Якщо США і Росія домовляться щодо Сирії, вони автоматично домовляться щодо України

Військові дії в центрі Європи вщухли, Мінськ-2 (принаймні на якийсь час) заморозив конфлікт на сході України. Тим часом на карті світу з новою силою "спалахнула" інша вогнева точка – Сирія. Через сплеск потоку біженців до Європи та розширення впливу бойовиків "Ісламської держави" провідні країни світу змушені переключити свою увагу і сконцентруватися на вирішенні сирійської проблеми. Що зараз відбувається в Сирії та на Близькому Сході, на які компроміси зможуть піти Росія і США і де в цьому розкладі місце України, в інтерв'ю 112.ua розповіли голова "Арабського дому" в Україні, доктор філософських наук Салах Закут і його заступник Джабер Закарія

Якщо США і Росія домовляться щодо Сирії, вони автоматично домовляться щодо України
112.ua

112.ua

Редакційний блог

Військові дії в центрі Європи вщухли, Мінськ-2 (принаймні на якийсь час) заморозив конфлікт на сході України. Тим часом на карті світу з новою силою "спалахнула" інша вогнева точка – Сирія. Через сплеск потоку біженців до Європи та розширення впливу бойовиків "Ісламської держави" провідні країни світу змушені переключити свою увагу і сконцентруватися на вирішенні сирійської проблеми. Що зараз відбувається в Сирії та на Близькому Сході, на які компроміси зможуть піти Росія і США і де в цьому розкладі місце України, в інтерв'ю 112.ua розповіли голова "Арабського дому" в Україні, доктор філософських наук Салах Закут і його заступник Джабер Закарія

21 вересня відбулася зустріч прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху з президентом Росії Володимиром Путіним у резиденції в Ново-Огарьово. У ході цих переговорів було заявлено про необхідність скоординувати військові дії в Сирії. Крім того, Нетаньяху заявив, що Іран за підтримки сирійської армії намагається створити проти Ізраїлю "другий фронт" на Голанських висотах. Яке ваше бачення ситуації? Можна говорити про те, що до цього спочатку умовно локального конфлікту в Сирії підключається все більше гравців?

Салах Закут: Перед обговоренням цього візиту потрібно розглянути корінь проблеми в Сирії. Відомо, що люди хочуть свободи і справедливості. І ми пам'ятаємо, як це було в арабських країнах, коли була "арабська весна". Але в Сирії не виходить, як в Єгипті, Тунісі, Лівії. Після подій у Лівії (коли обговорювалося це питання, Росія дала добро) американці використовували це і поміняли владу Каддафі, а потім вбили його. Зараз, на жаль, в Лівії хаос. Тому Росія, коли почався конфлікт у Сирії, сказала, що не згодна на такий же результат. Тому з перших днів Росія підтримувала режим Башара Асада. Якщо спочатку події в Сирії розгорталися мирно, то потім перейшли у військові дії. І зараз "Ісламська держава" захопила і Ірак, і Сирію. І Росія вважає це загрозою. Тому останнім часом Росія відправляє зброю, техніку і людей, щоб стабілізувати ситуацію.

Останній рік міжнародні організації, США, Європа, арабські країни закликали до зміни режиму Асада, а Росія була проти. Була Женева-1, Женева-2, але вирішити проблему Сирії не виходить, тому що це міжнародна проблема. Це не тільки внутрішній конфлікт через те, що Америка грає роль, Росія грає роль, Туреччина грає роль, Іран, Саудівська Аравія...

Новини за темою

Новини за темою

Навіщо Путіну Сирія?

Росія заявила, що буде воювати проти й далі, Америка сказала: будь ласка, ми не проти. Але поруч Ізраїль. Тому коли Росія лізе прямо і відверто, Ізраїль вважає, що це небезпечно, і може бути конфлікт між Росією та Ізраїлем. Тому відбувся візит прем'єр-міністра Ізраїлю. Вони домовилися скоординувати військові дії.

Якщо не буде політичного рішення щодо кореня проблеми в Сирії, хаос у Сирії та на Близькому Сході буде продовжуватися. Америка і Росія насамперед повинні домовитися, як стабілізувати ситуацію. Америка грає роль разом з Туреччиною, Іран теж лізе, Саудівська Аравія також. Тому якщо не буде політичного рішення, як зберегти Сирію, це буде небезпека не тільки для Близького Сходу, але й для світу. Люди, які зараз воюють у Сирії з Європи і Росії, коли повернуться додому, не будуть сидіти спокійно. І досвід Афганістану це доводить.

Якщо не буде тиску на всі угруповання, які воюють в Сирії, хаос продовжуватиметься.

За чотири з гаком роки військових дій у Сирії площа неконтрольованих територій зросла до 70%. Режим Асада контролює менше 20% території, при цьому його відсувають ще далі. Нещодавно бойовики з угрупування "Фронт ан-Нусра" (сирійський підрозділ "Аль-Каїди", - ред.) захопили авіабазу Абу-Духур – один із стратегічних об'єктів. Дамаск втратив аеропорт. Всі ці фактори в комплексі можуть загрожувати розділом Сирії. Ви вірите в такий варіант розвитку подій?

Салах Закут: Якщо Сирія буде розділена, хаос продовжиться. Потрібно зберегти Сирію в цілісності. Якщо розділити Сирію на частини, що теж обговорювалося, то як буде здійснюватися контроль? Кожна з частин буде створювати проблему. Потрібно не тільки бомбити, потрібні політичні рішення. Хто страждає в цій ситуації? Насамперед сирійський народ. Для інших – переслідування своєї вигоди. Наприклад, вигода Росії в тому, щоб зберегти свою присутність на Близькому Сході. А також нафту і газ. Якщо газ піде через Катар - Саудівську Аравію - Йорданію - Сирію - Туреччину до Європи, Росія постраждає, тому що зараз Європа закуповує газ у Росії. А якщо він піде через Туреччину, що тоді робити? Тому Росія захищає свої інтереси.

Страждає сирійський народ. Скільки вже загинуло, скільки руйнувань, скільки біженців! Зараз говорять про наплив біженців до Європи, а скільки їх у Туреччині, Йорданії, Лівані тощо. Йорданія і Ліван – це бідні країни, ніхто їм не допомагає. Якщо Європа не бажає цього напливу біженців – вирішуйте цю проблему політично. А якщо триває війна – біженці. Це ж логічно. Зараз сирійський народ платить кров'ю. Але всі, хто бере участь в цьому, теж будуть платити.

Залучення зовнішніх факторів до сирійського конфлікту зростає. Мабуть, перші особи багатьох країн усвідомлюють, що ця проблема переходить до першочергових. Ми вже спостерігаємо, що Україна не фігурує в такій кількості, як раніше, в усіх стрічках інформагентств. Тепер все "заполонила" Сирія, біженці і все, що пов'язано з врегулюванням конфлікту на Близькому Сході. Військові дії тривають вже п'ятий рік, і на сьогодні можна констатувати тільки ескалацію конфлікту. Які можуть бути важелі, щоб все-таки знайти мирне рішення? 28 вересня стартує загальнополітична дискусія в рамках ювілейної, 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, де також обговорять сирійську проблему. У цьому контексті не простим збігом виглядає візит прем'єра Ізраїлю до Росії 21 вересня. 23 вересня повинні приїхати глава Палестинської автономії і президент Туреччини. На ваше бачення, яким може бути консенсусний договір, і чи можна досягти його в принципі?

Джабер Закарія: Громадянська війна в Сирії триває п'ятий рік. Великі людські жертви, понад 400 тис. загиблих, понад 1,5 млн поранених, понад 12 млн біженців і переселенців. Економіка Сирії зруйнована. Щоб Сирія повернулася до показників п'ятирічної давності, тепер потрібно дуже багато років.

Якщо б "арабська весна" пройшла і в Сирії, тоді всі режими, які підпорядковуються Заходу і Америці, як Йорданія, навіть новий режим в Іраку, країнах Перської затоки, звалилися б повністю. Реакційні сили в арабському світі і на Заході допустили таке величезне руйнування в Сирії, щоб арабські нації ніколи не думали про зміни. Якщо хочете зміни – приймайте диктаторів. В інших країнах виникли терористичні організації. А хто їх створив? З неба прилетіли? Це довга рука Ізраїлю і Заходу. WikiLeaks пише про це, це ні для кого не секрет.

Росія відправляє свої війська і техніку не вперше, це триває кілька десятків років. А чому саме зараз? Тому що озброєна опозиція. Дійсно, вони останнім часом завоювали ще більше територій. Режим Башара Асада став слабким. Тому є небезпека.

Якщо Росія йде із Сирії, вона повністю йде з Близького Сходу. Це, по-перше. І вже не буде амбіцій "великої Росії". Тому вона буде боротися до останнього. По-друге, коли Росія і США сідають за стіл переговорів, вони дивляться "де моє, де ваше". Це пов'язано і з Україною. Ви заважаєте нам з Україною, ми будемо заважати вам в Сирії, тому що Близький Схід – це американський регіон.

Що стосується візиту прем'єр-міністра і начальника генерального штабу Ізраїлю до Росії, він не перший. У 2013 р. також був візит і підстави для нього. Є великі розбіжності між Росією і США з багатьох питань у світі, крім безпеки в Ізраїлі. У цьому вони згодні на 100%. А приїхали... Ну, є якісь непорозуміння, розділили свої сфери інтересів. Тому вони дуже задоволеними повернулися.

Щодо майбутнього. Зараз це дуже чорна картина. І хороших перспектив і для Сирії, і для сирійського народу немає. Всі зміцнюються і накопичують зброю, залучають фахівців, і Росія вже лізе прямо. Якщо раніше намагалися "з боку", то тепер вони беруть участь повноцінно. 28 вересня Путін виступить з доповіддю на Генасамблеї ООН і буде говорити, якими можуть бути рішення для сирійської проблеми: провести вибори, і сирійський народ вибере. Для цього потрібно створити спільний уряд від влади Башара Асада і від опозиції. Тимчасовий, щоб врегулювати ці вибори. Це хороша пропозиція, але як вона реалізується на практиці?

Раніше американці говорили, що для будь-якого врегулювання необхідно, щоб Асад пішов. А зараз - ні, ця вимога пом'якшала. Я вважаю, що вирішення сирійського питання без Асада це важко і нереально. Тому той, хто бере участь у війні, повинен брати участь у рішенні про мир, оскільки інтереси багатьох країн у Сирії, а вони між собою не розібралися. Отже, конфлікт буде продовжуватися, і, на жаль, ще чимало часу.

Є дві явно зацікавлені сторони – Росія і Штати, які будуть задавати тон і порядок денний щодо Сирії. Водночас є ще болюча точка – Україна. Зараз режиму перемир'я на Донбасі більш-менш дотримуються. Чи означає це, що проблема Сирії стала № 1, Україна йде на другий план, і в зв'язку з тим, що на Близькому Сході зараз спостерігається ескалація, проблема може бути врегульована простіше і швидше в рамках того, що потрібно домовитися щодо більш серйозного питання? Що буде пріоритетнішим для цих двох гравців, яка "точка" - Сирія чи Україна? Або ж це дві рівносильні позиції, якими вони будуть "торгуватися"?

Салах Закут: Загалом, вони будуть торгуватися. Різниця між проблемою в Україні і в Сирії в тому, що на Близькому Сході є Ізраїль і є нафта. Україна – це Європа. Хочуть чи не хочуть того. Це географія.

Тому будь-яка проблема в Україні буде не тільки в Україні, але й в Європі, і в Росії. Україна розташована між ними, і транзит, і все - через Україну.

Європа цікавиться рішенням в Україні, інакше Європа буде страждати, якщо це буде масштабна війна. Тому, я думаю, що вирішення української проблеми є легшим, ніж сирійської. Сирія далеко від Європи. Якщо домовляться Америка і Росія, тут велику роль повинна грати Європа, щоб чинити на них тиск з пошуку рішення.

Новини за темою

А в Сирії по-іншому, тому що ще є Іран, Ізраїль. А Ізраїль не задоволений, що біля його кордонів таке відбувається. Тому на Близькому Сході, у Сирії комплекс проблем набагато ширший. Зараз насамперед Сирія, Україна трохи зміщується. Але все одно торг буде. Грають Росія і Америка: заважаєте нам на Близькому Сході, будемо заважати в Україні. Але не так, як у Сирії.

Джабер Закарія: Я згоден, Сирія і Близький Схід – найгарячіша точка. Це не сьогодні і не вчора, а останні 60 років проблема. Є принцип із середніх століть і до сьогодні: хто контролює Близький Схід, той контролює світ. А зараз США, оскільки це наддержава у світі, хоче ще 100 років контролювати весь світ. Для них є дуже важливим зміцнювати свою позицію на Близькому Сході, особливо в Сирії. І природно, союзники там: Туреччина, Ізраїль і т. ін. І це набагато важливіше. А Україну вони використовують, як одну карту в грі.

А Росія після розвалу СРСР бажає повернутися на світову мапу сильною, щоб показати: я - гравець, зі мною треба рахуватися. Тому якщо США і Росія домовляться щодо Сирії, вони автоматично домовляться щодо України.

І потрібно відзначити, що американці не беруть участі, вони віддають ці ролі Німеччині, Франції. У домовленостях Мінськ-1, Мінськ-2 вони нібито нічого не вирішували і спостерігали здалеку, але, зрештою, козир у США.

У Росії з часів СРСР в Сирії військова база Тартус, яку просто так не віддадуть. По-друге, Башар Асад розглядається ними як людина для них лояльна і відповідна. Це дві ключові позиції, які будуть відстоювати. І в усі прямі і непрямі способи будуть намагатися утримувати цей статус-кво. Відповідно, для Штатів ця позиція є неприйнятною. Вони і проти першого, і проти другого. Тобто взаємовиключні позиції. Як можна знайти компроміс?

Салах Закут: Росія не поступиться. Якщо хоча б дадуть добро, що військова база буде, може послабити позицію і Росія. Тому що для Росії неважливо, хто буде при владі. Зараз важливо, тому що Асад зручний для Росії. Буде інший, також толерантний щодо Росії, – будь ласка.

Це торт, і Росія хоче свого шматка, це зрозуміло. Не тільки Америка вирішує на Близькому Сході, Росії теж потрібен свій шматок. Але Америка поки не готова віддати шматок пирога, тому що ще є Іран, також союзник Росії.

Тому Сирія – це комплекс, це не двоє гравців. Ізраїль теж грає велику роль. І Туреччина грає роль, Саудівська Аравія, Ліван.

Навіть якщо вирішать це питання, проблема все одно буде. Якщо не вирішується палестинська проблема, вона завжди буде. Якщо палестинський народ не отримує незалежну державу, все одно буде проблема на Близькому Сході. І її будуть використовувати. Тому, на жаль, картинка поки в чорному кольорі. Я не бачу рішення, все залежить від багатьох складових.

Джабер Закарія: Для великих гравців є принципові інтереси, що вони втратили і що виграли. Компроміс завжди є. Війна – це політика, але сильними шляхами. Але врешті-решт вони хочуть вирішувати, ніхто не хоче війни заради війни. Тому компроміси можуть і обов'язково повинні бути. Ми не знаємо про них сьогодні, але вони повинні бути.

Діана Роженцова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>