Я впевнена, що головним трендом наступного року має стати захист власності

Український політичний і громадський діяч, заслужений юрист України Інна Богословка в інтерв'ю "112 Україна" розповіла про приватизацію "ПриватБанку", роботу нинішнього скликання ВР і роботу правоохоронних органів

Я впевнена, що головним трендом наступного року має стати захист власності
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Український політичний і громадський діяч, заслужений юрист України Інна Богословка в інтерв'ю "112 Україна" розповіла про приватизацію "ПриватБанку", роботу нинішнього скликання ВР і роботу правоохоронних органів

Влащенко: Сьогодні події тижня і підсумки року обговорюємо з народним депутатом багатьох скликань Інною Богословською.

Вітаю. Хочу поставити вам декілька питань з приводу націоналізації "ПриватБанку". Якщо в банку було скоєно злочин, і у нас був наглядовий орган, НБУ, значить, вони не виконали свої функціональні обов'язки. Чому тоді вони не ходять на допити?

Богословська: "Приват" ніколи не виходив на міжнародні біржі. Якби він туди пішов – його б на жодну біржу не допустили б саме тому, що цей банк, насамперед, здійснював функцію обслуговування бізнесу власників банку. Це те, що й призвело, зрештою, до націоналізації. Навколо цього банку завжди було дуже багато скандалів. В свій час там була маса вкладників, які втратили там депозити. Була скандальна історія з тим, що договори були складені так, що люди потім не могли забрати гроші. Але, в силу того, що банк стрімко розвивався (там приголомшлива управлінська команда), за цим розвитком всі ці скандали приховувались, їх закривали і т. д. Банк отримував колосальні вклади з боку держави, так звана рекапіталізація. Всі в Україні знають, що будь-яка рекапіталізація – це хабарі. Жоден цент рекапіталізації банку, без відкатів НБУ, ніколи не давався. Виділення рефінансування, так само як голосування, наприклад, фракції Ляшко в парламенті, – це завжди плата.

- А який порядок цифр?

- Не знаю – ніколи не працювала в банківській системі. Журналісти писали у своїх журналістських розслідуваннях – від 15 до 40%, залежно від стану банку. Всі про це знали, всі про це говорили, але ніхто цим не займався. НАБУ цим не займається, незважаючи на те, що будь-яка заява журналіста у цій справі, за законом, є підставою для порушення кримінальної справи. Тобто нічого несподіваного для тих, хто уважно стежив за історією з "ПриватБанком", не відбулося. З плюсів – змогли це зробити м'яко. Тому що, якщо б власники почали воювати за своє майно, то був би страшний скандал і обвал ринку. Банк – монополіст, має понад 60% депозитів, володіє 67% платіжних систем України. Але це вже вчорашній день. Зараз найголовніше – зрозуміти, що вони збираються далі з ним робити – ті, хто сьогодні намагаються узурпувати владу в країні.

Новини за темою

- На сьогоднішній день ми бачимо сумнівний характер угод, які проведено тимчасовою адміністрацією. Маються на увазі угоди щодо обнуління рахунків нібито пов'язаних осіб. Сьогодні були повідомлення, що брати Суркіси втратили в цьому банку, якщо їхні рахунки заблоковані, близько 300 млн доларів.

- Підлість з боку держави, що, говорячи, що ніхто не постраждає, після цього заморозити активи станом на 19 число. Тобто всі, хто має у "Приваті" рахунки, ні копійки не можуть отримати з тих грошей, які у них були на залишку, 19-го. Це конфіскація, порушення, і, звичайно ж, якщо ці гроші пропадуть, то власники можуть засудити державуі НБУ. Не вірю, що вони отримають успішне рішення в українських судах (принаймні, при цій владі), але точно отримають в міжнародних. Ми чудово розуміємо, що у банку є дуже дорогі активи. І те, куди ці активи подінуться – це питання. За моєю інсайдерською інформацією, існуюча сьогодні в Україні влада хоче ці активи перевести на нові, створені ними, банки і отримати їх собі в забезпечення. Ось за цим треба стежити.

- За цей тиждень Нацбанк влив у "Приват" спочатку 15 млрд гривень, а вчора ще 10.

- До кінця року - повинні 53.

- Звідки ці гроші? Що нас чекає?

- Це емісія. Але якщо включено друкарський верстат, необов'язково буде інфляція. Якщо з'являється міністр фінансів, який здатний стерилізувати грошову масу, то він вміє ці ризики зняти. Кращий у стерилізації грошової маси у нас був Мітюков. Якщо Мітюкова зараз візьмуть в Мінфін експертом-радником, то він зможе показати, як це робиться.

- Міністр Данилюк заявив, що спочатку "Приват" приведуть до ладу, а потім його продадуть.

- Дуже важливо його продати і, не приведи Господь, об'єднати "ПриватБанк" з "Ощадбанком". Це буде катастрофа. У "ПриватБанку" ми маємо одну з кращих команд за сучасною методикою банківської справи. "Ощадбанк" - це "совок" в атаці, крім того, він має значно гіршу структуру капіталів, ніж мав "ПриватБанк". Тому найкраща історія – це оздоровлення "ПриватБанку" та його продаж. Це правильно – він повинен бути приватним, він не повинен бути державним. "Приват" - не банк, в класичному розумінні слова. Це – фінансова структура, яка була величезною частиною великої фінансово-промислової групи. Ним управляти в класичному сенсі, як банком, неможливо.

- Скільки, з вашої точки зору, в "Ощадбанку", "Ексімбанку" безнадійних кредитів?

- Більше ніж половина. У нас катастрофічна ситуація в цих банках. Проблема вся та ж – квотне призначення на посади в головних державних структурах, в залежності від партійних списків. "Ощадбанк" і "Ексімбанк" очолюються людьми "Народного фронту", і всі заручники того, що НФ, який має 0% рейтингу, сьогодні продовжує правити країною. Це – біда. Трагедія сьогоднішньої України, що ті, хто приходить у владу з так званої помаранчевої команди – це люди, які і тоді, і зараз угробили країну. Цілком очевидно, що основна проблема помаранчевої команди в тому, що вони проголошують нові принципи, а живуть по-старому. Вони повторюють, один в один, гіршу історію "совка", яка просто процвітала останнім часом в Партії регіонів. І це те, через що їх люди ненавидять. Коли бандит веде себе по-бандитськи – є розуміння, що він бандит, і люди не розкривають своє серце. Вони розкривають, може, свій шлунок, але не серце. Коли приходять люди, які називають себе демократами, проголошують демократичні принципи, розкривають серця людей, в очікуванні змін, а роблять точно так само, не встановлюючи нормальних, чесних правил, то до них з'являється ненависть, яка сьогодні заливає людей. Одна справа, коли ненависть з вірою, а інша – коли ненависть з відчаєм.

- Чим закінчиться ситуація з Онищенком?

- Якщо вірити Онищенку, що він не працює з російською стороною і працює тільки з ФБР, і справді пройшов тест на детекторі брехні, то це дуже серйозно. Якщо це такий самий обман, як зі справою Гонгадзе, тому що я переконана, і та інформація, яка у мене є, говорить про те, що справа Гонгадзе була справою ФСБ, і тільки коли Росія все це розкрутила, США підхопили це і далі доводили до кінця, з публічного боку. Якщо Онищенко, все-таки, маріонетка Росії, то це інша історія. Чому українська влада не може офіційно звернутися до ФБР і запитати і надати інформацію суспільству? Після цього все стане на місце.

- За бюджет знову голосували вночі. Незрозуміло, чим будуть покривати 150 млрд, знято податки з лотерейників, дивне підвищення мінімальної зарплати, дуті цифри і багато іншого. Що ви скажете з цього приводу?

- Сьогоднішня влада, яка прийшла на гаслах Майдану і на слові "гідність", веде себе негідно, точно так само, як вели себе всі попередні влади. Коли прийде реальна нова українська влада, за якістю, нам доведеться повністю відмовитися від цього догмата складання бюджету, тому що всі сьогоднішні українські бюджети верстаються на підставі радянських бюджетів. Навіть незважаючи на те, що свого часу ми прийняли новий Бюджетний кодекс, все одно логіка складання бюджету та ж. Ви там правди не знайдете. Найогидніше в цьому бюджеті, що всім роздали давалки. Реально це та ж політична корупція. Цілком очевидно, що за останні місяці Ляшко повністю злигався з "Народним фронтом" і став співати з ними в одну дуду. Це, напевно, пояснюється тим, що частина фракції Ляшка серйозно замішана в рейдерських атаках на бізнеси в Україні. Пашинський і частина команди Авакова замішані у всіх рейдерських атаках найгучніших в Україні. Петренко, Мін'юст покривають всі рейдерські захоплення  через незаконне внесення незаконних даних. Скрізь одна і та ж формула: підробка в реєстрах, незаконне вилучення власності, завдяки Мін'юсту, поліція, яка кришує рейдерів і не допомагає власникам, і т. д. Я впевнена, що головним трендом наступного року має стати захист власності. На Харківському шосе у людей те, що вони побудували, знесли "тітушки", бандити. Не виконавча служба, не рішення суду - приїхали бандити і все знесли. Той безлад, який у нас сьогодні діється, те, що у нас у "тітушок" стали переодягати поліцейських - це ще одне підтвердження того, що все те, що накоїв Аваков, розваливши систему внутрішніх справ в Україні - основна проблема в країні. Він в якийсь момент кине "тітушок" або ще якусь мразь, переодягнених колишніх "беркутівців", проти народу, а народ дістане вже зброю.

Новини за темою

- Як ви вважаєте, що насправді сталося в Княжичах?

- Там стався наслідок повного розвалу системи МВС. Абсолютно очевидно, що декілька підрозділів МВС пішли один проти одного. За історію України було багато ситуацій, коли на якомусь об'єкті стикалися кілька спецпідрозділів. Якщо їм не дають наказ мочити один одного, вони завжди швидко розбиралися в цій ситуації. Якщо це професіонали – це дозволяється протягом секунд. Те, що було в Княжичах, дає підстави стверджувати, що офіційна версія – це повна брехня. Протягом двох годин відбувалися розбірки, причому, судячи з усього, на верхньому рівні, тому що на нижньому рівні просто так це не могло б відбуватися. Затримання людей в місті не має ніякого стосунку до тієї нібито банди, яку намагалися затримати, тому що, якби справді це була та банда, то затримані люди б знали один одного. Це все свідчить про те, що нас намагаються обдурити і що поліцейські структури зараз багато в чому криміналізовані. Ми маємо колосальне зростання кримінальної злочинності, ніхто нічого не робить, в суди з міліції справи не приходять. Все, що можна продати, продається на найнижчому рівні розслідування. Люди, які роками пропрацювали, не розуміють, навіщо їм ризикувати життям, тому що вони отримують по 6 тис., і їм весь час кажуть, що вони негідники і завтра їх виженуть. А ті, кого набрали – вони не те що розслідувати не вміють – вони оглянути місце події не можуть. Система доведена до колапсу.

- Наскільки одностайними є дії ГПУ, МВС, НАБУ?

- На середній ланці сьогодні немає кваліфікованих, підготовлених людей. Дефіцит професіоналів, про який я почала говорити два роки тому. Сьогодні перестали виконувати вимогу закону про негайне включення до ЄРДР заяв. Люди місяцями не можуть домогтися включення заяв до реєстру, тому що ніхто не може розслідувати - кадрів немає. На верхньому рівні керівники один з одним воюють. Якщо в підрозділі прокуратури, де має бути 48 слідчих, працює 20, то що від них можна вимагати? У нас сьогодні десятки судів закриті, тому що там немає жодного судді. У нас є суди, де працює 12 суддів, а 50 отримують зарплату, але не працюють, тому що у них закінчився термін, за яким вони можуть працювати, але вони не звільнені.

- Режим Януковича впав, тому що він став жертвою дивовижної жадібності своєї сім'ї. Але зараз відбувається повторення таких речей.

- Не відбулася зміна нікого з діючих осіб – виконавців. Я завжди говорила, що якщо б сім'я Януковича не жерла б у чотири горла і якщо б вони вміли вчасно відправляти у відставку тих, хто прокрався – ситуація була б іншою. Зараз ситуація один в один: концентрація власності в руках Порошенка і "Народного фронту". Порошенко повинен був вже кілька разів відправити у відставку Авакова. Так само, як Янукович не здав Захарченка після побиття людей на Майдані – у Авакова вже є чотири випадки, подібних до цього. Зараз Харківське шосе, за великим рахунком, повинне його поховати.

- Ви говорили, що у Авакова є нелегальні газові свердловини в Харківській області. Ви написали про це заяву в НАБУ?

- Ні, з цього приводу вже йде розслідування і кримінальна справа. Єдине, що мені цікаво – вийдуть на Авакова чи ні? Розслідування триває вже 2 роки в зв'язку з тим, що ще коли Яценюк робив перевірку газового ринку, виявили велику кількість незаконних газових свердловин. Трохи про це пошуміли, а потім як в анекдоті: "головне - під час розслідування кримінальної справи не вийти на самого себе". Вони вийшли на самого себе, і мені цікаво, чим це все закінчиться. Незважаючи на те що Порошенко своїм умінням розвести ситуацію вже двічі минув серйозний підхід революційної ситуації в країні, сьогодні вже ресурсів влади немає взагалі.

- Гройсман підтримав закон про спецконфіскацію. Навіщо і кому потрібен цей закон?

- Дивіться на тих, хто його проштовхує – той же Пашинський. Цілком очевидно, що цей закон дозволяє будь-якій людині в країні відрейдерити, забрати у нього майно, за надуманими приводами, конфіскувати його, продати.

Новини за темою

- Ті люди, які збираються голосувати за цей закон, не розуміють, що завтра можуть прийти до них?

- Хто з минулої влади розумів це? Цей дебілізм сьогодні повторюється – коли з вигляду розумні люди настільки зажираются у владі, настільки відриваються від дійсності, що вони вважають, що вже Бога за бороду схоплять. Аваков спить і бачить, що він стане українським Піночетом, Порошенко – що він на другий термін піде і фреска з його сім'єю буде не тільки у нього в церкві, але і в головному українському соборі. Вони – несамовиті, влада з них витягає найгірші якості. Порошенко і Аваков – розумні люди, але випробування владою, на превеликий жаль, ці люди не пройшли.

- 2 млрд гривень було виділено урядом на підтримку птахівництва, і половину цієї дотації, призначеної аграріям всієї країни, хочуть направити Косюку, близькому другові Порошенка, який працював в АП, коли починалася війна на сході.

- Це та ж історія, що і мільярд гривень на нові форми для поліцейських. Мінімум 300 мільйонів від цієї суми – в кишеню. 40 мільйонів доларів вивів з країни помічник Авакова, депутат Котвицький. Генеральний прокурор вперше за історію України вимагав порушити службове розслідування з приводу того, що Аваков не мав права в МВС розслідувати кримінальну справу стосовно власного помічника, який вивів сорок мільйонів. Побалакали з цього приводу два дні – і тихо забули про це. Після цього МВС закрило справу стосовно Котвицького. 40 мільйонів доларів! Ці цифри люди вже сприймають як рулон туалетного паперу, а це шалені гроші, які виводяться з української економіки. Сьогодні Україна нічого не виробляє.

- Кажуть, що ви орендували будинок, а потім відмовилися вносити за нього орендну плату і з'їхали звідти.

- Ця історія виникла у зв'язку з тим, що на моє п'ятдесятиріччя одна політична сила вирішила зробити мені великий "подарунок" – заплатила 100 тис. доларів піар-бюджету господареві будинку. Ми жили в цьому будинку 4 роки, і повністю розрахувалися з господарем. Але він вийшов на "1+1" і заявив, що я нього вкрала каструлі і ще щось.

- Чи є у вас друзі серед сьогоднішніх політиків?

- Друзів немає, а приятелів, знайомих багато.

- Чи продовжуєте ви спілкуватися з Б. Ложкіним?

- Після його звільнення жодного разу не розмовляли.

- Чому він перестав бути главою АП?

- Правильно зробив. Тому що Боря, насправді, дуже порядна людина. В лайні він не повинен брати участь – це моє глибоке переконання.

- Чи є у вас охорона?

- Ні.

- Боїтеся за своє життя у зв'язку з тим, що ви досить різко виступаєте?

- Мені дуже багато разів у житті погрожували, і я дуже багато разів у житті була на межі смерті. Якщо судилося – значить, судилося.

- Продовжується у вас конфлікт з Кернесом?

- Ні. Я поїхала з Харкова 1 березня минулого року, зрозумівши, що влада повністю з Кернесом домовилася – він купив всіх.

- Ви живете в Києві?

- Так, я в Києві з 1 березня.

- Чи хочете зустрітися з Кернесом за інших обставин?

- Ні, не хочу. Мені страшенно боляче за те, що він зробив з містом, тому що при гарній обгортці місто мертве. Всі найкращі люди звідти виїхали, бізнесу там немає.

- Як би ви охарактеризували В. Гройсмана?

- Я поки ще не втратила надію на те, що він здатний щось робити.

- Чи шкодуєте ви про період, коли ви були в Партії регіонів?

- Політика – це мистецтво можливого. Можливо, краще було б, щоб я в 2007 році не погодилася піти в Партію регіонів. Але мої друзі мені кажуть, що якщо б я там не була, то в 2009 країну б розпиляли між БЮТ і Партією регіонів, тому що я там виявилася єдиним політиком, який підняв це наверх і не допустив цього конституційного перевороту. І якщо б я не вийшла з Партії регіонів в ніч 29 листопада, то, цілком можливо, що історія теж була б іншою.

- Чи вважаєте ви Саакашвілі своїм соратником або політичним партнером?

- Ні.

- Три вчинки, про які ви шкодуєте з часів "озимого покоління"?

- Напевно, не проголосувала б за харківські угоди, не пішла б на вибори в 2012 році в списку Партії регіонів і не орендувала б будинок у Рамазанова, тому що він мерзотник.

- Дуже дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>