banner banner banner

Я вже рік депутат і роботу парламенту я не побачив

Депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про свою поїздку до будинку Порошенка, про те, як оцінює роботу ГПУ і чому так і не запрацював український парламент

Я вже рік депутат і роботу парламенту я не побачив
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про свою поїздку до будинку Порошенка, про те, як оцінює роботу ГПУ і чому так і не запрацював український парламент

Влащенко: Сьогодні події тижні ми обговорюємо з народним депутатом України Ігорем Луценком.

Ви з Автомойданом були в гостях у президента Петра Порошенка. А навіщо ви там були? Сенс який у таких акціях?

Луценко: Як не дивно, насамперед сенс просвітницький. Це виглядає, як якась поїздка з певними вимогами, але насправді треба дивитися, що за цими вимогами стоїть. А за цими вимогами стоїть конкретне беззаконня, яке твориться паном Шокіним, а за великим рахунком паном Порошенком, руками Шокіна, стосовно ряду українських громадян і ряду бізнесових активів. Ми приїжджаємо, вимагаючи від Порошенка кроків по заміні Шокіна.

- Люди, які роблять політику в державі, повинні зрозуміти, що справа не в прізвищах, а в системі. Тому що будь-який інший чоловік на цьому місці буде людиною команди президента, і буде виконувати те, що йому говорять.

- Теоретично, так. За великим рахунком, Шокін це лише маска Порошенка. І дійсно, ці збори підписів в парламенті за його відставку виглядають трохи по-дитячому, але чому б і ні? Шокін згрішив і він повинен піти, в будь-якому випадку. В принципі, багато що залежить від персоналій. Тому, якщо поставити незалежну, амбітну, самостійну персоналію у вигляді генерального прокурора - набагато важче творити весь цей "бєспрєдєл", який ми бачили за період від Яреми до наступника Шокіна. Шокін, на жаль, дуже занизив цінність ГПУ, як взагалі, органу державного. Тобто є навіть не президент, а є Філатов, який десь там комусь дзвонить і той вже дзвонить Шокіну, що йому треба робити. Хоча, Генеральна прокуратура - це конституційний орган, він повинен бути незалежний, але в даному випадку це девальвувало повністю прокуратуру. Ярема не був настільки підконтрольний Порошенку - він мав історію самостійного політиканства, і мав якесь своє бачення.

- Коли Ярема був у своєму кріслі, молоді обличчя української політики дуже активно протестували проти нього. Так може, справа все-таки в системі, яка будь-яку людину ставить у такі умови?

- Так. Проблема в тому, що треба було після Майдану міняти Конституцію, взагалі, в першу чергу. Ми побачили, що у нас є монарх, який керує Генеральною прокуратурою, парламентом, судами. Це кожен раз призводить до того, що починаються в'язниці, масові протести. Цю систему треба було міняти, і це малося на увазі, під зміною системи на Майдані. Повинна бути конкретна демонархізація, дефеодалізація країни - реальний поділ гілок влади. Президент нехай би очолював виконавчу гілку влади, як в Америці, парламент - окремо, суди - окремо. Зараз же все одно в Порошенка є можливість контролювати ті ж улюблені всіма комунальні тарифи. Він затверджує склад того незалежного регулятора, який контролює ці комунальні тарифи. Але, тим не менш, політично, він мало за що відповідає. Це - нонсенс.

- Так може є сенс зайнятися конфігурацією системи в парламенті, а не їздити Автомайданом до будинку Порошенка?

- У нас були спроби внести зміни в парламенті. Я подав два великих закони - про прокуратуру та про міліцію, тобто міліцейська і прокурорська реформи. Обидва вони були просто відкинуті, причому з грубими порушеннями регламенту. Зрозуміло, що парламент не працює за звичаєм, як парламент. Залишається повертатися до того, що ми мали на Майдані - знову їздити, кричати, вимагати, щоб повернути якусь законність, в даному випадку пояснити, що у нас безлад в державі - це пан Шокін.

- Чим закінчилася ваша акція?

- Була міліція, яка перегородила нам дорогу до президента. Я ще буду звертатися, щоб з'ясувати, хто дав ці накази. Там був підрозділ "Миротворець", було якесь керівництво, яке координувало все це дійство. Я буду чекати від Авакова конкретних пояснень.

- Як ви думаєте, чому арештом Корбана займається Чернігівський суд?

- Я думаю, що в Чернігові є якийсь спійманий на гачок суддя, який буде робити все, що потрібно. ГПУ, яка повинна була цим займатися, вона має величезні проблеми з Печерським судом, який не виконує їхні вказівки. От у них проблема з судами така.

- Як ви вважаєте, з чим може бути пов'язаний цей арешт?

- Безумовно, група "Приват" - це бізнес група. Коли формувалися добровольчі батальйони, там працював в основному не Коломойський, а Корбан. Мені здається, що Корбан був трошки інфікований пасіонарним вірусом. Він реально зрозумів, що в житті є інший сенс, ніж просто заробляння грошей. Можливо, йому так сподобалася слава, і він пішов по іншому шляху, ніж йшла вся група "Приват" - яка дуже прагматична, яка залишилася такою ж, як і раніше була, яку в першу чергу цікавили профіт, гроші, доходи, активи. Мені здається, що Корбан зараз дуже багато грошей витрачає даремно. Це ознака того, що можливо, у нього з'явилися інші цінності. Я не знаю, бажання влади - це добре чи ні, але він став інший для них. Тому вони, здається, стали автономними від нього.

- Якщо цей арешт готувався півроку, невже його не можна було провести за всіма процесуальними правилами?

- Нинішній "портновський" КПК, який успішно діє в нашій Україні, він не дозволяє робити ці речі прокуратурі, які вона систематично робить з тими, хто називає себе політв'язнями. Заарештувати людину зараз практично не можна, за законом, але зараз заарештовують не за законом. В даному випадку потрібно було спочатку пред'явити йому підозру, а потім вже заарештовувати. Тому Клюєв, до речі, втік абсолютно законно. Але коли треба ворога якогось Порошенка закрити - тоді вже на закон плюють. Я не знаю жодного випадку, коли б за законом заарештовували когось, включаючи моїх друзів, так званих убивць Бузини - всіх їх заарештовували абсолютно незаконним способом.

- Як ви вважаєте - це останнє попередження Коломойському, чи це вже війна?

- Коломойський дуже жорстка людина і він ніколи не буде не воювати, коли є можливість воювати. Я думаю, що це буде і домовляння, і війна одночасно, але не факт, що при цьому він буде рятувати Корбана. Це дві різні людини, з різними мотиваціями - я це бачив ще навесні того року. Тому зараз Корбан в політиці, а Коломойський відходить на якісь треті ролі - намагається не світитися. Воювати - це звичне для нього положення справ. При Януковичі він якось втримався, а Порошенко набагато більш слабкий - його тиснуть американці, тисне Росія, тисне внутрішня опозиція, і в цій ситуації гріх Коломойському не урвати свій куш.

- Якщо буде війна - що буде з "Укрнафтою", з "Приватом"?

- Можливі спроби націоналізації, але чи допустить взагалі бізнес спільнота приклад націоналізації? Я думаю, що навіть лояльним до Порошенка олігархам такий прецедент не потрібен. Я думаю, що цю межу буде дуже важко Порошенку переходити, і можливо, він не встигне її перейти.

- До Коломойського дуже високі матеріальні претензії - 9 млрд гривень "Укрнафти", і 60-70 млрд гривень докапіталізації "Привату".

- Я чув, що нафта Курченка також є предметом боротьби між Порошенком і Коломойським. Є борги по її збереженню. Я вважаю, що в цій боротьбі навіть Порошенко більше правий, тому що справа в тому, що Коломойський свого часу не просто наклав свій контроль на нафту Курченка, але і повісив дуже великі борги за зберігання на своїх потужностях на державу, як контрагента. Там борг, який становить сотні мільйонів. Власне, це теж є предметом торгу між Порошенком і Коломойським.

- Відомо, що ситуація дуже загострилася, коли Корбан пішов на Чернігівські вибори. Потім ситуація ще більше загострилася під час Київських виборів. Арешт лідера партії перед другим туром голосування в Дніпропетровську суспільство дуже схвилював. Чому було обрано саме цей час?

- Мені здається, що це вигідно силам в Росії і "Опозиційному блоку", тому що, в принципі, УКРОП якби він ішов на виграш у Дніпропетровську, він би був здатний запропонувати досить серйозні аргументи щодо своєї лояльності до того ж БПП на інших ділянках , тобто підтримати їх кандидатів - створити певні конструктивні альянси. Те, що зараз зробили - руйнує повністю стабільність в Україні в досить чутливих регіонах, якими є східні області. В даному випадку тут конкретний вплив, Ложкіна, наприклад, який дуже любить Росію, зідзвонюється з нею, все життя в Україні російські газети видавав.

- Ви не демонізуєте вплив Ложкіна?

- Я не демонізую вплив мовного чинника на свідомість українців. Якщо русифікували 15 років українців під керівництвом Ложкіна - то роль таких людей в історії надзвичайно кривава і трагічна. Такі люди сформували саме те, що відбулося рік тому. Але, повертаючись назад, я вважаю, що це була ідея якогось такого агента впливу, або Ложкіна, або якогось Вілкула, їх там вистачає - це конкретно була ідея одного з тих, хто зацікавлений в тому, щоб не було конструктивного альянсу між УКРОПом і БПП у східних регіонах. Тільки за умови такого альянсу можна якось тіснити "Опоблок".

- Як ви прогнозуєте розвиток подій у другому турі виборів мера в Києві?

- Думаю, добре, що в Києві не Омельченко вийшов, так як при ньому у Києва найтрагічніша історія трапилася. Нам про це нагадує висотка на Грушевського, 9а, в принципі всі висотки на правому березі, які Лавру просто опускають архітектурно. Це - його заслуга. Таких людей взагалі треба забути в політиці.

- Може бути всі наші проблеми в тому, що в нашій ВР всі виявилися великими конформістами і дуже швидко прилаштувалися в ситуацію?

- Вони завжди були конформістами. Людей, які поводяться як не конформісти - в Раді одиниці.

- У ВР не заходять, щоб їхати на Автомайдани, цим повинні займатися громадські активісти.

- Я поїхав у чомусь, можливо, від відчаю. Я вже рік депутат і роботу парламенту я не побачив.

- Чи знайдуть триста голосів для голосування конституційних змін, чи буде коаліція триматися разом?

- Коаліція - це продукт якогось електорального процесу, настроїв електорату. Але революція відбувається поза цим контекстом. Тому коаліція розпадеться, коли будуть електорально чутливі питання, такі як тарифи і т. д. Через такі питання може дійсно бути розкол коаліції. А за Конституцією - це історія, про яку можна забути. Не знайдуть вони зараз 300 голосів. Розколоти коаліцію можуть тільки соціальні питання, непасіонарної частини виборців, яка в основному і формує парламент.

- Що ви знаєте про те, що відбувається в Сватовому?

- Я думаю, що проблема ця сталася 14 жовтня 2014, коли прокуратурі взагалі, і військовій прокуратурі зокрема, заборонили перевірки. Армія, по суті, зараз безконтрольна, як і інші наші органи. Можливості проконтролювати законність навіть в тилу, на базі, у прокуратури легально немає. Так само і підприємства Міноборони не мають права перевіряти. У державі нікому захистити законність, тому такі речі, як Сватове - дивно, що вони так рідко трапляються.

- Ще одна новина цього тижня - про найбагатших людей країни. Яке на вас вона враження справила?

- Тягосне і мерзенне. Я вважаю, що якщо ти щось пообіцяв - ти це повинен робити. Але президент вважає, що можна залишатися супербізнесменом, суперолігархом, олігархом над олігархами, і при цьому ще плакати над загиблими з Небесної сотні, над загиблими на Сході. Я думаю, що він цією своєю економічною діяльністю, яку він активно проводить, просто ставить себе за якусь межу грані добра і зла.

- Як ви вважаєте, чи буде за Коломойським ще чиясь черга?

- Навряд чи. Ахметов досі спонсорує батальйон "Схід", не має жодних проблем із законом, то що вже говорити про інших. Коломойський вважає, що він має право на частину військових трофеїв, викликане тим, що свого часу він мав успіхи в організації оборони, а всі інші абсолютно по-іншому домовляються з Порошенком. Уособлення сепаратизму Ахметов, який конкретно підтримує терористів, і всі про це знають - у нього все нормально.

- Хто бійці батальйону "Схід"?

- Рівень підготовки їх на сьогодні впав - видно, що потихеньку Ахметов їх зливає. Але це не знімає з нього ніякої провини за те, що вони робили, і продовжують робити зараз.

- Які сьогодні взаємини в олігархів і керівництва країни?

- Я не знаю. Але бачу, що вони перебувають у своїх поняттях, тобто закон на них не діє. Вони самі між собою домовляються з приводу того, яким чином з нами поступати, тобто з людьми, не олігархами. Ситуація олігархічного "мєждусобойчика" - більш-менш залишається. Все приблизно так, як і було за пізнього Кучми.

- Останні вибори чимось відрізнялися від попередніх?

- Безумовно. На Сході була чи не перша спроба провести вибори не за старими правилами, а по міксу: старих правил і нових. Тобто коли не просто заповнюється відомість, хто скільки проголосував.

- Закон новий, а наслідки колишні - каруселі, адмінресурс, підкупи виборців.

- Закон тут ні до чого. Справа в тому, що в деяких містах, наприклад в Маріуполі, не змогли провести стару схему. Це заявка на успіх майбутньої України - що можна щось міняти, що вони злякалися і не стали реалізовувати свою традиційну схему.

- Чим закінчилася історія в Мукачевому? Хто там винен?

- Конкетно керівники місцевої міліції та місцевого СБУ. Вони навіть не тільки не затримані, а і не відчувають такої небезпеки. Там все просто "зам'яли і вирішили". Москаля поставили, щоб він розрулив там ситуацію, щоб такого більше не повторювалося, тому що це загрожує стабільності основ олігархату.

- У мене таке враження, що ви так і не знайшли себе у ВР. І справа не тільки в вас. Ніякої монолітної генерації, яка називається "нові обличчя української політики", взагалі не існує. Виправдали ви надії, чи ні?

- Навпаки, мені здається, що мені деякі речі вдалося зробити, які запрацювали точно, щоб у нас був парламент в країні. Я вважаю, що я себе знайшов.

- Чому люди, які давно в політиці, абсолютно спокійно вас підім'яли і змусили вас грати за своїми правилами?

- Я, як депутат, дію в рамках своїх повноважень. Я вважаю, що я ті повноваження нормально використовував. Але парламент не є парламентом сьогодні.

- А чим є парламент на сьогодні?

- Пародією на парламент, фейковим парламентом, імітацією на парламент. Гройсман - це не спікер. Спікер, який весь час порушує закон, порушує регламент - не спікер. Він просто імітатор, обличчя в телевізорі. Так само і парламент відповідно працює, як працює його керівництво. Процес, який я насправді намагаюся рухати, не парламентськими методами, а методами народної дипломатії - він потроху рухається. Тобто що стосується допомоги ГПУ з розслідування справ Небесної сотні, що стосується підготовки обороноздатності і оборонного резерву.

- Хто фінансує акції Автомайдану?

- Бензином заправився і поїхав.

- Але бензин ще поки не заправляють безкоштовно.

- Поїздка коштує 30 грн на бензин. Кожен купує свій власний бензин.

- Кажуть про зміну уряду в грудні. На прем'єра пророкують кілька людей. Хто це може бути?

- Це може бути спокійна аполітична людина, яка подобається американцям і яку здатний терпіти Порошенко. Наприклад, Яресько.

- На скільки відсотків ваша особиста позиція, на сьогоднішній день, збігається з позицією "Батьківщини"?

- 97,5.

- Коли буде призначений Антикорупційний прокурор?

- Антикорупційний прокурор, справжній - ніколи.

- Чи існує аутсорсинг активістів на ті чи інші акції?

- Активістів не існує, а існує аутсорсинг "майданбайтерів", "медіа-тітушок", "тітушок".

- Вам особисто робили коли-небудь такі пропозиції?

- Іноді робили, але досить рідко.

- Скільки це коштує?

- Я не доходив до цього.

- Чи доплачують  депутатам в конвертах?

- Напевно доплачують і переплачують.

- Вам особисто доплачують у конвертах?

- Ні.

- Звідки ви знаєте, що напевно доплачують іншим?

- У них вид такий - задоволені життям.

- Доплачують міністрам в конвертах?

- Так,так.

- Хто доплачує міністрам?

- АП.

- Які сьогодні приблизно зарплати у міністрів?

- Тисяч 50 доларів.

- Чи вважаєте партію УКРОП ОЗУ?

- Ні.

- Якби ви були Порошенком, теоретично, які три кроки ви б сьогодні зробили негайно?

- Я б зробив неможливу справу - просто взяв би і виконав коаліційну угоду. Там все написано.

- Дякую, Ігор Вікторович.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>