Я не буду вічно працювати мером - це фізично неможливо

Мер Львова, лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, чи має намір брати участь в наступних президентських виборах, що робив у Львові Порошенко в останній свій візит і як оцінює оприлюднені е-декларації

Я не буду вічно працювати мером - це фізично неможливо
"112 Украина"

Наталія Влащенко

Журналіст

Мер Львова, лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий в інтерв'ю телеканалу "112 Україна" розповів про те, чи має намір брати участь в наступних президентських виборах, що робив у Львові Порошенко в останній свій візит і як оцінює оприлюднені е-декларації

Влащенко: Події тижня ми обговорюємо з мером м. Львова Андрієм Садовим.

Вітаю, Андрію Івановичу. До Львова приїжджав президент, на форум. Ви зустрічалися з ним, обідали. Чим обідали і про що говорили?

Садовий: Це була робоча зустріч, і все було достатньо швидко, тому що президент мав дуже непростий візит. Перекинулися деякими думками стосовно останнього електронного декларування і домовилися про наступні зустрічі в Києві. Їли дуже скромно.

- А що думає президент з приводу електронного декларування?

- Він напевно, як президент, повинен дбати про те, щоби всі люди, які задекларували свої статки, тепер доказали, а де вони ті кошти взяли. І це, до речі, є тверда позиція "Самопомочі": кожен політик повинен показати, де він взяв ті кошти. Якщо вони раніше крали і якось стидалися це показувати, то зараз вони це показують всім. Це нові реалії нашого сьогодення.

- Ваші теж не бідні. У вас до своїх були питання?

- Були і будуть. І кожен,в першу чергу, має показати і пояснити, де взяв. Хоча ви повинні розуміти, що ніхто з них до ВР не був в політиці і не займав великих посад. Вони займалися бізнесом, мали своє життя. Але ми в першу чергу питаємо зі своїх, тих, хто є в "Самопомочі".

- Березюк заявив, що "Самопоміч" голосуватиме за бюджет, якщо будуть внесені ваші побажання і редагування. Які будуть побажання у "Самопомочі"?

- Звичайно, що "Самопоміч" хоче максимальної прозорості тих коштів, які витрачаються на оборону - а це дуже великі кошти. Дуже важливо сьогодні дбати і про міста, тому що коли ми домовлялися про фінансову децентралізацію, тоді 75% подохідного податку лишалися містам. Ми за ці кошти фінансували освіту і медицину. Формулу поміняли - 60% лишається містам, але держава бере на себе фінансування медицини, освіти. А тепер пробують на нас навісити додаткові зобов’язання, а ми це не плануємо. Буде засідання асоціації міст, ми будемо мати спільну позицію всіх міст до прем’єр-міністра, тому що тільки ми почали трошки бути самостійними - знов хочуть прихлопнути.

- Березюк сказав, що для того, щоб на митниці не було такої контрабанди, потрібно закупити додаткове обладнання. Але ж нікого ще не зробило чесним додаткове обладнання.

- Наша позиція однозначна - якщо би митниця працювала чесно, я думаю, що ще один бюджет державі можна було б мати. Це висновки експертів. Наша пропозиція була дуже проста: піти тим шляхом, яким йшли інші країни свого часу, коли мали подібну корупційну складову в державі - вони на аутсорсінг наймали фахові, в тому числі, і англійські компанії. Ми з такими компаніями говорили, і вони готові приходити і брати в управління українські митниці. Яценюк казав: "Так, так, так", але до діла не дійшло. Гройсман - подивимося, тому що, я думаю, це для нього також великий біль. Є амбітні плани: ремонтувати багато доріг, будувати багато нових об’єктів - а за що? Сьогоднішній бюджет дуже кволий, він не може всі ці амбіції потягнути.

- Саме гроші з митниці є могутнім джерелом корупції для топ-чиновників. Може бути, тому вони не хочуть запускати англійські компанії в аутсорсинг?

- Я думаю, 100%.

- Чим будемо покривати дефіцит бюджету, який більше, ніж 100 млрд?

- Якщо ми говоримо, що ми бідна країна, то боротися з бідністю треба тільки підтримуючи виробництво і даючи максимальний імпульс для того, щоб люди інвестували і створювали нові робочі місця. Перебуваючи у Львові, ви, напевно, звернули увагу на прекрасні низькопідлогові львівські трамваї. Ми з нуля почали у Львові їх випускати. Місто через міжнародний тендер замовляє, і наше львівське підприємство кожного року нарощує кількість людей. І таких виробництв повинно бути багато. Скільки літаків "Антонов" купила Україна за останні роки? Скільки українських кораблів ми замовили? Якщо ми не будемо підтримувати своє, то потім бігати в МВФ позичати гроші? Треба скерувати мислення з "де позичити" в сторону "як створити тут", щоби стояла черга бажаючих інвестувати. Географічно в нас ідеальна ситуація.

- Ваші депутати утрималися при голосуванні за підвищення зарплат депутатам, але частина проголосувала. Може бути, аморально голосувати за підвищення зарплат вдруге за рік?

- Депутат депутату рознь. Є депутати самодостатні, а є депутати, які просто не мають інших статей доходу. Але ви праві - в часи, коли є біда в країні, треба бути співзмірним своїми бажаннями.

- Ходять чутки, що вас тиснуть в зв'язку зі сміттєвим скандалом, і ви йдете назад, в сенсі опозиційності.

-  Ми прийняли спільне рішення на проводі керівників обласних організацій і депутатів ВР, що "Самопоміч" переходить в опозицію. І ми це чітко, крок за кроком - виконуємо. Інших рішень ми не приймали. На сьогоднішній день ми, дійсно, живемо в унікальній країні, де, реально, коаліції в парламенті немає, і де сьогодні олігархи домовляються між собою, що в країні має бути. Згадайте риторику "Самопомочі", яка була рік назад, стосовно мінських домовленостей. Нас називали агентами Кремля, а ми говорили, що не можна здавати інтереси країни. Сьогодні те саме, що говорила "Самопоміч", говорить президент, прем’єр. Коли Яценюк був прем’єром, Жоржій бігав, дотискав, що ЄСВ треба приймати, а сьогодні всі говорять, що це успіх влади. Тільки забувають, що це ініціатива "Самопомочі". Електронне декларування - ми були завжди в числі перших, хто за нього виступав. Поправки президента до Конституції, щоб мати можливість відсторонювати мерів від своїх посад - ми би сьогодні мали жорстку вертикаль, централізацію на 1000%. Яка демократія? Вона би закінчилися в один день. Ми живемо в час гібридної війни, і в Україні також, тому що ініціативу хорошу візьмуть, а потім…

- Куди ви підете далі - мер, парламент, президентські амбіції?

- Є таке поняття, як відповідальність. На минулих виборах мене обрали міським головою на третій термін. Можливо, перший раз в історії нашої української дійсності я пішов на вибори з чіткою програмою - "Львів-2020". По кожному пункту розписано, що і як треба зробити. Зараз можна дивитися - що сказав, що зробив. Це є моя амбіція, я зобов’язаний це зробити. Закінчиться мій термін - громада буде приймати рішення. Сьогодні в Україні говорити про плани на місяць складно.

- Якщо ви будете балотуватися - громада прийматиме рішення. Дуже багато залежить від ваших бажань і амбіцій. Як ви самі хотіли б? В який бік ви підете?

- Такі питання я сам собі ставлю. Я працюю мером більше 10 років. В певний момент я зрозумів, що збудувати успішне місто можна тільки коли збудуєш успішну країну. І ми пішли в партійне будівництво. Сьогодні є фракція в парламенті, в кожному місті є фракції "Самопомочі". Це люди, які пішли за покликом служіння. Збудувати успішну країну неможливо без успішної партії, тому я це будую там, де я можу, і як я це можу.   

- Ви зосередитеся на будівництві партії чи на будівництві міста?

- Я не буду вічно працювати мером - це фізично неможливо.

- Депутати в парламенті дуже по-різному налаштовані щодо мінських угод. Що ми будемо з цим робити?

- З одної сторони є реалії, а з іншої сторони дуже серйозний міжнародний тиск. Якщо говорити про наші реалії - будуть "герої" Донбасу, де зневажають українську мову, прапор, і я не вірю, що в найближчому часі там ситуація поміняється. Це є заморожений конфлікт, по сценарію Росії. Якщо говорити про наших міжнародних колег, то їм треба згадувати приклади історії. Візьмемо Німеччину після Другої світової війни. Канцлеру Німеччини, Аденауеру, говорили, що він мусить об’єднати Німеччину, і Радянський Союз говорив: "Звичайно, об’єднуйте". А він  сказав: "Або свобода, або возз’єднання. Я обираю свободу". І будучи три терміни канцлером він не об’єднав. А вже його наступник Коль, коли розпався СРСР, об’єднав Німеччину.

- "Самопоміч" не голосуватиме за поправку до Конституції, в частині Донбасу?

- Ми повинні бути послідовними. Так само, як ми проголосували за визнання Криму територією, яка знаходиться в окупації, так само треба проголосувати за окуповані території Луганської і Донецької областей.

- Що ви змогли зробити з передвиборних обіцянок фракції і ваших?

- Обіцянка "Самопомочі" була - "візьми і зроби". Ми говоримо, що кожен має робити свою роботу там, де він є, кожного дня.

- Що зробила "Самопоміч" в парламенті?

- Не було би "Самопомочі", давно би вже мінські домовленості були б реалізовані, і ми би втратили незалежність нашої країни. Якщо говорити про економічний блок - ЄСВ. Якщо говорити про міста, місцеве самоврядування, та ж сама децентралізація - це моя принципова позиція, позиція всіх мерів нашої країни. Якщо б ми не були твердими,то сьогодні президент знімав би своїм указом будь-якого мера в нашій країні. Питання корупції, питання електронного декларування.

- Чи правда, що у вас сьогодні є якась інформаційна ізоляція?

- Взагалі, "Самопоміч" останнім часом мало запрошують на канали. 

- Хто дає ці вказівки?

- Я думаю, що, напевно, є якісь центри. У нас 85% всіх медіа перебувають в руках декількох сімей. Ті сім’ї, я думаю, мають між собою дуже прекрасну комунікацію і вирішують, кого запрошувати. Я на це дивлюсь по-філософськи.

- Кажуть, що у вас був якийсь конфлікт з Коломойським, і що зараз він збирає нову групу в парламенті. Чи можливий союз з "Самопоміччю"?

- В мене ніколи не було жодних конфліктів з олігархами особистих, тому що в мене ніколи не було з ними різних домовленостей. В мене з ними ідеологічні розбіжності. Безперечно, що "Самопоміч" буде займати свою принципову позицію, і в ніякі союзи, крім легітимних, входити не буде.

- Оголошено підозра в справі Грибовицького звалища Юрію Голецю. Чи не вважаєте ви, що це така ситуація, коли просто перевели на стрілочника?

- Ви праві. Тому що, коли є кримінальна справа про підпал полігону, п’ять місяців назад - ніхто цю справу серйозно не розглядає. А шукають крайніх.

- Хто підпалив?

- Я думаю, це є нелюди, які мали дуже злі наміри. Я хочу, щоб поліція це досліджувала, щоб прокуратура це досліджувала, тому що сталася велика біда, і взагалі, наміри були - заблокувати вивіз сміття мільйонного міста і показати на весь світ, що отут такий поганий мер. Це можуть зробити з кожним містом в нашій країні. Просто на Львові експериментують.

- Чому у нас на темі сміття одні збитки, одні неприємності? Європа вже давно освоїла цю економіку замкнутого циклу.

- В Європі одна тонна утилізації вартує від 40 до 120 євро. В Україні, орієнтовно, 2,5 євро. Оце основна причина, чому сюди не йде жоден інвестор, і ми не маємо в Україні жодного сучасного заводу. Поляки такі заводи будували виключно на грантові кошти ЄС. Ми сьогодні зобов’язані збудувати самий сучасний, з глибинною переробкою сміття, завод – і ми це зробимо, і покажемо всім. І так само, як сьогодні на екскурсії їздять до Львова і 2 млн людей було в минулому році, так само будуть приїжджати і дивитися на наш завод.  

- Ваші опоненти кажуть, що мери не пускають західних інвесторів, тому що ті хочуть побудувати і на цьому заробляти. А господарі міст хочуть самі на цьому заробляти.

- Питання №1 - тариф. Тариф треба підняти суттєво - ніхто в державі сьогодні на це не готовий піти. Друге питання - політика держави. Жодного меседжу в державі, що треба наводити порядок, немає. Сьогодні під полігонами, реально, в Україні є 5% території нашої землі. Це катастрофа. Міністерству не до цього є. А ми вникли в цю ситуацію дуже активно. Ми в 12-му році працювали спільно з міжнародною фінансовою корпорацією. Вони провели свої процедури, ні один західний серйозний інвестор не пішов.

- Як же ви побудуєте завод, якщо ви говорите, що це невигідно і неможливо?

- Ми беремо в Європейському інвестиційному банку кошти - 75 млн євро, на 25 років, під1-1,5% річних. І ми будемо поступово корегувати тариф. Але ми збудуємо якісний сучасний завод.

- Ваші опоненти кажуть, що за роки мерства ви не завели в місто жодного яскравого інвестиційного проекту.

- По-перше, ми розвиваємо ті підприємства, які є тут, західні, і всі вони з кожним днем стають більші. Якщо подивитися на розвиток ІТ - 20%  ріст у рік, у Львові. Це є сотні нових ІТ-компаній, які в нас є тут. Це голландські, швейцарські і т.д. Ви не найдете іншого міста в Україні, де інвестовано так багато, якщо порахувати на одного мешканця. Це є сотні км доріг, мереж, комунікацій.

- Ваші опоненти кажуть, що гроші з міського бюджету відмиваються на будівництві та реставрації.

- Повний брєд. Сама опозиційна газета у Львові - "Ратуша". ЇЇ фінансує міська рада, і там стільки на мене виливають, що оті ваші "говорять" - дитячий лепет. Я до того спокійно відношуся.

- Хто контролює незаконне будівництво у Львові?

- До початку цього року державна інспекція Архбудконтролю, до якої в мене є мільйон претензій. Зараз ці повноваження передані місту, і кожного дня жорсткі штрафи, і ми будемо наводити жорстко порядок, тому що корупція там була, і це факт. І я про це бив в набати на всіх урядових нарадах. Зараз це відповідальність міста - і сьогодні кількість незаконних будівництв зводиться до нуля, тому що є жорсткий контроль. Я поважаю критику, але не люблю критиканства. Хтось комусь щось сказав. Прийди, прямо в очі приведи докази. Маєш докази - є НАБУ, прокуратура, передай матеріали.

- Який зовнішній борг міста?

- Дуже невеликий, тому що в нас всі комунальні підприємства мають прямі відносини з банками - це Європейський банк реконструкції та розвитку, і вони зобов’язані ті кошти повертати. В нас дуже грамотна фінансова політика і тому ми є найбільшим партнером EBRD в Україні. І сьогодні ЄІБ  готовий з нами активно працювати, тому що ми секунда в секунду виконуємо свої зобов’язання, ми маємо одну з найкращих позицій в нашій країні. 

- Мені називали суму боргу в 100 млн євро.

- Якщо брати по кожному, то десь така сума і вийде.

- Кажуть, що ваші помічники постійно знаходяться в контакті з представниками ЄБРР, і в результаті, наприклад, плити, які коштують 600, оформляються за 2000. Підтекст такий - ми можемо корумпувати всіх.

- Різниця в співпраці з європейськими і українськими банками, чи, взагалі, з українськими бюджетними коштами в тому, що коли ви працюєте з ЄБРР, всі тендери відбуваються за європейськими стандартами і законами. Це означає, що на кожен контракт, також по тендеру, визначається фірма, яка здійснює контроль. І фірма, яка перемагає, також визначається на міжнародному тендері. Наприклад, певну частину робіт виконують турецькі компанії, а контролюють їх французи. Найжорсткіший контроль за кожним метром - доводять їх до білого каління. Якщо б у нас так працювали, було би зовсім по-іншому. Тому я максимальний прихильник мати оці стандарти ЄС вже сьогодні в Україні, що і роблю. Що заважає сьогодні владі впроваджувати європейську систему безпеки, європейські стандарти медицини, освіти? Чого ми будемо чекати, коли нас офіційно приймуть в ЄС - давайте ми ці стандарти вже сьогодні будемо впроваджувати. Я от це зробив в плані інфраструктури, тому що немає іншого міста, де так багато інвестовано. Ми в рік модернізуємо 20 км мереж - Київ в цьому році не зміг зробити ні одного метра. Я розумію, в них проблеми зовсім інші. Я би хотів, щоб люди брали ці приклади і в своїх містах робили те саме.

- Чи не шкодуєте ви, що зайнялися політикою?

- Плюс в тому, що совість чиста, тому що я роблю те, що я можу робити сьогодні. Я не стою і не мовчу, я не ховаю голову. Якщо ви не знайдете чесних людей, і вони не будуть в кожному місті, в кожній області, в ВР - ви не поміняєте цю країну. Якщо не поміняєте цю країну, то нащо в ній жити? Себе треба міняти, країну треба міняти.   

- Що для вас важливіше політичної кар'єри і влади?

- Моя сім’я, мої друзі, Господь Бог.

- Чи кривдили ви колись людей?

- Маю гріх, що я деколи дуже гострий на слово. Потім сповідаюся і прошу вибачення.

- Остання прочитана вами книга?

- Почав читати Оруела, "1984", але я її не дочитав. Читаю і починаю бачити подібне.

- Чи буде "Самопоміч" голосувати за зняття недоторканності з Новинського?

- Якщо це все реально - не бачу проблем.

- Чи хочете ви стати президентом України?

- Це боже покликання, для цього потрібно мати божу ласку. Я відповідальний там, де я є сьогодні. Я роблю те, що я можу сьогодні робити.

- А якщо завтра така можливість буде - ви підете на вибори?

- На сьогоднішній день це неетично говорити. Є діючий президент, дай боже йому успіхів і процвітання, щоб він був здоровий, і те, що він пообіцяв, щоб він зробив.

- Чи використовуєте ви в побуті обсценну лексику?

- Можу сказати гостро.

- Чи правда, що ви посварилися з Коломойським?

- Я ніколи з ним не мирився і не сварився. В мене, взагалі, з ним немає ніяких відносин. І не було, тому я щасливий.

- Чи боїтеся ви тюрми і суми?

- В сьогоднішньому часі треба бути готовим до всього.

- Ви і Березюк в е-деклараціях записали все на дружин.

- Я чесно, ставши мером, те, що я мав, подарував дружині, і вона за це утримує сім’ю.

- Ваш улюблений джазовий музикант?

- Нема одного.

- Чого б ви не могли пробачити іншій людині?

- Милосердя більше від справедливості - треба прощати.

- А більше - правда?

- Правда – це бог.

- Три речі, ставлення до яких ви переглянете найближчим часом?

- Сім’я - треба більше часу приділяти сім’ї, тому що хлопці підростають. Бути відповідальним в своїй роботі. Сьогоднішній час вимагає більшої самовіддачі. І більше читати, і Біблію читати. Я все своє життя шукаю людей, які кращі від мене, мудріші від мене, я так мрію знайти багато класних людей.

- На скільки ви поміняєте фракцію, якщо будуть наступні вибори?

- Ті, що сьогодні є - вони безцінні, в тому плані, що вони отримали унікальний досвід.

- Тобто плануєте тільки додавати. Дуже дякую, Андрію Івановичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>