Режисер Сергій Буковський студії "112 Україна". 24.01.2017
112.ua

Влащенко: Сьогодні в гостях у нас режисер документального кіно Сергій Буковський.

Доброго дня. Критики кажуть, що українське документальне кіно знають на Заході, але підкреслюють, що українські режисери надмірно використовують політичну риторику і вдаються до спрощень, що вони просто створюють красиві агітки.

Що ви можете сказати з цього приводу, і чи згодні ви з цим?

Буковський: Це складне і дискусійне питання. Я був зараз у Лейпцигу на міжнародному фестивалі документального кіно. Я представляв там нашу картину "Головна роль", яка була в головному конкурсі. Взагалі у глядача до документального кіно дещо споживче ставлення. Люди хочуть побачити, що відбувається в світі – їх хвилюють сенсації, герої, неймовірні історії. Навіть коли ми обговорюємо кіно, ніхто не обговорює, як цей фільм зроблено – всі обговорюють проблему, яку так чи інакше цей фільм порушує. Всі йдуть углиб проблеми, про яку йде мова. С. Лозниця привіз на фестиваль картину " Аустерліц", і вона навіть перемогла, але там взагалі ніякої аналітики. Вона зроблена за тим же принципом, за яким зроблено фільм "Майдан". 90 хвилин він знімає людей, які ходять по концтабору "Аушвіц", фотографуються на тлі газових камер – такий потік життя. Я не люблю таке кіно, коли камера відсторонена від режисера – вона немовби незалежно дивиться на все це. Мені нудно на таке дивитися – я все зрозумів через десять хвилин. Так, у нас були події, Майдан був епіцентром всіх подій, тому всі документалісти з цього приводу висловилися: серед цих фільмів були хороші, дуже непогані картини.

- Документальне кіно дуже тісно пов'язане з телебаченням. Люди, які роками звикли дивитися канал Discovery, шукають сенсацій і не шукають роздумів та філософських картин. Можливо, це новий тренд, який вже назавжди визначає майбутнє документального кіно?

- Я думаю, що майбутнє документального кіно (якщо можна говорити про майбутнє стосовно документального кіно, тому що все, так чи інакше, йде сьогодні в інтернет, і все рано чи пізно туди перекочує) - це людина, її світ. Людина – це нескінченність, її пізнати неможливо. Те, що робить світове документальне кіно, – це сенсація, неймовірна історія, на тлі неймовірних місць та подій. Стосовно наших, українських реалій, я не згоден, що документальне співіснує з телебаченням - документальне кіно, гарне, тут не показується. Те, що показують, це не документальне кіно, а телевізійна журналістика. Пауза, роздуми, рефлексія як така на телебаченні неприпустима.

- Зараз документальне кіно все частіше стає інструментом для маніпуляцій: проповідницькі історії, банківські історії – це теж журналістика?

- Я таке кіно не дивлюся. З моїх недавніх вражень, хороших, це фільм, який переміг у Берліні, "Море у вогні". Це 90-хвилинна картина про острів Лампедуза, як живуть звичайні прості люди, а поруч помирають тисячі біженців, які намагаються припливти до цього острова порятунку. А цим рибалкам глибоко пофіг, що там відбувається – але вони не винні, вони бідно живуть. Так влаштовано цей світ. Це неймовірно емоційна картина.

Новини за темою: Документальне кіно про Чорнобиль. П'ять фільмів для перегляду

- Ви говорите, що ви віддаєте перевагу для роботи сьогоденню. А мені здається, що коли ти трохи від'їжджаєш у часі від того, що відбувалося, то по-іншому, об'єктивніше починаєш це бачити.

- Я робив різні картини – я почав працювати в документальному кіно давно, під час горбачовської перебудови. Ми тоді були дуже захоплені, але я не знімав кіно про минулі реалії, а робив його про тодішнє життя. Нас це дуже захоплювало. Потім був телевізійний період, у який я зробив три картини: про Другу світову війну, про Голокост в Україні і про Голодомор. Це про минуле, і потім мені це все набридло, і я вирішив робити кіно про сьогоднішнє життя. Моя локація і мій герой – моя квартира та моя мама.

- А як виникла ідея зняти фільм про маму? Це про що?

- Це пам'ять, це про складні наші відносини, це ревнощі – чому мама любила тата більше, ніж мене? У результаті вийшла дуже лірична трагікомедія.

- Чому про українську еліту ніколи не знімали нормального, людського документального кіно? Про жодного президента, наприклад?

- Вони на це не підуть ніколи. Вони закриті люди. А потім, якщо по-чесному, я не впевнений, чи взявся б я за таку тему. Вони всі, як правило, вкрай нудні люди. Малоцікаві.

- А глядач готовий до картин з відкритими "вікнами, дверима", до картин з особливим ступенем відвертості?

- Готовий, і людям це цікаво. Мені особисто не цікаво.

Новини за темою: Дике, смішне, чесне – українське кіно

- Мова йде про природність і свободу.

- А у нас є вільні політики? Перш за все, у нас політики - дуже невільні люди. Коли суспільство буде до цього готове, тоді і вони будуть до цього готові.

- Як міняють суть справи нові технології?

- Змінюють і істотним чином. Сьогодні будь-яка людина, яка бере айфон, думає, що вона сам собі режисер і фотограф. Це помилка, звичайно, тому що відсутня глибина і розуміння. Але це спрощує справу, безумовно. Зараз вся твоя студія – невеликий портфель, а раніше виїжджав величезний автобус з приладами, камерами.

- Вам це допомагає?

- У якомусь сенсі – так. Мабуть, мені допомагає, тому що я намагаюся ставитися до хронометражу як до хронометражу плівки. До цього треба ставитися, як до плівки KODAK, яка коштує дуже дорого.

- А є різниця між плівкою і цифрою взагалі?

- Ні, але я люблю плівку більше. Візуально вона інша. Але за великим рахунком це ніякої ролі сьогодні не грає - на чому ти знімаєш. Головне, щоб у тебе були думки в голові, і питання: "Навіщо я це роблю?". А те, що ми дуже багато сьогодні знімаємо просто так – за приколом. І кіно робимо, щоб приколотися.

- Навіщо вам своя майстерня, студенти?

- Це бажання передати той невеликий досвід, яким ти володієш, тому що у свій час були люди, які нам його передавали. Це передається з рук у руки. Я вважаю, що режисурі навчити неможливо. Можна навчитися, але навчити... це цікаво, це живе спілкування. Я дуже боюся, коли йду до них на заняття, тому що вони дуже вимогливі.

- Як людину в документальному кіно змусити бути вільною, природною і забути про камеру?

- Якщо тобі це цікаво, щиро, то людина піде на це. І вона буде відкрита перед тобою. І друге – терпіння. Документальне кіно - це дуже копітка справа. Його не можна знімати з коліс, як знімають новини. У новин інші завдання: прибіг, зняв - увечері в ефірі. Документальне кіно, гарне, має йти після новин.

Новини за темою: Режисер кліпів Мадонни зняв документальний фільм про групу Rammstein

- Де в документальному кіно грань – коли ви знімаєте, попередньо попрацювавши, поговоривши із героєм, або...

- Грань дуже розмита. У кожного режисера вона своя – що ти можеш робити, а що ні. Але правда те, у що глядач повірив. Якщо це образ, якщо це працює – то заради бога.

- А постановочні трюки?

- Я не займаюся постановочними трюками, але іноді провокую героїв. Я, безумовно, знаю, як маніпулювати людиною, як отримати те, що я хочу.

- Зараз у нас багато знімають серіалів. Я почала дивитися серіал "Молодий папа", про Ватикан - мені дуже сподобалося.

- Я вас вітаю. Я дивився, мені дуже сподобався. Але у нас таке не знімуть ніколи. Там дуже хороший режисер. Це найвищий рівень професіоналізму. Справа не у величезних бюджетах – це найвищий рівень режисера. Я дивлюся "Картковий будинок", "Батьківщину (Homeland)", " Молодого папу" та інші фільми. Я не кажу, що я зневажаю українське кіно, але це так, на жаль, провінційно, по-хуторському, навіщо витрачати свій життєвий простір?

- Наскільки можливо сьогодні знімати хороше документальне кіно в союзі з телеканалами?

- З тими, що існують на сьогоднішній день, телеканалами, це апріорі неможливо. Кожен телевізійний менеджер і продюсер пошле вас на три букви, і ви мирно разійдетеся, пославши один одного. І кожен буде по-своєму правий. Телевізійним менеджерам потрібно швидко заробляти гроші – швидко і зараз. Документальне кіно - це для 2% народонаселення. Якщо в країні коли-небудь з'явиться громадське телебачення, коли у нас буде побудоване громадянське суспільство, то ось там, можливо, буде можливість зробити документальне кіно.

- Чи є у документалістиці якась спадкоємність? Є подібність шкіл?

- Є. У мене багато друзів і колег, які ініціювали багато років фестиваль Docudays, фільми з прав людини, який щорічно проходить у Києві, і це така арт-платформа. Навколо виникає багато молодих хлопців, які вивчили мови, які їздять по світу, які знають, як працювати з фондами, з різними продюсерами, і якийсь процес все-таки у країні відбувається. Я дуже вірю, що це вже інше покоління людей, яке буде інтегрувати в нормальний сучасний медіа європейський процес і знаходити там підтримку.

- А процес дешевшає?

- Процес з одного боку дорожчає, з іншого - дешевшає. Скрізь дуже складно знаходити на культуру, кінематограф, документальний у тому числі, якісь гроші, з кожним роком все складніше і складніше. Ми не унікальні в цьому сенсі.

- А про що люди хочуть дивитися?

- Люди хочуть дивитися різне. Є підготовлений глядач, який хоче дивитися інтелектуальне, розумне кіно, але його дуже мало. Скрізь мало. А народ хоче розваг.

- Що б ви порекомендували подивитися з документального кіно останніх років?

- Не все можна побачити в інтернеті. Але в березні буде фестиваль Docudays, команда якого їздить по всім кращим світовим фестивалям, збирає дуже хороші фільми. І те, що буде показано в рамках фестивалю – це найкраще, що зроблено в документальному кіно в Європі.

- Дякую.