banner banner banner

Якщо не пройде Конституційна реформа, буде черговий майдан, тільки дуже кривавий

Володимир Бойко - український журналіст, блогер. Закінчив хімічний факультет Донецького національного університету. Працював інженером-механіком в Академічному інституті. Пізніше став займатися правовою журналістикою і розслідуваннями. Першим знайшов і оприлюднив інформацію про судимості Віктора Януковича. Через публікації про кримінальний бізнес донецьких прокурорів був заарештований. Провів 10 днів у в'язниці і був звільнений завдяки заступництву президента Леоніда Кучми. В даний момент живе в Києві. Спортсмен - парашутист, керівник авіаційно-спортивного клубу. Захоплюється класичною музикою, любить подорожувати. Одружений, має доньку

Якщо не пройде Конституційна реформа, буде черговий майдан, тільки дуже кривавий
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Володимир Бойко - український журналіст, блогер. Закінчив хімічний факультет Донецького національного університету. Працював інженером-механіком в Академічному інституті. Пізніше став займатися правовою журналістикою і розслідуваннями. Першим знайшов і оприлюднив інформацію про судимості Віктора Януковича. Через публікації про кримінальний бізнес донецьких прокурорів був заарештований. Провів 10 днів у в'язниці і був звільнений завдяки заступництву президента Леоніда Кучми. В даний момент живе в Києві. Спортсмен - парашутист, керівник авіаційно-спортивного клубу. Захоплюється класичною музикою, любить подорожувати. Одружений, має доньку

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях журналіст, громадський діяч - Володимир Бойко.

Добрий день. Як, взагалі, оцінювати працю журналіста - хто справжній журналіст, а хто не справжній?

Бойко: Всі ті, хто сьогодні великі, одіозні, популярні - практично виросли на моїх очах, оскільки я прийшов у журналістику 25 років тому, першою великою публікацією в жанрі розслідувань. Це була велика стаття в московській газеті. З тих пір я не зраджую правовій журналістиці. Хоча, іноді доводилося писати, дуже мало, на жаль, у жанрі музичної критики, або якихось інших цікавих для мене жанрах. Але вони не цікаві виданням. Видання хочуть чогось такого скандального. Напевно, я щаслива людина, тому що мені не потрібно підлаштовуватися під редакційну політику, я зайняв свою певну нішу - вона полягає в тому, що видання не можуть жити виключно друкуючи "джинсу", друкуючи так звану заказуху, друкуючи рекламу. Треба трохи давати чтива. Треба давати те, заради чого читач буде купувати газету і платити свої гроші. Є кілька таких журналістів, які можуть писати все, що вони хочуть, головне, щоб це було яскраво достатньо - для того, щоб заохочувати читача, з тим, щоб він, побачивши заголовок статті на розкладці, витягнув гроші і захотів це купити.

- Мене не дивує, що розслідувальна журналістика стала так популярна. Дуже багато заробляють на цій журналістиці та на розслідуваннях. Це ж так?

- Особливістю багатьох нинішніх журналістів, які виступають у цьому жанрі, є два моменти. Це, по-перше, повна нерозбірливість у засобах, і, по-друге, це повна відсутність професійного уявлення про те, чим вони займаються. Коли я переглядаю телебачення, передачі, читаю статті деяких наших розслідувачів, дійсно, беруся за голову - людина протягом багатьох років пише на тему кримінального процесу і поняття не має про існування КПК, наприклад. Якщо пишеш на музичну, спортивну тему, то відсутність освіти, професійних знань - вона просто впадає в очі. А на цю тему можна брехати все, що завгодно. Це по - перше. А по-друге, якщо людина вибрала саме такий шлях у житті, то це накладає певний відбиток на її життя. Я, наприклад, не можу собі дозволити переходити дорогу на червоне світло, не можу собі дозволити вести якесь світське життя, бути в якихось тусовках, спілкуватися з політиками, спілкуватися з правоохоронцями - неофіційно спілкуватися, маю на увазі.

- Але ви ж десь берете інформацію? Яка методологія - отримати інформацію і нічим за це не платити?

- Я не спілкуюся, практично, неофіційно з тими людьми, про яких пишу. Було б дуже дивно, якби я, наприклад, пив каву з паном Шокіним, а через кілька днів розповідав би про те, що відбувається в Генеральній прокуратурі, і які він дає негласні вказівки. Більше того, є невелика кількість людей, які займають помітне становище в Україні, їх дуже мало, з якими я по певним історичним причин дуже давно дружу. Так от, я про них ніколи не пишу - ні добре, ні погано. Цих людей для мене не існує - я не зможу бути об'єктивним. Що стосується інсайда, то 25 років працюючи в цій сфері, я дивлюся на життя очима цих самих прокурорів, міліціонерів. У мене є, насамперед, зв'язки з низовими ланками, бо інформація формується там, і певні виробничі відносини - у нас є обмін інформацією. Які б не були стосунки з генеральним прокурором, або із заступником, а вони у нас завжди погані, завжди складні, хоча я деякий час очолював консультативну раду при Генеральній прокуратурі України. Тим не менш, чи не щотижня мені дзвонять низові співробітники - просять під'їхати, порадитися, показати якісь матеріали справи, тому що їм потрібна моя інформація. Я кажу: "Добре, я вам допоможу, а ви дайте мені інформацію, якщо є, з тих питань, які цікавлять мене". У нас йде постійний обмін. При тому, що я бачу, що можна видати в ефір, що не можна, щоб не підставити свої джерела. Ось таке давнє спілкування, на суто професійному рівні.

- Є багато резонансних справ, які не розкриваються, і ніколи не будуть розкриті. Чи не означає це, що люди, які були замішані у корупційних справах, завжди були зав'язані у своїх схемах з якимись людьми, які зараз при владі. І навіщо це все розкривати, якщо доведеться тоді запрошувати на лаву підсудних дуже багато людей, які знаходяться, як і раніше, нагорі?

- Це питання пов'язане з тим, що Україна являє собою типову феодальну державу - феодальну станом. А у феодальній державі поняття: правоохоронні органи, боротьба з корупцією - це нонсенс. У феодальній державі корупція - становий хребет державної машини. Якби не було корупції, то держава б не змогла існувати. Згадаймо, як Людовик ХIV продавав посади міністрів, і це було абсолютно нормально, і це відповідало суті тих суспільних відносин.

- У нас компромат - це інструмент підкилимної, паскудненької боротьби один з одним, і він не працює. Як ви написали - після плівок майора Мельниченка поняття компромат тут дуже сильно змінилося, і його призначення. Що ви думаєте з цього приводу?

- Уже суспільство неможливо чимось здивувати. Тому що ми знаємо, що немає такого злочину, якого б не зробив представник влади, чиновник, представник сього панівного становища, і йому б за це нічого не було. Ще раз кажу - це все є особливістю феодальної держави, де не розподілені гілки влади. Це особливість України.

- Якщо правоохоронні органи не виконують свої функції, як ви стверджуєте, то для чого вони потрібні в країні? Які функції вони виконують?

- Вони виконують функції. Просто функції це не зовсім ті, які бувають у звичайних цивілізованих державах. Вони обслуговують монарха, обслуговують двір. Останній приклад - це з попереднім генпрокурором - Яремою, який намагався займати якусь незалежну позицію, який міг говорити: "Ні", коли йому дзвонили з АП, з якихось питань. Він вирішив, що він є генеральним прокурором, що він може виконувати відповідні повноваження. Виявляється, що ні. І зараз ми бачимо на прикладі нинішньої Генпрокуратури, яка зведена навіть не до Головного управління, а просто до управління АП, і власне, там Шокін всіх влаштовує, що ним керують люди на рівні заступника глави АП. По-іншому бути не може у феодальній державі. Це треба було усвідомлювати тим людям, які висували гасла на Майдані.

- У нас усіх трьох або чотирьох останніх генпрокурорів звинувачують у злочинах. Ці злочини реальні, або вони, знову ж, інструмент для того, щоб зміщувати цих людей з посад?

- Якщо починати з пана Пшонки, я навіть не знаю, чи є такий злочин, яке б він не встиг скоїти. Вони далеко не всі розслідувані, хоча, деякі розслідувалися ще в 2005 році, пов'язані з убивством журналіста Александрова у Слов'янську. Що стосується Махніцького - він би просто за часом не встиг би, навіть якби хотів вчинити щось протиправне. Це був особливий період, він був керівником протягом трьох місяців. Фактично, керував Генеральною прокуратурою не він, а перший заступник - М. Я. Голомша, фахівець відомий, який знав, дійсно, проблеми. Махніцький більше здійснював представництво політичне ГПУ. Напевно, там є певні гріхи, наприклад, призначення прокурора Одеської області Стоянова, ще кілька таких моментів, але все те, що говорили про його нерухомість - це абсолютна брехня.

- Як ви ставитеся до звільнення старих спеців з прокуратури? Їх треба було прибирати, або не треба було?

- Звільнення таких людей, як Голомша, стало катастрофою для органів прокуратури. Тому що зараз у прокуратури залишилася тільки одна функція, суспільно значуща, - розслідування дуже невеликої кількості кримінальних проваджень, які ще в головному слідчому управлінні. Те, що після відходу Голомші і Баганця зупинилося розслідування - викликане зміною команди. Прийшла нова людина - куратором Головного слідчого управління став Заліско. Він і зараз працює заступником генпрокурора - людина, яка ні за своїми професійними якостями, ні за рівнем досвіду не може потягнути таку роботу. Зупинилося все. Це речі - неприпустимі.

- 25 жовтня закінчується термін, відведений президентським законом "Про право на справедливий суд", на процедуру переатестації суддів вищих спеціалізованих судів України. У нас не буде суддівської реформи?

- Для того, щоб провести будь-яку реформу - треба спочатку реформувати державу. Для того, щоб провести судову реформу, треба переписати Конституцію. Треба почати з процедури імпічменту, треба почати з перетворення президента на чиновника. Треба розділити гілки влади на незалежні. Перше, що треба запитати у людей, які називають себе реформаторами: "Покажіть, в чому полягає незалежність прокуратури, суду? Яке місце прокуратури серед інших гілок влади?" А не розповіді про те, що будуть здавати якісь іспити, будуть відповідати на якісь тестові питання. Яке це має значення, чи будуть набирати в індивідуальному порядку хабарників, чи на тендерах.

- Романтики Майдану говорять, що якщо підуть "діамантові" прокурори, то на їхнє місце прийдуть молоді, чесні, палаючі серця, і вони вже будуть жити зовсім по-іншому, в цій старій системі.

- Це говорять такі люди, які не мають жодного уявлення про державний механізм, і не уявляють, яким чином взагалі "діамантові" прокурори могли опинитися на цих посадах, завдяки чому. І не представляють той механізм перекачування грошей знизу вгору.

- Механізм дуже простий. Для того, щоб стати прокурором області - потрібно заплатити.

- Безсумнівно. І більше того - треба платити кожен квартал.

- І не самі професійні приходять люди в професію?

- Є чимало й професіоналів - для того, щоб керувати прокурорським бізнесом, рвати бізнес чужий, і забирати. Але, при всьому моєму критичному ставленні до прокуратури - зараз це якщо не найспокійніший орган, я не можу і близько порівняти корупційну складову прокуратури з тим, що відбувається, наприклад, в МВС. Під слідством заступник міністра - Чеботар, і невідомо де він, ніхто не знає. Саме міліція півтора роки тому була хребтом "ДНР", "ЛНР". Тільки в Донецькій області 18 тис. міліціонерів Аваков поставив на службу "ДНР". Їм йшла зарплата 50 млн грн на місяць - тільки по Донецькій області. Вони всі ходили зі стрічками, стояли на блокпостах з автоматами. Коли в травні минулого року прокурор Донецька вийшов з георгіївською стрічкою, то він за три години був звільнений з посади. У нас уже така ситуація, коли заміна дівчаток в борделі нічого не поміняє. Треба відмовлятися від борделю. Якщо не пройде Конституційна реформа (а її не буде, і для мене це стало ясно ще 13 жовтня минулого року, коли прийняли новий закон про прокуратуру), - буде знову вибух, буде знову черговий майдан, тільки буде дуже кривавий. Не тому, що хтось цього хоче, не тому, що хтось до цього закликає, а тому, що протиріччя в суспільстві не вирішені. Держава є феодальною - коли в одному кабінеті приймаються рішення: які суддям приймати рішення, порушувати чи закривати справи, кого переслідувати в кримінальному порядку, які приймати рішення в економічному плані.

- На кому конкретно лежить вина за те, що не відбувається реформа суддівського корпусу, прокуратури, міліції, і Конституції, в результаті?

- Головна провина полягає в так званих громадських активістах, яких насправді немає в Україні. Тому що громадські активісти після роботи, на свої зароблені гроші, займаються громадською діяльністю. Люди, які отримують якісь гранти і проводять певну політику під назвою "громадська діяльність" - вони не є насправді громадськими активістами. Вони є лобісти, піарники. Це також нормальні професії, але давайте чітко називати. Безліч всіх цих антикорупційних комітетів, громадських організацій - це не інститути громадянського суспільства. Вина лягає, насамперед, на цих людей, які, використовуючи неграмотність народу, правове невігластво народу, втюхують ці "реанімаційні пакети реформ" та інші речі, ідеї, спрямовані на закріплення цього нашого дикого, феодального, олігархічного ладу державного. Моральна вина лягає на них. Я не хочу звинувачувати того ж Порошенка, того ж Яценюка. Їх звинувачувати - це все одно, що дорікати кішці, що вона ловить мишей. Це - їх сутність, цих людей. Вони для цього прийшли в політику, щоб заробляти гроші, щоб свої статки збільшити. Це нормально, коли бізнесмен стає на чолі держави. А ось питання в тому, хто його облизує, у тому, хто організовує громадську думку, хто організовує і відповідне ставлення дипломатичних представництв, з тим, щоб виключити можливий тиск? Ось на них лягає головна відповідальність, і на журналістів теж.

- Через які механізми можна поламати цю систему?

- Я зараз легальних механізмів не бачу. Механізми могли бути тільки в тому випадку, якби правлячий клан добровільно відмовився від своїх станових привілеїв, і пішов би на буржуазні реформи, які були в тій же Франції наприкінці ХVIII століття. На сьогоднішній день вже зрозуміло, що цього не буде. Тому, знову ж таки, буде кривава розв'язка. І питання, чи залишиться держава в нинішніх кордонах, якщо таке трапиться - в цьому я дуже сильно сумніваюся.

- Вельми дякую, Володя.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>