112.ua

- Прокоментуйте, будь ласка, заяву Пинзеника, що проти вас і проти вашого колеги Артема Ситника треба порушити кримінальну справу за те, що ви начебто затягували процес перевірки з квартирою Лещенка та не реєстрували це провадження в Єдиному реєстрі.

- Провадженням більше – провадженням менше. Така наша робота. Те, що проти керівництва і, взагалі, працівників новостворених антикорупційних органів ведеться такий спосіб порушення і відкриття проваджень, вже не є новиною. Славнозвісні обшуки в НАБУ та інші дії… Це все навіть не хочу коментувати. НАБУ свою роботу виконала. Якщо є таке звернення, значить, треба розглядати його за законом.

- Що можете сказати з приводу того, що провадження треба порушити і проти Сергія Лещенка?

- У нас чинний КПК так виписано, що якщо впало дерево на автомобіль, то можна відкривати провадження за умисне знищення на підставі статті про умисне знищення майна, бо невідомо, чи дерево впало умисно, чи просто так. Чинний КПК, на жаль, так виписано, що ми зобов’язані вносити будь-які заяви, незалежно від того, чи є реально злочин. І саме тому маємо потім такі страшні цифри начебто про злочинність, хоча більшість тих заяв не є фактично заявами про злочин, а просто зверненням, методом, способом маніпулювання, в тому числі й громадською думкою. Тому якщо в діях Лещенка є ознаки злочину, то їх треба перевіряти. Якщо це корупційний злочин, то є для того антикорупційні органи. Якщо це злочин загальнокримінальної спрямованості, то, відповідно, інші правоохоронні органи.

Новини за темою: ГПУ відкрила кримінальну справу проти директора НАБУ Ситника

- Буквально два дні тому Артем Ситник заявив, що проти нього відкрили ще одне кримінальне провадження: начебто він не задекларував квартиру в Харківській області, в Куп’янську. Він каже, що це не його квартира і що це теж елемент тиску на антикорупційні органи. Як ви до цього ставитесь? Це буде ваша підслідність?

- Наскільки мені доповідав Артем Ситник про ту квартиру в Куп’янську, про яку йдеться, то так співпало, що там, дійсно, повний тезка, тільки 98-го року народження. Я не розумію, чому треба було відкривати провадження, не отримавши елементарних, первинних, хоч будь-яких документів. Але якщо провадження є, то треба проводити слідчі дії.

- Це прямий тиск на вас з боку влади? Можна говорити, що хтось хоче, щоб НАБУ та САП були підконтрольними комусь органами?

- Питання спроби поставити НАБУ і САП в якісь рамки фактично не припинялися з часу їх утворення, від початку роботи. Це і питання підслідності, і питання витребування проваджень (законом установлено право, яке нам дано). Постійно якісь спроби поставити в рамки.  Але ми не створені для того, щоб стати в чиїсь рамки. Суспільство хотіло незалежних органів, які виконуватимуть свою роботу. Ми цю роботу робимо, і в жодні рамки ані НАБУ, ані САП ставати не збираються. Єдині рамки, які нас обмежують, – це рамки закону. Про спроби тиску – про тиск влади чи когось іншого – я би не казав. Я би більше сказав про спроби, можливо, налякати, залякати, показати якусь свою силу над антикорупційними органами шляхом чисельних звернень, відкриттям численних проваджень. Суспільству не буде цікаво, про що ці провадження, не буде цікаво, що квартира в Куп’янську належить повному тезці, а суспільство лише почує, що проти директора НАБУ чи керівника САП відкрито 15 проваджень. Маніпуляція цифрами – можливо, це і є метою. Ми просто робимо свою роботу, і буквально вчора вже було завершено провадження щодо ОПЗ. Тільки-но ми оголосили про відкриття матеріалів сторонам, у Фейсбуці хвиля критики, хвиля звинувачень. Тому собака гавкає, а караван іде.

Новини за темою: Ситник заявив про підтримку ЄС ініціатив НАБУ щодо автономної "прослушки" та антикорупційних судів

- З електронними деклараціями виникає багато суперечок між  народними депутатами та чиновниками. Лещенко заявив, що Юрій Луценко не задекларував свою нерухомість, а її було записано на бухгалтерку його дружини. Сьогодні він заявив, що ще є квартира в Ялті, яку зараз виставлено на продаж. Чи проводитимуть НАБУ і САП з цього приводу перевірку?

- Повноваження САП з нагляду за детективами НАБУ починаються з часу реєстрування  провадження і внесення відомостей до ЄРДР. Це те, що називається процесуальне керівництво. Загального нагляду у прокуратури вже немає. І, згідно з чинним законодавством, перевіряти дотримання законодавства у зверненні громадян, в тому числі народних депутатів, не входить у повноваження САП чи будь-якої іншої прокуратури. Наскільки мені відомо зі ЗМІ, у НАБУ інформацію щодо отримання чи власності квартир, в тому числі й в Ялті, почали розглядати шляхом аналітичної роботи. Так само, як це було при розгляді заяви щодо квартири Лещенка. Ці квартирні питання нагадують вже такий собі сюрреалізм. Це вже навіть не смішно. НАБУ свою роботу робить, тож дочекаємося їхніх висновків, і нехай тоді й суспільство дає оцінку тим всім фактам.

- Тобто перевірка з цього приводу ведеться зараз у НАБУ?

- Наскільки мені відомо, вони розпочали аналітичну роботу зі збору інформації. Не перевірку.

Новини за темою: Україна просить Інтерпол оголосити Чауса в міжнародний розшук, – Укрбюро

- Якщо все-таки будуть підстави для порушення кримінального провадження?

- Його буде порушено.

- Чи не буде тут конфлікту інтересів між вами та Юрієм Луценком?Адже ж він все-таки генеральний прокурор України.

- А я все-таки заступник генерального прокурора, так? Для цього створювали НАБУ і САП: для боротьби з корупцією у вищих ешелонах влади. І закон виписано так, що якщо це корупційний злочин, то суб’єкт – у тому числі й прем’єр-міністр, і генеральний прокурор, і всі депутати. Зараз конфліктів у нас немає, хоча багато хто хоче сказати, що вони є. Є непорозуміння з приводу застосування законодавства. Я вірю, що ми їх вирішимо, адже закон – такий, як він є, – треба виконувати. Не подобається – робіть спроби змінити, але поки він діє, його треба виконувати, подобається це комусь чи ні. Нам теж багато чого не подобається в законодавстві. Нам не подобається відсутність права на телефонне прослуховування. Але ж ми не стоїмо: ми про це говоримо, просимо, щоб нам це право дали. Поки його нема, ми працюємо в тих рамках, які виписано в законі. Так само ми хочемо, щоб і наші колеги-правоохоронці, якщо їм не подобається якась норма закону… Через депутатів розказуйте це, виносьте це в публічну площину, показуйте, що це треба міняти. Якщо будуть такі зміни, ми будемо виконувати будь-які закони, за які буде проголосовано. Але поки є такий закон, його треба виконувати. У країні немає недоторканих. Ми це намагаємося показати на практиці. Немає недоторканих судів, суддів, народних депутатів. Так, вони втекли в силу депутатського чи суддівського імунітету, але вони не є недоторканими.

- Яка остання інформація з приводу судді Чауса?

- Крім  довідки, що в нього майже передсмертний період, більше нічого немає. Ми будемо ініціювати міжнародний розшук, і вивчаються матеріали щодо можливості розпочати спеціальне судове розслідування. Заочне.

- Він перебуває в Криму. Хіба невідомо щодо його місцеперебування?

- Офіційно нам щодо його місцеперебування невідомо. Є оперативна інформація про те, що він десь є. Нам намагаються довести, що він у Криму, який є територією України, щоб ми не змогли розпочати міжнародний розшук. Слідство не стоїть.

- Які будуть процесуальні дії з боку САП?

- Ті, які буде передбачено законом. Це слідство, і воно повинно бути трошки таємним.

- Нардеп Онищенко заявив, що він фінансував останні роки тільки чинного президента Петра Порошенка. Як ви можете прокоментувати цю заяву? Яка остання інформація в  його справі, і коли вже, нарешті, його буде оголошено в міжнародний розшук Інтерполом?

-  Спитаємо Інтерпол. Я вже місяці три чекаю. Від САП і НАБУ всі документи було подано. Там єдине, що ми стикнулися з моментом, що стосовно членів парламенту є окрема комісія, яка повинна дати висновок про неполітичний характер переслідування. Ми ці документи, про неполітичний характер, дали. Дали всі документи, які підтверджують,  що це просто чиста корупція та економіка – жодної політики. Щодо його слів, то якщо вести журнал його обіцянок і забріхувань, то вже можна зо три томи написати. "Я не буду тікати з країни". Втік. "Я впевнений у своїй невинуватості". Доказів не надає жоден захисник, та й він сам. Лише має отакі огульні звинувачення, що антикорупціонери погані, а тепер вже президент поганий. Онищенко, напевно, в Лондоні вийшов на якийсь новий рівень забріхувань. У нас доказів про якесь фінансування чи якусь підтримку, в тому числі й Порошенка, наразі немає. Поки я не побачив будь-якої конкретної інформації, я не можу нічого судити. Це є просто чергова брехня, на мою думку, підозрюваного.

Новини за темою: Холодницький понад годину намагається подати готову форму е-декларації

- Ще одна резонансна справа – "чорна бухгалтерія" Партії регіонів. На якому вона зараз етапі розслідування? І коли можна чекати на результати?

- Вказівки надано, детективи працюють.

 - Як у вас справи з електронним декларуванням? Заповнили вже декларацію?

- Чернетка готова. Годині о п’ятій буду вже її клікати. Запрошую всіх подивитися, як буде йти моя декларація. Пригоди були. Я почав заповнювати чернетку три тижні тому, потім були відрядження, і я припинив. Позавчора зайшов на сайт – чернетки не було. Її було обнулено. Заповнив знову ввечері. Поки провів нараду – знову зникла. Зранку знову все відновилося. Думаю, що це якісь більше технічні процеси.

- Тобто всі ці розмови, що електронне декларування некоректно працює, – це спроба уникнути цього?

- Я би не сказав, що це спроба уникнути. Питання технічного характеру є, я як суб’єкт декларування це бачу. Але це не є вирішальним. Вчора подав і прем’єр-міністр, і голова ВР. Чого  інші не можуть? Чисто українська натура – ми зволікаємо до останнього дня. Доки мені сьогодні не прийде емейл, що мою декларацію подано, я з роботи не піду.

- Дуже вам дякую.