Якщо я скажу, що в Києві кардинально покращилася криміногенна обстановка, мені ніхто не повірить

Як і які злочини допомагають розкривати столичним поліцейським вуличні камери, а також про нинішню криміногенну обстановку і зміни, що відбулися в поліції впродовж останніх кількох років

Якщо я скажу, що в Києві кардинально покращилася криміногенна обстановка, мені ніхто не повірить
112.ua

Тетяна Святенко

Журналіст

Як і які злочини допомагають розкривати столичним поліцейським вуличні камери, а також про нинішню криміногенну обстановку і зміни, що відбулися в поліції впродовж останніх кількох років

Київська влада продовжує реалізацію проекту "Безпечна столиця", у рамках якої в Києві встановлено вже понад 5 тис. вуличних камер відеоспостереження. Відео з камер користується і столична поліція. Про те, як і які злочини допомагають розкривати столичним поліцейським вуличні камери, а також про нинішню криміногенну обстановку і зміни, що відбулися в поліції впродовж останніх кількох років, 112.ua розповів голова київської поліції Андрій Крищенко.

- Поліція Києва має повний доступ до вуличних камер, встановлених містом?

Камер у Києві встановлено багато, а буде ще більше. Вже встановлено до 5 тис. Із них 500-600 – високотехнологічних, які в нічний час фіксують і номери, і визначають обличчя за фотографіями і фотороботами. На сьогодні камерами перекрито переважно найбільш завантажені дороги, мости, центральні проспекти. Камерами покрито майже всі дитячі садки і школи плюс об'єкти культурної спадщини.

У місті створено дата-центр як комунальне підприємство при мерії, всі камери об'єднано, там містяться сервери, вони займаються обслуговуванням, установкою. А нас повністю підключено до них в онлайні. Інформація з камер зберігається 30 днів, ми можемо брати будь-яку цікаву для нас. Нас це влаштовує, ми не обтяжені ще однією господарською та витратною частиною, але маємо повний доступ до всіх камер. І це триватиме, кількість камер буде збільшуватися. Коли їх буде більше (розрахункова кількість до 2 тис.), можливо, час зберігання скоротиться до 15 діб, але це теж дуже добре.

- Де ще планується встановити камери?

Від початку року, від січня, коли почали запускати систему, поліція отримала доступ до них. Це в рази скоротило час та спростило доступ. Якщо раніше для того, щоб розуміти, в який бік і на чому з місця події поїхав злочинець, нам доводилося збирати відео з камер, які встановлено, наприклад, приватними організаціями в окрузі, дні, а то й тижні, то зараз, коли у нас є прямий доступ, цей процес скоротився до годин, максимум до декількох днів. Ми отримали серйозну перевагу. Звісно, коли збільшиться кількість камер, буде більше охоплення.

Ми ведемо переговори з організаціями, наприклад, з "Укрзалізницею". Вони зацікавилися цим питанням і планують встановити у себе камери, близько 200 штук, на залізничному вокзалі і навколо, на прилеглих територіях, і вивести відео з цих камер на місто і до нас. Вони будуть і свої питання вирішувати (функціонування вокзалу, залізниці) плюс ми зможемо користуватися цією інформацією для відпрацювання подій. І превентивно оператори зможуть спостерігати, і якщо щось відбуватиметься, поліція зможе реагувати. Зі стадіонами ми теж домовились: вивели їх до камери до нас. Відео фіксується, і ми отримуємо доступ.

Плануємо, щоб камери встановлювала не тільки міська влада, але й організації, у яких є кошти. Вони будуть встановлювати і виводити це все в загальну мережу, і ми будемо користуватися цією інформацією. Водночас вони розумітимуть, що у них створюється безпечна зона.

- Ці ж камери зможуть фіксувати порушення ПДР?

Ми одну камеру запустили в тестовому режимі на одному з перехресть. За місяць тільки щодо проїзду на заборонний сигнал світлофора і розворот у недозволеному місці зафіксовано близько 73 тис. фактів порушення. Коли буде ухвалено законодавство щодо автоматичної фіксації, звичайно, так. Є можливість, і це буде фіксуватися в автоматичному режимі. Ось такі обсяги у нас: в одному тільки місці, протягом одного тільки місяця щодо двох лише порушень ПДР зафіксовано 73 тис. фактів.

- Як вуличні камери допомагають розкривати злочини?

Камери допомагають розкривати вуличні злочини. Це грабежі, викрадення, крадіжки з автомобілів. Це ті категорії злочинів, де камери нам дуже допомагають. Найближчий приклад – це дитина, яку вкрали. Завдяки камерам і програмі "Безпечна столиця" було отримано першу інформацію: зовнішні дані злочинниці, куди вона пішла, прикмети. І це дало можливість розвивати справу, встановити місцеперебування і менш ніж за добу знайти дитину. Допомогли камери у справі щодо кидання гранати 24 серпня під Кабінетом міністрів. Там, саме в парку, їх не дуже багато, але ті, які були в тому районі, допомогли. Ми швидко зібрали з них відео, проаналізували інформацію, подивилися напрямок.

Допомагають камери і в розкритті вбивств. У січні троє чоловіків у Дарницькому районі вбили жінку на вулиці. Саме камера на школі знімала і дала можливість нам побачити, як підійшли, силуети, як це все сталося. І це дало можливість за десять днів розкрити вбивство.

Сказати, який відсоток розкривається за допомогою камер... Ми такої статистики не ведемо. Коли ми достатньо наситимо цими камерами місто, подивимося, як це впливає на рівень злочинності. Це не до конкретного злочину, а такі речі, як камери, встановлення освітлення та інші урбаністичні методи впливають на рівень злочинності. Я думаю, ми це побачимо. Наприкінці року ми проведемо аналіз у тих місцях, де більше камер. Ми подивимося, як змінилася структура злочинності. Зможемо подивитися на такі глобальні речі.

- У зв'язку з резонансними злочинами, які було вчинено протягом останніх кількох тижнів у Києві та області, поліція перейшла на посилений режим роботи. Крім того, введено контртерористичні заходи. Як це змінить роботу поліцейських?

Київська поліція практично постійно працює у посиленому режимі. Контртерористичні заходи стосуються всіх правоохоронних органів держави. Звісно, поліція, в тому числі й поліція Києва, достатньо активно братиме в цьому участь. Наше завдання - саме в превентивному руслі (наприклад, перевірки автомобілів). Наші пости в суботу виявили автомобіль: за кермом колишній атовець, років 50, в машині – дружина, дочка, перевозили 4 тис. набоїв, два гранатомети. Він служив у 2014-2015 рр. і натаскав собі. Потім ще вдома у нього вилучили 500 набоїв. Подібні факти ми виявляємо щодня. Поліція перевіряє в аеропортах, на залізничних вокзалах, підсилюємо наряди, проводимо відпрацювання. І камери насамперед ми встановлюємо в місцях скупчення людей: залізничні вокзали, станція метро "Вокзальна", пересідні станції, станції, де люди приїжджають з областей і масово йдуть у метро.

До відкриття сесійного тижня ми знову будемо посилювати наряди і перевіряти людей. Коли є протестні настрої (і ми не виключаємо проведення терористичних актів), контроль посилюватиметься і перевірки триватимуть. І переважна більшість, 90% якщо не більше жителів Києва та громадян, з розумінням ставляться до цих заходів. Якщо ми не зрозуміємо, що безпека всіх це справа кожного, то буде дуже важко. Люди повинні розуміти, що так, поліція, спецслужби працюють, розкривають і часто запобігають злочину, але кожен громадянин повинен навколо себе створити зону безпеки: якщо він бачить підозрілий предмет, то повинен не пройти повз, а викликати поліцію. Поліція розбереться. Якщо бачить, що вночі якісь незрозумілі люди нахилилися до машини і щось прикручують, то як би він не вважав, що багаті машини тільки заважають, він все одно повинен повідомити до поліції.

- Як змінилася криміногенна ситуація в Києві впродовж останніх кількох років?

Загальна обстановка: у нас зниження кількості злочинів. Досить серйозне зниження грабежів, розбоїв, викрадень автівок, крадіжок порівняно з минулим роком і попередніми роками починаючи з 2012 р. Якщо практично весь минулий рік ми заявляли, що кількість крадіжок зростає, то до кінця року нам вдалося домогтися того, що їх почало відбуватися менше, і цей рік, 2017-й, - перший рік за 4-5 років, коли кількість викрадень не зростає, а зменшується. На такому маленькому прикладі ми показуємо тенденцію.

- Які зміни відбулися серед самих поліцейських?

Зміни у середовищі поліцейських... Живучи в ньому, мені важко сказати, що змінилося. Але якщо в 2015 р. було якесь непорозуміння між патрульною поліцією і працівниками районних управлінь, то я вважаю, це стерлося практично повністю. Є чітка взаємодія і розуміння того, що це одна поліція. Не нова і стара, а одна, і кожен робить свою справу. Патрульна поліція надає допомогу слідчо-оперативній групі, поліцейські райуправлінь завжди допоможуть патрульним. Це одна з найбільш позитивних змін: всі розуміють свої завдання з охорони порядку.

Збільшилося грошове утримання. Так, воно не вражає, але дає людям впевненість, що відбивається на роботі і на результатах. Зараз майже всі поліцейські отримують від 10 тис. грн, а це вище середньої зарплати в Києві. Так, є у нас ще поліцейські підрозділи, які отримують 7,5-8 тис. грн, але над підвищенням і цих зарплат працюють і глава поліції, і МВС.

Всі поліцейські звикли до нової форми, пишаються, із задоволенням носять значки. Люди звикли до поліції. Думаю, кияни бачать усі зміни.

- Чи вдалося скоротити кадровий голод?

Кадровий голод ми скоротили. Некомплект слідчих та оперуповноважених - на рівні 5-7%, але це робочий некомплект. У службі дільничних трохи більше, некомплект 10-11%. І це порівняно з тим некомплектом, до 25%, який був торік. Починаючи з літа минулого року, кілька наборів були випуски вишів, було кілька наборів на посади сержантського складу, там некомплект ще зберігається, до 11%. Але, по суті, кризи, немає. Її, загалом, і не було, хоч і говорили, що вибили професійне ядро. Це не так. І торік, і цьогоріч розкривають складні злочини, молоді хлопці працюють і досвідчені спеціалісти у нас є, які розкривають злочини всіх рівнів складності. Багато було резонансних злочинів, але й багато було розкрито. Не завжди можна ретельно підготовлений злочин розкрити по теплому сліду, щоб продемонструвати суспільству: тільки-но сталося і - раз! - вже розкрито. Є копітка робота, недостатньо просто вказати пальцем на злочинця, потрібно знайти докази, зафіксувати і довести суду причетність людини до злочину.

Наприклад, влітку в Деснянському районі чоловіка розстріляли з автомата біля супермаркету. Всі обурювалися: як так, стрілянина в людному місці! Весь Фейсбук був переповнений гнівом. Посідали, за 10 днів ми встановили злочинців. Вони виїхали за територію України, їх оголошено в міжнародний розшук, а одного вже затримали. Він сидить. Було розкрито неочевидний злочин: сам убитий був представником криміналітету, приїхав з Росії. І люди приїхали із-за кордону, щоб його вбити. Такий злочин, не прив'язаний до України, було розкрито менш ніж за місяць.

- Якою є криміногенна обстановка в столиці на сьогодні?

Якщо я скажу, що вона кардинально покращилася, мені ніхто не повірить. Але я вже сказав, що у нас зменшення вуличної злочинності: грабежів на вулицях, розбійних нападів на вулицях, крадіжок і крадіжок з автомобілів, викрадень менше. Це те, в чому нам дорікали. Є ряд резонансних злочинів, ми з ними працюємо. Вбивства розкрито на 82%. Можна сказати, що обстановку досить оздоровлено.

Часто звучить: "гірше, ніж у 90-х". Але так говорять або свідомо перебріхуючи (я кажу про колишніх працівників ОВС, які звільнилися), або просто не володіючи інформацією. У 90-х у Києві на рік відбувалося до 300 вбивств, а зараз – менш ніж 100 за 10 місяців. Тому в 90-х було набагато гірше. Плюс ще за рахунок доступу до ресурсів та інформації (тільки в мережі інтернет) просто нагнітають паніку, і може виникнути думка, що навколо суцільний жах.

Але обстановка досить контрольована, багато розкривається злочинів, багато злочинців затримано. Працюємо!

Розмовляла Тетяна Святенко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>