Якщо цей "зелений принтер" проїдеться по громадській думці, я прогнозую сумне майбутнє і для цієї влади, і для держави

Якщо цей "зелений принтер" проїдеться по громадській думці, я прогнозую сумне майбутнє і для цієї влади, і для держави
112.ua

Дмитро Співак

Політичний експерт

- Сьогодні у великому інтерв'ю громадський діяч, кандидат політичних наук Дмитро Співак.

Добрий вечір.

- Добрий вечір. Можна відразу привітати всю країну у вашій особі? Сьогодні свято людей телебачення, радіо та зв'язку (інтерв'ю вийшло 16 листопада, - ред.). Цей день сформував своїм указом Леонід Данилович Кучма в 1994 році. Вам всім процвітання, свободи творчості, свободи думки. Зі святом ваш прекрасний колектив. Знаю, який тиск влада сьогодні чинить на ваш телеканал і на ваших колег - NewsOne, ZIK. Прорвемося, а по-одеськи кажучи: "Вони не дочекаються".

- Спасибі. Давайте якраз про ініціативи влади щодо врегулювання діяльності медіаспільноти. Є також реакція незалежної медіапрофспілки, яка з "неприємним здивуванням ознайомилася з намірами виконавчої влади підготувати законодавство щодо врегулювання стандартів новин у медіа". Я також як член незалежної профспілки здивований цим.

- Вони кажуть про стандарти новин. Давайте запровадимо тоді стандарти жартів "95 Кварталу" або "Ліги сміху". Можна ще запровадити стандартний протокол виклику повій у зал парламенту. Це божевільня, це люди з нездоровим мисленням. Прийшовши до влади з медіапростору, тобто президент став президентом тільки тому, що він 15 років перебував у режимі вільного медіа, тому що "95 Квартал" став популярний завдяки свободі слова. Ми аплодували їхій сміливості, а сьогодні ці хлопці увірвалися у владу, і що влада робить з людьми? Як вона паморочить голову і зміщує мізки. Виходить на трибуну міністр культури, нашої з вами, Бородянський, і каже, хто журналіст, хто не журналіст. Виходить Ткаченко, гендиректор одного великого телеканалу, "1 + 1", говорить про кримінальне переслідування, про гроші в конвертах. А самому Ткаченку як зарплату багато років платили? Ось ці всі "новели" б'ють по іміджу країни. Я знаю реакцію європейських політиків, парламентарів, європейських правозахисних організацій. Я розумів, що Володимир Зеленський - недосвідчений політик. Але в його особі я хотів побачити промінчик надії і вже точно не міг уявити собі, що за Зеленського почнуться такі репресії щодо журналістів.

- Можливо, цей промінчик так і залишився променем, але на нього поставили фільтр, решітку, і тепер цей промінчик має якісь заломлення.

- Історія сучасної України показує, що будь-яка боротьба, бійка влади з журналістами завжди закінчується поразкою влади. Я не знаю, як коментувати ці нововведення. Я знаю, що готується якийсь узурпаторська закон щодо медіа. Щось вони хочуть поставити під контроль.

- Апелювання йде до того, що в країні війна.

- Краще за Губермана я все одно не скажу, тому процитую: "Не в силах жить я коллективно: по воле тягостного рока мне с идиотами противно, а среди умных -  одиноко". Якщо вони збираються продовжувати агресивну риторику Петра Порошенка про війну, то війна у нас, по-перше, ніколи не закінчиться, а, по-друге, відбудеться колосальний гуманітарний розкол у суспільстві. Не буде ні інвестицій, нічого. Тому що основа держави - це вільні медіа. Це лакмусовий папірець - якщо влада розмовляє з медіа шанобливо, це означає, що влада розмовляє з кожним громадянином шанобливо. Ви доносите думки людей до влади, а те, що хоче влада, - до людей. Ви, журналістська спільнота - місток. Я думав, що молода команда Зеленського прийде і почне захищати ЗМІ, а у них таке дрібне: насолити. Комусь не подобаються власники каналу, а давайте ми у "112" заберемо цифрову ліцензію. А у "Прямого" не хочете забрати? Це ж ніби канал Порошенка. А ви, Володимире Олександровичу, на стадіоні говорили: "Петре Олексійовичу, я не ваш опонент, я - ваш вирок". Я аплодував цьому і думав, що він прийде і буде уособлювати нову владу, яка стане вироком для всієї старої прогнилої корупційної системи: для Порошенка, Свинарчуків, для тих, хто грабував, мародерствував, для тих, хто намагався наїжджати на ЗМІ. А що у нас? А у нас В'ятрович у парламенті, наїзди на ЗМІ, забирають ліцензію, корупціонери на свободі, схеми тривають. І єдине, чим займається нова влада, фактично це наїзди на ЗМІ і спроба поставити під контроль інформаційний потік, загнати остаточно малий бізнес - ФОПи, продати землю, продати всі стратегічні підприємства. Це що за план? Де його написали? Що це за ліквідаційну команду нам прислали: "Гончарук & Co"? Звідки взялися всі ці хлопці?

- Під час виборчої кампанії про це не йшлося.

- Не було цих хлопців, і про все це не було сказано ні слова. Говорили, що епоха бідності закінчується, що прийде весна - будемо саджати, що буде деолігархізація, що кумівства більше не буде. Так у нас сватання перемогло кумівство. У нас "свати" перемогли "кумів".

- Я тільки за розмаїття ЗМІ. І ті, що гадили в своїх ефірах на канал "112 Україна", хай працюють, щоб глядачі мали різну картинку того, що відбувається.

- Я наведу приклад вибіркового права. Є такий персонаж, якого я не можу назвати журналістом - Остап Дроздов. Він сказав фразу, за яку в будь-якій європейській країні його піддали б анафемі в середовищі колег-журналістів. Проти нього 100% було б відкрито кримінальну справу, і він точно ніколи не працював би в серйозних ЗМІ. Він сказав приблизно таке: "У моїй країні не повинно бути місця російськомовним дітям".

- На жаль, він зараз не може відповісти вам.

- Я можу викликати його на будь-які дебати, але більше мені хочеться, щоб йому відповіла СБУ. Це провокація, агресія, це спрямовано на розкол у суспільстві, на міжнаціональну ворожнечу. Я батько трьох дітей, мої діти читали і будуть читати російську класичну літературу. Моя рідна мова - російська, але я вільно володію державною мовою. Якщо я захочу бути в політиці або держслужбовцем - немає питань, я повинен знати і вільно користуватися державною мовою. Але я хочу жити за Конституцією - в 10-й статті все написано. І ось Дроздов говорить це, і до нього немає питань. Зате до вашого каналу питання щодня. Мені шкода, що практично півроку нова влада, і ми з вами змушені говорити про це.

112.ua

- У всіх на устах, чи в будні, чи у вихідні, тема землі. Коли президент розпускав ВР 8-го скликання, він зокрема апелював і до соціологічного дослідження. Зараз соціологія показує свої цифри щодо можливості продажу земель с/г призначення, але все одно цей бульдозер не зупиняється, і все ж протискується питання продажу землі с/г призначення. Ви за чи проти?

- Це ж питання абсолютно риторичне. МВФ, наші американські куратори, а я саме так говорю, тому що весь уряд наш сформовано із пташенят Сороса - Милованов, Гончарук, а коли я дивлюся на 29-річного міністра освіти Новосад, я жартую: я не боюся міністра освіти, але мене дуже турбує освіта міністра. "Соросята злетілися", й у них два завдання: продати землю своїм босам і продати стратегічні підприємства. Милованов каже: "Треба ліквідувати 1200 підприємств і продати всі стратегічні об'єкти". Це той Милованов, який сказав, щоб ми не читали книги, тому що книги - це не освіта. Чи буде земля українська товаром? - Так буде. Практично в усьому світі земля є товаром. Чи готова Україна до того, щоб сьогодні відкривати ринок землі? - Категорично ні. Тому що для відкриття ринку землі сьогодні в Україні абсолютно відсутні всі складові: у нас немає кадастру, у нас не проведена деолігархізація, не відкрито Земельний банк. У законопроекті, який пропихають, немає ніяких запобіжників. Не треба грати в наперстки - спочатку референдум, а потім закон. Володимире Олександровичу, я розумію, хто і як на вас тисне. Але 73% громадян країни, які привели вас до влади, проти сьогоднішнього такого рішення. Не ламайте ви через коліно ваших виборців. Це ваші виборці проти такого тиску. Ну і те, що цими днями відбувалося в парламенті - висновок простий: якщо цей зелений принтер, який може перетворитися на темно-зелений трактор, проїдеться по громадській думці своїх громадян, я прогнозую сумне майбутнє і для цієї влади , і для спокою в суспільстві, і для держави в цілому.

Новини за темою

- Депутат Потураєв з трибуни говорив про те, що "ми повернемо українцям землю раз і назавжди".

- Він хвора людина.

- Ну, ми зараз не можемо ставити діагноз.

- Якщо телеглядачі подивляться цю промову - це неадекватна людина. Поведінка неадекватна. Той же Арахамія порівнює людей із бомжами. Лібертаріанство, соціалізм. Уявляєте, що у них в головах. Лібертаріанство з елементами соціалізму - це театр абсурду. Я не розумію, що вони роблять, я не розумію, як можна йти проти свого народу. Відкриття ринку землі - це кінцева мета і результат земельної реформи. Не може бути ринку землі, якщо немає ринку електроенергії, якщо у нас кланова модель економіки, якщо у нас монополії. Не можна побудувати окреме комуністичне суспільство. Олігархат присутній, монополії присутні, Земельного банку немає, грошей у фермерів немає. Отже, цю землю скуплять транснаціональні корпорації задешево. А куди підуть ці гроші? Це ж останній ресурс України. Комунікацій між владою і людьми немає. Ви повинні мене, свого громадянина, переконати, повинні мені показати план дій, розповісти: "Ми відкриваємо Земельний банк, робимо новий кадастр, контроль за використанням землі, олігархат розігнано, у нас єдині правила, корупції немає. Ось Земельний банк - первісна оціночна вартість всіх земельних угідь, припустимо, 100 мільярдів. Вони потрапляють у Земельний банк, і ми ці 100 мільярдів вкладаємо в ці сектори економіки, і через два роки у нас буде стільки-то робочих місць, підприємства запрацюють, економіка піде вгору. Ось куди підуть гроші від продажу землі, шановні громадяни України". І якщо ми повіримо, і побачимо, що корупція припинилася або зменшилася, що контрабанди немає, що приватизація йде прозоро - ми дамо добро владі. І тоді із запізненням у 20-30 років, якщо ми станемо цивілізованим суспільством, рано чи пізно ми відкриємо ринок землі. Але це точно не зараз і точно не в 19-20-му році. Не з розпродажу власної землі треба починати, а з наведення ладу й аудиту в країні. Розберіться, що у вас є, що вкрадено, що залишилося. Якщо ви хочете всі підприємства продати і говорите: "Ось прийдуть іноземці". Ви тоді навіщо? Ну, давайте здамося, давайте на колонію перетворимося. Нехай прийдуть іноземці і розкажуть, як нам керувати "Укрзалізницею", "Укренерго", "Укравтодором". Аудит країни, це, наприклад, розібратися із заробітною платою керівників держмонополій. Доки Коболєв, знищуючи ГТС, буде отримувати багатомільйонні зарплати, гонорари. Що відбувається в "Укроборонпромі"? Де розкриття ОЗУ, що робить Абромавичус? Чому США так настирливо впроваджують сюди всіх своїх людей, які знаходяться в наглядових радах наших держкорпорацій? У всіх наших великих держпідприємствах більшість у всіх наглядових радах - громадяни інших країн. Вони контролюють процеси: фінанси, економіку, політику.

- Це тому, що наші, вітчизняні, не можуть нести такий обсяг відповідальності? І їм потрібен старший брат або, можливо, якийсь куратор, наставник? У тих державних підприємствах той же старший брат сидить, англомовний, російськомовний? Який там ще?

- Сьогодні абсолютно очевидно: тотальний зовнішній контроль і тотальне зовнішнє управління. Ось Зеленський новий президент. Ви десь чули питання про звільнення Коболєва? Ви десь чули питання про професійну профпридатність Абромавичуса? А це тому, що Коболєва і Вітренка поставили на "Нафтогаз" не ми, тому і прибрати їх не можуть наші. І дії Коболєва щодо Росії говорять про те, що все робиться для знищення нашої ГТС. Замість того, щоб знаходити спільну мову із "Газпромом", замість того, щоб йти на якийсь діалог (через півтора місяця закінчується транзитний контракт між Росією і нами), Коболєв загострює ситуацію, подає новий позов на "Газпром" на 12 мільярдів. Яка буде реакція Росії? - Відповідна, дзеркальна. І хто від цього виграє? Росія точно не програє. "Північний потік - 2" скоро відкриється, "Турецький потік" запрацює, а що ми будемо робити? І це головне питання. Отже, руками Коболєва знищується наша ГТС. Для того щоб за безцінь віддати її своїм кураторам в управління? А для чого їм це? Щоб якось спробувати сюди, в Європу, скраплений газ американський... Якщо я не правий, то нехай мені хтось із опонентів розповість, у чому я не правий. І що нам всім потрібно буде робити з 1 січня? Чому з 1 листопада підвищили тарифи на газ? Тому що настає зима, а ми ж, типу, "європейський" газ купуємо. У тих країнах, де його ніколи не було: Словаччина, Словенія, Швейцарія. Ми ж мізки компостуємо всьому українському народу, що ми злізли з російської голки.

- В умовах війни, кажуть, треба закрутити гайки ЗМІ, а коли в умовах війни відбувається те, про що ви говорите, державне підприємство – ГТС - сходить на пси...

- У деяких із них гайки в голові треба закрутити. Як казав Михайло Жванецький: "Думка потрапляє їм в голову і починає судорожно шукати мозок". Мені дуже страшно від того, що до управління державою прийшли не просто профнепридатні люди, а знову прийшли активісти нової хвилі. Які, з одного боку, й гадки не мають, що таке державне управління, а з іншого боку - абсолютно люди залежні від своїх грантових організацій. Почитайте біографії цих людей, а вони міністри, прем'єр-міністри.

112.ua

- Можливо, варто було читати біографії під час виборчої кампанії?

- По-перше, ми за них не голосували. Ми все кермо влади віддали в руки Зеленському.

- Тоді, може, не треба на дзеркало нарікати?

- Частинку відповідальності я беру на себе, тому я так часто став апелювати до президента. Я кажу: "Володимире Олександровичу, ще місяць-півтора якщо ви не зміните цю похоронну команду (кадрова політика у вас катастрофічна), то це похоронна команда для вашого рейтингу, для наших надій і для економіки України". Подивіться, що відбувається зі "слугами народу" - скандал за скандалом. Поліграф, гроші в конвертах, зарплати в конвертах, повії додому. Ми обирали президента - ми не обирали цих людей. Я повторю свій прогноз: лютий - тотальна зміна уряду, влітку президент, я думаю, розжене парламент, і будуть нові вибори. Зараз був з'їзд партії "Слуги народу". На з'їзді не було президента. Це показова історія, тому що він починає потихеньку розуміти, що вони токсичні для нього. Вони його дискредитують. Яременко пішов з голови комітету з міжнародної політики. Три претенденти є: 23 роки, 26 і 29 років. Абсолютно відсутня дипломатична освіта. В Європі сміються. Ви розумієте рівень комітету - нас під плінтус заганяють. Так держава не будується. Ми або прийдемо до закінчення, завершення проекту Україна - і мені страшно за це, тому що я знаю, що у президента Зеленського благородні наміри. Він хоче щось зробити, але він же не може це зробити один. Штати диктують своїх, окремі олігархічні групи диктують своїх, "95 Квартал" - своїх.

- Час на виправлення ось тих помилок, про які ви говорите? Якою же тоді буде ВР 10-го скликання?

- Я оптиміст. Оптимісти будують літаки, а песимісти шиють парашути. Я думаю, що все-таки наша країна будуватиме літаки. Мій оптимістичний прогноз наступний: лютий - новий уряд технократів. Треба закінчувати з хлопчиками і дівчатками у фланелевих жилетках. Дубілет сказав, що треба прибирати спецзв'язок, ці телефони - це все з минулого. Треба створити телефонний додаток і заощадити. Про що ви говорите? Спецзв'язок - це дуже складна історія. Ви де літаєте? Ви зверніть увагу, як люди живуть? Нічого ж не змінилося. Подивіться на ціни на ліки, на тарифи, на зарплати, на пенсії. Подивіться, який бюджет ви запропонували - 2020. Це ж не бюджет розвитку - це бюджет животіння. Це повний стабілізєц. У мене є інсайдерська інформація, що сьогодні вже збирається і готується нова урядова команда, і я сподіваюся, що в лютому у нас буде новий уряд. Що стосується парламенту, то я так сподіваюся, і десь уже Зеленський натякнув, на можливі дострокові вибори, що восени 20-го разом із місцевими виборами або навесні 21-го відбудуться нові парламентські вибори. Відповідаючи на питання, яким буде 10-й склад: за рівнем професіоналізму гірше за нинішній не буває. Три чверті українського парламенту, особливо у фракції "Слуги народу", не доросли навіть до рівня депутатів місцевих рад. Я двічі був депутатом міської ради мільйонного міста - треба пройти якусь життєву школу. Коли людям кажуть: "Давайте нам нові обличчя", у мене завжди є питання: а чому, коли ви шукаєте головного інженера на АС, ви шукаєте з досвідом, з освітою, з бекграундом? А чому у владу повинні прийти якісь сліпоглухі недоумки без освіти і досвіду роботи? І всі кричать: "Ура!" Чому?

- Якщо ці молоді такі недосвідчені, хто за них кинув бюлетені?

- Це був такий період - електоральне божевілля. Зе - і все. Хто там був у цьому Зе, в бюлетені?

- Тут приходимо до того, що місія нинішнього етапу Зеленського - це те, щоб принаймні зламати старі схеми, стару систему?

- Це правда. Я дійсно вважаю, що у Зеленського є історична місія, яка складається з двох частин. Першу частину він виконав: Петро Порошенко не став президентом України. Вже за одне це я ніколи не пошкодую, що голосував за Зеленського. Немає іншої людини в Україні, хто зміг би виграти ці вибори. Зеленський - це не просто прізвище, це якийсь символ, образ.

Новини за темою

- Позасистемний образ.

- Так. А друга частина його історичної місії - це в два етапи тотальна зміна політичного класу в Україні. Перший етап - весільні фотографи, тамади, хлопчики-дівчатка - команда Зе. Це етап прохідний, він швидко закінчиться. Наступний етап оновлення парламенту - прийдуть більш професійні люди, може, і нові політичні сили. Зрозуміло, що вже "Слуга народу" не набере таку кількість мандатів, і мені здається, що середина 19-21 року, Володимир Зеленський виконає свою історичну місію.

- У народі кажуть: "Доки сонце зійде – роса очі виїсть".

- Але ви ж бачите, що парламент сьогодні себе повністю дискредитував як вищий законодавчий орган країни. Вийшов указ, що президент дає команду Кабміну запровадити якісь стандарти новин. Ми живемо в парламентсько-президентської республіці. Президент не може давати команди Кабміну. Ні, такому Гончаруку, звичайно, може. У парламент нинішнього скликання закони потрапляють вже в готовому варіанті. Де пишуть ці закони?

- Тобто Потураєв у Трускавці був правий, що "ви ніхто, вам ще вчитися і вчитися".

- Я собі придумав таке: еволюція нинішнього парламенту - вибори, присяга, Трускавець, поліграф, пробірки, аналізи. Це деградація. Там люди не просто написати не можуть законів - там люди прочитати не можуть закон. Вони нормальні хлопчики і дівчатка - вони просто не готові. Парламентська робота - це дуже складна історія. Треба мати освіту, треба мати досвід.

- "Хлопчики і дівчатка..." - "Єралаш" якийсь, а не робота в парламенті.

- У фракції вже розбрат, вони ж уже "великі". Шість місяців тому вони були дрібними підприємцями, журналістами, безробітними, а тут все перед ними.

- Від влади вже запаморочення відбувається, а називаються "слуги".

- Та які вони слуги? Вони просто тимчасові люди. Карма така наша країна - отже, по-іншому ось ця реструктуризація держави відбутися не могла. До речі, є ще одна історична місія Зеленського - Володимир Олександрович повинен принести мир у країну і повернути Україну Україні. Хоча сьогодні активна радикальна націоналістична меншість продовжує керувати в країні. І ось ця історія з "нормандським форматом", можливими двосторонніми переговорами між Зеленським і Путіним все відсувається. Перші кроки є, я аплодую - розведення військ у декількох точках, підготовка до "нормандського формату". А де ця зброя? У країні триває правовий хаос. Нічого ж не змінилося з погляду безпеки, нічого не змінюється з погляду зовнішніх проявів. У нас у європейських політичних інституціях повний провал. Наша делегація не бере участі в сесії ПАРЄ. А російську делегацію повернули.

- А як вам інтерв'ю The New York Times бізнесмена Коломойського?

- Який сказав, що треба з Росією дружити?

- Що фінансування з Росії, наприклад, може замінити кредити МВФ. І про те, що, наприклад, готові взяти у росіян 100 млрд дол., І вони б з радістю їх Україні дали б.

- В Ігоря Валерійовича Коломойського, судячи з усього, серйозні проблеми з правоохоронною системою США. Тому Ігор Валерійович як один із найрозумніших людей в Україні наводить такими месседжами серйозні мости з політичними колами РФ. І він ретранслює те, що хочуть донести до влади України в Кремлі. Тобто в Кремлі доносять, що ми готові вам допомогти і фінансово, і з газом, трохи тільки відверніться від зовнішнього управління США. Тому Коломойський це переслідує дві мети: захищає сам себе, наводить мости із Росією, тому що з 14-го року там погані були відносини, і сьогодні він намагається стати таким собі комунікатором у якомусь тіньовому переговорному процесі між російським та українським керівництвом. Ба більше, в нещодавньому інтерв'ю держсекретаря США Помпео одна фраза убивча для всіх нас: "Україна - це проект, над яким ми, американці, працюємо вже багато років". Мене це принижує й ображає. Я не знаю, як там з правильністю перекладу, але начебто про це написали всі шановані мною ЗМІ. Я розумію, якщо б вони дали Україні 20-30 мільярдів довгих грошей, безвідсоткових, або списали б частину боргів перед МВФ. Використовуючи лексику президента: треба закінчувати цей загальнодержавний лохотрон, який сьогодні відбувається за всіма статтями. Треба закінчувати переставляти ліжка. Треба приводити в кожний напрямок економіки професіоналів. Ми ж досі не знаємо, що відбувалося п'ять років в нашій економіці. Хто крав? Скільки і ким вкрадено? Днями затримали співробітницю Офісу президента середньої руки.

- Директора департаменту забезпечення доступу до публічної інформації Офісу президента Світлану Кондзелю. Її підозрюють у шахрайстві.

- Ця мадам в Офісі президента всього лише повинна займатися комунікацією з вами, Павле, із засобами масової інформації. Вона вже давно там працює. Вона щось комусь пообіцяла тисяч за 300. А тепер уявіть собі, яке бабло гуляє по країні. Адже вона брала ці гроші, тому що з кимось про щось домовилася - отже, так сьогодні триває кадрова політика. Тоді давайте порахуємо всі ці призначення: що у нас відбувається в митниці, в податковій тощо. Остап Бендер говорив, що знає чотириста порівняно чесних способів вилучення грошей у населення. Я перефразував, що наша влада й особливо "Нафтогаз" знають чотириста перший спосіб вилучення грошей у населення. Я процитую одне рішення Вищого антикорупційного суду. Ви ж знаєте, хто такий Вовк. Спочатку він торгував цукерками "Рошен", а потім йому сказали торгувати електроенергією. Хлопець за маленьку частку став керувати НКРЕ. Станіслав Лем, здається, казав, що "не кожне крісло влади зроблено за розміром голови". Вовк керував НКРЕ, нам з вами підвищували тарифи багато разів, "Роттердам+", підприємства Ахметова і Порошенка, на двох мільярдів 35 зрубали. Але влада змінилася, Вовк поїхав, і у нього все добре. Але тут влада оголосила його в розшук, і нам кажуть: "Ось хто винен у" Роттердам+". Хочеться запитати: "Ви що, всю країну ідіотами вважаєте?" Ті, хто стояв три роки за формулою "Роттердам+", знаходяться в Україні - їх не треба шукати. І ось кілька днів тому Вищий антикорупційний суд постановляє: Вовка заочно заарештувати. Тепер ми заживемо - коли Вовка заочно заарештують, всі гроші, вкрадені від формули "Роттердам+", звичайно, повернуться до державного бюджету. Це що - сигнал Вовку: сюди не приїжджай! Я шокований, я не розумію - чи то Володимир Зеленський розгубився від кількості проблем, викликів, від того, наскільки хто на нього тисне, чи то в нього абсолютно відсутня лава запасних команди.

- Але під час кампанії ми ж не бачили, хто в команді?

- "95 Квартал". Я ж сказав, такий історичний момент більше ніколи не повториться. Люди ж голосували не за Зеленського, а проти системи Порошенка. Проти мародерства, проти злодійства. Проти заробляння на крові, проти агресивної військової політики. Зеленський - це був збірний образ популярного актора, якого ми всі любили, і його різних образів: Голобородько в поєднанні з успішним менеджером, бізнесменом, який створив дієздатну і серйозну конструкцію, "95 Квартал". І за це молоде симпатичне обличчя 74% населення проголосувало. І за нього, і за "Слугу народу". Ось обрали на з'їзді нового керівника - Корнієнка. Це ж катастрофа.

112.ua

- Неуспіх Зеленського - це ще не дорівнює неуспіху людей, які його оточують. Вам не здається, що за будь-якої влади ці люди і тоді нормально влаштуються? І їм що Зеленський, що не Зеленський. Ви говорите, що Зеленський щиро переживає за долю України, і мені так здається теж. Але, не дивлячись на тих людей - після нас хоч потоп, трава не рости...

- Мене навіть у цьому звинувачують, що я говорю: "Цар хороший, а бояри погані". Ні, я просто констатую факт. Люди, які на хвилі Зе примчали до влади, вони розуміють, що ось вони - можливості, влада, гроші.

- Куй залізо, поки Горбачов.

- Так, і ніяк не знайдуться верещагіни, які скажуть: "Я мзду не беру. Мені за державу прикро". Те, що хоче Зеленський для країни, і те, з якими думками прийшов багато хто в його оточенні, трошки відрізняється. Ось ці всі активісти із псевдопатріотичними гаслами - вже втомили всіх. Знову повертаючись до Губермана: "Поближе если присмотреться, у воспаленных патриотов от жара искреннего сердца бывают лица идиотов". Хочеться, щоб у країні керували на кожному окремо взятому напрямі професійні люди. Якщо ти побудував завод або вивів якусь галузь у передовики - ставай міністром. Якщо ти нуль - ти не можеш бути міністром, якщо ти корупціонер, на якому печатки ніде ставити, - ти не можеш продовжувати працювати в державній системі.

- Скільки людей за останні 30 років незалежності України прийшли до влади з бізнесу, які свій бізнес зробили мегаприбутковим, якраз чого не скажеш про ті чи інші галузі в Україні загалом.

- Саме тому, що так було 28 років, президентом став Зеленський. У цьому було все: надії, сподівання, кредит довіри.

- Цукерково-букетний період вже минув, 100 днів вже минуло: давайте впрягатися і щось робити.

- Я сам себе питаю: які глобальні помилки Зеленського за ці 120-150 днів? Перше: недопосадки, друге: порушення своїх обіцянок, третє: трагедійно провалена кадрова політика. Складається враження, що це примчала якась ліквідаційна команда.

- У цьому хіба не можна звинувачувати самого Зеленського?

- Так, сьогодні вся повнота влади в його руках. Ми йому цю владу дали. Інша справа, що навколо нього три-чотири клани.

- Зовсім незнайома була для нього ця царина.

- Він на це йшов.

- Зараз когось із нас поставити за диригентський пульт симфонічного оркестру і сказати: "Набери музикантів". Я не фахівець: можна ж такий квартет - осла, козла...

- Швондерівщини не хочеться. Розрухи в головах не хочеться. Втратити державу не хочеться. Ось те, що ви сказали: навіщо він прийшов, не бувши готовим? Я думаю, що і сам Володимир Зеленський тільки зараз розуміє, і то, напевно, не до кінця, що це за посада - президент України, в нинішніх історичних реаліях. Я думаю, що ті, хто його штовхав на це, все-таки надивилися фільму "Слуга народу". У житті все складніше. Хіба міг думати Зеленський, що якісь сили в США сформують йому повністю уряд? Ми ж не знаємо, чому такий вплив цих соросівських структур? Через кого? Через ЦРУ, Ротшильдів, МВФ? Подивіться, кого він призначив - Гончарук і Милованов у першому турі голосували за Порошенка. Це ж незбагненно: прем'єр-міністр при Зеленському голосував за Порошенка і називав Зеленського незрозуміло ким. Гончарук, а отже, влада Зеленського, увійшов у якісь коаліційні домовленості з Порошенком. Ірина Луценко склала з себе повноваження народного депутата ВР. Наступна в списку - заступник міністра енергетики, а наступний - В'ятрович. Зрозуміло, що Порошенку і деяким американським західним структурам дуже треба було, щоб В'ятрович став депутатом ВР. Що відбувається? Прем'єр Гончарук, призначений Зеленським, забирає до себе цю даму радником, вона відмовляється від свого місця, і таким чином у парламент заходить В'ятрович. Красива комбінація - легко зв'язати: Гончарук, США, Порошенко.

- Це що, антизеленівська коаліція?

- Це коаліція людей, для яких Україна як держава не існує. Їм байдуже. Вони тут не збираються жити, це люди, які все життя заробляють західні гроші, грантові гроші. Вони все життя йдуть у фарватері своїх господарів. Їм байдуже, чим це все закінчиться.

- Тобто виходить: а давай ми створимо такі умови, заженемо Зеленського так глибоко, щоб він потім ніколи не зміг ні піднятися, ні відмитися, і покажемо людям, хто ж він насправді, і люди самі захочуть від нього позбутися. Так виглядає серпентарій друзів?

- Чудово сказали. Ось ще одне призначення: прем'єр-міністр Гончарук бере до себе радником із міжнародних відносин журналістку, колишнього депутата від БПП Заліщук. Де Світлана Заліщук, і де міжнародна політика? Дипломати говорять, що їм сумно, що це дискредитація професії дипломата. А сталося це тому, що Заліщук, Найєм, Лещенко, Сорос, гранти, Гончарук. Інша справа, що з цим робити Зеленському? Я не можу відповісти на питання, чому Зеленський це сьогодні дозволяє, допускає. Напевно, не набрався він ще якоїсь сили, є якісь важелі, інструменти тиску на нього. Уявляєте, В’ятрович у парламенті? Свято в Польщі, в Ізраїлі щасливі. Замість того, щоб зробити розбір польотів про його діяльність на посаді директора Інституту національної пам'яті, коли він зіштовхував людей лобами, коли він все робив для того, щоб розколоти українське суспільство. Замість того, щоб відповідати, він сьогодні парламентар український. Він недоторканний, він буде далі пропагувати свої цінності, завдання яких розколоти нас із вами. Питання: де ГПУ, НАБУ, ДБР? Чому не відбувається жодних процесів.

- Ви бачили цю роботу: компанія New Image Marketing Group опитала на непідконтрольних частинах Луганської та Донецької областей 1606 респондентів з 7-го по 31 жовтня? Я теж подивився на ці графіки і тут можу погодитися з колегами із "Дзеркала тижня", які написали, що це боляче, але це протвережує. Дивлячись на ці результати, то не виходить танго, для якого потрібні двоє. Там зовсім інше сприйняття дійсності і майбутнього.

- Сьогодні ще одне свято - сьогодні відзначають день толерантності. Так ось, за толерантністю ми посідаємо 30-те із 34-х місць на європейській території.

Новини за темою

- Наша розмова робить внесок у покращення толерантності.

- Так. Було проведено дуже глибоке соціологічне дослідження про гуманітарні, політичні настрої громадян України, які живуть сьогодні на тимчасово окупованій території Донбасу. Так, такі цифри не гасел вимагають, а роздумів. Далеко не всі прагнуть в Україну з Бандерою, Шухевичем, нинішнім мовним законом тощо. Замість того, щоб наші спецслужби провели це соціологічне дослідження і поклали на стіл своєму головнокомандувачу, тому що неможливо ухвалювати державні рішення, не володіючи фактажем - спасибі тим структурам, які провели цю дуже серйозну роботу. Я сподіваюся, що перед зустріччю Зеленського в "нормандському форматі" і, можливо, перед майбутніми прямими перемовинами із Володимиром Путіним Володимиру Зеленському це буде корисно, та й для всіх нас. Не можна уми і душі жителів Донбасу повернути - а тепер ось так буде. Донбасу 13-го року вже не буде. Якщо ми це усвідомимо - ми будемо рухатися в правильному напрямку.

- А як зрозуміти таку цифру, коли десь 51% говорить, що вважають себе громадянами України, і разом з тим більшість опитаних хотіли би бути в складі РФ?

- Людей не можна звинувачувати. До цього дослідження треба поставитися по-філософськи, по-науковому і не можна поспішати із висновками. Це серйозна історія, і її потрібно обміркувати. Ви уявляєте собі, що у людей в головах за ці п'ять років?

- Важко собі уявити.

- Війна, вибухи, загиблі, бездарне ставлення української держави до переселенців, тому що багато хто знову повернувся. Ми ж нікому тут нічим не допомогли. Понад половину - громадяни України, але, втім, щось їх бентежить в українському нашому сьогоднішньому суспільстві. У тому, як відбувається життя в українській державі. З ними ж ніхто не розмовляє. У нас не працює гуманітарна політика. А російські ЗМІ там працюють, пропагандистська машина російська там працює. А ми взагалі маємо комунікацію зі своїми громадянами? Чи тільки гасла?

- Міністр Бородянський говорив про запуск певного телеканалу, який буде мовити на непідконтрольні території, з метою донесення точки зору держави Україна.

- Я настільки скептично до всього цього ставлюся. Радник Гончарука каже: "Ініціатива побудувати 100 шкіл за рік". Жах у тому, що ця людина, кажучи це, не розуміє, що він говорить. Сто шкіл за рік - це десять шкіл на місяць. Покажи мені десять шкіл, побудованих, або тебе треба відправляти в палату № 6, або ви знову всіх вважаєте ідіотами. Або коли Гончарук каже про 15 аеропортів за 5 років. Хочеться сказати: "Гончарук, це три аеропорти за рік - час пішов. Ти вже два місяці прем'єр-міністр, ще 10 і продемонструй три нові аеропорти". Ось так з ними треба розмовляти, інакше ми не вискочимо з цього кола. Або як сказав Милованов: "Якщо ми не продамо землю - у нас не буде інвестицій". Ви взагалі нормальні? Продати землю і створити економічну модель для надходження інвестицій - це різні речі. Для того щоб продати землю - мізків не треба. Ви з економікою щось зробіть. А землю на потім. Я підтримую всі політичні сили, які сьогодні проявляють жорстку позицію, щоб не дати задешево розпродати все, що у нас залишилося. Тому що завдання транснаціональних корпорацій перетворити нас просто на якусь територію і розігнати людей, щоб ще мільйонів 10-15 виїхало. Я хочу, щоб у президента Зеленського вийшла модернізація країни.

- Під час обговорення земельного питання в середу депутат фракції "Голос" Сергій Рахманін заявив, що спроба поставити цей закон на голосування призведе до розколу в Раді, а завтра - до розколу в країні. На його думку, наймудрішим було би відкласти розгляд цього питання, спробувати знайти точки дотику, домовитися і вийти зі зваженим рішенням у зал. Тому що, як він каже, сьогодні, яке б рішення не пройшло, це питання ми поховаємо і повернутися до нього ми вже не зможемо.

- Згоден. Я не знаю, чому Володимир Зеленський не відчуває температуру в суспільстві. Треба відкладати це рішення, інакше земельне питання стане закінченням для багатьох у цій владі. Або влада закопає довіру свого суспільства, або суспільство закопає владу. І тоді "зробимо їх ще раз" матиме інший вигляд. Я сподіваюся, що саме голова держави, президент України пан Зеленський все-таки зможе відмовити нашим заокеанським кураторам, щоб таким чином проштовхувати цей закон, який 100% призведе до глибокого розколу в суспільстві. Цього не можна допускати жодним чином.

- Павло Жебрівський, екс-очільник Донецької військово-цивільної адміністрації, розповідав, що коли люди там дивляться російське телебачення, вони бачать, що Росія переможними кроками йде в майбутнє, влада сильна, все під контролем, і ця стабільність дозволяє сміливо дивитися в завтрашній день. Коли вмикають або читають українські ЗМІ, то все, що ви перелічили: від тих переписок, сварок, і не розуміють, що взагалі відбувається. Хоча, з іншого боку, можливо, це і є плюралізм, і демократія. Можливо, так і мало би бути у вільному суспільстві. Але у нас має бути цвинтарна стабільність чи все ж таки такий діалог?І те, що зараз Україна переживає в парламентських стінах, на вулиці – це є якась еволюція?

- Не хочеться, щоб було, як у творі Шварца "Убити дракона": "Звідки ж вони все це знають? З відчинених вікон. Відчинені вікна будемо зачиняти". Не хочеться такої стабільності, яка відбувається на російському телебаченні. Такий сучасний етап часів застою. Тобто є цар у Росії, і всі федеральні канали поклоняються цьому царю. Колись Леонід Кучма виголосив геніальну фразу: "Україна не Росія". З іншого боку, те, що у нас відбувається, - це не демократія, це - анархія. Демократія - це процедура, неминучість покарання, чітке дотримання закону і Конституції держави. Це рівноправність усіх перед законом. Демократія - це, не дай Боже, наступ на свободу слова, на свободу ЗМІ, на свободу волевиявлення. Тому ми не в демократії живемо. Сьогодні це деградація державних інституцій - ніхто ні за що не відповідає. Я хочу рухатися до демократії, але демократія - це відповідальність. Ви ведете програму і як журналіст несете відповідальність за те, що говорите. Я як ваш гість повинен нести відповідальність за свою позицію, за свої слова. Це повинна бути внутрішня культура і внутрішнє цензурування. Рамки пристойного. І тому, коли в залі парламенту ти листуєшся з повіями, якщо ти мужик, ти повинен мовчки скласти мандат і піти, вибачившись перед виборцями. Якщо ви кнопкодави, а ваш лідер Зеленський обіцяв, що цього не буде ніколи, і вас зловили - ви повинні піти. Це рамки поведінки.

- Але вбивця "дракона" сам стає "драконом". У нас таке можливо?

- Не хочу, але влада розбещує. А абсолютна влада розбещує абсолютно. Хтось із великих так сказав. Лао-Цзи сказав: "Немає більшого нещастя, ніж незнання меж своєї влади". А у Володимира Зеленського вся повнота влади. Але ми з вами, ви як вільний ЗМІ, я як вільна людина сподіваюся, у вільній країні повинні зробити все, щоб не народити нового "дракона". У тому числі і піддаючи критиці на таких інформаційних майданчиках, які створено на вашому телеканалі.

- Як думаєте, в контексті децентралізації зараз ймовірне невиконання тих чи інших розпоряджень із центру? Саботаж?

- Звісно. Та нічого не виконується. Три місяці тому головнокомандувач, президент країни доручив у двомісячний термін РНБО доповісти ситуацію щодо митниці, контрабанди, вугілля й електроенергії. В Одесу прийшов новий губернатор - ніхто його не знає. Він прийшов без команди. Уже два місяці. Він тільки зараз сформує команду. А коли працювати, власне? А де стратегія розвитку регіону? Якщо вам запропонують очолити новий проект, ви, перш ніж дасте добро, ви ж, напевно, поміркуєте, з ким і для вирішення яких завдань ви приходите туди? Тут просто йде призначення. Не всі ще керівники ОДА призначені, немає керівників районних адміністрацій. Немає людей. Я не розумію логіки кадрових призначень. Хто вам дає його - з якою метою і завданнями?

- А що конкурс?

- Якщо конкурс, то правдивий і прозорий, а якщо як у попередні часи, то не треба.

- Якщо не "сватовство" і "кумівство", і тести якісь не такі, тоді де ж брати людей?

- Я проти конкурсів. Ми довірили владу Зеленському - призначай всіх губернаторів і неси за них відповідальність. Я не голосував за губернаторів, я голосував за вас, Володимире Олександровичу, але ви несете повну відповідальність.

- А якщо та чи інша людина вгробить область?

- Буде нести відповідальність президент країни.

- Так це навіть краще для голови ОДА - вся відповідальність на Києві.

- А фігура глави ОДА взагалі нікого не цікавить. Це не орган місцевого самоврядування, це орган центральної влади. Державні та районні адміністрації - це атавізми. Це повна доцентралізація влади. Чому мерів обирають, а губернаторів призначають? Керівників виконавчої гілки влади в регіоні повинні вибирати. Люди - депутатів, а депутати обласної ради повинні обирати виконкоми.

- Колись був постійний представник президента.

- Нехай буде префект. Людина з абсолютно обмеженими функціями - просто слідкує за виконанням Конституції на місцях. Мене не влаштовує те, що відбувається в Києві. Я точно не виборець Кличка і вважаю, що Київ заслуговує іншого мера. Але мені не подобається, що Офіс президента хоче поставити під контроль і Київ. Тому що жителі Києва мають обирати мера. Господаря міста треба обирати, а не призначати голову КМДА в особі того ж Ткаченка, який і КМДА хоче очолити, і кіностудію в Одесі хоче забрати. Виходить, що всі, хто поруч з президентом, дискредитують його. Знищують наші надії. Ці люди прийшли з іншими цілями і завданнями. Президент Зеленський сьогодні має величезний мандат довіри від людей. Це йому має надавати сили і впевненості у своїх діях. Йому потрібно трохи рішучіше діяти. Неважливо, що тобі говорять у МВФ - не слухай їх, за тобою народ. Якщо український народ сьогодні не готовий продавати землю - не треба продавлювати це. Якщо український народ показує тобі, що ми хочемо миру, а для миру необхідно сідати за стіл переговорів з очільником Кремля - треба сідати. Якщо український народ каже: "Де посадки топ-корупціонерів режиму Порошенка?", отже, мають бути посадки. Якщо український народ говорить, що ми тебе привели до влади, щоб не було кумівства - припиніть призначати однокласників, одногрупників тощо. Український народ все тобі дав і підказав - дій. Найголовніше: я дуже хочу, щоб у Зеленського вийшло. Я голосував за Зеленського, за "Слугу народу" як партію я не голосував. Я не розумію, що таке команда Зе. А критикую я його не як ворог або опонент, а як запобіжник. Я дуже не хочу, щоб Володимир Зеленський закінчив як його папєрєднікі. Тому, коли мене запитують, чому ти їх критикуєш, я відповідаю словами Фаїни Раневської: "Краще бути шокованим від почутого, ніж у дупі від того, що відбувається".

112.ua

- Франко писав:

"Ти, брате, любиш Русь,

Як хліб і кусень сала,

Я ж гавкаю раз в раз,

Щоби вона не спала"

Але чомусь у владних кабінетах це все сприймають як ворожу лексику, і краще заткнути рота тому ж телеканалу або іншим медіа, тому що вони говорять щось не те. А тим, хто говорить щось не те, в давні часи рубали голови. Тим гінцям, які приносили якісь неприємні звістки. З іншого боку, ми пригадуємо, чим закінчилася тепла ванна для власника в Межигір’ї.

- У мене вже є відчуття, що Зеленського занурюють у теплу ванну.

- Чи праві ті, хто каже, що Володимир Олександрович як людина, що звикла до оплесків і овацій, болісно сприймає критику?

- 100%. Це сьогодні шматочок внутрішньої трагедії Володимира Олександровича Зеленського. Він артист за своєю природою. 15 років: він - сцена - глядач. І все, що він робив у житті, він робив для глядача, а оскільки він людина талановита, то все, що відбувалося за останні 15 років, - це овації, це любов. Він звик до сцени, до глядачів і до любові. Він точно не звик до жорсткої критики. Він звик, що кожна його фраза досягає глядачів і він отримує відповідну любов. Це дуже серйозний психологічний бар'єр сьогодні у Володимира Зеленського. Він не розуміє: він хоче ніби хорошого, а у відповідь чує неприємні речі. І він страждає від цього.

- Ви вжили слово анархія. А кажуть: анархія – це мати порядку. Саме анархія народжує порядок. Тобто після цього "раздраю", який зараз, можна очікувати, що будуть "єжові" рукавички і буде порядок?Можливо, народ і сам попросить якогось залізного кулака, якогось порядку?

- Так, після анархії часто приходить диктатура. Серед українців найпопулярніший з європейських лідерів батька Лукашенко. Потім Меркель. Ви думаєте, тому що громадяни України добре знають реалії білоруського життя? Ні. Вони заздрять рівним дорогам, посадкам корупціонерів. Є така затребуваність на жорстку, навіть тоталітарну руку - і це помилка. Ми не звітуємо собі, що за Лукашенка не було б нашого спілкування з Павлом Кужеєвим. У Білорусі немає вільних ЗМІ. Якщо б я це все сказав на адресу Лукашенка, то мене б уже чекало білоруське КДБ за дверима.

- Багато хто зараз сказав: "І правильно".

- Можливо. Але я хочу жити у вільній країні, і якщо я вклав частинку душі, серця в те, щоб привести Зеленського в крісло президента, і якщо я несу за це відповідальність, отже, я маю право не просто коментувати, а давати оцінку діяльності свого президента. Це моє конституційне право. Я з повагою ставлюся до Зеленського. Я без поваги ставлюся до низки членів його команди, яких йому хтось нав'язав для якихось там цілей. Ще одне запитання: а чи може Зеленський стати диктатором? Кажуть, що він у своєму бізнесі авторитарний керівник був завжди. Але мені здається, що на сьогоднішньому етапі розвитку України політична карта у нас так сформована - не вийде стати диктатором. І це чудово. Мені здається, що Україна з цього хаосу й анархії трансформується радше в парламентську республіку з сильним канцлером протягом півтора-двох років. Можу помилитися - час розсудить. А поки скористаюся цитатою свого одеського земляка: "Все йде добре - тільки поки що повз".

- Я вам дякую за розмову.

- Дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>