Я вважаю, що нижню точку падіння Україна ще не пройшла

АНДРІЙ РЕВА - міністр соціальної політики України в уряді Володимира Гройсмана. Закінчив Ленінградське вище військово-політичне училище. Має другу вищу освіту за кваліфікацією "юрист". У 2000-2005 роках начальник управління соціального захисту населення Замостянської районної ради м. Вінниці. Протягом десяти років працював заступником вінницького міського голови. Заслужений робітник соціальної сфери

Я вважаю, що нижню точку падіння Україна ще не пройшла
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

АНДРІЙ РЕВА - міністр соціальної політики України в уряді Володимира Гройсмана. Закінчив Ленінградське вище військово-політичне училище. Має другу вищу освіту за кваліфікацією "юрист". У 2000-2005 роках начальник управління соціального захисту населення Замостянської районної ради м. Вінниці. Протягом десяти років працював заступником вінницького міського голови. Заслужений робітник соціальної сфери

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях міністр соціальної політики України Андрій Рева.

Добрий вечір, Андрію Олексійовичу. Хто дав вказівку позбавити ліцензії на роботу в Україні Шустера?

Рева: Рішення приймав Київський міський центр зайнятості. На той момент я працював декілька днів. Суть події була наступна: за нашим законодавством, будь-який іноземець, який перебуває на території України і бажає працювати – отримує відповідний дозвіл. Цей дозвіл продовжується щороку. Для того, щоб продовжувати ще на рік дозвіл – потрібно подати три документи: заяву, дві фотокартки та довідку про те, що особа не відбуває покарання і щодо неї не здійснюється кримінальне провадження. Я так розумію, що у податкової є претензії до "Студії Савік Шустер", де він є директором. Дозвіл на роботу у нього закінчувався 25 квітня. Але людині дається право раніше подати документи, та коли податкова прийшла і запитала: "Коли у вас закінчується?", вони сказали, що дозвіл йому продовжили. Після цього фіскальна служба звернулася в центральну службу зайнятості – тому що, як вважала фіскальна служба, за законом вони не мали права цього робити. Тобто, у податковій йде якась кримінальна справа стосовно Савіка Шустера, і вона інформує державний орган про те, що у неї є такі питання. Якщо робити вигляд, що ви нічого не знаєте, то якщо суд визнає його винним, то виходить, що ви сприяли можливій незаконній діяльності.

- Те, що це рішення призупинено – це була політична вказівка?

- Ні. У мене було доручення прем'єр-міністра, коли це все сталося – розібратися. Я в той час працював буквально кілька днів у своєму міністерстві і людей навіть не знав. Я викликав керівників і попросив показати мені всі документи, які були. У мене як у юриста теж багато питань до цієї ситуації. Я звернувся до в. о. прокурора міста, попросив пояснити, як він вважає, тому що держателем реєстру досудових розслідувань є ГПУ, а розпорядником адміністрування займається прокуратура міста Києва. Відповідь була чудова: "Ведеться кримінальне провадження відносно посадових осіб "Студії Савік Шустер", але нікому підозра не висувалася".

- Як давно ви знаєте Гройсмана?

- 20 років.

- Яким він був 20 років тому?

- Таким же, як і зараз. Молодим, впевненим у собі.

- Ну, хоча б, стрункішим?

- Всі ми були стрункіші 20 років тому. Він спортсмен. Займався боксом, хлопець дуже міцний. І характер у нього такий же.

- Він може в око дати, у разі чого?

- Я ніколи не бачив, щоб він когось бив. Ви бачили, щоб Віталій Володимирович Кличко кого-небудь бив? Навіть, коли була Революція гідності і були різні моменти, але Кличко ніколи собі не дозволяв використовувати цю страшну зброю, яку йому дано – силу. І я за 20 років жодного разу не бачив, щоб Гройсман застосовував силу.

- Чи думали ви ще півроку тому, що станете міністром соціальної політики?

- Ні, звичайно.

- Отже, плану та концепції у вас немає?

- Я працюю в органах влади досить давно. Коли ми знаходимося внизу – ми лаємо тих, хто знаходиться зверху. Я працював в різних сферах, був заступником мера і бачив усі проблеми, які у нас виникали внаслідок тих рішень, які приймалися зверху. Тому певні ідеї у мене були, але планів, що я буду міністром, у мене ніколи не було.

Новини за темою

- Ви говорите про монетизацію пільг. Як скоро ви плануєте її завершити, і як це буде кореспондуватися з можливостями держбюджету?

- Ми нічого не обіцяємо. Ми розробили операційний план до кінця цього року. Тому що, на моє глибоке переконання, аналізуючи ситуацію, в якій ми живемо, я вважаю, що нижню точку падіння ми ще не пройшли. Об'єктивно ситуація буде погіршуватися, незалежно від того, хто буде в уряді, ще до квітня-травня 2017 року. Коли у нас будуть реалізовані ті рішення, які уряд прийняв щодо вирівнювання цін на природний газ, це означає, що за нашими розрахунками, що у нас буде ще близько трьох мільйонів домогосподарств, які підпадуть під програму житлових субсидій. Це означає, що й у решти кількість грошей зменшиться. А тому розраховувати на те, що у нас до травня наступного року буде істотне поліпшення соціально-економічної ситуації не доводиться. Це знають всі і в парламенті - тому і така політична активність, яку ми спостерігаємо. Люди намагаються використати ситуацію, розуміючи, що об'єктивно ситуація буде погіршуватися ще до травня. Тому обіцяти "золоті гори" було б популізмом, а проти популізму у нас виступає весь уряд.

Новини за темою

- Дефіцит Пенсійного фонду 145 млрд. Ліквідувати цей дефіцит можна, лише увімкнувши верстат. Яким буде підхід до цього?

- Дефіцит Пенсійного фонду не буде перекритий за рахунок друкарського верстата. Мова йде не про відсутність грошей у Пенсійному фонді, а мова йде про те, що цей дефіцит перекривається держбюджетом. А Пенсійний фонд, за своєю природою, повинен мати власні джерела доходів. Тобто, коли ми приймали рішення про зниження ЄСВ з 38% до 22% - ми не могли не розуміти, до чого це призведе.

- Але цей дефіцит не зараз накопичено.

- Рішення було прийнято в грудні. На той момент дефіцит становив 80 млрд – після цього рішення він збільшився до 145. Із 257 млрд, які потрібні для виплати пенсій - з бюджету йде 145. Варіантів вирішення цього кілька. Перший – це взяти і знову підняти ЄСВ до 38. Але тоді на нас будуть дивитися, як на клоунів, і ніхто нам вірити не буде, і це правильно. Другий варіант – підвищити пенсійний вік. Різко, як це зробили в Грузії, на 5 років, одним розчерком пера. І третій варіант – використати всі можливості для наведення порядку в самому Пенсійному фонді. У нас 16 мільйонів працюючих, офіційно. Це ті, хто працює за наймом, і ті, хто є самозайнятим населенням. Пенсіонерів – 12,5 млн. Сплачує ЄСВ близько 10 млн осіб. 6 млн працюючих мають право платити внесок за бажанням або небажанням.

- Скільки збирають з населення в Пенсійний фонд?

- 112 млрд гривень.

Новини за темою

- Скільки нам потрібно щомісяця заплатити пенсіонерам?

- 22 млрд.

- Чому у нас дефіцит? Скільки ми витрачаємо на утримання Пенсійного фонду?

- 1%. 2,5 млрд гривень на рік.

- А куди інші гроші йдуть?

- У рік на виплату пенсій йде 257 млрд. 112 млрд - це ЄСВ і 145 – це те, що дотує державний бюджет. Тому перша задача, яка стоїть, оформлюється дуже просто – всі, хто працює, в обов'язковому порядку повинні сплачувати ЄСВ. Це додатково 6 млн людей, які повинні сплачувати ЄСВ. У нас є цілі групи зайнятих людей, яким дано право офіційно платити внесок у добровільному порядку. Наприклад, 2,5 мільйона сільських трудівників не сплачують ЄСВ. З цих 2,5 млн добровільно платять 12477 домогосподарств. У фермерських господарствах сплачує фермер, а його працівники не платять. Тому, якщо закон один для всіх, якщо всі ми будемо пенсіонерами, то сьогодні ми всі повинні платити ЄСВ. Друга позиція, яку нам підказали наші колеги - профспілки, роботодавці – потрібно внести зміни в закон про оплату праці та легалізувати, фактично, тіньові зарплати шляхом відв'язування мінімальної заробітної плати від першого тарифного розряду. Це дозволить у недержавному секторі вивести з тіні близько 2 мільйонів платників як податку, так і ЄСВ. Третя позиція – 30% працюючих отримують мінімальну за плату. При цьому там є різні люди, наприклад, керівник приватного підприємства. У нього мінімальна зарплата – 1450 гривень. У його головного бухгалтера – така ж. При цьому вони їздять на хорошій машині, живуть у гарному будинку. Ми пропонуємо встановити мінімальну ставку ЄСВ у розмірі двократного мінімального внеску. Тобто, якщо сьогодні при мінімальній заробітній платі в 1450 гривень треба платити внесок – 320 гривень, то я пропоную встановити - 640. Мова йде про тих, хто мінімізує витрати на оплату праці та отримує заробітну плату в конвертах. Це означає, що якщо ви платите від 1450-2500 тис. - ви платите 640. Але якщо ви платите 3000 – ви платите 22%. Тобто, немає сенсу платити зарплату менше двох прожиткових мінімумів. Якщо ви платите 640 – у вас йде страховий стаж, виходячи з двократного розміру прожиткового мінімуму. При виході на пенсію ви отримуєте перевагу перед тим, хто не платить, у тому, що ви будете отримувати більш високу пенсію.

Новини за темою

- Ви ще більше бізнес заженете в тінь, тому що трудові книжки просто не будуть класти в компанію і не будуть платити офіційно взагалі ніяких зарплат.

- Трудова книжка ніякого відношення до оплати не має. Ситуація, про яку я кажу, в першу чергу, стосується юридичних осіб. Той, хто використовує найману працю, будучи в тому числі і приватним підприємцем, на них буде поширюватися це положення.

- Ще є дуже важливе питання – це створення накопичувальної системи пенсійного забезпечення. Як створювати такі фонди?

- Засобами наших громадян зараз ніхто не користується, тому що їхніх коштів не вистачає на виплату поточних пенсій. Якщо ми хочемо, щоб люди отримували пенсію, то закон про введення другого рівня пенсійного забезпечення не вирішує цю проблему. Коли ви даєте гроші Пенсійному фонду, щоб він ними користувався, то він же не банк. Він не може вести ризикові операції, ганяючись за високою нормою прибутку. Він швидше працює як інвестиційний фонд. Йому потрібна менша норма прибутку, але при цьому вона повинна бути стабільна протягом десятків років. У нас у минулому році рівень інфляції становив 49%. Для того, щоб не пропали 100 гривень, які ви поклали б у минулому році на рахунок у Пенсійний фонд, структура, в яку вклали гроші, повинна була б дати прибутковість 51%. Тобто, два відсотки понад рівень інфляції. Чи існують в Україні такі структури, які здатні забезпечити прийом пенсійних внесків і таку норму прибутку? Чи існують структури, здатні протягом 20 років давати хоча б 2% над рівнем інфляції? Таких структур в Україні немає. Тому, якщо ми сьогодні будемо збирати гроші з людей у накопичувальну систему, у нас залишається вихід №2 – відправляти ці гроші за кордон. Але це означає викачувати ресурс нинішньої і так слабкої економіки і віддавати її комусь. Це теж неприйнятний шлях. Третє – залишати і нехай лежать, а там ми подивимося - це значить, що ці гроші перетворяться в ніщо. Тому, якщо ми просто вилучимо ці гроші з розрахунком на те, що вони дадуть у майбутньому прибуток, - це поки що утопія. У тій економічній ситуації, в якій ми знаходимося, введення накопичувальної системи проблеми не вирішує.

- Яка ваша особиста позиція з приводу пенсійних виплат на окупованих територіях?

- По-перше, це не окуповані території. У нас за законом окуповані території – це Крим і Севастополь. Там чітко законом визначено, є резолюція Генеральної асамблеї.

- Але якщо там немає української влади – це які території?

- Це території, непідконтрольні українській владі. Але юридично всі визнають, що це територія України.

- Юридично і Крим наша територія.

- За міжнародними правилами – так. Але ми вважаємо, що цю територію у нас анексувала сусідня держава, яка включила цю територію до складу своєї держави незаконно, і ми визнали, що ця територія окупована. Що стосується Донецька і Луганська – це територія України, непідконтрольна центральній владі. Там живуть громадяни України, які мають точно такі ж права, як і ми з вами. Тобто, громадяни України мають рівні права, незалежно від того, де вони живуть. Природно, ми зобов'язані платити і цим громадянам. Але є проблема – як платити? Ми платимо і пенсії, і соціальні виплати або через органи місцевого самоврядування, або через відділення Пенсійного фонду. Для того, щоб це зробити – там повинні бути ці органи. На жаль, злочинні угруповання, які захопили і контролюють цю територію, припинили дію наших законно обраних органів влади місцевого самоврядування та Пенсійного фонду. Тому теоретично ми повинні платити, практично, форс-мажорні обставини не дають нам можливості це зробити. Тому одним із предметів переговорів у Мінську є відновлення законних органів влади на цій території і проведення там виборів. Ми не будемо платити, поки там не виникнуть законні легітимні органи влади. Тим, хто їздить сюди отримувати гроші, ми їм говоримо, що ми не можемо поки вам там заплатити, через певні причини, але, якщо ви, як громадяни, хочете щось отримувати – переїжджайте на підконтрольну територію, отримуйте статус внутрішньо переміщеної особи, і ми будемо вам платити на цій території пенсії.

Новини за темою

- Тобто, такої ситуації, коли люди проживають там і приїжджають сюди раз на місяць, щоб отримати пенсію – немає?

- Як нас інформують відповідні служби – такі випадки є.

- Скільки таких випадків?

- За даними відповідних органів, які дали нам інформацію, 450 тисячам громадян, які оформили тут соціальні виплати і пенсії, була зупинена виплата, і їх попросили прийти та показатися, що вони є в наявності. Прийшло 80 тисяч.

- Чи будуть анульовані пільгові пенсії та інші несправедливі надбавки? У мене мама лікар, і вона пропрацювала 50 років. Отримує 1200 гривень пенсії. А є люди, які були держслужбовцями та отримують набагато більше.

- У мене мама 49 років пропрацювала в школі, й у неї пенсія 1493 гривень. Сьогодні у Пенсійному фонді коїться неподобство, коли у нас навіть люди, які не мають повного страхового стажу, але мають мінімально необхідний стаж – 15 років, потрапляють у систему Пенсійного фонду, і далі всі надходження до Пенсійного фонду зводяться до того, що їм починають збільшувати пенсію до прожиткового мінімуму. Відповідно, на людей, які пропрацювали по 40-50 років, грошей немає. Це дестимулює молодь, щоб платити в Пенсійний фонд. Тому наше завдання - створити стимул, щоб людина, яка платить, була у кращому становищі, ніж та, яка не платить. Ми над цим зараз працюємо.

- Повернути, принаймні, хоча б сенс цих виплат.

- Мій батько з 17 років тяжко працював. Коли йому призначили пенсію – він дуже нею пишався. Він отримував її рік – а потім помер. Хоча все життя відпрацював.

- Як ви вважаєте, ми можемо підняти пенсійний вік?

- Потрібно підготувати програму стабілізації ситуації в Пенсійному фонді. Якщо зараз ми нічого не зробимо, через рік-півтора навіть цей розмір пенсії ми не зможемо платити. Ось це буде соціальний вибух, гірший за ядерний. Тому ми сьогодні розглядаємо всі можливі варіанти, в тому числі надзвичайні, для того, щоб стабілізувати ситуацію в Пенсійному фонді. Але не можна приймати такі безвідповідальні рішення, які ми приймаємо, – взяти і різко скоротити надходження в Пенсійний фонд. Хлопці зробили добре, сказали, що зменшили податковий прес - людям стане соромно, вони заплатять, і за рахунок розширення бази отримають відповідні доходи. Минуло п'ять місяців – не отримали. А проблема виникла. Якщо ви так робите – ви повинні спрогнозувати, що може бути найгірший варіант. Можна ж було зробити по-іншому – приймаючи рішення про зниження ЄСВ, у грудні, одночасно підняти питання про підвищення пенсійного віку. Компенсувати ці речі. Але зробили одну частину і не зробили іншу. І ось ми тепер знаходимося в ситуації, коли ми повинні вирішувати питання – як бути? Ми шукаємо таке рішення.

- Ваше запитання?

- Ви в минулому житті були театрознавцем. Коли ви востаннє були в театрі, і що ви дивилися?

- Півроку тому я була в Молодіжному театрі, і спектакль був дуже непоганий. Але я не ходжу в останні роки в театр, тому що український театр сьогодні теж вимагає реформи.

Дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>