Я відчуваю безмежну лють до тих, хто використовує людей у війні

Психолог, письменник і волонтер. Як військовий психолог спеціалізується на підготовці військових до стресу в умовах АТО. Автор хуліганського проекту міських балад "Кара" і повісті "Красуня". Автор пісень музичного проекту "Місяць". ЛІЗА ГОТФРІК

Я відчуваю безмежну лють до тих, хто використовує людей у війні
Поетеса Ліза Готфрік в студії "112 Україна". 02.01.2017 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Психолог, письменник і волонтер. Як військовий психолог спеціалізується на підготовці військових до стресу в умовах АТО. Автор хуліганського проекту міських балад "Кара" і повісті "Красуня". Автор пісень музичного проекту "Місяць". ЛІЗА ГОТФРІК

Влащенко: У нас сьогодні в гостях Ліза Готфрік.

Здрастуйте, Лізо. Це ж ваш псевдонім - що спільного між Лізою Готфрік і Лізою Непійко?

Готфрік: Я зробила це для зручності, тому що є якесь творче життя, є поезія, є проза і є те, чим я займаюся під прізвищем Непійко - моя діяльність, як психолога. Я себе сприймаю, як єдиний, цілісний досить процес. З одного боку, я іноді гублюся, коли мене просять описати, чим я займаюся, тому що багато чим. Ім'я користувача - воно для зручності. З іншого боку, мені дуже подобається моє прізвище, тому що прізвище козацьке, характерницьке і дуже добре мене передає.

- Люди демонстративного типу представляють своє життя, як ніби вони знімаються в якомусь фільмі. Про що ваш фільм?

- У свій час я жартувала, що це порно з елементами трилера. Але зараз моє життя стало набагато спокійнішим. Це історія про певну спробу в цій всій своїй багатогранності інтегруватися в цей світ. Україна - це місце, досить консервативне, і не варто вам розповідати, як у нас ставляться до людей яскравих. Але зараз це історія становлення.

- Де в вашому "Фейсбуці" правда, а де ні?

- Мені колись сказав художник І. Чацкін, що насправді достовірність для художника не має ніякого значення. Для художника має значення вплив, який ти робиш. Коли мене запитують, що було насправді, а що не було, то, безумовно, багато матеріалу я брала з життя. Я дуже люблю опинятися якомога в більш віддаленій точці якогось простору і проводити там якісь певні дослідження, спостереження. Довгий час мені давав можливість це робити інтернет. Після того, як в інтернеті з'явилися всі, а я завжди жартувала, що я потрапила в інтернет, коли там були тільки багаті, або розумні, або СБУ, і там стало, як в громадському транспорті, довелося виходити в життя. Якісь речі, які я роблю, починаючи з 10-го року, вони вже пов'язані з виходом у реал.

Новини за темою

- У вашому романі "Красуня", який ви будете в цьому році видавати в Україні, дуже багато сексу, порно, наркотиків. Але ж у нас в країні є стаття за порно. Яке видавництво взяло на себе це?

- А. Лазуткіна це взяла на себе. Книжка буде з картинками - картинки робить Горн.

- Як будете продавати?

- Не думала про це. Я не думаю, як заробити творчістю. Це дає мені можливість бути чесною - я не орієнтуюся на те, щоб більше, менше продати: піде - відмінно.

- Ви не плануєте робити кар'єру вокалістки?

- Співачки - ні. Моя проблема - мені важко зосереджуватися. Я пишу пісні і мені дуже важливо, щоб людина, яка робить музику і аранжування, почула, що я хочу. Довгий час це було колосально складно, а зараз я спеціально займаюся голосом, щоб я могла якимось чином пояснити і показати музикантам, що я хочу від музики. Співачкою я не стану, але пісня "Ніби перший" - вона для мене дуже особиста і значуща. Мені б її хотілося дуже інтимно розповісти. Якщо це вийде у когось іншого - я з задоволенням віддам. Є ж мої пісні, які виконують інші. Ось ми починали разом з "Луною", але так вийшло, що ми розійшлися.

- А чому розійшлися? Як вам - сходитися-розходитися?

- Дуже важко. Ось це мені може доставити дуже сильний біль: коли у мене є розуміння в плані творчості з людиною, а потім - розійшлися. Так вийшло, що я почала працювати, як психолог, на АТО, і на рік я випала з усіх процесів. А у неї почалася популярність, зйомки, концерти. І вона просто забула про мене.

- Яка була мотивація вашої поїздки в АТО? Чим цей досвід був для вас?

- Зіграло роль багато чинників, починаючи від певної кризи. Я розуміла, що мені тісно в своїх кордонах і мені потрібен новий, можливо екстремальний досвід. По-друге, був мотив певного альтруїзму, тому що коли можеш хоч щось робити - робиш хоч щось. У мене довгий час було неприйняття, заперечення війни, і тут я повністю занурилася в це. Там дуже по-різному все. Тяготи і злигодні військової служби пояснювати не треба. Я розумію, що я не служила, що для мене це було таке: "приїхала-поїхала", але, все одно, важкі побутові умови, важкі поїздки, екстремальні ситуації. І вихід для мене з цього досвіду був важким - вийшла я з нього досить важким депресивним епізодом. Мені потрібне було навіть звернення до фахівців. Але я дуже багато побачила про Україну. Я побачила поєднання абсолютно недолугих людей з абсолютно героїчними потужними людьми. Війна - це таке своєрідне включення екстремальної ситуації, коли все, що в тебе є, включається. Величезну кількість знань я отримала. Ми вели лекції, тренінги, пов'язані з психологією екстремальних станів, стресових станів. Дуже цікавий досвід роботи з аудиторією - після того, як я 4 години можу провести тренінг для піхоти в "Десні", я можу утримати будь-яку аудиторію.

Новини за темою

- А як людина проявляється на війні?

- Є структура особистості. Вона формується до десяти років. Починається підлітковий вік, людині треба адаптуватися до дорослого життя - воно все вилазить. Тому важкі підлітки і т.д. Війна - те ж саме. Людина була адаптована до мирного життя - не вилазила з неї погань. Ось в чому небезпека жлобів і рагулів в Україні? У тому, що в мирній ситуації вони просто сюжети анекдотів, але в будь-якій небезпечній ситуації вони зжеруть тебе в той же момент. Так само на війні це все проявляється. Але я бачила дивовижних людей - дивовижно сильних, зібраних, які можуть діяти в безнадійних ситуаціях так, що це викликає повагу. Та злість, яку я відчуваю до людей, які використовують цих людей, вона безмежна. Це - лють.

- А хто їх використовує?

- Ну, ви ж бачите, що зараз намагаються цими "хлопчики гинуть" будь-яку дірку закрити, яку тільки можливо. Чому не проводяться реформи, чому дороги погані, чому і т.д.?

- "Хлопчики гинуть".

У мене це викликає лють.

- Ви коли-небудь напишете книгу про те, що ви бачили за цей рік?

- Я зараз пишу повість "Наскрізь". Це будуть події першого року війни. А великий твір, звичайно, хотілося б написати.

- Все, що ви робите, просякнуте темою сексу. А яке місце це займає у вашому житті, тому що в нашому суспільстві, пострадянському, цього дуже мало.

- Це навіть не пострадянська, це взагалі українська особливість, що в Україні сексу багато, Україна дуже сексуальна. При цьому тема сексу дуже табуйована. Я потрапила в інтернет в 18 років, і вийшло, що література трохи відрізняється від реалу. По-перше, рівень сексуальної культури в Україні досить низький. По-друге, табуювання цієї теми.

- Розкажіть про свою поезію і про ваш досвід у кіно.

- Лірика - це найцікавіше, що я роблю, але найбільш складне для розуміння, тому я її намагаюся робити в формі певної моновистави. Я йду до того, щоб зробити справжнє поетичне шоу. У ліриці мені дуже важлива сила впливу, яку я надаю.

- Ви будете використовувати тільки свій матеріал?

- Ні. Мені подобаються багато текстів А. Вітухновської, Мандельштам, Заболоцький, з нових Родіонов. У мене є своя програма, яка з моєї поезії складається. Я - російський поет, не претендую на українську літературу, тому що перед українською літературою зовсім інші завдання стоять, ніж перед російською.

- Які?

- У російського поета завжди була можливість діалогу з царем. А в Україні царя ніколи не було - тут матріархат. Але який діалог зараз з тим царем - він же і не цар зовсім.

- Чи зможемо ми в найближчі роки подолати прірву між "Сватами" і "Молодим папою"?

- В Україні великий потенціал у плані кіно. Дуже хотілося б, щоб це було. Але зараз мені дуже хочеться зніматися в кіно.

- У вас є питання?

- Якщо ви відчуваєте до гостя антипатію, як проявляти дипломатичність?

- У моїй справі головне не симпатія і антипатія: головне - "цікаво-нецікаво". Але з нецікавої людини можна зробити цікаву, якщо зайти в правильні "двері".

Вельми дякую, Лізо.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...