Якби мені зараз запропонували губернаторство в Одеській області, я б серйозно задумався, їхати чи ні

Екс-глава Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі в ефірі "Hard Talk. Live "112 Україна" розповів про свій політичний проект, що б зробив на посаді прем'єра і як зміцнити гривню

Якби мені зараз запропонували губернаторство в Одеській області, я б серйозно задумався, їхати чи ні
Екс-глава Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі в ефірі ток-шоу "Люди. Hard Talk. LIVE". 19.02.2017 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Екс-глава Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі в ефірі "Hard Talk. Live "112 Україна" розповів про свій політичний проект, що б зробив на посаді прем'єра і як зміцнити гривню

Влащенко: Події тижня обговорюємо з Міхеїлом Саакашвілі.

Доброго дня. Як ви оцінюєте сьогодні ставлення Америки до того, що відбувається в Україні?

Саакашвілі: Те, що віце-президент США зустрівся з президентом України – це позитивний факт, однозначно. Я з самого початку говорив, що не треба розраховувати, що Трамп буде таким проросійським. Просто з самого початку у нього були інші пріоритети – Китай, ісламісти. У президента проблеми іншого плану – через відсутність реформ в Україні ставлення до нього різко погіршилося, а коли погіршується ставлення до лідера, то погіршується, на жаль, відношення і до країни. Він робить багато невиправданих прогнозів, як, наприклад, про те, що нам дадуть безвіз. Не можна робити прогноз, коли ти не впевнений. Не можна грати з цими категоріями. У народу України дуже хороша пам'ять, він запам'ятовує такі речі, і довіра до президента падає. Точно так само падає довіра, коли він говорить щось міжнародним партнерам і нічого не відбувається. Я думаю, що у президента Порошенка, в цілому, криза довіри до нього, і це, на жаль, позначається і на нашій країні.

- Ви їздили на Схід. Які ваші враження?

- В українського народу не залишилося жодної довіри до того, що говорить президент. Для цього є підстави. Він жодного разу за весь цей час не згадав Ахметова. А проблема там дуже конкретна: Ахметов на цих шахтах купує вугілля по собівартості 500-700 гривень. Собі ж продає по 1800-1900, ще дорожче продає ТЕЦ, а через ТЕЦ втридорога продає населенню електроенергію. Тут ми говоримо про надприбутки – треба пояснити народу, чому ми платимо такі несправедливі тарифи. Штучно банкрутують шахти. Три роки було для того, щоб поміняти технологію ТЕЦ для роботи на іншому вугіллі. Я був президентом країни, яка дуже сильно залежала від Росії енергетично. У 2005 році в помсту за мою участь у першому українському Майдані вони мені за одну ніч відрубали газ і електроенергію нібито через теракт. Якби нас тоді не виручили Іран і Азербайджан – Грузія би просто замерзла. Після цього, максимум за три роки, ми зробили Грузію повністю енергетично незалежною. Ми продовжували купувати газ у Росії, але лише 9%. Ми вже продавали Росії електроенергію. До цього Росія і наші корупціонери разом ділили "бабки". Точно так само і зараз відбувається тут. Зараз ми говоримо не про наших ветеранів, які перекривають залізницю. Слово "блокада" застосовується до того, що роблять Ахметов та інші олігархи в Україні. Треба припинити робити гроші на крові українських солдатів. Припинити робити гроші з Ахметовим. Треба модернізувати існуючі ТЕЦ і, головне, прибрати з усіх схем Ахметова. Ніхто ніколи не повірить Порошенку, поки там сидить один з головних ініціаторів війни на Сході. Після Путіна найбільша вина в розпалюванні війни на Сході лежить на Р. Ахметові. Він – ворог української нації. Розповідають, що є якісь внутрішні агенти Кремля, але хто може бути великим агентом Путіна, ніж Ахметов. Ахметов найближчий бізнес-партнер Порошенка та його оточення. Вони реально співпрацюють з ворогом України, і поки ця співпраця триває, там буде проливатися кров. Снаряди дуже влучно стріляють, вони влучають у наших солдатів, мирних жителів, але в підприємства олігархів вони не потрапляють. Ці підприємства не зупиняються.

- Хто буде з вами у великому політичному проекті?

- Всі люди, які стоять на ідеї, що олігархат треба прибирати з України. Я почав їздити по Україні – зустрівся у Львові з Садовим. Ми знайшли спільну мову. Потім я зустрівся з Гриценком. Ми будемо зустрічатися з усіма, хто не застряг у минулому, хто не заплямований минулими корупційними оборудками і хто не піде, на мою думку, на угоду з олігархатом. Є багато нових людей різного віку, і моя головна мета – вивести їх уперед. Я вважаю, що в Україні має бути повне оновлення політичного класу. Це означає, що ми повинні зняти недоторканність депутатів, через рік можна буде збирати підписи і відкликати будь-якого депутата за дуже простою процедурою, і депутат, як і президент, може балотуватися тільки два терміни.

- Як би ви вирішили проблему монополій на енергоносії?

- Дуже просто. Треба прибрати з "Енергоатому" ставленика Мартиненка - Мартиненко і Жванія контролюють. Треба прибрати з вугільної промисловості та електроенергії Ахметова і Григоришина, треба прибрати Кононенка з обленерго, які він зараз захоплює. Треба інвестувати в шахти і багато з них приватизувати, але не Ахметову, а реальним серйозним міжнародним інвесторам. Там стоїть апаратура 50-60-их років. Якщо там поставити сучасну апаратуру, вони ще 20 років зможуть виробляти вугілля низької зольності. Але для цього потрібен розумний уряд. В Україні потужностей у 100 разів більше, ніж коли-небудь було в Грузії.

- Невже нові обличчя – це вирішення проблем?

- Найголовніше – прибрати олігархів від годівниці. Друга історія – державні підприємства, від яких годуються бандити. Треба прибрати звідти партійних представників, олігархів. В Україні долар повинен коштувати макс. 12-13 гривень. Будь-якому відповідальному уряду це легко зробити.

- Як можна зміцнити гривню, якщо не працює економіка?

- Запросто. Податки треба знизити на 60%, але податки повинні платити всі. Прибрати валютний контроль, і це приведе гроші. Прибрати 80% дурних регуляцій, прибрати бюрократію на землі – наростити експорт. Сьогодні на нашому зерні заробляють турки – вони виставили по всьому Чорному морю від Стамбула вітряки і переробляють. Нікому з виробників не повертають ПДВ, тому що є валютний контроль. Коли все це буде зроблено, гривня, звичайно, зміцниться, й до влади будуть люди йти не за грошима, а люди, які хочуть підняти країну.

- Ваші опоненти кажуть, що нічого не було зроблено в Одеській області. Не було жодної гучної посадки.

- При мені були посаджені глава поліції Одеси, головний військовий комісар області, голови місцевих огидних місцевих рад: Крижанівки і Затоки.

- Були судові вироки щодо цих людей?

- Поки я був там – вони сиділи. Як тільки пішов – через день випустили директора ОПЗ. Випустили всіх, тільки, по-моєму, затоцький ще сидить. Ми створили прецедент, що за ці два роки на Одеській митниці ніхто не брав грошей. Якби Порошенко особисто не заважав створенню відкритого митного простору, то ми б створили таку систему, як у Грузії, і вона би працювала.

- Ви Порошенка знали з юності. Чому ви пішли на співпрацю з ним – ви не до кінця його оцінювали?

- Я уявити собі не міг, що маючи історичний крок створити історичну державність, він поміняє це на своїх бізнес-партнерів і на можливість заробляти гроші. Багато корумпованих президентів і прем'єр-міністрів у світі заробляли гроші. Держави створювали одиниці. Спочатку, коли моя грузинська команда зробила реформу патруля, посадку "діамантових прокурорів" і т. д., то на самому початку ці речі заробили. Я думав, що йому це сподобається і він далі це буде поглиблювати. Тут я помилився – йому це не сподобалося. Виявилося, що треба заводити нових людей, а вони чесні, хочуть по-іншому працювати і від президента вимагають по-іншому працювати.

- Ви вважаєте, що те, що зробила грузинська команда в Україні, – це успіх?

- Ні. Риба гниє з голови, а ми не були головою. Сакварелідзе зняли за листом тих людей, справи яких він розслідував. Х. Деканоідзе - під кінець ніхто навіть не питав, кого в секретаріат призначити, не те, що в регіони. Я вважаю, що в Україні є критична маса порядних людей, у тому числі і які цікавляться політикою. Їх треба приводити у політику, і не треба приводити грузинів, литовців.

- Кого з нинішніх політиків ви вважаєте порядними людьми?

- Усі, хто не зав'язаний до кінця у цьому міжсобойчику, договорняку, вони порядні. Але більше всього зараз нам треба шукати людей поза політикою і приводити їх у політику, займатися селекціонуванням. Я цим хочу займатися і займаюся цим кожен день. Я знайшов багато молодих людей у регіонах, але більшість з них ніколи не були в політиці.

- Хто фінансує вашу політичну діяльність?

- У мене, на жаль, немає фінансів. Скрізь на місцях нас підтримують групи маленьких бізнесменів, де немає жодного олігарха навіть близько і немає жодних зобов'язань. Ми хотіли б взяти владу в Україні, щоб змінити ситуацію. Революція Троянд відрізнялася від Помаранчевої революції тим, що у нас були нульові зобов'язання перед олігархами. У Помаранчевій революції від самому початку було багато кого з олігархів. Я не можу заздалегідь продавати місце в своєму списку, тому що у мене набагато вищі амбіції, ніж ділитися владою з "баригами". Ми збираємося ділитися владою тільки з народом України.

- У вас попереду великий політичний проект. Наскільки ви з собою поговорили перед цим?

- Я дуже самокритичний. Моя емоційність, моя сердитість, вона ніщо в порівнянні з сердитістю шахтарів, пенсіонерів, яких я бачив. У порівнянні з бізнесменами, у яких забирають останнє. Реально народ дуже сердитий.

- Чому Грузія отримала безвіз раніше за Україну?

- Тому що ми провели всі реформи, ми дуже готувалися. З економічної свободи ми на 13 місці, а Україна на 133. Ми ввели 3000 вчителів англійської, щоб кожен учень у Грузії мав доступ до безкоштовного вчителя американської, англійської.

- Хто у вашій команді буде відповідати за економіку?

- Є дуже цікава група молодих економістів, є також центр Бендукідзе. Економіка – це не окрема галузь, це частина політики.

- Де ви будете жити, якщо вирішите залишити Україну?

- Я не збираюся покидати Україну. Нехай на це не розраховують.

- На місці Садового ви б могли вирішити проблему львівського сміття?

- Я думаю, що Садовий сам вирішить, якщо йому не будуть заважати. Яке задоволення отримує Банкова, коли щось не вирішується! Як можна бути президентом і отримувати задоволення від того, що у тебе в країні щось смердить? І, до речі, за їх участю.

- Де зараз М. Гайдар, і чи треба було її запрошувати на роботу в Одесу?

- Вона в Києві. Вона багато цікавого зробила в Одесі. Зараз її запросив президент на якусь посаду навколо нього, але це чистої води розводка, щоб когось з моєї команди висмикнути. Мабуть, ми його занадто хвилюємо.

- Чи підете ви прем'єром до Тимошенко, якщо раптом вона стане президентом?

- Я дуже добре ставлюся до Тимошенко, але я не буду обговорювати гіпотетичні випадки.

- Чи треба перевіряти топ-чиновників і депутатів на вживання наркотиків? Погодилися б ви пройти таку перевірку?

- Мене вже перевіряли на "112".

- Чи правда, що у вас у Києві є рідний брат?

- Так.

- Хто фінансував виборчу кампанію вашої дружини в Грузії?

- У неї все задекларовано. Вона ж голландка.

- Якщо б ви знову почали губернаторство в Одесі, що б ви зробили інакше?

- Я б серйозно задумався – їхати туди чи ні, по-перше. По-друге, я б у категоричній формі зажадав у Порошенка повноважень посадити його найближчих "БППешників", Труханова і головних мафіозі – Ківалова і т. д. Після зміни уряду всіх олігархів потрібно посадити, і протягом тижня вони принесуть назад сотні мільярдів доларів.

- Чи надавали ви фінансову підтримку шоу Савіка Шустера?

- Ні, звичайно.

- Перші три кроки, якщо ви станете прем'єром?

- Новий нормальний уряд України має посадити всіх олігархів за заздалегідь складеним списком, змусити внести гроші, і можуть йти на всі чотири сторони.

- Чи законно це?

- Абсолютно. Через антикорупційний трибунал, який ми створимо в перший же день. Друге – знизити податковий тягар на 60% і прибрати 80% регуляції протягом 2-3 тижнів максимум. Третє – повністю переглянути систему охорони здоров'я та освіти і реально гроші відібрати у бюрократії – головлікарів і ректорів - та дати пацієнтам і студентам. Почати масштабну реформу цієї галузі.

- Дякую, Міхеїле.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...