banner banner banner

Я ставлюся до "Громадського" як до дитини, яка здуріла

РОМАН СКРИПІН - відомий український медіа-менеджер, журналіст і телеведучий. Закінчив інститут журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Був співавтором ідеї створення "5 каналу". Працював журналістом "Громадського радіо", редактором ведучим програми "Вікна. Огляд преси", ведучим української служби радіо"Свобода", розважальної передачі"Підйом"на"Новому каналі", програми"Правда Романа Скрипіна"на телеканалі"ТВі". У 2008-2011 роках був головою незалежної медіа-профспілки України. Також очолював інформаційну службу каналу "ТВі". З 2013 по травень 2015 року був керівником "Громадського ТБ". Нещодавно заснував новий проект "SKRIPIN.UA"

Я ставлюся до "Громадського" як до дитини, яка здуріла
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

РОМАН СКРИПІН - відомий український медіа-менеджер, журналіст і телеведучий. Закінчив інститут журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Був співавтором ідеї створення "5 каналу". Працював журналістом "Громадського радіо", редактором ведучим програми "Вікна. Огляд преси", ведучим української служби радіо"Свобода", розважальної передачі"Підйом"на"Новому каналі", програми"Правда Романа Скрипіна"на телеканалі"ТВі". У 2008-2011 роках був головою незалежної медіа-профспілки України. Також очолював інформаційну службу каналу "ТВі". З 2013 по травень 2015 року був керівником "Громадського ТБ". Нещодавно заснував новий проект "SKRIPIN.UA"

Влащенко: Сьогодні у нас в гостях журналіст, керівник проекту "SKRIPIN.UA" Роман Скрипін.

Здрастуйте, Роман. Ми з вами бачилися три роки тому, ще до презентації "Громадського". Громадське телебачення виникло в світі, як телебачення, яке виражає інтереси громадян. Але коли воно виникло, не було ні інтернету, ні соціальних мереж. У нас це була не запізніла ідея, в принципі?

Скрипін: Навпаки, це ідея завтрашнього дня. Якби все було добре - вона приречена на прогрес, успіх, і в якихось формах, не в Києві правда, на 13 поверсі, на вул. Суворова, але вона буде проявлятися. Як вірус, який посіяний по країні, насправді. Не треба сприймати це, як телебачення - це не було телебаченням спочатку. Зараз з "Громадського ТБ" роблять звичайний телеканал, що є великою помилкою, з точки зору бізнесу, і з точки зору комунікацій теж. Все було дуже своєчасно - ідея, підтягування людей, запуск.

- Після відкриття "Громадського" трапився Майдан. Ви працювали, хлопці стрімили. Але, коли все закінчилося, виявилося, що це нові виклики. Потрібно міняти форматність, робити нові програми. Кілька днів тому я зайшла в онлайн і побачила, що там 140 глядачів.

- Сьогодні було 90. А людей на проекті працює 145. Там уже глядачів менше, ніж людей, які працюють на проекті.

- Чому не дивиться хоча б кілька тисяч?

- Так нічого дивитися. У будь-якого проекту є дух, душа, і ідейний рушій. Проект сприймався більшістю, як якась родина. Пізніше ті люди, які його віджали, Наташа Гуменюк, сказали: "Ми більше не сім'я". Не сімейні стосунки, вже меркантильні. У людей тепер питання: скільки я зароблю, а не скільки людей дивиться. Зникає неформомальність, з'являється якась формальність. Там не було гримера - тепер є гример. Гример не врятує ситуацію. Найголовніше, що ви даєте глядачеві. Можна робити на коліні. Мій досвід ефіру з Одеси показав - ти робиш в жахливих умовах, з точки зору телебачення, а глядач це дивиться. Тобто є затребуваність на інформацію, і на персоналії. Оскільки, запускаючи будь-який проект, ви повинні думати про персоналії, які появ-ляються в кадрі, які несуть якісь смисли. Посадити текст читати можна мавпу із зоопарку.

Новини за темою

  • 26.02.2014

Новини за темою

- Часто передачі "Громадського" дорікали в тому, що ведучі не готувалися до програм. Чи було це? Чи був порядок?

- Порядку не було. Готувалися не всі. Коли ти це придумав, для тебе це рідне, то ти не думаєш про те, що є ті, для кого важливий не сам проект, а гроші. Адже "Громадське" божевільно капіталізувалось, були отримані великі гроші, гранти. Люди давали гроші. Раніше я працював на класичному телебаченні і у мене була зарплата 5 тис. євро. Потім на "Громадському" я заробляв копійки. Але я про це не замислювався, я розглядав це, як шанс йти далі, реалізовувати себе. Але коли проект капіталізувався фінансово і технічно, він став привабливий для тих людей, які вирішили його привласнити. Цей проект спочатку був задуманий, як такий, який повинен був змінити медійний простір - його деформованість просто підірвати.

- Через який інструментарій? Адже Майдан не кожен день.

- Я про Майдан взагалі не думав. Я знав, що він буде, але не знав, що так швидко. Знову була та ж ситуація, як і з "5 каналом", коли монополію на правду всі втратили. Зараз ситуація повторюється - знову валяється ця правда, нікому не потрібна, знову з'являються зацікавлені сторони. Я можу тільки припускати, що "Громадське" контролюють, як мінімум, три гравці, зацікавлені в контролі. Це, швидше за все, Порошенко, Ахметов і Льовочкін. Це три людини, які навіть можуть бути у змові, і отримати, або знищити. Рейдерством займаються для того, щоб знищити, а не для того, щоб на цьому заробляти. Це все робиться кулуарно. Адже вся ця "колотнеча, занепад" тривали не один місяць. Я мовчав просто з травня, коли Гуменюк, нібито, обрали головою, оскільки її де-юре не обрали, оскільки я до листопада підписував усі документи організації, не виносячи в публічний простір всі ці непрості моменти.

- У чому був конфлікт?

- Конфлікту не було. Було бажання людей: а) забрати у мене; б) забрати під своє управління. Це тяглося якийсь період, і власне кажучи, коли не треба було мовчати - я мовчав. А треба було говорити про багато речей. Перший дзвіночок був Яневський - хто ви такі, сопляки, що наділи на себе мантії інквізиторів? А зараз відбуваються взагалі страшні речі - люди, які, нібито, кажуть про стандарти: Гуменюк, Сайчук, Станко - засранці. Про які вони стандарти говорять? Вони їх самі не дотримуються, у них погляди ліві. Вони розповідають мені про необхідність співпраці з "ДНР", "ЛНР", про примирення. Це все маячня сивої кобили. Тут стирчать вже вуха Ахметова. Коли мова йде про якусь зацікавленість, можу тільки припускати, що нинішній менеджмент пов'язаний з Льовочкіним, і ще якийсь вплив Порошенка.

- Менеджмент в особі кого?

- Є глава, є виконавчий директор.

- 145 осіб - це великий канал, і це великі гроші. Тут вже без допомоги олігархів не обійтися. Зрозуміло, що хтось дає там щомісяця великі суми.

- Мені не зрозуміло. Я не можу стверджувати. Я - репутаційно постраждав. Коли тобі кажуть: "Ти - шахрай, ти - злодій", і ти повинен відмиватися від цього, але ти не такий. Я знову мовчав. Тому що, ну, діти малі, балуються. У мене колись з Петром Олексійовичем була розмова на "5 каналі", і він сказав: "Ну, якщо дитина тобі в око пальцем потрапить, ти що, її вб'єш?". Я ж до цього ставлюся, як до дитини своєї - що ж, вбивати її? А ця дитина вже бере холодну зброю, пістолет, це дитя вже не грає, воно абсолютно зійшло з розуму. Воно хоче тебе знищити. Вони ходять, і, врешті-решт, зареєстрували кримінальне провадження. Але підстав де-факто немає.

Новини за темою

- Що ваші колишні колеги вам інкримінують?

- Шахрайство і злодійство. Є формальна і неформальна сторона. Якщо гроші акумулювалися, використовуючи мої особисті і персональні можливості, то я завжди говорив: "Так, ці гроші є". Головне питання, не де гроші, а як їх привезти в Україну. Так ніхто не обговорював. Ніколи. Відразу це було зі звинувачення, відразу ж ярлики, заяви серйозні. Після цього, природно, ніякого дружнього діалогу про кошти, акумульовані, бути не може. Може бути тільки діалог при юристах, під протокол. Причому цей протокол пропонувався в січні, який Гуменюк не захотіла підписувати. До 1 квітня це питання вже можна було вирішити і закрити.

- На каналі ніколи не було особливого порядку. Станко захотіла поїхати в Луганськ - вона поїхала.

- Її потім всі виручали. До Маломужа ходили і навіть Шуфричу дзвонили. Чоловік Станко мені обривав телефон: "Рятуйте Настю". А Настя поїхала туди без дозволу особливого, і їй говорили, куди не треба ходити - вона туди і пішла. Навіщо? Вона поїхала туди, нібито, з оператором, Іллею Безкоровайним. Що там робив Ілля і чому Ілля потім зламав щелепу Богдану Кутєпову? Це було всім цікаво, але це не виносилося назовні. А ось Яневського публічно можна було відчитати. Є поняття порядності, коли щось не виноситься на публіку. У нас ця лінія була перейдена.

Новини за темою

  • 01.07.2014

Новини за темою

- Звітність, грошова, завжди була умовна на каналі. Всі один одному довіряли, і чому раптом це перестало мати місце?

- Шахрайство відбулося б, якби це робилося потайки, і ніхто про це не знав. Всі про це прекрасно знали з першого дня. Насправді я страждаю сьогодні не так репутаційно, тому що я все втратив, якщо з точки зору здорової людини говорити. Я хотів би робити бізнес проекти. Але для того, щоб робити бізнес проекти, треба закрити старий кейс. Старий кейс закривається елементарно - шляхом переговорів, на які ніхто з того боку не йде.

- Для вас було стресом те, що сталося?

- Так, серйозним моральним ударом.

- А ви висновок зробили для себе якийсь?

- Так. Що треба робити своє, персональне, і більше не грати з людьми в хороші відносини. Нести персональну відповідальність. Тому проект і називається по прізвищу, і торгова марка зареєстрована, і доменне ім'я, і ​​тепер це буде робитися, як один із напрямів, оскільки є безліч різних. Інтернет дає масу можливостей робити будь-який проект, який ви хочете, під будь-якою назвою, і як ви хочете.

- Що буде у вас і чому до вас прийдуть читачі?

- Зараз самий головний постачальник інформації - інтернет. У сайті немає сенсу - є YouTube, є "Твіттер", є Facebook - це основні канали комунікацій. Треба розуміти аудиторію, яка хоче отримувати контент. А це аудиторія, яка хоче спілкуватися. Для мене це дуже проста характеристика.

Новини за темою

  • 20.10.2014

Новини за темою

- Для всіх неможливо зробити.

- Звичайно, неможливо. Аудиторія дуже жорстко сегментована.

- Як ви уявляєте своїх?

- Ну не 55+. Вони вже сидять біля телевізора. Їм просто робити нічого і плюс дефіцит знань про сучасні технології. Очевидно, що це мої ровесники, з якими я говорю на одній мові, коли можна собі дозволити спілкуватися неформально, жартувати, говорити серйозно. Це аудиторія від 30 - люди, які приймають рішення, мислять, хочуть займатися своїм бізнесом, і, можливо, навіть хочуть виїхати з цієї країни.

- Чим ви будете займатися? На чому ви будете будувати свою платформу?

- Я зараз не готовий сказати. На сьогоднішній день, в українських реаліях, прибуток прописати практично неможливо. Ви прекрасно знаєте медійний ринок, і знаєте, що для того, щоб зробити медіа в мережі - потрібно тільки ваше бажання і мінімальні інвестиції.

- Я чекаю, коли прийдуть нові медіа, які говорять з людьминормальною, людською мовою.

- Я люблю хуліганити в ефірі. Нова інквізиція, яка взяла собі цей прекрасний бренд, говорила мені, що так не можна робити. Але коли вони роблять за своїми стандартами - вони отримують 90 глядачів в ефірі. Причому, там є ще один нюанс - це клінічні брехуни. Люди, які брешуть наліво і направо. У тій ситуації, яка склалася з Одесою та Запоріжжям - це брехня. Все, що вони про мене говорили - це брехня. Нинішній глава - Наталія Гуменюк - вона дуже боягузлива людина. Вона ніколи не йде на прямий контакт і не має звички відповідати навіть на офіційні листи. Якщо задатися бажанням цей проект знищити - хоча, вже в такому вигляді, як він існував, він існувати не може. Його можуть врятувати тільки регіональні "Громадські", які живуть своїм життям, і у яких з совістю все в порядку, і мізки на місці.

Новини за темою

- Але ж для того, щоб робити навіть і в інтернеті проект, потрібно від 5 до 10 мінімум.

- Це правда. Для того, щоб стартувати, потрібно в місяць мінімум від 5 до 10, в доларах, а на техніку мінімум потрібно 20.

- Це будуть ваші гроші, або чиїсь?

- У мене немає грошей. А ті гроші, які акумульовані на цей проект, природно, вони витрачені бути не можуть. З моральних міркувань. Але є люди, які готові інвестувати свої власні гроші. Тут дуже багато робиться на дружніх відносинах.

- Я до цих пір вважаю, що на "Громадському" ви були неправі з жестом пальцем. А ви вважаєте, що багато чого можна, чи щось змінюється з часом?

- Можна те, що ти вважаєш, як доросла людина, за потрібне робити. Ця дискусія про кінцівки - я вважаю, що це було витримано на межі, і в цьому нічого страшного немає.

Жест Скрипіна був адресований екс-депутату від ПР Володимиру Олійнику в 2014 році під час обговорення з ним в ефірі "Громадського" законів "16 січня" facty.ictv.ua

- Ваше запитання?

- Як би ви вчинили на моєму місці?

- Я на вашому місці була тисячу разів в житті. Я завжди була одна. Завжди роблю те, що хочу, те, що вважаю за потрібне, і ніколи не приховувала, що я роблю. Зараз прийшов час індивідуальностей. Я думаю, що новий етап почнеться в українських медіа з людьми, які не бігають в стаді.

Вельми дякую.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>