banner banner banner banner

Якщо не вдасться звільнити соратників у судах, підемо на жорсткі акції протесту

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Андрієм Іллєнком

Якщо не вдасться звільнити соратників у судах, підемо на жорсткі акції протесту
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Андрієм Іллєнком

Влащенко: Сьогодні події тижні ми обговорюємо з народним депутатом України Андрієм Іллєнком.

Здрастуйте, Андрій Юрійович. Сьогодні був затриманий лідер партії УКРОП Геннадій Корбан. Як ви вважаєте, які наслідки можуть бути у цієї події?

Іллєнко: Мене і "свободівців" дуже важко запідозрити в симпатіях до партії УКРОП, і до пана Корбана, і питань до нього може бути дуже багато, але мені очевидно, що є вибірковість. Чому не почали з Кернеса, наприклад? У такому стилі, як з Корбаном, треба було робити з Єфремовим, з Клюєвим, з усіма іншими. Політична воля, коли треба посадити або своїх політичних опонентів, або людей, які з якихось причин не подобаються - то вона проявляється. Коли мова йде про винуватців розстрілів на Майдані, людей, які були причетні до знищення України під час Януковича, до розкрадань, до новітніх корупціонерів - Мартиненко, наприклад, - то немає ніякої реакції правоохоронних органів. Закон повинен бути один для всіх. А коли мова йде про те, що є використання можливостей правоохоронної системи в політичній боротьбі, то це зовсім інша справа. Хоча, очевидно, що Корбан не святий.

- Яка причина того, що багато ваших однопартійців заарештовані?

- Тут однозначно спроба залякати суспільство, спроба залякати, дискредитувати своїх політичних опонентів. По суті, сьогодні реальною опозицією в Україні є патріотичні сили. "Опоблок", так званий, сьогодні повністю співпрацює з владою. Вони разом голосують за зміни до Конституції, один одному сприяють на виборах, особливо в південних, східних областях. Колишні регіонали йдуть від правлячої партії, масово. За півтора року жодного не посадили, не притягли до відповідальності. Ми закликали весь цей час, і дуже активно вимагали від влади конкретних дій у напрямку виконання того, що вона обіцяла на Майдані. Тому сьогодні проти нас почалася ця репресивна атака.

- Цього тижня суд проти ЄС виграв Андрій Портнов. Деякі експерти говорять про те, що Портнов володіє всією повнотою інформації про переговори під час Майдану, у нього є багато компромату, і як тільки починаються позови проти Портнова - він тут же викидає частину чогось, і все затихає, і немає доказів.

- Те, що сьогодні такі події відбуваються навколо Портнова, те, що майже рік, як у парламенті було прийнято закон про заочне судочинство, але немає жодного суду, - це прямий "договірняк" нинішньої влади з минулою владою. Нікого ж не посадили. Путінська пропаганда розповідає про те, що на Майдані був державний переворот, розповідає про те, що в Небесну сотню стріляли самі майданівці, щоб, нібито, дискредитувати Януковича, і відсунути його від влади. А сьогоднішня українська влада в особі правоохоронних органів починає проводити обшуки і звинувачувати по суті, побічно, "Свободу", в тому, що виявляється, це "Свобода" організовувала щось там на Майдані. Це, по суті, вони прямо, тупо, підіграють путінській пропаганді. Тобто наступний їх крок - вони повинні сказати: "Це дійсно був державний переворот". А те, що ви говорите про Портнова, то без сумніву, люди, які десятками років варилися в одному котлі: політичному, економічному, діловому, мають тонни компромату один на одного. Це багатьом у нинішній владі дуже не вигідно, і тому це ще одна з причин, чому не відбувається рішучих кроків у цьому плані.

- А що саме за документ подпісивали з Януковичем напередодні його втечі? Адже ваша сила теж була присутня там.

- Абсолютно всі рази, коли тодішні лідери опозиції, в тому числі і Олег Тягнибок, ходили на переговори, вони говорили на Майдані, що йдуть на ці переговори. Всі ці переговори були відкриті і публічні. Тоді головну роль у цьому мав величезний тиск з боку Заходу, який вимагав постійно за всяку ціну припинити кровопролиття. Тоді вже почалася ця геополітична гра, яка і далі триває.

- Результати виборів рахувала ЦВК, яка вже півтора року вважається нелегітимною. Чому нова ВР не піднімала питання, що місцеві вибори буде рахувати людина, якій не довіряє суспільство, Охендовський?

- На цих виборах підкуп і адмінресурс використовувалися так само, як і на всіх попередніх виборах. Підкуп був масштабний, неконтрольований, а правоохоронні органи взагалі не реагували на наші постійні заяви. Це стосується і махінацій вже після голосування. По ряду областей, де "Свобода" на межі проходження, постійно спроби маніпулювати і не пустити нас до відповідних місцевих рад. Що стосується ЦВК і позиції ВР, то я не можу відповідати за всю ВР. "Свобода" там має всього 6 депутатів. А ті, хто при владі - коаліція, профукала кредит довіри народу, на 3% виконала коаліційну угоду.

- У військової прокуратури більше немає повноважень перевіряти Міноборони. Контролюючий механізм - відсутній. Чому депутати не проголосують закон, який створив би цей контролюючий механізм?

- У "Свободи" є понад 100 законопроектів, і майже жоден з них не розглядається. Що стосується цього питання, ми однозначно підтримаємо будь-яку більш жорстку антикорупційну норму, і завжди за це голосуємо. Але в Україні є проблема з іншим - у нас кожен орган влади створює своє антикорупційне бюро. У нас скоро чиновників, які борються з корупцією, буде більше ніж чиновників, які просто чиновники. Але результати де? Проблема в тому, що якщо корупція існує на найвищому політичному рівні, в чинному уряді Яценюка, що показала Держфінінспекція, а реакції нуль. Це все зводиться в глухий кут, замовчується і заговорюється. Коли чиновники на місцях бачать це все на найвищому рівні, то вони думають, що нічого ж не змінилося, треба просто ділитися - тоді чіпати нікого не будуть.

- Як відзначають експерти, за останній рік в Україні розбагатіли представники трьох напрямків - фармацевти, люди, які займаються продуктами харчування, і люди, причетні до управління державою. Це у нас такий новий вид бізнесу?

- На жаль, це не новий вид бізнесу в Україні. Це не бізнес, а грабіж. У нас з перших років існування нашої держави комуністично-номенклатурна держава переродилася в феодально-корупційну державу. На жаль, Революція Гідності змінила тільки прізвища людей при владі, а не змінила суть цієї держави. Вона далі залишилися феодально-корупційною. Причетність до влади у нас вже галузь економіки, виходить. А те, що піднялися фармацевтика та продукти харчування - це збіднення людей. Люди не витрачають на розваги, на товари не першої необхідності, і повинні тільки платити за ЖКГ, за ліки та їжу.

- Чому після подій у Сватовому ніхто з топ-менеджерів країни туди не поїхав, щоб подивитися, а що там відбувається, насправді? Куди йдуть гроші донорів?

- Це прояв реального ставлення до всіх цих проблем, оскільки в таких випадках має бути контроль на найвищому рівні. За більш ніж рік ніхто так і не притягнутий до відповідальності за трагедію під Іловайськом. Це розслідування може тривати років 50. Нікому не вигідно, насправді, дізнатися правду в таких делікатних питаннях. Там можуть виплисти абсолютно непотрібні прізвища, і вони зацікавлені, відповідно, щоб ці розслідування не проводилися.

- ЗМІ багато писали про скандал, пов'язаний з тендером щодо "Охматдит". Всі члени парламентського комітету були різної думки з цього приводу. Тендер виграла компанія ТОВ "Альтіс-Констракшн", яка, за свідченням проекту "Наші гроші", має пряме відношення до глави податкової служби Романа Насірова. Його дружина і брат менеджери цієї компанії, а співвласник - його тесть. Факт такого непрямого непотизму - припустимо?

- Якщо це правда - це звичайна корупція. Але я цю тему не досліджував.

- Яценюк заявив, що Україна просить створити фонд оплати праці високопоставлених чиновників. Як ви до цього ставитеся?

- Я вважаю, що сьогодні ставити так питання - це, як мінімум, є дратівливо для сприйняття в українському суспільстві. Я не проти, щоб чиновники, в тому числі чиновники вищого рівня, отримували гідну винагороду за свою працю. Але має бути якесь розуміння, що треба всім людям покращувати їх матеріальне становище. Ми повинні передусім дивитися, який людина веде спосіб життя. Якщо вона декларує, що у неї державна зарплата 5000 грн, а в неї люксові автомобілі, фантастичні будинки, маєтки, і т. д., і людина ніколи не працювала у бізнесі, то за це відразу повинна йти відповідна відповідальність. Вона повинна довести, звідки легальні доходи, що вона може це отримувати. Якщо людина цього показати не може - повинна нести кримінальну відповідальність. По-іншому ми просто ніколи корупцію не подолаємо.

- Більша частина наших депутатів теж декларують, що вони отримують 4,5 тис. грн, але їздять на люксових автомобілях.

- Головне, що є реально люди, які є депутатами, і не мають люксових автомобілів, не мають фантастичних витрат, і не їздять відпочивати.

- Як ви живете на 4,5 тис.?

- У моїй родині є автомобіль, який ще перейшов у спадок від мого батька, покійного. Але у мене немає прав, тому я власного автомобіля не маю. Є ще якісь накопичення сім'ї, і в минулому скликанні парламенту була істотно більше депутатська зарплата. Але, в цілому, такий, плюс-мінус, у мене прожитковий на місяць формат.

- Чи будете ви надалі підтримувати квотний розподіл посад в уряді? Перебування ваших людей на посадах в уряді не додало рейтингу "Свободі".

- Нинішня влада кровно зацікавлена ​​на "Свободу" нарити хоч щось, щоб показати, що "Свобода" - це корупціонери. Але цього не відбувається, тому що цього немає.

- Кривецький сказав, що якщо політв'язні зі "Свободи" не будуть звільнені, "Свобода" залишає за собою право звільняти їх будь-якими доступними методами. Що він мав на увазі?

- Ми вважаємо, що ми будемо домагатися звільнення наших політв'язнів, і якщо судо-правові методи не дадуть результату, то ми переходимо вже до жорстко політичних методів - ми будемо виводити людей на масові акції протесту: в регіонах, в Києві.

- Ви будете виводити людей на мирні протести, або на збройне повстання?

- "Свобода" - це легальна політична партія, яка діє в рамках Конституції. Ми будемо виводити людей на акції протесту, які будуть в рамках Конституції, але з дуже жорсткими вимогами і безстроковими. Вони будуть привертати увагу суспільства і світової спільноти до політичних репресій, які відбуваються в Україні.

- Чи залишає за собою "Свобода" можливість об'єднуватися з ким-небудь в парламенті?

- Я прихильник того, що в політиці треба об'єднуватися за ідеологічним принципом. Група потрібна тільки тоді, коли ми однодумці в ідеологічних питаннях. В ідеології ми маємо одну базу. Ми ідеологічна партія, яка існує дуже давно, має свої принципи, свою програму, яка раніше в дуже багатьох викликала незгоду, а сьогодні вони цю програму прийняли на озброєння.

- Чи будуть дострокові вибори до ВР?

- Цілком можливо.

- Коли?

- Не знаю, але я вважаю, що цей парламент себе вже політично вичерпав. Самоціль - не дострокові вибори, а парламент, який буде працювати на благо України.

- Чи шкодуєте ви про те, що "Свобода" брала участь у розподілі за квотним принципом?

- Назвіть мені принцип, за яким треба формувати уряд, якийсь інший, який десь у Європі чи в будь-якій іншій країні світу формується, і ми його застосуємо наступний раз.

- Уряд професіоналів - а не партійні квоти.

- Де таке було? Професіонали це хто? Професіонал, щоб потрапити в уряд, повинен спочатку пройти через вибори. У нас же демократія. Партія набрала відсоток на виборах, увійшла до коаліції, і повинна делегувати людей в уряд. Як він провалився - хто несе відповідальність за нього? Партія, яка його делегувала. Ось так це працює.

-Чи будуть політичні наслідки катастрофи російського авіалайнера на Синайському півострові?

- Цілком можливо.

- Чому Матіос відстоює Сиротюка? Чи є у "Свободи" якісь зв'язки з Матіосами?

- Я дуже поважаю п. Матіос. Вважаю її хорошою людиною і дуже цікавою письменницею.

- Я маю на увазі військового прокурора. Він в ефірі дуже палко відстоював Сиротюка.

- Я не чув цього.

- Чи будуть в Україні політичні репресії?

- Вони вже є.

- На якій машині ви їздите?

- Машини моєї сім'ї - "Мазди" 2002 і 2007 років.

- Чи доплачують депутатам, у ВР, зарплати в конвертах?

- Комусь, може, й доплачують - мені не доплачують.

- Чи вважаєте ви ефективною акцію Автомайдану сьогодні?

- Я вважаю, що будь-які акції громадського протесту додають суспільству демократії.

- Хто переможе у другому турі у Львові?

- Кошулинський.

- Як ви будете працювати, не маючи більшості в міській і обласній раді?

- Якось же працювала міська рада Львова, коли мером був Садовий, а більшість була "свободівською".

- Хто переможе у другому турі в Дніпропетровську?

- Я думаю, що головне, щоб не Вілкул.

- Чи були у вас думки про еміграцію?

- Ніколи.

- Чи є у вас дівчина?

- Є.

- Кого ви вважаєте своїм близьким другом?

- У мене їх декілька. Наприклад, Петро Кузик.

- Якби ви були Порошенком, теоретично, які три кроку ви б сьогодні зробили відразу?

- Перше - поставив би вимогу негайно прийняти в парламенті закон про окуповані території. Щоб ті території, які зараз визначаються, як якісь окремі території Донецької та Луганської областей, були раз і назавжди визнані Україною законом тимчасово окупованою РФ територією. Друге - я б домігся прийняття в парламенті закону про ліквідацію приватних монополій, щоб нарешті українську економіку звільнити від олігархічного диктату. Третє - я б вимагав від світової спільноти, насамперед від країн-гарантів за Будапештським меморандом виконання зобов'язань, які вони давали Україні після того, як Україна здала ядерну зброю.

- Вельми дякую, Андрій.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>