banner banner banner banner

Якщо законопроект про легалізацію проституції буде прийнятий, це буде певний ментальний зсув

Мар'ян Заблоцький. Народився у Львові. Закінчив економічний факультет Львівської комерційної академії і отримав диплом магістра з відзнакою, за фахом - "фінанси". Пізніше - продовжив навчання в аспірантурі інституту регіональних досліджень національної Академії наук України, де захистив кандидатську дисертацію на тему: "Стан та прогнозування фінансового ринку України". Сертифікований фахівець з управління активами і торгівлі цінними паперами. Обіймав посаду аналітика АТ "Ерсте Банку", де відповідав за дослідження макроекономічної ситуації. Головний аналітик Української Аграрної Асоціації. Автор аналітичних статей, блогер

Якщо законопроект про легалізацію проституції буде прийнятий, це буде певний ментальний зсув
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Мар'ян Заблоцький. Народився у Львові. Закінчив економічний факультет Львівської комерційної академії і отримав диплом магістра з відзнакою, за фахом - "фінанси". Пізніше - продовжив навчання в аспірантурі інституту регіональних досліджень національної Академії наук України, де захистив кандидатську дисертацію на тему: "Стан та прогнозування фінансового ринку України". Сертифікований фахівець з управління активами і торгівлі цінними паперами. Обіймав посаду аналітика АТ "Ерсте Банку", де відповідав за дослідження макроекономічної ситуації. Головний аналітик Української Аграрної Асоціації. Автор аналітичних статей, блогер

Влащенко: Чи бувають експерти незалежними? Ось про це ми поговоримо з економістом, експертом, фінансовим аналітиком – Мар’яном Заблоцьким.

Доброго вечора. Незалежний експерт – це вже не експерт. Чи не так?

Заблоцький:  Повністю незалежним бути неможливо. Можна тоді, коли вам за це не платять гроші. Але, якщо вам не платять гроші, напевно, ви не дуже хороший експерт. Наприклад, коли я працював в банку, то, звичайно, вважалося некоректним критикувати НБУ, тому що я міг підставити свій банк під якісь некоректні регуляторні дії. Звичайно ж, коли я зараз працюю, наприклад в Асоціації, то треба бути обережним в висловлюваннях відносно деяких чиновників. Але, в принципі, в аналітиків, експертів є певні стандарти етичні, принципи. На мою думку, ми маємо розкривати наш певний  конфлікт інтересів, який в нас є, і відверто про нього говорити.

- Але є західна практика, коли компанія, експертне середовище заробляє собі гроші на життя саме експертизами. І тоді вона незалежна.

- Все одно за них хтось платить. Навіть, якщо ви є громадська організація, навіть, якщо ви фінансуєтесь грантами, все одно може бути якийсь певний конфлікт інтересів.  

- В 2012 році ви писали, що один виборець в Україні коштує 12 доларів. А скільки виборець коштував на цих виборах, і чим ці вибори відрізнялися від минулих?

- Як правило, місцеві вибори коштують одну чверть, максимум, від президентських виборів. Вони ніколи не були дорогими. А дорогі вибори - парламентські, президентські, дійсно, коштували Україні 12 доларів на одного виборця . Це враховуючи, скільки коштує державі організувати вибори, і основна частка - виборча агітація. В країнах Західної Європи, чи в США це коштує 1-3 долара. Я думаю, що цього разу ми дуже швидко приблизимося до рівня європейських країн. Але основна причина - економічна криза, і значне падіння корупції. Політика зараз не приносить стільки грошей, скільки приносила раніше. По-перше - економічний спад, по-друге, вже немає стільки  вертикально інтегрованих  корупційних схем, з яких ви точно можете відбити свої гроші. Тому точно буде дешевше.

- На цих виборах було дуже багато молодих людей без грошей взагалі, які не знайшли  себе в нормальному житті, не мають професії, і чомусь вирішили, що їм місце в політиці. А вам як здається?

- В значній мірі поділяю. Але треба пам’ятати, що місцеві вибори ніколи не були особливо нікому цікаві. По суті, якщо ви стаєте місцевим депутатом, то ви впливаєте на місцевий бюджет, але дуже слабо, тому що він затверджується на центральному рівні - Верховної Ради.

- Київ і Київська область – це особливі регіони. Тут політика, на відміну від обласних центрів, дорога, як і раніше. Тут будь-яке рішення для депутата – бізнес-рішення.

- Згоден. Але чому їхні рішення по землі були дорогими? Тому що було дороге будівництво, дорогі квартири. Це було цікаво, коли ціна за квадратний метр була 3,5 тис. дол. Зараз середня ціна - 1,5 тис. доларів. Будівництво впало на 80%. Тому менше вкладають в місцеві вибори, менший є сенс цього, і дійсно ми бачимо появу нових молодих політиків. Хоча я ставлюся до цього доволі скептично, тому що я не бачу за ними професіоналізму. Треба розуміти, як працює корупційна схема, і поламати її через закон, чи інші речі.  

- Хто, з вашої точки зору, сьогодні найбільші і найвпливовіші корупційні клани України?

- Їх, потенційно, можна ділити по державних органах. Це якісь усталені чиновницькі схеми, на яких просто міняються постійно лідери. Я можу сказати про АПК, яким я займаюсь найбільше. Нещодавно було опитування, по якому сам бізнес сказав, що в АПК найбільше падіння корупції. Це тому, що в декількох структурах їх просто вдалося прибрати. Раніше була така корумпована Держсільгоспінспекція  - в них стандартна була такса: долар з тони зерна. Вони генерували в рік під 100 млн. дол. хабарів просто так, які легко йшли нагору. Зверху тоді був перший віце-прем’єр  Арбузов, який це покривав, по суті. Були ситуації, коли ми подавали  законопроект, який, наприклад, скасовував  певний сертифікат, який коштував долар з тони зерна - так він напряму дзвонив спікеру і говорив, щоб цей закон не ставили на голосування.   Зараз такі речі прибрані, принаймні на ринку зерна. Але дуже, на жаль, багато ще позалишалося в земельних відносинах. Тобто стандартна корупційна схема, при якій ви йдете і орендуєте державну землю за 300 доларів за гектар, вона залишилася. По статистиці, в 2014 році з аукціонів здано 7 тис. га земель в оренду, а поза аукціонів - 148 тис. га.

- І все таки, які в нас корупційні сім’ї наймогутніші?

- Я здогадуюсь, хто стоїть за певними корупційними схемами, але, на жаль, їх назвати не можу, тому що я їх за руку не спіймав. І, на мою думку, прізвища - це не принципово. Принципово, наприклад те, що в нас, в принципі, дозволяється передавати землю в оренду, поза  аукціону. Поки це існує в законі, яка би людина не стала, вона буде цим користатися, тому що спокуса велика.

- В нас немає механізмів контролю?

- Самі закони жахливі. Раніше було - поки ти не отримуєш сертифікат якості, твій корабель стоїть три дні. Ясно, що тебе будуть тримати три дні і ти даси той хабар. Не стало сертифікату якості - і не стало ніяких проблем. Якщо ви нарешті забороняєте передавати землю поза аукціонами - все, кінець історії. Нема з чого брати. Абсолютно свідомо виписувалися ці  спеціальні корупційні схеми.

- Ви - послідовний критик грантової системи.

- В цілому, деякі гранти є дуже корисними. Часто грантодавці і розраховують на те, що треба кинути багато грошей, бо якщо навіть хоч один зі ста проскакує, це вже велика користь. Але проблема в тому,  що 90% з них катастрофічно не ефективні. Тобто 3 мільярди доларів - це загальна сума всіх грантів в Україні. І це тільки офіційно зареєстровані. Ще є велика кількість, що не реєструється. Можливо, загальна сума ближче до 5 мільярдів доларів. Оскільки міжнародні організації не можуть просто так фінансувати партії, бо вони все таки міжурядові, і вони є партнерами з українським урядом, то вони більшість грантів погоджують з міністерствами і відомствами. Умовно, поки немає підпису міністерства або якогось центрального органу, якоїсь інспекції, доти організації не можуть стати отримувачами цих грантів. І, відповідно, виникає конфлікт інтересів. Умовно, якщо бенефіціаром якогось гранту по боротьбі з корупцією є МЗС, то ви не будете критикувати корупцію в МЗС, бо від нього залежить ваше фінансування.

- Невже американська і європейська влада настільки наївні, що вони мільйони грошей роздають на імітацію діяльності?

- Є варіант, що вони наївні. Ви повинні розуміти, що більшість грантових грошей спочатку виділяються урядом України, а потім є посередники - приватні компанії, які ці гроші розподіляють. Наприклад, умовно, був в нас грант на реформи в АПК, від американського уряду, майже на 20 млн. дол. Його виграла приватна  компанія "Кімонікс", в якої ціла купа скандалів по тому, як вона розтрачала гроші в інших країнах. Україна для них - це якийсь черговий проект і на цьому вони заробляють гроші. І часто на рівні цих приватних компаній починаються серйозні проблеми. Нам не треба бути наївними і розуміти, що коли гроші просто так даються, і їх використовує приватна компанія, то корупція є і в інших країнах. Тобто виникає ціла купа нюансів. Американці, європейці звикли, що якщо провести круглий стіл, то багато хто з того навчиться, і може щось зробить. Але це часто не так. Круглий стіл - це круглий стіл, і часто нічим не закінчується. Одна організація хвалилася, що вони за грантові гроші провели 157 круглих столів. Ну і що? Результатом будь-яких лобістських зусиль має бути зміна в законі, зміна в державному органі. Якщо ви цього не зробили - байдуже, скільки ви провели тренінгів, круглих столів, написали досліджень. Це просто хлам тоді.  

- Ви писали, що Центр протидії корупції Віталія Шабуніна отримав грант з МЗС у 18,6 млн доларів. Там 93% фінансування від уряду Кувейту. Який зв’язок між урядом Кувейту і  цим Центром?

- Центр протидії корупції на своєму сайті позиціонує себе, як українське відділення цієї організації, а ця організація на глобальному рівні на 93%  фінансується Кувейтом. Це часто ширма. Є те найбільше, що їх цікавить в Україні - це українська земля. Вони ніколи не зможуть самі себе прогодувати. Вони тут мали проекти, по яких вони мали, фактично, викуповувати українську землю, через Державний земельний банк. Це, знову ж таки, був проект Арбузова. В мене був короткий конфлікт , словесна перепалка, з Шабуніним, при якому він обіцяв "завалити" проект, який, власне, робив неможливою передачу через Державний земельний банк арабським країнам нашої землі в оренду. Ніколи я до цього Шабуніна не бачив, і навіть не розумію, чого він цим цікавився. Але ми з такими конфліктами постійно стикаємося. Шабунін не є аграрій, він ніколи не працював в земельній сфері. Чому він має позиціонувати себе і говорити на такі речі: чи має бути мораторій землі в Україні, чи не має, про якість державного земельного кадастру і т. д.  Я вважаю себе експертом в аграрній сфері і в фінансових ринках, і не лізу в енергетику, я просто того не знаю. А ці псевдо-експерти туди лізуть, не розуміючи, що вони роблять. 

- А чому ви лобіюєте закон про легалізацію проституції?

-  В мене є два мотиви діяльності - ідейний, і мені треба заробляти гроші. Цей проект для мене - ідейний. В АПК і в інших сферах, якими я займаюся, в основному те, що я роблю - це лібералізація, дерегуляція, зменшення впливу людини на життя людей. Тому я вважаю абсолютно аморальним і неправильним, що держава нам розказує по яких причинах ми повинні займатися сексом. Якщо хтось комусь заплатив за секс - це не є проблемою чиновників і поліції. Це є втручання в особисте життя. І я зайнявся цим законопроектом ще з початку 2015 року разом з групою. Основна моя ідея в тому, що якщо такий законопроект буде прийнятий, то це буде певний ментальний зсув. Тобто ми зовсім по-іншому будемо дивитися на роль держави в нашому житті. У нас, до речі, забороняється не платити за секс, а брати гроші за секс. В цьому абсолютне лицемірство нашого законодавства. В борделі того, хто надає послуги, оштрафують, сутенера посадять в тюрму, а клієнту не буде нічого. Це не є будь-чиє діло - брати гроші за секс, чи ні. Не можна забороняти те, що іншим не заважає.

- Як нам поламати систему корупції на державних підприємствах?

- Вихід - приватизація, і це давно треба було зробити. Не роль чиновників очолювати підприємства, які мають приносити прибуток  - це завжди конфлікт інтересів, і нічим це добрим не закінчується. По статистиці, за 2014 рік державні підприємства перерахували до державного бюджету 1 млрд гривень, отримали 13 млрд гривень податкових пільг і 100 млрд збитків. По факту, якщо б в нас не було державних підприємств, ми могли б підняти пенсії на 50%. Вони просто збиткові.

- Але ж є проблеми національної безпеки. Ми ж не можемо метро, атомну енергетику віддати.

- Можемо. Експлуатувати метро може будь-хто. Часто такі об’єкти інфраструктури - це так зване державно-приватне партнерство. Його віддають в концесію. Цей аргумент, що ми віддамо за безцінь, він є з року в рік. Треба зробити аукціон: хто заплатить більше, той і отримає. 100 млрд гривень збитків від державних підприємств - це майже половина бюджету пенсійного фонду, і з року в рік ми те терпимо. В даний момент вже вигідніше доплатити, щоб їх хтось просто забрав. Це не буде і корупції, і не буде для нас фінансових втрат.

- Топ-5 найбільш корупційних законів, які були прийняті цього року?

- За часів Януковича вони штампувалися один за одним. І наша робота - це було відбиватися від корупційних законів, і може нам вдавалося просунути якийсь законопроект. А зараз ми просуваємо багато законопроектів, а корупційних, дійсно, просто немає. За всю ВР я сказати не можу, але в сфері АПК закони приймаються тільки антикорупційні. Ми пропонували певні тексти уряду, і вони від себе подавали з задоволенням.

- Чи потрібен нам закон про лобіювання для того, щоб ми розуміли, хто стоїть за лобіюванням законів?

- Так. Хоча я би більше переживав за закон про "Міжнародну технічну допомогу", так звані гранти. Тому що ці організації не звітуються: скільки вони потратили, і які закони вони приймають. А там сума - 90% того, що тратиться на лобіювання в цілому, по країні. І вони просто не регулюються.

- У вас є питання?

- Як ви ставитеся до легалізації проституції?

- Я не знаю. У кожної країни до цього ставлення своє, і я думаю, що там, де менше брехні – там завжди краще. В будь-якому плані.

Дякую, Мар'яне. 

- Я не знаю. У кожної країни до цього своє ставлення, і я думаю, що там, де менше брехні - там завжди краще. У будь-якому плані.

Спасибі, Мар'ян.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>