Я весь час відчуваю, що навколо мене класична "швондерівщина"

Відомий український педіатр Євген Комаровський в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про критичний стан української медицини, про недієві лікарські препарати, а також про численні недоліки державної політики у сфері охорони здоров'я

Я весь час відчуваю, що навколо мене класична "швондерівщина"
Лікар-педіатр Євгеній Комаровський у програмі "Гордон" на телеканалі "112 Україна". 23.04.2017 112.ua

112.ua

Редакційний блог

Відомий український педіатр Євген Комаровський в інтерв'ю програмі "Бацман" на телеканалі "112 Україна" розповів про критичний стан української медицини, про недієві лікарські препарати, а також про численні недоліки державної політики у сфері охорони здоров'я

Бацман: В ефірі програма "Бацман".

Добрий вечір, Євген Олегович. Чому українці так мало живуть - чому така коротка тривалість життя?

Комаровський: Перш за все тому, що українці не розуміють, що довго жити це технологія. Це навіть не тільки генетика. Є нації, які живуть довго. Наприклад, азербайджанці, при однакових умовах, живуть довше українців. Але коли ми чуємо, що середня тривалість життя у Франції або в Японії 86 років, то це не тому, що всі французи займаються спортом, не п'ють, не курять. Ні, це технологія: своєчасне обстеження, профілактична медицина та своєчасний доступ людини до того, що треба зробити з кожним з нас в 60, 70, 80 і т.д.

- Чому українські чоловіки живуть менше, ніж українські жінки?

- По дурості. Тому що, перш за все, вони не займаються ніколи своїм здоров'ям. Вони ходять, падають і вмирають. Якщо пощастить. А іноді вони не вмирають, а перетворюються в овочів після інсульту і лежать роками, поруч з дружиною, яка намагається його прогодувати з останніх сил. Ми, лікарі, кричимо про це: "Хлопці, ви, коли виходите на Майдани, то говорити треба ось про що". Я слухав одного майданівського лідера, який зачитував десять вимог Майдану. Так там не було жодного слова про дітей, старих, інвалідів, пенсіонерів. Чому ми весь час це випускаємо? А це найголовніше, це сенс існування країни. Але як тільки наші політики починають говорити про це, у них нуль підтримки. Тому вони нас ділять на великі електоральні шматки і займаються тим, де нас можна поділити і когось залучити. Тому що говорити про здоров'я, про сім'ю, про дітей це означає нас об'єднати. А кому ж треба нас об'єднувати? Якщо нас об'єднати, ми ж з такими політиками жити не будемо.

- Чому в цьому році Україна очолила бізнес-рейтинг найкорумпованіших країн?

- Тому що в житті молодої країни сталося три події, які принципово все змінили. Перше - Помаранчева революція, яка вбила віру українців в чесне слово: лідери Помаранчевої революції не зробили нічого з того, що обіцяли. Друга подія - "лікарня майбутнього". Політики показали, що в країні можна вкрасти навіть у дітей. Святого немає нічого. А Революція гідності показала, що навіть якщо ви вийдете на протест проти всіх мерзотників, які ось це з вами творять, то "ми вам раз і назавжди покажемо, що від будь-якого протесту вам стане гірше". І це вони нам демонструють щодня, щоб ми вже сиділи, здихали і не висовувалися. Кожна з цих подій має увійти в підручники історії. Я хочу, щоб ми зняли програму про "лікарню майбутнього", тому що без поняття, що таке "лікарня майбутнього", у нас ніколи не буде жодної лікарні сьогодення. Нормальної.

- ООН говорить, що сьогодні в Україні, офіційно, 60% людей перебувають за межею бідності. Це означає, що люди не можуть купувати собі нормальну їжу, нормальні ліки. У них не вистачає грошей. Що з цим робити?

- Коли ви говорите про те, що 60% людей не можуть купувати нормальні ліки, то справжня трагедія полягає в тому, що навіть коли у вас купа грошей, ви все одно, з високим ступенем ймовірності, не можете купувати нормальні ліки. Люди, які ще в змозі "ворушитися", масово виїжджають. Моя стрічка ФБ п'ять років тому була наша - українська. Зараз кожен третій в Польщі, Ізраїлі, Америці, Німеччині. І це хороші люди, які мріяли жити в Україні, які не хотіли звідси їхати. Але тепер вони їдуть. А 60% - це ті, хто ще залишилися. Вони вже нікуди не подінуться. Щомісяця мені хочеться знати - скільки виїхало і скільки приїхало. Ось і буде оцінка влади.

Новини за темою

- А як вам свіжа "президентська соціологія"? У порядку убування: Порошенко, Тимошенко, Вакарчук, Бойко, Гриценко, Рабінович, Ляшко. Ви б в цьому списку за когось проголосували?

- За наявністю харизми, вмінням спілкуватися і подобатися людям, звичайно, на першому місці Юлія Володимирівна. Якщо б я вибирав з політиків, то я б вибрав її. Коли я слухаю Юлію Володимирівну, мені так приємно. Поки вона не починає говорити про медицину. А коли вона починає говорити про медицину, я розумію, що, швидше за все, про все інше вона говорить точно так же. У мене величезні електоральні можливості, і мені навіть страшно ними користуватися, тому що я прекрасно розумію, що я можу кожну другу жінку в цій країні загітувати. Тому я дуже боюся публічно називати якісь прізвища - мене просто "грохнуть", якщо я назву не те прізвище. Тому я з ними не зв'язуюся. Коли в країні в. о. міністра охорони здоров'я каже, що у нас в країні не буде швидкої допомоги такої, як ви хочете, то в країні хоч якийсь канал повинен зробити ток-шоу, на якому б обговорювалося, чим відрізняється наша швидка допомога від не нашої швидкої допомоги. Ми ж хотіли в Європу! Так у нас буде швидка допомога, як в Європі. Ви як хотіли - щоб закони, як в Європі, пенсії, як в Європі, а медицина, як у нас?

- Так це правда, що після реформи швидка допомога не приїжджатиме до дітей з дуже великою температурою і до людей з дуже високим тиском?

- Звичайно, це абсолютне божевілля, не реалізувавши інститут сімейних лікарів, не давши кожній людині можливість зателефонувати в будь-який час ночі... Лікарю ж не дзвонять, як правило, в цивілізованій країні - у лікаря є навчені медсестри, які постійно на телефоні, які знають відповіді на всі питання. Треба такого лікаря, треба таких медсестер, у них повинен бути чіткий алгоритм дій на всі такі випадки. Але поки цього не буде, звичайно, не можна рот відкривати про реформування швидкої допомоги. Тому будь-яку найкращу, саму європейську, цивілізовану ініціативу можуть зіпсувати неадекватні виконавці. Навіть якщо вони самі цю чудову ініціативу придумали.

- А у нас як в результаті буде?

- А звідки ж я знаю, як у нас буде? Варіанти у нас усілякі можливі. Ніхто не знає, як буде. Купа народу робить все, щоб ніякої реформи не було. Купа народу надзвичайно в цьому зацікавлена. Я бачу певну змову мовчання навколо команди МОЗ. Наприклад, я пам'ятаю, як почалися розмови про те, як МОЗ краде на закупівлях. У відповідь на це МОЗ у себе на офіційній сторінці дало матеріал: "Дев'ять міфів про закупівлі". Але жодне ЗМІ цей матеріал не процитувало. Але при цьому знову починається історія про те, що Міністерство охорони здоров'я закупило якісь не ті вакцини. Я заходжу на сайт МОЗ, заходжу в розділ закупівлі, і бачу, що останній запис там від 30 січня. Вони не допрацьовують, суспільство не допрацьовує, а люди страждають через відсутність інформації. На сайті Міністерства охорони здоров'я з'явилася стаття про лікування дуже гострої форми грипу. Для лікаря "гостра форма грипу" звучить, як "дуже пісочний пісок". Не буває хронічного грипу - він тільки гострий. Це дискредитація сайту. Всі цей запис обговорюють, а на сайті МОЗ це так і залишається. Якщо ви дурницю написали, так потрібно вибачитися і виправити.

- Якби ви стали президентом, що б ви зробили?

- Я не піду в президенти, але скажу. 26 років тому утворилася наша країна. Ми сформулювали деякі принципи, які втілилися в Конституцію країни. Зараз ми можемо підвести якийсь підсумок. У країні стало на 15 мільйонів жителів менше. Країна гине. Кращі люди поїхали. І продовжують стрімко їхати. Те, що нам показують по телевізору - люди з інтелектом "туалетного каченяти". І вони працюють в цій країні політиками. І ми їх самі понавибирали. І вони нас ведуть. Я - не політик, я - дитячий лікар. Якби я будував країну спочатку, я б зробив Днем незалежності країни, всенародним святом - 5 грудня. 5 грудня це найбільша дата в історії України. Це день підписання Будапештського меморандуму. 5 грудня світові держави сказали, що вони забезпечать нам безпеку і незалежність. Потім ці "джентльмени" почали з'ясовувати між собою відносини, а Україна потрапила між цими жорнами. 5 грудня це день "лоха", день "развода", день ганьби, коли країна повірила тому, кому ніколи вірити не можна. І це наука всій країні: вірити можна тільки собі. Розраховувати тільки на себе: на свою працю, на свій інтелект. Якщо ви робите все, щоб інтелект з країни пішов, то нічого у вас ніколи не буде. Тому наша країна - незалежна, нейтральна держава. Нам нікуди діватися. І ті, хто нас збирається рятувати, нібито, вони підуть через нас, нас рятуючи. Я б зробив три державні мови: українську, російську, англійську. Я точно знаю, що під крики "Україна єдина" роблять все для того, щоб країна закінчила своє існування. Є проект, прекрасна ідея: "незалежна держава Україна". І я її люблю. Я все життя живу в цій країні. У мене немає ніякого іншого громадянства. Хоча в цій країні у мене немає жодного кровного родича. Поїхали всі до одного. Я тут, тому що я пообіцяв своїм пацієнтам не їхати. Я несу цей хрест, хоча можу сидіти і писати в будь-якій країні світу. Кожна людина, хто зараз, в такий страшний час, намагається розділити українців: вибираючи пам'ятники, вибираючи, якою мовою їм говорити, яких співаків слухати, кожна така людина - справжній справжній ворог України. Коли людина зі Львова, сидячи в Києві, розповідає, як мені в Харкові назвати вулицю - це вбивство моєї країни. І це треба негайно припинити. Не може Україна взяти і полетіти в Австралію. Вона завжди буде тут, і поруч з нами завжди буде Росія. І це питання ви повинні обговорювати. Для мене найбільше потрясіння останніх років була інавгураційна промова нашого президента. Я плакав. Я зрозумів, що ні про які компроміси, ні про яку спробу домовлятися мова не може йти, в принципі. Вони будуть тут, поки буде війна. Нічого іншого вони не хочуть. Вони хочуть саме так: чим нас буде менше, тим їм буде краще. Не можна ставитися до людей, як до бидла. Не може лікар сказати пацієнтові: "Я тебе буду лікувати по-новому". Так не буває - "по-новому". Ми не одні так. В Азербайджані їздять лікуватися до Туреччини, в Узбекистані - в Корею. А ми б і раді де-небудь лікуватися - грошей немає.

Новини за темою

- Чи можливі якісь ідеальні умови, при яких ви були б готові очолити МОЗ?

- Ні. Я об'єктивно все оцінюю. Для того, щоб реформувати МОЗ, потрібні три речі: професіонали, гроші і закон. Якщо є закон - будь-який керівник правильний. Через тиждень після Майдану я розмістив в ФБ пост, що головний реформатор в країні це міністр МВС. Потрібно бути абсолютним ідіотом, щоб під час відсутності порядку... На свій день народження я отримав близько п'яти тисяч вітальних листів, і в двох з трьох листів була фраза: "Доктор, бережіть себе". Я весь час відчуваю, що навколо мене "швондерівщина", класична. Я кожен день чекаю, що зараз постукають в двері і скажуть: "Ми до вас, доктор". Вони скажуть: "Доктор, заткніть рота, не заважайте нам гроші пиляти". А грошей то там "як кіт наплакав" на цю медицину залишилося. На охорону здоров'я дали 14 млрд доларів. Поділіть ці 14 млрд на 40 мільйонів. Виходить 370 гривень на людину. І сказали при цьому, що сімейний лікар буде отримувати 370 гривень. Так що, на все інше вже грошей не дадуть? Професіонали всі поїхали, їх дуже мало. Якщо лікар може лікувати по-європейськи, навіщо він буде працювати тут? Ми створюємо лікарів, які для того, щоб кудись поїхати, повинні там переучуватися, здавати іспити. Я багато разів ставив питання: "Який сенс мати медичний інститут, який робить лікарів, які не можуть працювати ні в якій іншій країні?" Якби наші випускники визнавалися усім світом, то вони б не працювали тут, а працювали б там. І тому тут не буде лікарів, поки ці лікарі не будуть такі ж забезпечені, як там. Хочете отримати нормальне, цивілізоване європейське лікування - заплатіть лікарю стільки, скільки треба. Не змушуючи його продавати "фуфломіціни", отримувати "відкати" від аптекарів, перепродувати ліки, придумувати вам хвороби. Вас оперують, коли не треба оперувати, вам придумують хвороби, яких ніде в світі немає. Я пройшов в цій медицині все, грався зі смертю двадцять років. Я весь свій "електорат" розбив на дві категорії: на тих, хто хоче, щоб я їм допоміг, і на тих, хто хоче тонути. Я не буду мочити ноги і кидати їм круг - я дам його тому, хто хоче. Тому я лікую мам виживати в країні, де немає адекватної медицини, поки вони її реформують. Коли тут вмирають лікарі, програмісти, інженери - це ж не цінні кадри. Цінні кадри це ті, кого політики розкрутили, по телевізору показали, на потрібне місце поставили. Але вони не розуміють, що коли його прихопить і він в лікарню приїде, кадри можуть і не встигнути правильно все зробити. Чому в Туреччині може бути сучасна лікарня, а в Україні - ні? Наприклад, наша стоматологія не гірше американської. Тому що все по-чесному. Я уявляю, який може бути медичний туризм в Україні - тільки на золотих руках і очах наших діагностів. Але перестаньте красти, дайте нам спокій. Припиніть нас контролювати, дайте людям нормально працювати. Я через рік після перемоги Майдану поїхав до Європи. Коли я приїхав до польського кордону, я побачив, в липневу спеку, трикілометрову чергу з дітьми. З повністю обгадженими усіма лісами навколо, з хлопчиками, які продавали холодну воду. Як же вони нас ненавидять, як же можна так принижувати своїх людей? Був би я президентом, я б сказав: "Мені веб-камери всіх митниць, щоб я бачив, що там діється". Тому у мене є великі сумніви в наших перспективах. У нас все робиться через дупу. Якщо даішники вимагають гроші - давайте розгонимо даішників. Якщо СЕС вимагають гроші - давайте розгонимо СЕС. Тобто не зробити службу кращою, не дати людям гідну зарплату, щоб вони трималися за своє місце і не вимагали. Я так для себе розумію, що успіх грузинських реформ багато в чому був пов'язаний з тим, що американці взяли на себе фінансування поліції. І тому у них вийшло. А у нас ми самі фінансуємо, плюс половину вкрадемо, напевно, тому нічого у нас і не вийде.

- Ви "винайшли" нові ліки, які назвали "фуфломіцін". Що це за ліки?

- У нас 80% ліків "фуфломіціни". Є ліки, які нікого не лікують. Наприклад, валеріана, або оксолінова мазь. Більшість всіх цих трав не працює. Противірусні засоби, інтерферони, імуностимулятори, вся гомеопатія, більшість відхаркувальних засобів, смоктальних таблеток, - не працює. Майже все, що робиться для підтримки печінки, непрацюючі ліки. Більшість препаратів для кращої роботи кишечника, пробіотики – "развод". Є там буквально дві-три позиції, що працюють. Але якщо вам лікар це не призначить, ви скажете, що лікар поганий. Друге - є реальний фальсифікат. Умовно кажучи, я призначаю людині при ангіні антибіотик "ампіцилін" - він не працює. Людина купує в іншій аптеці - він працює. Я колись одній людині призначав три рази мазь від корости. Це рівняння з трьома невідомими: мама, яка, незрозуміло, чи буде робити те, що ти говориш, дані з лабораторії незрозумілі і ліки. Я не хочу нікого лікувати - це кримінал. Матеріальна залежність лікаря і фармацевта, лікаря і працівника лабораторії - це абсолютний кримінал. Але якщо почати з цього - лікарі з голоду помруть. Якщо сімейний лікар зможе заробляти на місяць, чесно, свої 1,5-2 тис. дол., лікувати, як годиться, тоді б купа лікарів, які зараз їздять в швидкій допомозі, сидять підписують папірці, сидять на кафедрах, все б покидали і пішли вчитися на курси сімейних лікарів. Реально виник би ринок - ринок сімейних лікарів. І ми тоді, дійсно, могли б вибирати з когось. Але, не давши людям чесно працювати, заробити такі гроші... Ідея хороша, без грошей - пшик. Нічого не вийде. Ця реформа дасть можливість вижити одиничним хорошим лікарям. А безпеку пацієнтів забезпечує не МОЗ - це правила гри в країні. У нас в країні, коли ти платиш податки, ти ставишся до держави, як до людини, яка просто хоче вкрасти твої гроші. Ми за 26 років побудували модель, коли ми шалено любимо нашу батьківщину, нашу улюблену землю, тих, хто нас оточує, але ми ненавидимо державу. Ми ненавидимо тих людей, яких нам показують. Це ті люди, які повинні нас лікувати, мирити, захищати. Ми просто перестали думати про абсолютно очевидні речі. 23 роки Крим був у складі незалежної України. Кожен житель Криму платив податки на міліцію, СБУ, армію. Фактично кожен житель Криму платив страховку на те, щоб його захищали. Держава виконала свою обіцянку? Хто винен - ​​кримчани, якщо їх покинула держава, яка їх підвела. Що ви артистів ганяєте? Подивіться, кого ганяти то треба. Ганяють артистів, а не злодіїв. Не тих, хто рубає ліс, загаджує наші річки, знущається над нашими інвалідами. Нам важливо, що ця людина не повинна тут співати. Це те, на що країна повинна витрачати свої сили?

- Як купити справжні ліки? Як відрізнити фальсифікат від нефальсифіката в Україні?

- Перш за все, треба мінімізувати список ліків, які повинні використовуватися в домашніх умовах. Якщо я говорю про дітей, то такі речі, як парацетамол, ібупрофен, свічки з гліцерином, розчин ксилометазоліну, - вони, як правило, бувають нормальні, особливо, якщо вони наші. Наші набагато дешевші. Там може бути гірша якість барвників, ароматизаторів, гірша упаковка, але їх немає сенсу підробляти. Але якщо ви купили дитині жарознижуючий засіб і він допоміг - бігом в цю ж аптеку. Те ж саме і з дитячою їжею. Ви купили й упаковку підгузників і дитині з ними добре - терміново купуйте цю ж марку, цю ж партію. Я тому не можу нікуди виїхати - те, що знає педіатр в Україні, абсолютно не потрібно. Не буде фінський педіатр розповідати, що не треба дітей спиртом і оцтом розтирати. Що парити ноги - не допомагає, а за це треба батьківства позбавляти. Але якщо мама прийде до фінського педіатра без тата, то він про це повідомить в соціальну службу. А ви від політиків колись слово "дитина" чули? За винятком тих випадків, коли вони стрічку перерізають - коли люди зібрали і зробили. А що в школах твориться? Діти не рухаються, сидять, втупившись у гаджети, наркотики. У нас в країні головні розповсюджувачі наркотиків, на думку нашої поліції, - лікарі. У нас же головне, щоб від лікаря до онкохворого не потрапив наркотик. Я лікар, у мене є печатка. Мені видала держава Україна диплом лікаря. Якщо я вважаю, що цього хворому необхідно знеболююче, я на рецепт ставлю свою печатку. Чому ж я повинен 150 раз все це узгодити? Це моя відповідальність, і я готовий її нести. Не заважайте мені допомагати людям.

- Багато лікарів говорять, що від онкології і від ВІЛ ліки давно знайдені, але вони ніколи не потраплять на ринок, тому що є фармацевтичні світові гіганти, які стануть банкрутами.

- Ні. З ВІЛ все зрозуміло - є конкретні ліки, які дозволяють контролювати вірус, не дають йому розмножуватися, і тому ВІЛ-інфіковані живуть стільки ж, а іноді й довше, чим не ВІЛ-інфіковані. Щодо онкології: з дитячою великі проблеми. З дорослою, своєчасно виявленою: по кожному варіанту раку є свої специфічні схеми, специфічні протоколи лікування. До цього всього має бути доступ. Купа країн, наприклад, Молдова, Вірменія, входять в особливу програму фінансування, і їм допомагають купувати якісні вакцини. А Україна в цю програму не входить. Я запитав, чому не входимо у представників ВООЗ, і вони сказали, що вже багато разів сунулися в наш МОЗ (той, прогресивний, хороший) і їм сказали, що не треба, щоб вони сюди вакцини завозили - ми самі купувати будемо. І купа всього такого.

- В інтернет відразу після прийняття реформи виклали прейскурант цін.

- Це "развод", абсолютна маячня. Питання в тому, хто це розповсюдив. Наприклад, камені жовчного міхура - це ургентна медицина. Ми не можемо за неї платити - не можна. Якщо від медичного втручання залежить життя людини - це завжди безкоштовно. Будь-яка невідкладна операція - безкоштовно. Якщо у вас гостре защемлення гемороїдального вузла, з кровотечею, то вас негайно прооперують. Але якщо у вас цей геморой проявляється раз на тиждень, то запишіться на планову операцію, заплатіть гроші, і все буде нормально.

- А ціни такі, як озвучені?

- Цього я не знаю. Я взагалі сумніваюся, що ці ціни мають хоч якесь відношення до МОЗ. Якщо ви приходите до лікаря, він виписує вам ліки, а 80% ліків нікому не потрібні. І раптом зараз візьмуть і впровадять протоколи, куди ці ліки не входять, то не куплять ліків на купу мільярдів доларів. Якщо в поліклініці є аптека і кожен, хто виходить з кабінету лікаря, йде тільки в цю аптеку, то кожен лікар прекрасно розуміє, що ця аптека ввечері або в кінці місяця кожному лікарю "розносить", і за рахунок цього вони живуть. І раптом ми говоримо: ліки по протоколу - безкоштовно, все інше – робіть, що хочете. Не треба забороняти ліки. Наприклад, є препарати для лікування хвороб серця - затверджений список ВООЗ. Давайте зробимо так, щоб ліки з цього списку були з максимальними знижками, без якихось податків. Але якщо ви хочете лікуватися корвалолом, валідолом і іншим маренням, над яким весь світ сміється, то нехай ці ліки коштують в десять разів дорожче - на них акциз. І будь-яка бабуся, яка сидить на корвалолі з валідолом, відчує себе краще через тиждень. Тільки зберіть цих бабусь, розкажіть, як все працює. А ви ж не хочете з людьми розмовляти.

- А як ви ставитеся до тих батьків, які відмовляються робити дітям щеплення?

- А я вже з ними не розмовляю. В Україні народжується 360 тис. дітей на рік. Якби не щеплення від кору, 360 дітей щороку помирали б від кору і приблизно декілька тисяч ставали б інвалідами. Ми запустили б природний відбір. Найбільше мені "подобаються" розмови про страшні індійські вакцини. Індія це країна, яка літає в космос, має космічні збройні сили, заполонила весь світ програмістами, хіміками, біологами, але при цьому вакцину вони зробити "не можуть". Інститут в Індії, який робить вакцини, їх препаратами дві третини всіх дітей в світі прищеплюється. Але жителі України, звичайно ж, вище цього. За ацелюлярними вакцинами від коклюшу черга. Нормальна держава має записатися, стати в чергу, купити - тоді буде все нормально.

Новини за темою

- Чи збільшилася загроза епідемій в Україні у зв'язку з тим, що йде війна і є зона АТО?

- Звичайно, збільшилася. По-перше, хоча б тому, що туди йдуть величезні кошти. По-друге, інформаційне поле зайнято не "Школою лікаря Комаровського", наприклад, а війною. Вважається, що ці речі несумісні.

- Які хвороби в зоні ризику?

- Зараз я найбільше боюся дифтерії. Особливо з урахуванням того, що її немає чим лікувати. Це просто катастрофа буде - не дай Бог. У нас немає сироватки і не буде.

- Під Києвом почали будівництво могильника для ядерних відходів. Як ви до цього ставитеся?

- Погано до цього ставлюся. А що, у мене хтось запитав? Мер Києва чи губернатор говорили про це в своїй передвиборчій програмі? Якщо я стану президентом, умовно, то через рік в будь-яку станцію метро можна буде заїхати на інвалідному візку. А якщо цього не буде, я подам у відставку. Ось це конкретна програма, всім зрозуміла. Дайте конкретні обіцянки - щоб ні в одній школі не було наркотиків. До речі, медична реформа може бути розбита на купу зрозумілих, простих кроків, і вони можуть виглядати як конкретні обіцянки.

- Чому в дитячій реанімації лікарям не говорять "дякую"?

- Вони ж нікого не виписують додому. А в ті часи, коли я там працював, було абсолютно не прийнято пускати батьків в реанімацію. Мене, наприклад, реанімація навчила правильним стосункам із державою. Я за все своє життя від держави, Радянського Союзу, заробив 10 рублів премії - за порятунок 14 дітей. Зараз це коштує ще менше.

- У 21 рік ви пережили клінічну смерть. Що це був за випадок?

- Я працював у реанімації медбратом. Там стояла кварцова лампа, її замкнуло на корпус, а я за неї взявся, тому що її треба було включити. Коли я помер і падав, я руки не розтиснув, лампа впала на мене і висмикнулась з розетки. Але оскільки це було прямо у відділенні реанімації, то набігла купа народу, пару раз трахнули по грудині, серце завелося і мені сказали: "Женя, вставай - там треба крапельницю ставити". Після цього у мене на пальці був страшний опік.

- Який ваш рецепт закінчення української війни?

- Українська війна - це війна верхів. Це не війна російського і українського народу.

- Як змусити Путіна піти, нарешті, з України?

- Змусити Путіна піти з України може тільки той український політик, який буде з ним розмовляти.

- Що б ви йому сказали?

- Я навіть моделював ситуацію, яка могла б працювати: "Любов врятує світ". Ось якби Володимир Володимирович закохався, одружився б на молодий, а вона б виявилася фанаткою лікаря Комаровського - ми б з ним домовилися. Я хочу сказати, що від цього явно ніхто не отримує задоволення. Від цього страждає купа реальних людей - жінок, дітей.

"Не розумію, що зі мною, але, якось поступово

Я починаю звикати до війни.

І за сусідською бідою мені головне, напевно,

Що смерть прийшла сьогодні не до мене".

Ось це наше життя зараз. Я хочу почути від когось хоча б слово надії. Не про те, що наші танки будуть марширувати Красною площею, а реальну надію - що ми повинні зробити, щоб це свавілля закінчилося. Я чітко знаю, що до нас повернуться всі, коли ми перестанемо красти, коли ми перестанемо вибирати "туалетних каченят" в уряд. Тоді повернуться мої пацієнти, які повідвозили по троє-четверо дітей, і захочуть, щоб вони були громадянами цієї країни. Щоб Україна стала центром медичного туризму. Наша країна ідеальна за своїм розташуванням - "Бориспіль" має стати міжнародним хабом, куди будуть літати з усього світу. Ось шлях нашої країни. Дороги, торгівля, що ще треба? А ми зробили все, щоб дороги йшли навколо.

- Дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>