Я готовий до того, що буду міністром не більше місяця-трьох

ІГОР НАСАЛИК - міністр енергетики та вугільної промисловості України. Закінчив Львівський державний університет ім. Франка за спеціальністю інженер оптоелектронних систем. Народний депутат ВР III і IV скликань. Був мером міста Калуша Івано-Франківської області. Одружений, виховує двох синів

Я готовий до того, що буду міністром не більше місяця-трьох
112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

ІГОР НАСАЛИК - міністр енергетики та вугільної промисловості України. Закінчив Львівський державний університет ім. Франка за спеціальністю інженер оптоелектронних систем. Народний депутат ВР III і IV скликань. Був мером міста Калуша Івано-Франківської області. Одружений, виховує двох синів

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях голова ключового міністерства Ігор Насалик.

Доброго дня, Ігоре Степановичу. Наша енергосистема до 2017 року повинна приєднатися до європейської. Нам так обіцяли. Коли наша енергосистема приєднається до європейської?

Насалик: Енергетичний комплекс нашої держави – це одна з частин, яка повинна реформуватися. Але розпочав я роботу трошки не з цього. І в цьому мене підтримали наші європейські партнери, які виділяють кошти під це – ми будемо робити повністю фінансово-виробничий аудит всієї структури Міністерства енергетики і вугілля. Це дасть базу, яка дасть можливість оцінити ситуацію на сьогоднішній день. А ситуація на сьогоднішній день критична, починаючи від того, що заблоковані всі рахунки вже більше півроку "НАЕК "Енергоатом", а це є основа енергетичної системи України. Заблоковані практично рахунки "Центренерго", йдуть судові рішення. Навіть міністерство і те заблоковане, не може оплачувати електроенергію. Ми вже зареєстрували постанову й активно працюємо з польською стороною - це проект енергомоста, який передбачає добудову третього і четвертого енергетичних блоків і лінії другого блоку Хмельницької атомної станції. 20 травня у нас вже буде друга зустріч з нашими європейськими партнерами по відновленню єдиної енергетичної системи. Але це перший крок до повної інтеграції України в єдину європейську систему.

- Як ви бачите управління "Нафтогазом", і як ви зможете швидко реструктуризувати його?

- НАК "Нафтогаз" не є в управлінні Міністерства вугільної промисловості й електроенергії. Він є в управлінні Міністерства економіки. Факт, що така структура, як НАК "Нафтогаз", у тій формі, як вона існує – існувати не може. Ця структура створювалася в 98-99 році під певні фінансові схеми, і такі фінансові схеми вони несуть до сьогоднішнього дня. Якщо ми говоримо про те, що НАК "Нафтогаз" - прозора і зрозуміла компанія, то, звичайно, це не так. Тому основною з вимог, ще починаючи з 2009 року, про третій енергетичний пакет, це є розділення видобування і транспортування. У понеділок у нас буде зустріч, де ми кінцево повинні поставити модель, як повинен трансформуватися НАК "Нафтогаз".

Новини за темою

- Чи будете ви займатися тарифами?

- Це ціла ідеологія, що ми повинні були вийти на єдину ціну на газ. Це необхідно і потрібно було, тому що вся форма існування паливно-енергетичного комплексу, починаючи з 92 року і до сьогоднішнього дня – це ґрунт для живлення фінансово-промислових груп. Спочатку вони формувалися як фінансово-промислові групи, потім вони ставали політичними фінансово-промисловими групами, і так народжувалися олігархи. Створення прозорості і введення, безпосередньо, закону, який ми розробляли в комітеті, про вільний ринок газу і ринок електроенергії, він зводить нанівець спроби непрозорості цього процесу. Тому будь які ринкові відносини забирають із моделі функціонування корупційну складову. Прихід до єдиної ціни на газ - це якраз один з моментів, коли ми ці схеми ламаємо.

- Як ви збираєтеся розбиратися з так званою "спільною діяльністю" в "Укргазвидобуванні"?

- "Укргазвидобування" входить у структуруНАК "Нафтогазу". Воно добуває 14,5 власних і 3,5 – це спільна діяльність. Я вважаю цю форму неадекватною, вона формувалася далеко не законним чином, хоча юридичними документами це все підтверджено. Тому важливо провести аудит і подивитися можливості інвестування і всього іншого. Я пропонував іншу модель функціонування – закон про розподіл продукції, який чітко визначає, як розподіляється добувна продукція. Як правило, приходили на готові свердловини, і розподіл йшов 90 на 10, на користь того, у кого ці свердловини.

- У скільки обходиться кубометр газу тому, хто його видобуває, в Україні?

- У залежності від того, що ми ставимо в видатки. Якщо ми ставимо  в видатки і кредитні зобов’язання НАК "Нафтогаз", кредитну історію, то він буде і 2000 тис. грн.

- Чому споживач тоді має платити за газ, фактично, 7 тисяч? Платник податків, який покриває борги, багаторічні, "Нафтогазу"?

- У тому числі. При всьому тому це не є імпортна ціна на газ. Розподіл НАК "Нафтогазу" чітко видасть три загальних схеми. Перша схема – саме видобування. А туди ще входить транспортна система, і з транспортної системи забирають видатки і міксують. Тарифи і ціна на газ - це абсолютно різні речі. Ми зараз вийшли на ціну газу – 6886. Реальна імпортна ціна – десь 130 доларів. Але це ціна України за свою незалежність. У платіжках, які люди отримають у кінці травня, ціна на газ буде зменшена на 5-6%.

Новини за темою

- А чому люди повинні платити за імпортний газ, якщо ми сьогодні досить добуваємо для себе газу?

- Є дві моделі, по яких визначають ціну загального газу. Є румунська модель, коли міксують імпорт і власне видобудування та виходять на якусь загальну ціну. Але ця історія повторюється, як з історією з колгоспами. Колгоспи були зруйновані, тому що ціни росли, а ціна на хліб як соціальний продукт не мінялася. У результаті від колгоспів не залишилося нічого.

- Мені здається, це не коректне порівняння. "Нафтогаз", фактично, може вимити зі споживача всі гроші. Де люди візьмуть гроші на тепло тощо?

- Давайте розділимо суспільство на дві категорії. Перша категорія – люди, які не можуть платити ці тарифи, тому що ціна тарифів - найбільша європейська ціна, оскільки ми додатковий платимо тариф за транзит, а зарплати і пенсії не відповідають європейським. Тому ця частина закривається пільгами і субсидіями, а інша частина, яка може за це платити – вона повинна платити по тим цінам, які визначаються. Інше, це буде демагогією. І ми ні до чого не прийдемо.

- Гройсман заявив, що сім'ї, які не зможуть сплатити послуги ЖКГ, будуть платити 10%. Що це означає?

- Це значить, що субсидії і пільги якраз будуть повністю забезпечувати видатки на енергоносії.

Новини за темою

- Як ви збираєтеся рятувати "Енергоатом"? Кажуть, що Недашковський - непоганий директор, але він людина Мартиненка – ви будете ставити іншого директора?

- Недашковський - достатньо хороший спеціаліст, і я би не сказав, що він людина Мартиненка.

- А Мартиненко не має ніякого відношення до "Енергоатому"?

- Я не можу цього стверджувати. Першу відповідь по всіх структурах я отримую тоді, коли отримую  фінансовий і виробничий аудит. Що стосується блокування, то я вже двічі піднімав це  питання на Кабміні. Тому що, якщо ми зараз не розблокуємо НАК "Нафтогаз", то в нас будуть величезні проблеми по МАГАТЕ. Нас заставлять зупинити блок. А проблема чисто кримінального характеру – борги, які створилися і зафіксовані на рівні 120 млн, створилися з незрозумілого боргу - 5 млн гривень, які нарахували пені, штрафи. І я тут підтримую Недашковського, який не збирається платити борги кримінального характеру. По цій справі СБУ витягнула її як кримінальну, а в провадженні вона знаходиться в тій формі, в якій вона існує. Найбільша проблема енергетичної сфери в тому, що внутрішня заборгованість склала більше 30 млрд. Можемо ми реформувати енергетичний сектор, коли 30 млрд заборгованості? Тому я зараз активно працюю над тим, щоб розшити бюджетні заборгованості і залишити комерційні борги. І коли появляться комерційні борги, то всі зрозуміють, яка їх природа створення і хто за ними стоїть.

- Розенко запропонував селу користуватися альтернативними джерелами енергії. Чи реальні сьогодні для села ці альтернативні джерела? Адже дрова – це крок назад.

- Це не шаг назад, а крок вперед, якщо будуть створені котельні на дерев’яних гранулах, які зараз використовуються в Німеччині.

- Які котельні в українських селах?

- Вони повинні бути. Ми зробили котельню на дровах у Калуші. Це величезне 8-поверхове приміщення, яке лікарні опалює. У результаті економії майже 60%.

- Ми купували вугілля "ДНР", "ЛНР". Чи продовжуємо купувати це вугілля?

- Так. Цим не займається міністерство, це більше робиться в економічному блоці мінських угод. У нас є віце-прем’єр з питань АТО, і я його в цьому питанні підтримую, тому що розумію, що якщо шахтарям, які там видобувають вугілля, не платити кошти, то очевидно, що вони виберуть якийсь інший метод забезпечувати свої сім’ї. Вибір цього іншого методу, напевно, не буде добрий для нашої держави.

Новини за темою

- Скільки закуплено антрациту в 2015-2016 році? Яка динаміка цього процесу?

- Зменшилася дельта на 1,5 мільйона тонн. Але цього року ми не будемо вже закуповувати, виходячи з наших можливостей, незрозуміле вугілля в ПАР. На сьогоднішній день ми сформулювали технологічну схему, де ми можемо економити антрацитове вугілля на генераціях, які в нас є. І запаси вугілля, на сьогоднішній день, вже забезпечують проходження зими без всяких варіантів. Більше того, Україна з 1 червня, якщо підтримують постанову, яку я пропоную, перейде до експорту електроенергії в Білорусію і в Молдову. Три роки назад наша держава отримувала тільки по експорту електроенергії 750 млн доларів. Ми хочемо відновити цю загальну складову.

- А когось будуть карати за кримські контракти?

- Зі зміною очільника ГПУ це питання також буде піднято. Але на сьогоднішній день ми не займаємося поставкою електроенергії в Крим, на територію України, яка на сьогодні окупована.

- Що відбувається в "Укргазвидобуванні"?

- На останньому засіданні Кабміну "Укргазвидобування" видавало своє бачення підвищення видобутку вуглеводнів. Але, на мій погляд, це було не фахове висвітлення, а політична декларація. Ми моментально зреагували на цю позицію, і на базі міністерства пройшла виробнича площадка, де були задіяні фахівці Національного університету нафти і газу, яких ніколи не задіювали в цей процес, представники "Укрнафти", нашого департаменту, комітету ВР. І ми вийшли на чудові позиції, що на протязі 4 років ми можемо збільшити видобуток газу в Україні практично до 5 млрд. Ми на сьогодні імпортуємо 8,2 кубів для того, щоб забезпечити зимовий період. Так от, 5 млрд ми беремо безпосередньо із видобутку в Україні, бо запасів нашого газу є 650 млрд, які ми можемо добувати. З другої сторони, ми йдемо по енергоефективності і зменшуємо затрати. Коли я як міністр дав запит в "Укргазвидобування" дати характеристику фінансової діяльності – мені її не дали.

- Кажуть, що у нас багато неофіційних свердловин. Цю проблему можна вирішити?

- По газу є відповідні ліцензійні площі і є загальний нагляд. Відновлення свердловин – це довга історія, і просто так це не зробиш. Це спеціальна техніка повинна бути. Це малоймовірно, а якщо ймовірно, то це 2-2,5 %.

- Ви заявили, що переведете ТЕЦи на вугілля. Фахівці кажуть, що це безглузда ідея.

- У Калуші ми перевели ТЕЦ з газу на вугілля, і це зайняло 2,5 роки. Всі можливості переводу з газу на вугілля – абсолютно не проблематично, але заміняє відповідний рівень газу. Якщо ми говоримо за Київ, то на Київській ГЕС реалізується проект Європейського банку реконструкції і розвитку уловлення всіх газів. Дорогий, але хороший проект. У мене була зустріч з японським послом, який підготував по "Центренерго" чудову програму – японці нам мали передати турбіну, одну з самих показових, на "Центренерго". Стало питання поставки, і постало питання, що "Центренерго" вже не в державній власності, а передано ФДМУ для реалізації. І японці просто розчаровані цим. Тому по великих європейських проектах краще працювати з комунальною власністю, модернізувати, ніж з державною, яка може перерости в процес приватизації в будь який момент.

- Чи правда, що ви плануєте Ігоря Уманського взяти заступником?

- Я не планую, я вже його взяв. І він зараз на позиції радника, який працює. Я вважаю, що Уманський входить у топ-трійку кращих фінансистів України. Тим більше, я мав можливість з 1998 року до 2016, працюючи в ВР, подивитися, як створювався бюджет і його загальні переконання. Тому це найбільш фахова людина. Це один з небагатьох людей, який може професійно "розшити" бюджетну заборгованість у 29 млрд, яка є в енергетичному секторі.

Новини за темою

- Чому не звільнений Ігор Діденко, який багато разів подавав заяву?

- Це рішення приймає Кабмін.

- У вас є власний бізнес?

- У мене був один з найбільших бізнесів в Україні, але до 1998 року. Коли я став депутатом, я передав його в управління, а в 2002-2003 році я продав все. Я тоді задекларував 20 млн доларів. Це достатньо для того, що себе почувати добре. І коли Лещенко підняв на фракції питання, що у Насалика є енергетичний бізнес, то я йому сказав, що якщо він найде хоч одну приватну лампочку, яка за межами моєї будівлі належить Насалику, то я напишу заяву, що я складаю з себе повноваження міністра.

Новини за темою

- Скільки ви розраховуєте пробути у кріслі міністра і що хочете встигнути за цей час зробити?

- Тут я дуже песимістичний, тому що ті дії, які ми робимо, в паливно-енергетичному комплексі, можуть привести до того, що я можу бути там місяць-два, три і не більше. Я готовий до цього. Те, що людина залишає за собою в своєму житті – за це її й цінують. ЗМІ можуть підняти, вдохновити, а можуть вбити. Я це завжди відчував у своєму житті.

- Дякую, Ігоре Степановичу.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>