Я не розумів, що Крим втрачено

Депутат він "Народного фронту" Сергій Пашинський в ефірі програми "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів, хто фінансував Майдан, скільки грошей вивіз з України Янукович і чому Україна втратила Крим

Я не розумів, що Крим втрачено
Депутат Сергій Пашинський в ефірі "112 Україна". 11.02.2017 112.ua

Дмитро Гордон

Журналіст, письменник, телеведучий, співак

Депутат він "Народного фронту" Сергій Пашинський в ефірі програми "Гордон" на телеканалі "112 Україна" розповів, хто фінансував Майдан, скільки грошей вивіз з України Янукович і чому Україна втратила Крим

Гордон: В ефірі програма "Гордон", і сьогодні мій гість народний депутат України Сергій Пашинський.

Добрий вечір, Сергію Володимировичу. За спеціальністю ви - вчитель історії. Чому найбільше вчить історія Україну й українців?

Пашинський: За останні 3,5 роки, і аналізуючи сторічну нашу історію, я остаточно переконався в вірності афоризму, що народ, який не кормить свою армію – кормить чужу армію. Я надіюся, що останні 3,5 роки нас навчили тому, що ми повинні кормити свою армію і не пускати чужу.

- І. Богословська сказала, що Майдан фінансували всі без виключення українські олігархи. Це так чи ні?

- Зараз є дуже багато псевдоаферистів, які розказують, що це вони створили Майдан. Майдан – це була колосально складна структура. На піку ця структура налічувала до млн людей. 8 грудня кухня Майдану виготовила 120 тис. порцій їжі. Були дні, коли Майдан повністю фінансувався за пожертви. Був ящик, кожного вечора він відкривався в присутності людей. А якщо не хватало цих коштів, у принципі, фінансували Майдан три політичні сили: "Батьківщина", "Удар", "Свобода". А хто фінансував "Свободу" чи "Удар" - я не знаю. Про то ніхто не говорить, але уявляєте собі, скільки туалетів треба було? Скільки хворих було? Це місто, яке ми створили в центрі і яке існувало досить злагоджено, дисципліновано. Пам’ятаєте фільм "Соляріс"? - Це Майдан.

- Наприкінці Майдану Турчинов двічі зустрічався з Януковичем. Про що вони розмовляли?

- Янукович дав своїм силовикам команду ще перед розстрілами на Грушевського готовити воєнний стан. П’ять чоловік повинні були розстріляти, в тому числі і мене. Самі ті, хто повинні були розстрілювати – прибігли і заложили. Хто був головним на Майдані – Віктор Федорович знав. Турчинов йому сказав ще в січні, що якщо він буде розганяти Майдан, то утопить людей у крові. Люди не підуть. Це на якийсь короткий період зупинило. 18-го, коли ми блокували Маріїнський парк, була знаменита зустріч, на якій я не був, але суть розмови я знаю. Янукович сказав, що він дасть команду стріляти бойовими, що всіх перевішає на ліхтарях, що Турчинов і його команда не встигнуть втекти за кордон, на що Турчинов відповів, що "ми нікуди не збираємося втікати", і порекомендував йому подумати про кар’єру Чаушеску або Каддафі. Янукович дав ввечері команду штурмувати - ми залишилися. Нас було небагато, до 5 тисяч. І зранку ми повністю зберегли свої позиції. Ми з першого дня сказали Януковичу, що ми помремо, але Майдан переможе. І їх це дуже лякало. Вони на першому етапі цього не очікували – вони хотіли якось домовитися.

- Азаров і Клюєв на одному з російських каналів сказали, що нібито ви завезли на Майдан снайперів з Грузії та країн Балтії, які розстрілювали і Майдан, і "Беркут". Що ви можете на це відповісти?

- Азаров і Клюєв просто біглі фсбешні клоуни.

- Вони агенти ФСБ?

- Вони – власність ФСБ. Агентами вони були тут. А там – вони раби. Звичайно, вони хочуть відвести увагу. 20-го я був на Майдані, і хто вбивав – ми знаємо. Це все є на відео. Зараз п’ять людей з цих вже під судом. Вже все відомо, але наші судді вже двох затриманих відпустили. У ніч з 21-го на 22-ге 20 людей з так званої "чорної роти" з бойовою зброєю на чолі з командиром через Білорусь проїхали в Росію. Пророблена титанічна робота, і вже 22-го, коли ми дізналися, що Януковича немає, була створена перша слідча оперативна група, Горбатюка, і вони почали збирати докази.

- Чому дали втекти головним злочинцям – від Януковича до Захарченка?

- 22-го вдень у центрі Києва було до 10 тис. "Беркуту" і внутрішніх військ. А Януковича вже не було. Коли вони втікали в ніч з 21-го на 22-ге, хтось з них, я думаю, Захарченко, дав команду всім командирам підрозділів виходити на мене, щоб ми їх вивели з центру. Це була дуже небезпечна ситуація. 20-го – розстріл, у нас ще не поховані люди, та влада вже втікає і кидає своїх "беркутівців" у центрі. З 12-ої години кожних 20-30 хвилин мені дзвонив якийсь командир підрозділу, і говорив, що "в нас є команда, щоб ви нас вивели з Києва". Я мобілізував все, що можна було мобілізувати, бо розумів, що якщо ми їх не виведемо, то в нас буде не "Небесна сотня", а "Небесна тисяча". Останнім мені подзвонив донецький "Беркут" з Межигір’я, і тоді я зрозумів, що ми перемогли. На базі київського "Беркуту", де живуть і їх сім’ї, був дніпропетровський "Беркут", і там було до тисячі бійців, озброєних усім. Знайшлися люди, які пробували їх штурмом взяти – розумієте, щоб то було? Мені довелося приборкати їх головного, я послав депутатів, і ми дніпропетровський "Беркут" вивели в Жуляни. Якби ми тоді не втримали цей момент, то були би реальні вуличні бої.

- Януковича вивозив з України колишній охоронець Путіна Дьомін?

- Це не має ніякої різниці. Після поїздки на олімпіаду в Сочі до нас вже приїхав не президент Янукович, а співробітник АП Путіна. Він вже був ніхто.

- А ви б хотіли, щоб Янукович залишився тут?

- Звичайно. А він і буде тут, і відповість за свої злочини. Це питання часу.

- Це правда, що Янукович вивіз з країни кілька "КамАЗів з грошима?

- Думаю, що правда. По оцінці економістів кількість того, що вони вкрали, хитається між 30-40 млрд доларів. Ми змогли арештувати 2 млрд дол. Тож основну частину того, що вони вкрали, вони мали в кеші. Ми цей кеш не знайшли. Я абсолютно вірю в ту цифру, яка називалася в пресі, що до 5 млрд дол. саме Янукович міг вивезти. Я думаю, що Янукович буде цікавий Путіну, доки він не адсорбує ці всі долари.

- У найважчі для України дні, з 5 березня по 10 червня 2014-го року, ви виконували обов’язки керівника АП. Що найбільше з того періоду вам запам’яталося?

- Історики ще будуть досліджувати кожен день того періоду. Я весь той період боявся тільки одного, дуже боявся – що ми повторимо історію України 17-18 років 20-го сторіччя. Коли ми розказуємо про бій під Крутами, ми повинні знати одне – в той час в Україні було 400 тис. озброєних вояків. А бій під Крутами прийняли студенти, курсанти, на чолі з інженером. Вони – герої. Але чому 5 тис. більшовиків змогли захопити Київ? У мене було це розуміння, що ми не повинні цього дозволити. Турчинов своєю волею, спокоєм, залізною витримкою заставив нас всіх стояти в строю. І ми вистояли. Я не голосував за Порошенка, але я коли дізнався, що в нас президент у першому турі – в мене як гора з плечей. Ми вибори провели, обрали президента, і тепер я все, що на мені, скину на нього. Я був такий щасливий… А щодо захоплення, то влітку 13-го року Росія провела в Білорусі маневри, суть легенди яких була така, що в сусідній державі "бандерівська хунта" захопила владу, і вони відпрацьовували сценарії, як це зробити. Я абсолютно відповідально заявляю як голова АП того періоду, що в кінці літа 13-го року Путін проінформував своє найближче оточення, що розроблений план анексії лівого берега України, до Одеси і Придністров’я включно. Цей план був продемонстрований не тільки в Криму, а в Донецьку, Луганську. Ми їх змогли зупинити в Харкові, -  і я вдячний Авакову – він Харків відбив. А в Одесі вони пішли ва-банк і отримали таку реакцію суспільства. А щодо анексії, то можу процитувати документи засідання РНБО: "На київському, харківському і донецькому напрямках вже сконцентровано 38 тис. осіб, 761 одиницю збройної танкової техніки, 2200 броньованих машин, 720 артилерійських систем залпового вогню, а також 40 ударних вертольотів, 90 вертольотів бойового забезпечення, 90 літаків". З силових структур, яка на той момент більш-менш нормально працювала – розвідка прикордонників доповіла, що на чернігівському напрямку батальйон і тактично-танкова група. Відстань від Києва – 140 км. У нас у розпорядженні на той момент – три сотні "Самооборони", з фанерними щитами і палицями. У нас не було тоді армії.

- Яка була бойова готовність на період анексії Криму?

- Цитую міністра оборони на тому засіданні РНБО: "Буду говорити відверто – сьогодні у нас немає армії. Сьогодні ми можемо зібрати зі всієї країни військове угруповання чисельністю біля 5 тис. військовослужбовців". Путін публічно визнав, що він дав команду на введення військ у ніч з 22-го на 23. До харківських угод підрозділи ЧФ РФ могли пересуватися з дозволу української сторони, а після підписання харківських угод Януковичем – стала заявна система. Перші Іл-76 вигрузилися в Гвардєйську, а це 10 км до Сімферополя. А в кожному літаку 276 десантників.

- Скільки росіян було в Криму на момент його анексії?

- 12 тис. військовослужбовців РФ було розквартировано по харківським угодам. Додатково до 10 тис. військ було перекинуто. Крім того була так звана самооборона Криму – всяка нечисть. Вони заблокували всі наші частини. Внутрішні війська Криму, які ще за п’ять днів до того були на Майдані в Києві, їх там було 400-500 чоловік, пробували заблокувати урядовий квартал, який вже був захоплений спецназом РФ, але скільки сімферопольців вийшли з георгіївськими стрічками?

- Чи правда, що американці і європейці радили українському керівництву не захищати Крим?

- Американці та європейці рекомендували не йти на озброєний конфлікт з РФ і не об’являти воєнний стан. Самий великий, боєздатний підрозділ, який у нас був у Криму – це 36 бригада берегової оборони. Командир - С. Стороженко. Цей негідник, який зрадив нашу Батьківщину і зараз командує бригадою морської піхоти РФ, сказав в інтерв’ю, що Турчинов підштовхував його до воєнних дій, наказував застосувати зброю, "а я не піддався, бо я ж у братів стріляти не буду". Ми призначили командуючого ВМС України Березовського зранку, а він вже ввечері зрадив - перейшов на бік ворога і почав давати команди.

- Скільки відсотків вояків перейшло на сторону ворога в Криму?

- Управління державної охорони – 98%, СБУ – 90%, МВС – 75%, ЗСУ – 75%, внутрішні війська – 40%. Десь 25-го мені дзвонив Могильов і сказав, що в нього в прийомній вже сидять офіцери ФСБ. Я сказав йому, щоб він дав команду СБУ і МВС їх заарештувати і привезти в Київ. Він сказав: "Ви що, смієтесь?" А зараз він розказує, що треба було дати команду – так дай. У тебе у підпорядкуванні були оці всі люди. Ще одна деталь – Янукович з 12-го року вже не курував СБУ – курували куратори-росіяни. Всі списки агентів, всі секретні кримінальні справи з СБУ Києва перевезли в Крим. Крим для них ще тоді був плацдармом.

- Коли особисто ви зрозуміли, що Крим втрачено?

- Я не розумів, що Крим втрачено. Я розумів, що в нас там дуже погана ситуація, коли побачив кількість людей, громадян України, жителів Сімферополя, які вийшли на захист російського спецназу. Аналізуючи те, що відбувалося в Криму, ми повинні аналізувати взагалі, що відбувалося в нашій державі. Якби у нас було СБУ на той момент, МВС, 10 тис. чоловік "Беркуту"… у нас "Беркут" з точки зору захисту був дуже гарний, але вони перетворили його на інструмент боротьби з народом. Вони втекли, і ми тільки зараз потихеньку набираємо КОРД.

- Чому в історичному засіданні РНБО щодо Криму брала участь Тимошенко?

- Згідно законів, якщо президент вводить воєнний стан указом, то це повинно бути проголосоване в парламенті. Відповідно, туди були запрошені всі лідери фракцій, які тоді були в парламенті. У нас була сама велика фракція, а Тимошенко була її лідером.

- Чи були погрози на адресу Турчинова зі сторони Наришкіна?

- Так, це було під час цього засідання РНБО. Вони не признавали Турчинова як в. о. президента, але признавали його як голову ВР. І контакти були на рівні голів ВР – спікерів Держдуми. Під час РНБО подзвонив Наришкін і сказав, що в випадку, якщо ми почнемо війну, то вони введуть свої війська, нас заарештують і будуть судити як військових злочинців. Турчинов сказав, що військові злочинці - однозначно вони. Те, що Путін несе відповідальність за розв’язання цієї агресії – це однозначно. Україна отримала колосальні, потужні, збройні сили від Радянського Союзу. 23 роки всі міністри оборони грабували цю армію. Найбільше розкрадено, найбільше майна по ціні металобрухту продано при Єханурові і Гриценку. При Гриценку ЗРК-300, який коштує мін. 50 млн дол., продали за 2,5 млн дол.

- Вам не було важко від цієї тотальної зради?

- Зараз важче, ніж тоді. Тоді було дуже просте питання: "Перемога або смерть". Був інший дух. А зараз накопичилася втома. Наші ЗМІ як мали власників при Януковичі, які їх обслуговували, так і в масі своїй… нічого ж не помінялося. Ми сидимо в студії телеканалу, який по дуже  підставним чуткам належить Захарченку опосередковано, через Зубрицького. Ми ж демократія. Зараз втома – три роки війни. Через 12 років після того, як ми здалися більшовикам, був Голодомор, тому що ми здалися. А я зараз хоч і втомлений, хоч і купа бруду, чітко розумію, що ми вистоїмо.

- Чи згодні ви з тим, що якщо би Путіну дали відсіч у Криму, він би не пішов на Донбас?

- Якби ми могли дати відсіч у Криму, то Путін би туди просто не пішов би.

- Крим, Донбас повернуться в Україну?

- Так.

- Що ви думаєте про Путіна?

- Путін – класичний російський імператор. Рейтинг, який є в нього, показує відношення російського народу, у тому числі і до нас. Ми повинні це розуміти і не забувати. Путін – це те, що російський народ собі вибрав і буде вибирати стільки, скільки Путін буде жити. Путін – уособлення російської імперії, а росіяни щасливі тільки тоді, коли в них імперія.

- Чому вас часто демонізують у пресі?

- Я був ідеологом конфіскації, і ми конфіскували 1,5 млрд дол. Це півтора року бруду лилося.

- Що трапилося в новорічну ніч між вами і громадянином Хімікусом?

- Нетвереза істота дуже сильно погрожувала сексуальним насильством моїй дружині, потім погрожувала мені. Не дивлячись на мої спроби його зупинити, я отримав пляшкою по голові і в результаті змушений був його зупинити так, як я зміг. Ця справа буде в суді, і впевнений, що вона буде настільки деталізована, що…

- У пресі писали, що ви хочете рейдерським способом захопити Житомирську кондитерську фабрику. Хочете чи ні?

- У студії цього каналу сидів власник фабрики, який розказував, як у нього в 2010 році Портнов і І. Бойко захопили її, і він дякував мені як голові АП, який створив антирейдерську комісію, яка допомогла повернути йому це майно.

- Хто виявився кращим прем’єром – Яценюк чи Гройсман?

- Яценюк був дуже гарним прем’єром. Якби мені в 13-му  році розказали, що ми не будемо брати російського газу – я би не повірив. Є критичні зауваження і до одного, і до іншого. Але ми повинні розуміти, в яких умовах вони працюють. Яценюк прийняв казну з 1 тис. дол. на рахунку. У Гройсмана ситуація краще – будемо надіятися, що він проявиться.

- Чи підтримуєте ви зараз стосунки з Ю. Тимошенко?

- Ні. В 14-му році, коли вона вийшла з тюрми, в нас були різні підходи до того, що таке пріоритетне на сьогоднішній момент.

- Позачергові парламентські і президентські вибори восени можливі в Україні?

- Це сценарій ФСБ, який розхитують через всіляких провокаторів. Ми зробили вже все, щоб цього не було.

- Україна вистоїть?

- Україна вже вистояла. Але тепер, щоб нам процвітати, нам треба пройти досить серйозний шлях. Ми отримали безвізовий режим, стабілізували економіку, в нас ростуть золотовалютні запаси. Нам треба навчитися аналізувати об’єктивні процеси, а не слухати брехунів, демагогів, популістів в ефірах телеканалів.

- Я вам вдячний за те, що ви прийшли.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...