banner banner banner banner

Я не хочу більше грати в політику, я хочу грати серйозно і надовго

Нардеп від БПП Мустафа Найєм в ефірі телеканалу "112 Україна" розповів, чому не виходить із фракції, чим погані нова коаліція і уряд, а також про реформу МВС

Я не хочу більше грати в політику, я хочу грати серйозно і надовго
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Нардеп від БПП Мустафа Найєм в ефірі телеканалу "112 Україна" розповів, чому не виходить із фракції, чим погані нова коаліція і уряд, а також про реформу МВС

Влащенко: Сьогодні події тижня ми обговорюємо з народним депутатом України Мустафою Найємом.

Здрастуйте, Мустафа. Чи означає те, що ви проголосували проти уряду Гройсмана, що ви не поставите свій підпис під коаліційною угодою, і що коаліція в 206 голосів - це фікція?

Найєм: У нас не питали. У логіці тих людей, які вважають, що коаліція є - вона продовжує існувати. Я щиро сподівався, що буде запрошення підписати: я б не підписав цю угоду. Ті люди, які керують процесом - вони вважають, що коаліція продовжує існувати, тому наш підпис зарахували автоматично. Ми можемо відкликати підпис, але тут є момент, що сама підпис, індивідуальний, депутата під коаліційною угодою - це абсурд, тому що коаліцію створюють фракції. Тому індивідуальний підпис під коаліційною угодою ще тоді було не дуже коректним. Але суть в тому, що мені не подобаються дві речі. Перше - це те, як формувалася ця коаліція, і друге - постанова, яку нам запропонували. Формувалася коаліція за рахунок "тушок". Не всі люди, які вступили в коаліцію, є "тушками". Але є два-три депутати, проти вступу яких я особисто виступав і на фракціях. Наприклад, пан Міщенко, якого я поважаю, як юриста, але це людина, яка працювала з паном Портновим, який підробляв закони щодо Тимошенко - я знаю ці зв'язки, як журналіст, і знаю зараз. Плюс я вважаю, що некоректно приймати депутатів зі списків інших партій. Це все депутати, які вступали з "Самопомочі". Ще принизливо, що ми визнали роботу уряду Яценюка незадовільною, а НФ змусив проголосувати парламент, що все було добре. Плюс мені не подобаються деякі люди в складі Кабміну.

- Який тоді сенс вам і вашим товаришам залишатися у фракції?

- Давайте навчимося рахувати на два кроки вперед. Грюкнути дверима і піти - дуже красиво. Два тижні, в кращому випадку, я буду топом в новинах. Якщо б пішли з фракції, в той же день ЦВК прийняла б постанову і нас би позбавили мандата. Я не вважаю правильним здаватися. Є різниця між тим, що я є в парламенті і тим, що мене немає в парламенті, в першу чергу для мене. Є два типи моїх колег: мої соратники і просто мої колеги по фракції. Ті, хто по той бік деяких ціннісних барикад, мені все одно, що вони думають. Вони вмирають і відходять в минуле. Ті, хто мої соратники - вони мене підтримують. Всім же зрозуміло, що ми - інші там. Чому ж я повинен давати їм привід позбавляти мене мандата, голосу, впливу на процес, який дав мені не хтось конкретно, а дали люди.

- А ви думаєте, що боротися можна тільки з депутатським мандатом?

- Ні. Але я був з іншого боку. Чому я повинен повертатися? Я буду боротися далі, я буду в середині, я буду робити те, що вважаю за потрібне так, як я вважаю за потрібне. Якщо комусь це не подобається, вони можуть виключити нас з фракції. Але на даний момент ми повинні використовувати цей інструмент не для партійних, фракційних, особистих інтересів, а для конкретних інтересів, заради яких ми йшли.

- Що таке, насправді, політична відповідальність депутатів?

- Політична відповідальність - це не в'язниця, це вибори. Якщо люди, яким не подобається те, що відбувається, і якщо вони і далі проголосують за те, що відбувається - це буде неправильно. Я щиро вірю, що у нас країна виросла, і ті сили, які продемонстрували те, що вони продемонстрували, не отримають голосів на наступний термін. Те, що зараз відбувається в ГПУ, те, що зараз відбувається з БПП, "Самопоміччю", "Батьківщиною", НФ - це цвях у їх наступний термін обрання в парламент. Активні люди повинні йти в політику, вони повинні воювати. Досить боятися політики!

- Що ви збираєтеся робити, щоб примусити парламент голосувати за необхідні закони?

- Зараз ситуація так складається, що радикальних сил в парламенті все більше і більше. Закон про вибори обіцяли всі, але піднімають це питання молоді дурні, як вони вважають. Я хочу, щоб люди стали поруч з нами. Це те, що нам потрібно зробити на наступних виборах: досить думати, що хтось там може бути чеснішим, правильнішим або сильнішим, ніж ви. Нам треба тиснути разом, нам не треба зупинятися.

- Чому ніхто з молодих політиків не їздить на Схід, ніхто не займається проблемою контрабанди, полонених, наркобізнесу?

- Я не можу говорити за всіх. Я вважаю, що у нас велика проблема в тому, що ми Схід захищаємо просто, як територію. Але ми не думаємо про людей, які там живуть. Я там жив, я знаю, що відбувається в Маріуполі, Краматорську. Але, на жаль, багато людей, які прийшли в парламент, і це стосується не тільки молодих, вони не бачать всю країну. Вони не бачать, наприклад, що Ужгородська облрада оголосила скасування референдуму і автономію. Цим, по суті, має займатися СБУ, там вже повинні сидіти люди, в тому числі і з БПП.

- Скажіть своїм молодим колегам, що представницькі функції за кордоном, і пропаганда України - це добре. Але настав час займатися проблемами своєї країни всередині країни.

- Я згоден. Але це хвороба не тільки молодого покоління, цим інфіковано і старше покоління. У нас більшість політиків орієнтовані на те, що відбувається за межами країни, а не на те, що відбувається всередині країни. Мені простіше натиснути на президента, парламент, щось зробити, через Держдеп, Венеціанську комісію, ЄС, ніж прийти і сказати, що наші люди цього хочуть. Це - комплекс неповноцінності політичного класу. Один німецький депутат, політик, нам відкрито сказав: "У 91-році, коли була незалежність України, у нас був неформальний договір з Росією не торкатися кордонів з Росією, і пропонувати статус НАТО для України - це було маразмом, і, в принципі, захищати вас ми не можемо". Ми не можемо на когось покладатися. Вся наша перемога в тому, що люди під час Іловайська воювали на фронті, і вони змусили Європу придивитися до цієї історії.

- Депутатам повернули колишню зарплату. А що було б з викладачами, лікарями, які б взяли і в п'ятницю просто покинули б своє робоче місце? Чому депутати собі це дозволяють?

- Треба міняти порядок дня, змінювати порядок прийняття законопроектів. Ми хочемо, щоб закони приймалися більшістю з присутніх в залі. Хочеш впливати на процес - приходь і впливай, але ми не можемо позбавити депутата мандата, який йому дав народ. Треба міняти регламент. У нас є депутати-комбати, які жодного разу не з'являлися в Раді, але ми ж їх поважаємо. Треба змушувати депутатів ходити в зал.

- Ви лобіювали призначення Горбатюка на пост генерального прокурора. Він розслідував справи Майдану, і розслідування не доведено до кінця. Він займався економічними злочинами, і вони всі заблоковані. Якщо людина не може добитися результату - навіщо нам такий генеральний прокурор?

- Горбатюк - єдиний співробітник прокуратури середньої ланки, який, дійсно, послідовно розслідує справи Майдану, єдина людина, яка допитала всіх. Він дуже відповідально до цього ставиться. Він - професіонал. Особисто мене він допитував, і я знаю, як він допитував. Він при Кузьміну, при Януковичі мав право сказати: "Ні", і його за це прибирали. Треба знайти важелі впливу на систему.

- Ви брали активну участь у формуванні нової поліції. Ви розраховували на якусь кар'єру в цій області? Чому віддали перевагу Ківу, Деканоїдзе, а не вам? Що сьогодні відбувається з реформою МВС?

- Не можна домагатися того, чого ти хочеш, через силу. Я впевнений, що прийде день, коли це прийде. Що стосується реформи МВС, то я вважаю, що ми маємо велику кризу з реформою. Швидкість тих процесів, які робляться щодо реформування, і швидкість захисту системи від себе - вони різні. Ми не розраховували на це. Ті, хто захищаються, вони більш вмілі, більш ефективні, і у них більше інструментів і важелів. Це війна, в якій ми повинні перемогти. За нами стоїть суспільство, цінності.

- Справа Каська, як ви говорили, - це вибіркове правосуддя. Чи готові ви визнати, що і справа Корбана - це вибіркове правосуддя?

- Я це говорив з самого початку. Система підло вчиняла по відношенню до нього, але Корбан здався, він пішов на угоду зі слідством.

- А якби ви були на місці Корбана, ви б пішли на 10 років в'язниці?

- Я не знаю цілей пана Корбана. Я вважаю, що Геннадій Олегович, при всій повазі до того, що він робив під час війни, міг би в цій історії підірвати всю систему, показавши, як з ним домовляються. Якби Корбан показав, що з ним домовляється президент, то я не впевнений, що він би отримав тривалий термін. А він домовився з системою так, як він домовлявся раніше з нею. А у нього був шанс розкрити всю історію - я знаю, що дзвонили в суди, коли він домовлявся там за те, щоб його відпустили за півтора року умовно.

- Зросла вірогідність екстрадиції Фірташа в США. Як ви думаєте, якщо він потрапить в обійми американського правосуддя, ми багато ще цікавого дізнаємося про його взаємовідносини з українськими політиками?

- Це залежить від того, наскільки совісні, справедливі, щирі будуть правоохоронні органи США. Я сподіваюся, що у них буде достатньо багато інформації. У них вже зараз є багато інформації про те, що робив Фірташ, і, в тому числі, у відносинах з Росією.

- 18 квітня ваш брат оголосив голодування в знак протесту проти Ківи. Крім того, він написав гнівний пост про Авакова в ФБ. Ви ж так не думаєте, що Аваков підтримує стару, корумповану систему. Як так сталося, що у вас з братом різні погляди на це?

- Я підтримую брата в усьому, що він робить, у тому числі, і в цій історії. Я вважаю, що Аваков робить помилки, я йому про це говорив, у тому числі те, про що говорить мій брат. Але я знаю, що без Авакова не могло статися те, що сталося зараз. Я абсолютно щиро підтримую брата в усьому, що він робить щодо Ківи - ця людина, дійсно, дискредитує поліцію, при всій повазі до того, що він робив на фронті. Авакову треба робити вибір, тому що в даній ситуації він повинен вибрати правильну сторону, тому що якщо він вибере неправильну сторону, він знищить все те хороше, що він зробив.

- Вам відомо щось про звинувачення Гройсмана, що він має якесь відношення до кришування Київської митниці?

- Мені невідомо, але я допускаю, що таке можливо: треба розслідувати. Я вважаю, що Гройсман - це перехідне рішення. Максимум - рік. Я не хочу, щоб в наступний раз ми вибирали так, інакше це буде програшем нашого покоління.

- Депутати можуть оприлюднити списки людей в політиці, топ-чиновників, у яких є бізнес з Росією, з "ДНР", "ЛНР", офшори?

- У найближчі дні будуть опубліковані інші 20 прізвищ топ-чиновників України, яких стосуються "панамські документи". Наші журналісти вже готують подібні проекти щодо всіх активів, бізнесів. Наші чиновники - це неандертальці, які не розуміють, що світ рушив набагато далі. Інформацію неможливо буде приховати. Для Порошенка це пройшло дуже м'яко, тому що не було ніякого кримінального злочину. А решта з цим зіткнуться дуже боляче. Але людина, яка хоче щось приховати, не реєструє на себе офшори. Те, що президент Порошенко це зробив - це удар по всій країні. Для цвяха на другий термін цього достатньо. Порошенко зробив велику помилку, що він не вийшов і не пояснив все суспільству. Він злякався, чи команда йому не допомогла.

- Як ви будете боротися за відкриті списки, за нову ЦВК, за закон про імпічмент?

- Ми в процесі. Ми повинні визнати, що цей парламент, і все, що в ньому відбувається - це минуле. Майбутнє за новими силами.

- Ви підете на вибори з Саакашвілі?

- Ні, у нас немає рішення йти на вибори з Саакашвілі. Михеїл - наш соратник, однодумець, але ми його плану не бачили. У нас є наш план - це "ДемАльянс", "Сила людей", "Нова країна", це всі молоді політики парламенту. Я не хочу більше гратися в політику, я хочу грати серйозно і надовго.

- Саакашвілі, все-таки, представник старого покоління. Ви вірите, що він може бути іншим?

- Процес йшов до приїзду Михеїла в Україні, і буде йти після нього. Він є нашим союзником в цей період часу, поки він в країні.

- Він для вас інструмент просто?

- Не інструмент. Це, дійсно, людина, яка мислить так, як ми. Якщо Саакашвілі приєднається до нашої програми, ми будемо дуже раді.

- Чи є у вас нагородна зброя або будь-яка інша?

- Ні.

- Чи часто ви зустрічаєтеся з президентом. І коли ви з ним бачилися востаннє?

- Останній раз - два місяці тому. До цього - три місяці тому.

- Хотіли б ви особисто очолити ГПУ?

- Я вважаю, що я не можу.

- Чи відчуваєте ви свою особисту провину за два роки витраченого часу країною?

- Політик завжди повинен відчувати провину.

- Чи вважаєте ви себе віруючою людиною?

- Ні.

- Як ви ставитеся до ідеї заборони будівництва міграційних таборів для біженців зі східних країн?

- А багато людей, які хочуть до нас приїхати? Давайте дочекаємося процесів, а потім будемо приймати рішення.

- Чи виступали ви за відставку Авакова?

- Публічно ні, але були моменти, коли мені цього хотілося. Я йому це теж говорив.

- Як ви вважаєте, чи могли б ви сьогодні більше зробити для країни в якості журналіста?

- Ні.

- Кому сьогодні належить Межигір'я?

- Державі. Це рішення ВР.

- Чи вважаєте ви сьогодні Лещенка своїм соратником і політичним партнером?

- Це мій найближчий соратник і політичний партнер, разом зі Світланою Заліщук. Але це не означає, що я згоден з ним у всьому, що він робить.

- Що краще - корумпована система, або відсутність, взагалі, системи, як такої?

- Тоді давайте розбіжимося, і не будемо називати себе країною. Без системи неможливо.

- Чи правда, що за останні роки ви перевезли досить багато своїх родичів з Афганістану?

- Це найбільше марення, яке я чув.

- Чи знаходиться зараз в Україні Яценюк?

- Я знаю, що він збирався виїхати на відпочинок. Чи знаходиться він зараз, я не знаю.

- Чи одружені ви?

- Ні.

- Чи є у вас дівчина?

- Ні.

- Який, за чутками, максимальний розмір хабара був в парламенті, і хто його отримав?

- Нічого про це не знаю: мені не пропонували.

- Що б ви запитали у президента, якби у вас була остання можливість?

- У мене немає питань до президента. У мене є питання до людей: чи підуть вони за новими людьми, за новим поколінням?

- Що ви купили сьогодні на "Книжковому арсеналі"?

- Я купив серію "Добрі листівки". Це те, що можна було швидко вибрати і купити - книги не вийшло.

- Три речі, за які, ви вважаєте, можна віддати життя?

- За близьких, за правду, яка вплине на життя великої кількості людей. Мені здається, я б не думав над цим питанням, якби при мені ображали слабку людину.

- Вельми дякую, Мустафа.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>