 команд. А Середня Євро-па (Швейцарія, Бельгія) це пройшла: де в два етапи чемпіонат грався - вони відмовилися. Вони у свій час почали грати 10 у чотири кола, тому що телебаченню, глядачам друга відсічена не цікава.

- В Ахметова, вас і братів Суркісів постійно один до одного претензії. Що заважає вам сісти і розробити систему, домовитися про чесний прозорий чемпіонат?

- Потрібен чесний, іноземний, з досвідом роботи в топовому чемпіонаті директор Прем'єр ліги, який відкине всю політику. Він повинен поставити турнір на професійну комерційну основу. Польська ліга минулого року заробила 8 млн євро. Футбол для фінансово-промислових груп в Україні - це меценатство в чистому вигляді. Жодного бізнесу тут немає. Якщо ви гроші заробили, то через футбол ви їх відмити не зможете. Ви їх тільки витратите.

- Ви готові сісти і домовитися?

- Звичайно, але повинні бути всі клуби.

- У хокею в Україні перспективи є?

- Перспективи є. Але поруч РФ зі школою радянського хокею. Досягнення збірної Радянського Союзу – це зокрема і досягнення київського "Сокола".

- Свого часу ви стали першим в'язнем Помаранчевої революції - кілька місяців провели за ґратами. Страшно вам було?

- Неприємно було. Знаєш, що ти ні в чому не винен. Я знав, що я абсолютно правий. Мене обвинувачували в тому, що я недоплатив 450 тис. дол. А я на благодійність на той момент витрачав 1,5-2 млн доларів на рік.

- Чи правда, що за вашу свободу лідери Помаранчевої революції хотіли отримати з Ахметова мільярд доларів? А отримали в результаті 400 мільйонів.

- Можливо, вони хотіли і 10 мільярдів отримати. Але вони нічого не отримали.

- Озвучували Ахметову такі вимоги?

- Ні, не озвучували. Мені ж озвучували, що треба акції Ріната, два телеканали: "Україна" і "НТН" - 50% (хоча до НТН ми не мали відношення) і 15-20 осіб до списку ПР вписати. А до "Конті" претензій не було. Я вислухав і сказав, щоб вони з усіх трьох питань йшли, знаєте куди.

- Чи правда, що коли проти вас почалися репресії, Ахметов змушений був виїхати, і до нього в маєток на бронетранспортерах приїхала міліція, і по його ліжку топталися міліціонери чобітьми показово?

- Те, що топталися - правда. Але він нікуди не виїжджав - він поїхав у відпустку, коли я вже вийшов.

- А навіщо треба було так публічно принижувати? Хто за цим стояв?

- Там було багато. Загалом Віктора Андрійовича команда і згубила - там була команда з "Весілля в Малинівці".

- Чи правда, що міністр МВС Луценко просив у вас вибачення в кабінеті Януковича?

- Це неправда - це було в кабінеті Балоги. Він вибачився. Насправді, коли ми повністю розібралися, то у нього там була роль "убитого німця" - роль спікера.

- Ви його пробачили?

- Звичайно.

- Ви всіх пробачили, хто вас "запроторив" на 4 місяці?

- Там же була друга справа. Ці скаржники зізналися, що їх змушували писати неправдиві доноси. Слідчих потім усіх звільнили, а Пінчука посадили на 4 роки.

- Ви були віце-прем'єр-міністром України. Великих амбіцій у вас не було політичних?

- Якщо ви маєте на увазі амбіції президентські, то я не вірю, що президентська модель принесе успіх нашій країні. А якщо не віриш, як ти можеш цим займатися?

- Прем'єром хотіли стати?

- Не хотів, але ситуація не в тому, ким стати, а головне, де буде наша країна в результаті твого прем'єрства. Для того, щоб сьогодні працювати прем'єр-міністром, повинна бути парламентська республіка. Ідеально було б, щоб партія-переможець отримала 50% плюс 1 мандат, тому що тут починається те, що всі люблять називати корупцією. Ви починаєте формувати коаліцію, й у вас можуть бути найсвітліші погляди, але до вас приходять, просять два-три міністерства, і ви змушені підписати. А потім ви повинні нести відповідальність.

- У рамках підготовки до Євро з вами безпосередньо була пов'язана низка корупційних скандалів. Ще при Януковичі говорили про мільярди неефективно витрачених коштів.

- Якийсь клоун з Рахункової палати написав, що для "Борисполя" побудовано зайві площі. Сьогодні "Бориспіль" побив усі рекорди - понад 10 млн. Ще через півтора року там треба буде продовжувати. Це про неефективність. Hyundai - це єдине досягнення залізниці, пасажирське. Сьогодні якби не Hyundai, то вже ходили би пішки. Що стосується корупції, то у нас був один відповідальний партійний працівник, який через дочку покійного Левенця дав за знищення проекту Hyundai 300 тис. дол. через журналістів. Потяг перший ще не встиг доїхати до Харкова, а УП вже вийшла з розгромною статтею, який хороший Siemens, інші. Тільки УП не написала, що в Siemens квиток коштує 80-200 євро. А тут з Донецька до Києва доїхати можна за 20-25 дол. – у жодній країні такого немає. Якщо виходити з особистих смаків, я б, напевно, купив Siemens, але Hyundai була єдиною компанією в світі, яка бралася до Євро поставити потяги. 20 квітня ще вивантажувалися потяги, а на 27 травня вже в інтернеті по всьому світу продавалися квитки. Hyundai перевірила стара влада - Клименко два запити посилав на Hyundai, нова влада. Абсолютно прозоро світова корпорація продала українській залізниці, без посередників. Щодо "Борисполя" - під контролем японського уряду від закладення фундаменту до здачі в експлуатацію. З корупцією треба боротися прозорістю, тобто простотою. Хабар нема за що дати - інакше жодне НАБУ ніколи не впорається.

- Хто був кращим президентом країни за всі 26 років незалежності?

- Не можу сказати - у кожного є свої переваги і недоліки. Леонід Макарович був хороший тим, що зробив обласні ради, прямі вибори губернаторів, бюджети були в областях. Він зробив свою справу, погодився на дострокові вибори, програв їх, але демократично передав владу. У Леоніда Даниловича сильний виробничий досвід. Були певні мінуси і плюси, але, напевно, з президентів він найуспішніший. У Віктора Андрійовича занадто багато пафосу, хоча він, дійсно, людина європейська. Віктор Федорович до 12-го року - один, після 12-го року - інший Віктор Федорович.

- Петро Олексійович?

- Я очікував більшого.

- Дякую вам за інтерв'ю.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>