banner banner banner banner

Я хотів би, щоб війна закінчилася, тоді я повернуся в сільське господарство

ЮРІЙ БЕРЕЗА  - народний депутат України. Заступник голови депутатської фракції політичної партії НФ. Український військовик, командир полку спеціального призначення "Дніпро-1" головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, сформованого з добровольців. Також очолює полк і штаб національного захисту Дніпропетровської області. Під час Євромайдану брав участь у протестах під Дніпропетровською облдержадміністрацією

Я хотів би, щоб війна закінчилася, тоді я повернуся в сільське господарство
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ЮРІЙ БЕРЕЗА  - народний депутат України. Заступник голови депутатської фракції політичної партії НФ. Український військовик, командир полку спеціального призначення "Дніпро-1" головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, сформованого з добровольців. Також очолює полк і штаб національного захисту Дніпропетровської області. Під час Євромайдану брав участь у протестах під Дніпропетровською облдержадміністрацією

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях народний депутат України, мажоритарник Юрій Береза.

Доброго Дня, Юрію. Чому ви останнім часом так мало з'являєтеся на телеекранах. Ви розлюбили журналістів?

Береза: Ні. З’явилася втома від спілкування з журналістами, і була ще певна інформаційна атака з боку, умовно, партнерів, друзів. Під час тієї атаки було вилито багато несправедливості, і, на жаль, у цьому брали участь журналісти. Я намагався тримати дистанцію, побути в тиші. Попрацювати над собою, над помилками в  першу чергу.

- А що сталося між вами та дніпропетровською групою?

- Ми були разом ще під час помаранчевої революції. Просто був один момент, коли нашу дружбу намагалися використати в корисних цілях. Геннадій Корбан намагався зробити полк "Дніпро-1"  ручним підрозділом. Я це не сприйняв і зробив все, щоб довести Геннадію, що полк це, все ж таки, міліцейський підрозділ і підпорядковується в першу чергу міністру МВД. Якщо він буде підпорядковуватися різним іншим людям – то це приведе до хаосу. Ми повернемося в 17-ий рік. Ми світоглядно розійшлися на сьогоднішній день. У тій якості, у якій був батальйон, а потім полк "Дніпро-1" - він так і залишився. Всі, хто намагалися грати свою гру, втягнулися в розбірки тих чи інших очільників, - ми практично, не маємо вже ні одного підрозділу.

- А "Азов"?

- "Азов" перейшов у нову якість – він став полком Нацгвардії. Всі ми починали як батальйони спеціального призначення міліції. На сьогоднішній день полком спеціального призначення міліції в тому ж контексті, який він був у квітні 14-го - є "Дніпро-1". Коли мене вмовляли Корбан, Коломойський очолити цей підрозділ - я досить довго вагався.

- А ви помирилися чи ні?

- Я підтримав Філатова на виборах. Я ні з ким не лаявся, по-перше. І в мене як було гарне відношення до всієї дніпровської команди – так воно і залишилося. Коли йшов скандал, я ні одним словом не обмовився, що вони погані. Я їм просто говорив одну річ: "Хлопці, зупиніться. Є держава".

- А як ви вважаєте, Корбана засудили справедливо?

-  Я не хочу коментувати це, тому що я поза процесом і я не володію цією справою. І не цікавився. У той момент, коли я пішов у народні депутати і став членом комітету національної безпеки й оборони – я всі сили кладу на дві речі: підтримка родин загиблих, поранених полку "Дніпро-1" і не тільки, і плюс до того мені додалися всі проблеми військових, які є. Зараз я тим доволі широко займаюся.

Новини за темою

- Сироїд сказала, що ми маємо Генеральний штаб "юрського періоду", що армія не модернізована за ці два роки, що колосальна корупція тощо. Наскільки це відповідає дійсності?

- Я в багатьох речах не підтримую фракцію і партію "Самопоміч". Але те, що сказане про Генеральний штаб – я абсолютно згоден. Насправді, моє глибоке переконання, що керівник Генерального штабу – це не та людина, яка повинна очолювати Генеральний штаб у цей надскладний час. Моя послідовна позиція – після виходу з Іловайська - йому потрібно зараз самому піти у відставку. Тому що він не виявився тим очільником, який потрібен зараз Генеральному штабу. На питання, що піднімала п. Сироїд, нема відповіді. Можливо, Муженко - досить смілива людина, але є один момент – керівник Генерального штабу – це стратег. Робота Генерального штабу – надати політичному керівництву держави п’ять-десять можливих ситуацій розвитку у тому чи іншому випадку. Я не бачу на сьогоднішній день як кадровий академічний військовий того бажання прогнозувати, в першу чергу.

Новини за темою

- Яка може бути тактика і стратегія, якщо є офіційна команда не стріляти і не воювати? У цей час 3% ВВП йде на озброєння. Що відбувається на Сході насправді?

- У мене є безпосередньо інформація, яка стосується ЗСУ і російських збройних сил. Проти нас воює кадрова російська армія. 1-ий і 2-ий військові корпуси повністю під контролем російського Генерального штабу. Всі військові частини, де є озброєння, важке в першу чергу: артилерія, танки, - це тільки штатні військові підрозділи збройних сил Росії.

Новини за темою

- Так ми не в змозі відкинути їх до кордонів?

- Ми підписали Мінськ-2 – там чітко прописано, що повинна зробити держава Україна і що повинна зробити держава Росія. Зміни до Конституції, проведення виборів повинні відбутися тільки після того, як українська армія візьме під контроль кордон між Росією й Україною. Мінськ-2 – це, в першу чергу, припинення вогню, виведення всіх іноземних армій. Вибори проводяться по українським законам, під контролем українського кордону. Ні одна іноземна держава не вирішить проблему війни між Україною і Росією. Ця проблема закінчиться тільки після того, як буде в нас українська армія сильна і спроможна захищати нашу державу. Тоді відразу припиняються всі дискусії. Іншого вирішення нашого конфлікту на Сході, ніж по хорватському сценарію – нема.

Новини за темою

- Тобто, українська армія сьогодні ще не в змозі воювати з тими військовими зєднаннями, які знаходяться на окупованій території?

- На жаль, так, наступати ми поки не можемо.

- Яка чисельність ЗСУ?

- Більше 200 тисяч.

- А скільки на окупованій території, в протилежному таборі?

- У складі двох армійських корпусів більше 40 тисяч. Але наші 200 тисяч не знаходяться безпосередньо в зоні конфлікту. У нас ще є кордон, де ми межуємо з Білоруссю, там нам потрібно тримати теж певні збройні сили. Чому я повертаюся до хорватського сценарію – тому, що нам потрібна спроможна армія і політична воля.

- Що ви маєте на увазі – політична воля на що?

- Я хочу сказати, що нам потрібно змінити генералів, які стали генералами за часів попередніх урядів, на полковників, які пройшли горнило боїв безпосередньо на Сході. У 91-ому першому році я служив у Росії. Тоді політичне керівництво держави назвало армійські частини, які знаходилися на території України – українською армією. По духу вони не були українськими. До 14-го року ця військова машина просто знищувалася, вбивалася і робилася небоєспособною. Ми почали створювати армію з 14-го року. Будучи радником Дніпропетровської ОДА я був на чотирьох бунтах у 25-ій і 93-ій бригаді, які зараз героїчно воюють. Ці бригади в повному складі складали зброю і говорили, що не будуть воювати за Україну. У питанні створення армії ми зараз десь на половині шляху. Армія повинна бути не тільки озброєна добре, а і бути сильна ідеологічно. Без ідеології ні одна армія не перемагає.

- Чому, коли вже два роки йде 3% ВВП на армію, багато солдатів, як і раніше, одягаються волонтерами? Куди йдуть гроші, хто займається корупцією в Міноборони?

- Стан армії 2014 і 2016 року – різний. На 90% армія на сьогоднішній день забезпечена матеріально. Що стосується озброєння і переозброєння – це досить велика проблема. Ми не запустили ще свій ВПК. 27 млрд у бюджеті цього року закладено на виплату заробітної плати для ЗСУ. Ми перенаситили армію волонтерською допомогою.

- Багато хто не хоче повертатися з АТО, бо вдома їх чекає мінімальна зарплата. А в АТО є блокпости і т. д. Є така проблема?

- Звичайно є. Від цього ніхто не застрахований. Підприємництво військових повинно відразу отримувати оцінку правоохоронних органів. Повинна працювати військова поліція, МВС, прокуратура.

- Чому ми досі не отримали відповіді, хто винен у справі щодо Дебальцевого та Іловайська?

- Стосовно Іловайська і Дебальцевого ми отримаємо відповідь, коли Муженко піде в відставку, тому що начальник Генерального штабу може впливати на хід розслідування. Моя суб’єктивна думка, що за ці події  несуть  відповідальність Гелетей і Муженко.

- Як ви вважаєте, проводити такі розкішні заходи, як весілля сина Гелетея, у воєнний час – морально?

- Для мене це неприємно. А морально чи не морально – це його відповідальність.

- Ви повернули машину Корбану?

- Ні. Бо це був подарунок Коломойського.

- А ви зберегли стосунки з Коломойським?

- У мене з ним прекрасні стосунки.

- Вам подобається політика?

- Ні. Я з великим задоволенням залишу ВР і повернуся в свою сферу.

- В армію?

- Ні. Я хотів би, щоб війна закінчилася - у сільське господарство.

- Дякую вам за те, що прийшли.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>