Я потрапив під закон про люстрацію абсолютно несправедливо. Мною була закрита корупційна схема, яка виводила два мільярди гривень в рік при всіх владах

Перше інтерв'ю Андрія Богдана після призначення головою Адміністрації президента України.

Я потрапив під закон про люстрацію абсолютно несправедливо. Мною була закрита корупційна схема, яка виводила два мільярди гривень в рік при всіх владах
112.ua

Андрій Богдан

Голова Адміністрації президента

Перше інтерв'ю Андрія Богдана після призначення головою Адміністрації президента України.

Полуєв: Новопризначений голова АП Андрій Богдан є нашим гостем. 

Степанець: Вас вітати чи співчувати?

Богдан: Не знаю, час покаже.

Степанець: Ви як налаштовані? Ми бачимо, що ви з посмішкою.

- Оптимістично. Багато працювати – це важко. Чи можна цьому радіти? Ні. Але маю оптимізм.

Полуєв: Пріоритети, які для вас визначив президент?

- Наш пріоритет – вже опублікований указ про розпуск ВР. Ми хочемо, щоб ці вибори пройшли з такою ж високою довірою, високою оцінкою як суспільства, так і міжнародних організацій і держав. Ми показали президентською кампанією і хочемо повторити, що Україна це цивілізована держава, де можна грати за правилами, де можна вигравати, де суспільство вже досягло тієї точки, коли не якісь матеріальні цінності, не якісь обіцянки, а саме ідеї відіграють визначальну роль.

Полуєв: Пане Богдан, дозвольте вам процитувати Андрія Парубія, голову ВР,  який буквально щойно на своїй сторінці у ФБ написав таке: "Сумно і тривожно, що гарант Конституції України починає свою діяльність на посаді з грубого порушення Конституції. Поганий знак". Прокоментуйте цю заяву. Чи є в рішенні Володимира Зеленського щодо розпуску ВР якесь порушення Конституції? На цьому наполягали сьогодні, зокрема, представники НФ.

- З нашого погляду, дострокове припинення повноважень ВР абсолютно відповідає Конституції. І на цьому наголошували більшість голів фракцій, які були присутні сьогодні на консультаціях. Дійсно, деякі голови фракцій і голова ВР вважають юридично нечистим оголошення і процес запуску дострокових виборів. Проте з погляду чинного законодавства, ми не бачимо жодних проблем. І всі спори на рахунок того, конституційно чи не конституційно, закінчилися тим, що всі присутні на консультаціях погодилися йти на вибори, прийняли цю позицію чинного президента і погодили спільну позицію всіх фракцій розглянути завтра проект закону щодо зміни системи виборів, яка існує в Україні, – виборів саме народних депутатів. Якщо завтра буде розглянуто ці зміни до закону, це буде додаткова легітимізація від всіх фракцій нашого нинішнього українського парламенту.

Полуєв: Ви можете підтвердити чи спростувати, що Олександра Данилюка буде призначено секретарем РНБО?    

- Я можу підтвердити чи спростувати тільки те, що офіційно опубліковано. Триває дуже багато консультацій, і ми вважаємо, щоб перші призначення були саме з нашої команди – людей, які працювали і пройшли з нами цей тяжкий шлях. Але ми розглядаємо дуже багато молодих людей, які готові, мають знання, мають досвід роботи, на призначення на ті чи інші посади. Олександра Данилюка дійсно розглядають на посаду голови РНБО.  Але чи буде ту кандидатуру внесено президентом, поки що остаточно не вирішено.

Степанець: Данилюка особисто ви рекомендували на цю посаду?

- На мій погляд, це високий спеціаліст, який може провести необхідні реформи саме в галузі оборони, в галузі закупівлі озброєння і в галузі саме менеджерських рішень, які там потрібні нові. Ми вважаємо, що Міноборони (і відповідний законопроект вже працює на сьогодні в Україні) і РНБО мають очолювати не професійні військовики. Там мають бути менеджери з достатньою довірою західних партнерів, з рівнем знань саме матеріального забезпечення армії і проведення максимально якісних змін саме технічного, збройного забезпечення нашої армії.

Грищенко: Те, що ви сказали, це стосується міністра оборони. І це абсолютно правильно.

- Секретар РНБО,  зокрема,  співпрацює з "Укроборонпромом", і там дуже багато проблем, які залишили нам представники минулої влади.

Грищенко: У мене питання щодо змін до закону, які вноситимуть завтрантерв'ю було 21 травня - ред.). У чому їх сутність? Що вони змінюють? Наскільки президент відданий ідеї 3-відсоткового порогу? Чи не становить це загрози, взагалі, для створення дієздатної коаліції? Чого, власне, хоче новообраний президент і його команда отримати на виході?

- Ми розмовляли з лідерами фракцій, і їхня думка, і думка багатьох народних депутатів така,  що можна отримати пропорційну систему партійних виборів за умови зменшення прохідного бар'єру до 3%. Ми, в принципі, погоджуємося з цим шляхом як тимчасовим для проведення саме цих дострокових виборів. Але в нашій програмі та нашій ідеології записано, звісно, ухвалення виборчого кодексу з відкритими списками. Але ухвалення цього кодексу на цьому часі, виходячи саме з позиції народних депутатів, неможливо. Неможливо ухвалити новий закон. Можна внести зміни до чинного. Зміни до чинного закону за спільною згодою голів фракцій народних депутатів та чинного президента  стосуватимуться саме вилучення з тексту закону норм, які регламентують мажоритарну однопартійну систему і норму закону, яка зменшує прохідний бар’єр до 3%. Ось такий компроміс. Чи будуть голоси під цей законопроект – велике питання, але ми маємо оптимізм. Є проблема з явкою, є проблема з думкою саме мажоритарних депутатів, які хочуть обиратися у своїх округах. І вони не завжди керуватимуться думкою лідерів своїх фракцій чи партій.  

Шуфрич: Ви вчора були присутні на зустрічі президента України з американською делегацією?

- Ні.

Шуфрич: Як повідомила прес-служба президента,  президент Зеленський звернувся до американської делегації з проханням посилити санкції проти Росії. Як ви це оцінюєте?

- Ми оцінюємо так, що ми маємо рухатися до цілі. А для досягнення цілей всі доступні способи є для нас прийнятними. Перший виклик для нас – звільнити наших військовополонених. Є два способи: батіг і пряник. З одного боку, ми посилаємо сигнали до влади Росії і робимо це медійно, відкрито, що ми готові розмовляти, готові до компромісів. Поки що немає ніяких сигналів, що вони на це погоджуються. Але ми маємо йти й іншим шляхом – батога. Просити міжнародну спільноту давити на владу Росії, щоб вони все-таки ухвалювали ті чи інші рішення і робили крок назустріч нам. Наша позиція: ми готові йти назустріч і вирішувати цей конфлікт мирно. Її багато разів виголошували.

112.ua

Шуфрич: Указ щодо призупинення і скерування до Конституційного суду на відповідність Конституції постанови від жовтня минулого року, в якій встановлено методику підняття ціни на газ для населення. Скасування цієї постанови дозволить на 24% знизити тарифи. Ви це зробите?

- Ми розглядаємо різні шляхи щодо зменшення ціни на газ. Проте ті чи інші рішення ми можемо ухвалювати після консультацій з міжнародними партнерами, тому що дуже велика залежність, на жаль, від МВФ і від інших організацій. У цьому випадку ми поставлені в таку систему координат, що ми маємо погоджувати ці рішення. Зменшення ціни на декілька місяців на газ може мати зовсім інші наслідки в кредитній політиці, в банківській. Проте наш намір – максимально спрощувати життя українців, особливо в галузі тарифів. І, звісно, і цей шлях ми будемо розглядати.

Яхно: Хотілося би почути про те, якими є першочергові завдання Володимира Зеленського як президента? Як ви плануєте виходити із ситуації з тими заявами, які пролунали від Джуліані?  

- Щодо напрямків руху президента, це – тарифи, припинення війни. Це економіка країни. Ми вважаємо, що треба знайти точки росту, зробити якісь маркери, які будуть відчутними для населення. Це дороги обласного, республіканського значення, реформа митниці, податкової служби, можливо із залученням міжнародних організацій. Ми нині розглядаємо досвід залучення британських компаній, які безпосередньо беруть в управління митницю і гарантують збільшення митних платежів удвічі-тричі, в найближчий час. Щодо другого вашого запитання, то в цьому житті люди, які працюють, вони завжди працюють на різних хазяїв чи на різних клієнтів. Я є професійний адвокат, і я був адвокатом у дуже багатьох політиків, в усіх таборах, які представлено тут. Дійсно, я є адвокатом певного бізнес-крила, певного олігарха. Проте з моменту, коли я заступаю на службу, на посаду, я здаю свою адвокатську ліцензію. Це прописано міжнародною практикою, зокрема й США, де є адвокатом Джуліані, який є адвокатом певної персоналії, а не є офіційним представником. Він не є уповноваженим робити заяви щодо України. Так само, як я не можу від імені держави Україна робити заяви щодо міжнародної політики. Проте з моменту підписання указу я призупиняю свою адвокатську діяльність (і це офіційно публікується в реєстрі адвокатів) і не представляю жодну людину ані в кримінальному, ані в будь-якому іншому процесі.

Королевська: Перше завдання, яке поставив Зеленський, – зупинення вогню. Який послідовний план ви маєте? Як ми можемо до нього долучитися, щоб переговорний процес якнайшвидше почався? Друге питання. Ми виграли не одну справу в Конституційному суді щодо соціального блоку. Але наш уряд не зробив нічого, щоб виконати рішення суду. Я вас прошу, щоб президент взяв це під свій жорсткий контроль. І третє: ми наполягаємо, щоб було закріплено квоти за жінками в парламентських списках, щоб ця європейська традиція була в тому законопроекті, який подаватиме президент Зеленський.

- Щодо переговорної групи, то ми вважаємо, що треба знайти тих осіб, які можуть бути і з нашого боку, і з російського, "договороздатними". Ми вважаємо, що нормальні люди, для яких ціль – отримання миру і закінчення війни, це однаково хороша ціль для обох сторін. Треба знайти такі персоналії, і ми чекаємо таких сигналів з боку Росії. Щоб це не був тільки наш вибір, а щоб це була взаємна група, яка би контактувала, співпрацювала і розуміла одна одну. Ми звертаємо нашу увагу на поважних особистостей в історії України, які мають відносини в Росії, яких поважають там, і, мабуть, їхню думку, як членів такої контактної групи, було би там почуто, і, можливо, своїм авторитетом вони змогли би принести користь. Щодо виборчого закону, то в нас принципова позиція. Ми розглядали з міжнародними експертами, і є дуже багато хороших думок, практик у світі, які треба започатковувати в нашому законодавстві. Звісно, ми вважаємо за потрібне гендерний поріг і для проходження у виконавчу владу і в законодавчу владу. Ще великим питанням є голосування переселенців в Україні. Але, на жаль, у законі, який розглядатимуть завтра, є тільки два питання, які погоджено фракціями. Ми можемо змінити нинішній закон, але внести новий – на жаль, у нас немає часу.

Новини за темою

Іллєнко: Ви сказали, що готові шукати певний компроміс з Росією. Конкретизуйте, який саме компроміс, яка межа цього компромісу і чи є для вас червоні лінії, які не можуть бути предметом жодного компромісу? Чи є для вас такою червоною лінією недопущення федералізації України, російської мови як другої державної в Україні, амністії учасникам незаконних збройних формувань, реінтеграції Донбасу на умовах Путіна, без реальної деокупації? Розкажіть детальніше, що ви маєте на увазі?

- Є дуже хороше правило, яке існує в дипломатів: не фіксувати свої червоні лінії до того, як ідеш на переговори. Я би рекомендував шановним представникам партії "Свобода", тим паче народним депутатам, навчитися цієї дуже хорошої практики. Її вироблено досвідом століть, а не миттєвим бажанням отримати рейтинг. Як виходець зі Львова, я дуже патріотичний. Багато був на фронті, і для мене це не пусті слова. Проте ми змушені шукати компроміс. Єдине, Володимир Зеленський сказав, що ми не торгуємо нашими територіями і нашими людьми.

Грищенко: Так чи інакше, що б президент зі своїми уповноваженими не погодив, це доводиться проводити через ратифікацію. Тому так чи інакше українські представники у ВР матимуть змогу прийняти або відкинути ті компроміси, на які погодиться команда президента. Тому треба дати йому можливість провести перемовини так, як він вважає за потрібне, але при цьому здійснювати той конституційний контроль, яким уповноважена ВР, щоб давати згоду або незгоду на те, що було погоджено.

- Я хочу доповнити, що сам Володимир Зеленський декларував у своїх виступах, що ми розглядаємо питання оформлення якихось домовленостей і винесення їх на референдум. Все-таки мають не тільки політики говорити, але і народ.

Полуєв: Але відповідний закон необхідно ухвалити. Він вже є чи ні?

- Питання щодо досягнення мирних домовленостей з Росією ми розглядаємо винесенням на народний референдум. Щоб не тільки депутати проголосували, і не тільки президент ухвалював рішення, а і щоб народ України ухвалив це рішення. Закон про референдуми є основним напрямом нашої діяльності. А домовленості (чи, може, спірні домовленості) щодо військового конфлікту з Росією, щодо агресії Росії має бути оцінено суспільством.

Німченко: Мені стало тривожно від правового волюнтаризму, до якого вдався вчора пан президент, використовуючи неправову термінологію: розпущу, розгоню. У правовому просторі так не працює голова держави. І друге. Чим ви поясните появу Коболєва на переговорах з міністром енергетики США? Хто такий Коболєв і де ви його бачите?

- На сьогодні не з нашої волі, не нами призначений пан Коболєв на посаду голови "Нафтогазу України". Ми не маємо зараз інструментарію, щоб надавати оцінку тій чи іншій його діяльності. Проте на переговорах з міністром енергетики має бути саме представник організації, яка відповідає за енергетику в Україні, а саме пан Коболєв, як голова "Нафтогазу". Щодо термінології, яку використовує президент, ми вважаємо цю термінологію абсолютно виваженою, політично грамотною. І суспільство дає цьому свою оцінку – подобається вам це чи ні. 

Червоненко: Мені здається, що президент задасть тренд всіх стратегічних початків і здорового глузду. Чи розумієте ви, що можна не віддаючи своїх стратегічних, святих інтересів говорити з Росією про здоровий глузд?

- Мені здається, що всі ми зрозуміли, що запит суспільства це не "мова, віра, армія", а запит суспільства це "економіка і мир". Тому йдучи під цими лозунгами, ми, звісно,  будемо досягати саме пріоритетних засад: розбудова України, економіки, звісно, як транзитної держави. Якщо закінчиться конфлікт на Донбасі, буде знайдено мирне врегулювання, то значення транзитної держави України має вирости в рази. Економіка – це все-таки наслідок припинення війни. Тому ці пріоритети зараз для нас надважливі.

Гримчак: У нас є люди, засуджені на території РФ. Їх треба якимось чином витягувати звідти. Ці люди дуже часто засуджені за ті злочини, яких вони не скоювали. Є ще люди, яких тримають на території ОРДЛО. Хто буде тим представником, який відповідатиме за повернення цих людей з території РФ?

- Ми будемо шукати такого представника. Я маю надію, що він буде більш ефективним, ніж ті представники, які були до сьогодні. Ми розуміємо, що в списках засуджених є різні категорії, і не всі категорії визнає РФ. Там є проблема насильного надання громадянства РФ. І з нашого боку теж є проблемні питання: є люди, яких ми вважаємо злочинцями, є люди, які винні у вбивствах на мирній території. Дуже багато спірних питань, треба шукати компроміси.

Гримчак: Коли буде зустріч, щоб передати ці запитання від тих людей, які працювали?

- Сьогодні ці питання порушувала Ірина Геращенко на погоджувальній раді. Думаю, що найближчим часом ми будемо шукати час для такої зустрічі. Звичайно, вона має обов’язково бути.

Шуфрич: Я завжди буду гордий тим, що був причетний до організації першого  припинення вогню з 20 по 30 червня 2014 року. 30 червня Порошенко одноосібно ухвалив рішення вийти з режиму перемир’я та перейти в наступ. Наслідки цього трагічні. Я звернувся сьогодні до СБУ і ДБР дати оцінку і притягти до кримінальної відповідальності всіх, хто причетний до цього рішення, включаючи президента. У мене прохання взяти під контроль об’єктивне розслідування справи в межах повноважень. Сподіваюся, що ви знайдете той шлях, який приведе до миру.

- Звичайно, СБУ за наявності злочину буде розслідувати будь-які злочини тих чи інших працівників минулої влади. Але я думаю, нам не варто нині традиційно кинути шлях розвитку і займатися виключно наздоганянням тих чи інших персонажів. За наявності 100% доказів скоєння злочину будь-якою особою, навіть найвищими особами минулої влади, звичайно, ми будемо безкомпромісними. І тут не допоможуть ні гроші, ні будь-які заслуги. Але точно це не пріоритет. Ми вважаємо, що все-таки треба рухатися вперед. Ми вже знаємо, у нас є в практиці країни, що ми реалізуємо завдання політичної помсти і робимо гірше всій країні. Якщо будуть 100% докази, ми, звичайно, відреагуємо на вашу заяву.

112.ua

Шуфрич: Я віддам вам мої подання: якщо вони реальні – відреагуйте.

Грищенко: Було оголошено багато планів реформування самої АП. Поки що ми бачимо призначення тих самих заступників. Тобто функціонал залишається тим самим чи змінюється? Моя позиція, що треба визначити функціонал, і під це дійсно визначати структуру. Це вже чисто ваше завдання – пропонувати президенту структуру і функціонал тих, хто буде обіймати достатньо вагомі посади там.

- Я працював за багатьох влад: при президентові Ющенку, прем’єр-міністрові Тимошенко, при Януковичі, при Азарові. Формальні реформи, коли одні департаменти називаються управліннями, не приводять ні до чого. Головна реформа - ідеологічна. Люди мають спільно рухатися до досягнення якоїсь мети. А як називаються посади – це питання другорядне, і воно не має для нашої дійсності жодної користі.

Королевська: Протягом останніх 5 років ми бачили масу політичних переслідувань. Це стосується і пана Єфремова, і буквально перед першим туром виборів було заарештовано мера Новолуганська пана Саркісова. У нас велике прохання: візьміть ці політичні справи на контроль.

- Я скажу вам як професійний адвокат, який займався багато різними кримінальними справами, за різної влади. Якщо немає адміністративного тиску зверху, не треба нашу думку нікому передавати. Кримінальна справа розвалиться протягом трьох секунд, і нам для цього нічого не потрібно. Єдине, що ми можемо вам обіцяти, — ми точно не будемо телефонувати з криками: того заарештуй, того відпусти. А закон починає тоді саморегулювання.

Червоненко: Уже розробляють, не запитуючи у вас, систему державного управління на основі прямих функцій. Де не людина ухвалює рішення на основі хто їй більше "відкотить", а комп’ютер вирішує, що вигідно для країни. Не зверніть з цього.

- Звичайно, один ыз найбільш дієвих способів побороти корупцію – прибрати від ухвалення рішень людину. Це пункт перший нашої діяльності. І ми в цьому спеціалісти.

Полуєв: Ви заявляли в інтерв’ю, що через закон про люстрацію ви не можете обіймати державні посади. Цитую вас: "Я не маю права обіймати посади, які належать до державної служби". Чи заважає тоді закон про люстрацію вашій праці як голови АП?

Степанець: Ми нагадаємо, що ви обіймали посаду урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики в уряді Азарова.

- У мене так склалося життя, що я працюю якийсь період адвокатом, а потім працюю на державній службі. Зарплата для мене не є визначальною, і це багато хто може підтвердити. Так, я потрапив під цей закон про люстрацію абсолютно несправедливо. Я закрив одну дуже корупційну схему, яка виводила два мільярди гривень на рік, за всіх влад. І автор цієї корупційної схеми, при Мін'юсті, в реєстрах, був одним з авторів закону про люстрацію. І так сталося, коли наші попередники ухвалювали цей закон, то саме голова АП та його заступники були виведені з під державної служби. І якщо я можу обіймати якусь посаду на території України, то це або голова АП, або заступник. Тому в цьому немає жодного порушення ні норм моралі, ні норм закону.

Полуєв: Народний депутат Єгор Соболєв написав: "Президент Володимир Зеленський порушив закон про очищення влади і призначив Андрія Богдана головою своєї Адміністрації".

- Пан Єгор Соболєв у своєму політичному житті отримав один яскравий сплеск інформаційного хайпу. Він був одним з провідників закону про люстрацію. Настільки непрофесійно прописано закон, що всі, хто хотів вийти з-під дії цього закону, з’їздив у відрядження на один день на територію бойових дій, отримав статус учасника бойових дій, люстрації не зазнають. А тисячі порядних людей, які ніколи в житті нічого поганого не зробили, захищали інтереси суспільства, досі перебувають під цим законом. Напевно, йому образливо, що єдиний крок у його житті, який був сумнівно політично позитивним, сьогодні вже не спрацьовує. Зустрічне запитання до пана Соболєва: а чи не слід чиновників, які працювали останні п’ять років, чи, може, народних депутатів, які ухвалювали закон про люстрацію, також привести під цей закон про люстрацію? Адже своїми діями вони заподіяли дуже багато шкоди нашій Україні, яку вони так "захищали".

Карасьов: Все-таки президент - голова РНБО, а не секретар. Але це вже частковості. У мене все-таки запитання про курс. Якою ви бачите Україну? Концепт України? Як ви бачите, якою ви залишите Україну через 5 років, ваша команда?

- Ми фактично почали цей курс та активно ним рухаємося. Це зміна ментально думок суспільства. Ми маємо два такі яскраві приклади. Два сусідні округи в одній області. В одному з них був менеджмент щодо скуповування голосів (там роздавали ті пресловуті тисячі гривень), на іншому, видно, не встигли побудувати, і там такого явища не було. І на тому окрузі, де грошей не роздавали, наш головний опонент отримав ліпший результат, ніж на тому, де гроші роздавали. Це ментальний майдан, коли суспільство не бере гроші як спосіб досягнення політичних цілей. І робить навпаки. А ще одне досягнення – це зміна курсу держави. Від політики відходять "птенці" гнізда Кучми. З повагою до видатних особистостей і до присутніх тут політиків… час міняти покоління. Покоління в суспільстві та покоління при владі. І я буду радий, якщо через 5 років наступне покоління, яке прийде, напевно швидше, буде мати можливість доступу до влади, буде нас уже називати людьми, які не розуміють, що робити.

Степанець: Нам дуже цікаво розуміти, яким саме буде оцей стиль. Про президентів говорили по-різному. Хтось працював президентом в АП Табачника, ви ці жарти знаєте чудово. Ви свій стиль як можете охарактеризувати, окреслити, що ми побачимо від вас?

- Перше і головне, наш стиль - це публічність. Ми хочемо будь-які наші дії виходити і моментально пояснювати. Проблеми і медичної реформи, і багатьох інших реформ, які існували за багато років до нас. Політики і можновладці не витрачають часу на те, щоб пояснити суспільству, що вони роблять і для чого. Вони барським замахом ухвалюють якісь рішення і чекають на їхнє виконання. А ми хочемо бути відкриті. Призначили мене головою АП – я цього самого дня прийшов і пояснюю що, куди і чому.

Полуєв: Щодо відкритості: кілька запитань щодо подальших кадрових призначень. Які люди розглядаються сьогодні на посади міністра МЗС, міністра оборони, генерального прокурора? І чи будуть ці кадрові пропозиції висуватися президентом завтра, на засіданні ВР?

- Незважаючи на попередню мою відповідь, у мене є все-таки великий досвід бюрократичної роботи. Цей досвід підказує, і це було використано під час нашої виборчої кампанії, що не можна відкривати кандидатури на ті чи інші призначення до самого призначення. Тому що тоді починається міжусобиця серед партійців чи працівників одного органу. Починаються склоки, чвари. Президент веде консультації, він зустрічається з багатьма цікавими людьми, а його рішення будуть на папері, і з моменту, коли ті чи інші укази буде підписано та опубліковано, ви будете знати ті чи інші прізвища. Наскільки я розумію, завтра не буде кадрових питань. Є домовленість щодо голосування тільки двох законів. Перший закон - це про зміни щодо закону про вибори народних депутатів, другий - це технічний закон, який змінює порядок конкурсів на закупівлю послуг для проведення виборів. 

Полуєв: Я не можу не запитати вас про вчорашній демарш Володимира Гройсмана, який заявив, що в середу, після засідання Кабміну, він пише заяву про відставку, і що президент має подати кандидатуру нового прем’єр-міністра. Чи буде це робити президент?

- Він, мабуть, живе ще в парадигмі старої Конституції, коли президент щось подає. Проте ми розуміємо, що є бажання від старих посадовців (ментально старих, а не за віком) максимально скинути можливі проблеми на президента Зеленського. Причому в перші дні. Проте хочу розстроїти пана прем’єр-міністра: ніхто плакати не буде, якщо він внесе таке подання. Кінця історії України не станеться. В Україні, як і в будь-якій державі, є принцип безконечності влади. Той чи інший орган працює, поки не буде призначено нового складу. Тому не проблема, хай йде. Буде виконувати обов’язки перший віце-прем’єр, будуть виконувачі обов’язків міністрів на місцях. В історії України це було багато разів. Жодного колапсу не станеться. І, можливо, це буде одне з найправильніших рішень пана прем’єр-міністра, якщо він таке зробить публічно, самознищення.

Новини за темою

Степанець: Світові ЗМІ вже цитують вас дуже широко та активно. Найрезонанснішою стала ваша цитата про те, що є намір винести на референдум питання щодо формату переговорів з РФ. Можете ви уточнити, дійсно йдеться про формат чи про конкретні домовленості, які вже є та які викликають сумніви?

- Мається на увазі не формат. І про це говорив Володимир Зеленський під час своєї виборчої кампанії. А саме: кінцеве рішення, якщо воно буде неоднозначно сприйняте суспільством, якщо там будуть проблемні точки для сприйняття тими чи іншими, може бути винесено на референдум. Щоби не якийсь політик ухвалював рішення, яке розколює суспільство, а щоб сам народ, саме суспільство ухвалило таке рішення, чи підходить тій чи іншій державі.

112.ua

Кірш: Чи буде нове керівництво в управлінні державою користуватися принципом політичної доцільності? Чи все-таки Конституція вища за все? І чи будуть серед ваших кроків пропозиції щодо зміни до Конституції, там, де вона цього дійсно потребує? Чи вона ніде не потребує? Конституція ідеальна?   

- Звичайно, у нас є багато думок щодо реформування Конституції. Усі президенти починали завжди конституційну асамблею, вона по-різному називалася, і розробляли проекти нових Конституцій. Можливо, ми теж підемо цим шляхом, але поки що таке рішення не на часі. У нас є більш нагальні проблеми. У нас є взагалі правова проблема, і суспільство має розуміти, що наша чинна Конституція, яка то поверталася, то скасовувалася, поверталася знову, далеко не ідеальна. Чому є доказом існування майданів та інших негативних явищ, економіки знову-таки. Тому що сильна Конституція, де зашито багато противаг, взаємного контролю різних органів, є першим мотиватором розвитку суспільства та економіки. Ми маємо розвинуті країни, де Конституція працює на відмінно. Тому, можливо, так, але це точно не в перші роки правління новообраного президента.

Іллєнко: Ви дуже активно критикували закон про люстрацію. Попри всі недосконалості цього закону він є певним символічним актом, перегляд якого нині в Конституційному суді багатьма людьми сприймається як певний крок до символічного реваншу саме старих кадрів Януковича. З огляду на вашу таку активну критику цього закону чи буде ваша команда ініціювати або підтримувати скасування цього закону?

- Ми не будемо передавати будь яких сигналів, як передавала минула влада, припиняла розгляд тих чи інших справ Конституційним судом. Цей самий закон на розгляді Конституційного суду вже понад чотири роки. Проте відповідь має дати Конституційний суд. Ми жодним чином не впливаємо на його рішення. Але і ми не будемо давати сигнал, що його треба затягувати, якимось чином уникати. З одного боку, є суспільство, яке підтримує закон про люстрацію, з другої - є суспільство, яке його не підтримує. А з третьої сторони, є суспільство, яке хоче внести туди, до цього закону, всіх посадовців і не дати їм можливості заховатися за статусом учасника бойових дій. Коли я працював в Дніпропетровській ОДА, я дуже багато був на війні. У тому числі в офіційних відрядженнях як представник ОДА, на самому передку. Якщо би мені дозволила совість, я би міг собі оформити УБД – для цього є всі підстави. Але в мене немає моральних прав просити такі послуги від держави. Тому, на мою думку, цьому закону треба дати оцінку. А яку оцінку дасть Конституційний суд, це його справа.

Новини за темою

Іллєнко: Але через парламент не буде спроб змінити його?

- Ні.

Німченко: У цьому люстраційному законі задіяно звільнення 1 млн 200 тис. осіб. По суті, це буде під вашою юрисдикцією як голови АП, збереження принципу правосуддя, у тому числі конституційного.

- Єдине, що ми можемо обіцяти, і ми дійсно це будемо робити і максимально забезпечувати, – це невтручання в роботу суду. Якщо немає такого втручання, з будь-якої сторони, то рішення ухвалюються легко, і вони на 99% є законними. Є сумнівні догми, але набагато більше зло, якщо АП спробує впливати на роботу Конституційного суду. Нехай Конституційний суд сам визначається. Єдине: є запит суспільства – дайте відповідь. Яку відповідь - це ваша справа.

Яхно: Дуже приємно, що ви сказали про безперервність влади, а не про вакуум влади. Все-таки щодо можливості оскарження тих чи інших норм, не щодо законопроектів чи законів, які вже розглядаються. Але є інші закони, наприклад закон про мову. Є реакція угорської сторони. Були якісь заяви Володимира Зеленського про можливий перегляд чи неперегляд цього закону. Чи є у вас уже якась позиція щодо можливих законів - звертання до Конституційного суду, оскарження окремих норм чи від АП, чи від президента безпосередньо, чи від депутатів, з якими позиція ваша близька?

- У нас є загальна позиція, що не варто суспільство змушувати щось робити. Я не знаю щодо закону про мову. Звичайно, ми не будемо звертатися до Конституційного суду - такий закон ухвалений. Проте ми не будемо заважати комусь звертатися до Конституційного суду. Право народних депутатів звертатися і право Конституційного суду дати відповідь.

Червоненко: Йдіть своєю дорогою, нікого не слухайте. Ваша підтримка – народ.

Полуєв: Пане Богдан, чи відомо, куди буде перший закордонний візит Володимира Зеленського?

- Є багато пропозицій. Завжди в політикумі дуже важливим є перший візит. Ми думаємо над цим, відповіді поки що немає.

Степанець: У тих, хто нас дивиться, але не може бути тут, з нами, є прохання до вас, прості запитання: чи будуть далі олігархи керувати країною, які вам Зеленський уже поставив основні завдання, чи залишиться стратегічна сімка в нас у країні, чи просто будуть змінені обличчя, а далі будуть вирішуватися питання кулуарні, як і вирішувалися? 

- Олігархи вже точно не керують країною – вибори це змінили. Чи будуть вони впливати на життя суспільства? Ну, точно не через АП, і я, як ніхто в цій країні, можу вам сказати, що олігархи вже хочуть однакових правил гри з іншими громадянами. Тому що, тільки-но ти думаєш, що ти найліпший, найрозумніший, у тебе починають з’являтися проблеми. І ми обіцяємо, що той, хто буде діяти на шкоду суспільству і народу України, в нього будуть з’являтися проблеми.

Дякую.

Полуєв: Ми вам дякуємо, що знайшли змогу прийти до нашої студії. Сподіваємося, що будемо вас бачити тут регулярно.

Степанець: Перше інтерв’ю голови АП Андрія Богдана. Ми дуже цінуємо, що ви дали його саме нам. Спасибі вам велике.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>