Віктор Медведчук: Новий президент повинен відразу оприлюднити свій план щодо Донбасу і виведення України з економічної кризи

Інтерв'ю голови політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктора Медведчука телеканалу "112 Україна"

Віктор Медведчук: Новий президент повинен відразу оприлюднити свій план щодо Донбасу і виведення України з економічної кризи
112.ua

Віктор Медведчук

Голова Політради партії "Опозиційна платформа – "За життя"

Інтерв'ю голови політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктора Медведчука телеканалу "112 Україна"

"112 Україна": Чи є результати першого туру президентських виборів закономірними? Які тенденції в сучасному політичному житті України вони показали?

Віктор Медведчук: Безумовно, певні закономірності є. Як мінімум, соціологи у своїй більшості не помилилися, коли припускали, що лідером перегонів за підсумками першого туру буде пан Зеленський. Щодо другого місця і виходу до другого туру були різні точки зору. Завдання, яке стояло перед нашим кандидатом Юрієм Бойком, – потрапляння до другого туру. Й у нас були для цього всі підстави, були можливості. На жаль, коли до початку виборчої кампанії тривав переговорний процес між кандидатами, які могли би представляти інтереси південного сходу нашої країни і російськомовного населення, ми переважно виконали це завдання, коли об'єднали двох найбільш рейтингових кандидатів для південного сходу: Рабіновича і Бойка. Й ухвалили рішення, що це буде пан Бойко. На жаль, одне з крил, яке колись представляло "Опозиційний блок", а сьогодні "Опозиційний блок – Партія миру", не погодилося через свої амбіції і через ціль, яку вони поставили: підіграти владі, особисто пану Порошенку, піти на домовленості, щоб не висунути єдиного кандидата.

Результат – якщо навіть провести просте арифметичне додавання голосів, які отримав Бойко, майже 11,7%, і трохи більше 4% у пана Вілкула, який об'єднався з Мураєвим і представляв саме те крило, а якщо бути точним, то представляв пана Порошенка, то результат нашого кандидата був би другим. І ним був би не Порошенко, а був би Бойко. Безумовно, тут треба говорити не тільки про арифметичний підрахунок – тут треба говорити про принципи синергії. А вона спрацювала позитивно. Бо так дві команди: Бойко та команда Вілкула-Мураєва і бізнесменів, які їх підтримували, апелювали один до одного. Ба більше, вони застосовували брудні методи щодо нас. 31 березня було розповсюджено лист на південному сході, в окремих областях, із закликом від імені нашого лідера, керівника партії "Опозиційна платформа – за життя" пана Рабіновича, з проханням не голосувати за Бойка. Це була повна маячня, фейк, але не можна сказати, що він не міг спрацювати. Це були брудні методи тієї команди, яка робила все для того, щоб розмити "електорат", щоб не допустити набору кількості голосів, які повинен був набрати пан Бойко. В результаті ми бачимо, що не кандидат від південного сходу, що було закономірним, що передбачалося всіма соціологами й експертами, увійшов до другого туру, а чинний президент. За що він повинен дякувати пану Вілкулу і всій його команді, тим, хто стоїть біля нього, за ним, що так сталося. Ось оцінка того, що відбулося в першому турі. 

- Якщо говоримо про майбутні парламентські вибори, з яким порядком денним йтиме "Опозиційна платформа - За життя", може, з кимось об'єднається?

- "Опозиційна платформа – За життя" – це об'єднання не лише декількох партій, але й об'єднання сотень громадських організацій та рухів. І ми сьогодні сформовані. Якщо хтось звернеться до нас з проханням увійти в наше об'єднання, в "Опозиційну платформу – За життя", ми, безумовно, подібні прохання розглянемо. Але на сьогодні, я це стверджую, як голова політради "Опозиційної платформи – За життя", ми самодостатні, ми самостійні, і ми сьогодні можемо говорити про те, що ми готові і стратегічно, і тактично до парламентської виборчої кампанії. Ба більше, ми цю підготовку до парламентських виборів вже почали, тому що вся наша робота під час президентської виборчої кампанії, як і нашого кандидата Юрія Бойка, зводилася до того, що ми почали виборчу кампанію, метою якої є донести до людей наші цілі – встановити мир, змінити економічний курс країни, покінчити з тарифним геноцидом, кримінальним свавіллям, покінчити із зубожінням мільйонів наших громадян. Ми сьогодні продовжуємо роботу донести всі ці меседжі до людей, пояснити нашу позицію, яку ми роз'яснювали і до президентських виборів, але, думаю, що не використали всі наші можливості і повинні це зробити до жовтня поточного року.

- Наступним елементом передвиборчої кампанії могли би стати дебати двох кандидатів, які проходять у другий тур. На вашу думку, чи будуть вони і наскільки вони будуть інформативними, і що вони можуть дати нам, виборцям?

- Коли зараз сумніваються в тому, будуть чи не будуть – треба було сумніватися перед тим, як робити заяви. Пан Порошенко ввечері 31-го заявив про те, що він викликає на дебати пана Зеленського. І Зеленський, наскільки я знаю, відповів ствердно. Я вважаю, що будь-який громадянин України має визначитися у своєму виборі, коли йтиметься про те, хто ж стане президентом України. І я прихильник того, щоб дебати проводилися в будь-якому випадку, тому що це важливо для країни, для наших громадян, для виборців. І для їхнього об'єктивного вибору. 

- Чого насамперед слід очікувати від нового президента?

- Чого очікувати – це відомо, тому що соціологія останніх двох років ставить питання миру на Донбасі і припинення бойових дій. Це перше. Друге – це зміна економічної ситуації, яка пов'язана і з тарифним геноцидом, і з рівнем доходів нашого населення, і зі зростанням цін, що продовжується, і з соціальними виплатами тощо, що загалом означатиме одне – поліпшення життя. Перетворення України на успішну країну, а не та криза, яка сьогодні характерна для нашої країни, для її економічного стану, політичного та гуманітарного. Ось те, чого чекають від майбутнього президента.

- Які перші кроки повинні бути зроблені очільником держави, коли він отримає владу?

-  Перший крок – оприлюднити свій план виходу України з економічної кризи і план щодо миру на Донбасі. Він повинен бути реальним. Він не повинен бути бутафорним, тому що, оцінюючи двох кандидатів, то один з них, чинний президент, намагався це робити п'ять років, і ми знаємо, що з цього нічого не вийшло. Тому він повинен зайняти нову позицію і запропонувати щось виразне. Тому що якщо буде продовжуватися точка зору, спрямована на те, що треба залякати Росію чи треба збільшити санкції щодо Росії, і все буде добре, то я думаю, що ніхто в ці ідеї вже сьогодні не вірить. Потрібні конкретні ідеї, конкретні дії, спрямовані на мир на Донбасі. Що стосується другого кандидата, який у своїй програмі висловлювався з приводу того, що Україна повинна повернутися до Будапештського меморандуму і теж за допомогою посилення санкцій на Росію домогтися миру сьогодні в Україні, думаю, що якщо це він буде відстоювати (якщо він стане президентом країни), це теж буде абсурдно і нереально. І відразу свідчитиме про те, що він на цьому терені, на жаль, нічого не досягне. А люди чекають миру, припинення бойових дій. Тому й одному, й іншому треба добре замислитися над тим, що робити для миру. Для економіки нам треба виходити з того, що повинні сьогодні радикально змінити економічний курс. Той курс, який зараз і загнав нас у фарватер зони вільної торгівлі з ЄС, є згубним для України. Про це свідчать падіння економіки, зростання цін, втрата десятків тисяч робочих місць, і немає реальних підстав стверджувати, що у нас реально, а не на папері поліпшується економічна ситуація в країні.

- Чи продемонстрували нинішні вибори вразливість виборчої системи і необхідність її кардинальної зміни?

- Якщо мова про виборчу систему парламентських виборів, то, безумовно, ми давно вже знаємо, що це повинна бути пропорційна система. Тим паче, що Україна в 2004 році ухвалила відповідне законодавче рішення, коли вибори за пропорційною системою були й у ВР, і в місцеві ради. І це був правильний крок тоді, тієї влади, який підтвердив свою слушність. Але потім влада через те, що вона може впливати на вибори за мажоритарною системою, знову повернулася до змішаної системи, 50 на 50, де частина обирається за списками партій, а частина - за мажоритарними округами. Це неправильна система, вона не дозволяє політично структурувати суспільство, не дозволяє повною мірою об'єктивно викладати ті вимоги, що пред'являють громадяни, які на виборах висловили довіру тій чи іншій політичній силі, тому чи іншому політику. Це, безумовно, треба змінювати, але цього року це вже фактично неможливо, тому що у влади інша позиція. Та й сьогодні підготувати ці зміни до жовтня практично не залишилося часу. Це вузький інтерес влади. Боюся, що будь-яка інша влада, яка прийде, теж сповідуватиме подібні принципи, за якими бачать тільки себе коханого при владі, а тому шукають шляхи, як у неї потрапити легше і простіше. Це найстрашніше для виборчої системи в Україні – з цим ми повинні покінчити. Вибір через пропорційну систему з відкритими списками є справедливим та об'єктивним. Це підтверджено в багатьох країнах, у тому числі і європейських, на які ми рівняємося або за принципом яких ми сьогодні будуємо демократію в Україні.

- Якщо аналізувати конкретні заяви обох кандидатів на посаду президента, то, на вашу думку, чи будуть найближчим часом якісь зміни в таких питаннях, як-от, наприклад, зміна схем постачання газу, припинення співпраці з МВФ, економічне відновлення України?

- Я можу сказати тільки про одне, це про другий із трьох факторів, які ви перерахували, – це питання щодо співпраці з МВФ. Пан Порошенко, природно, це підтримує і буде це продовжувати, якщо він стане президентом. Пан Зеленський хоч і безпосередньо не висловлювався з цього приводу, але він підтримує сьогодні всю ту співпрацю з міжнародними організаціями, що й була, і його радники говорили про те, що, безумовно, ця співпраця повинна продовжуватися. Я в цьому нічого позитивного не бачу, тому що я вважаю, що співпраця з МВФ – це те, що веде нас до негативного результату, насамперед у соціальній та економічній сферах. Ті тарифи і їх підвищення, якого вимагає МВФ, а я хочу ще раз акцентувати увагу наших телеглядачів на цьому, сьогодні ці тарифи, наприклад, на той же газ становлять 8500 грн за 1000 кубів, з 1 травня, що підписано з урядом, буде підвищення ціни до 9800 грн, а з 1 січня наступного року, знову-таки за цим меморандумом, який підтримує сьогоднішня влада, ціна на газ буде 12300 грн. Ось сьогодні наші громадяни, які голосують за цих кандидатів, повинні розуміти, що означає співпраця з МВФ для них і для їхнього рівня доходу в майбутньому.

- Хотілося б уточнити щодо дебатів. Радник Зеленського запропонував дебати у форматі Порошенко - Коломойський і навіть Коломойський - Медведчук. Оскільки ваше прізвище прозвучало, будь ласка, прокоментуйте ці слова.

- Я віддаю належне розумникам з команди Зеленського, але я можу сказати, що насамперед, якщо йдеться про мене серйозно, то я готовий до дебатів з ким завгодно, з будь-яким політиком, державним діячем, бізнесменом, тому що у мене, як і в нашої політичної сили, є своє бачення стратегічного розвитку України як у питаннях політики, так і в питаннях економіки та гуманітарної сфери. Друге. Те, що запропонував радник пана Зеленського, я хочу сказати про те, що я не знаю, наскільки пан Коломойський представляє Зеленського або може потенційно його представляти, але щодо себе я скажу, що я не можу представляти з жодних причин пана Порошенка, тому що критично ставився до нього всі ці роки, не підтримував його виборчу кампанію і виступав проти нього, бо підтримував іншого кандидата, і це наша ідеологічна позиція, нашої "Опозиційної платформи – За життя" і нашого кандидата. І природно, що наша Опозиційна платформа – За життя" не буде підтримувати його, як, утім, і Зеленського в другому турі, ми не будемо надавати таку підтримку і не будемо агітувати за них у другому турі. І третє: ви знаєте, я за тиждень до виборів на питання щодо пана Зеленського висловився приблизно так, як зараз його радник щодо дебатів. Але я серйозно про це говорив, і ви зараз зрозумієте зі змісту про те, що я сказав. Мене запитали: "А як ви оцінюєте пана Зеленського та його програму?" Я сказав: "Я до пана Зеленського, з всією моєю повагою до нього як до талановитого артиста, ставлюся як до віртуального кандидата і його програми – як до віртуальної програми, але при цьому я хочу сказати, що його результат для України може бути реальним". Бачите, я помилився, і він вже посідає перше місце після першого туру. Так-от, я хочу сказати, що якби вся ця віртуальність, яка плавно перейшла в реальність, не перетворилася за підсумком на те, що розпочнеться для України новий сезон "95 Кварталу", де на сцені будуть актори, які вже будуть не акторами, а владою, а в залі буде весь український народ. Й ось тоді хто над ким, як та чи буде взагалі сміятися, ми поживемо і побачимо.

- Ви нещодавно зустрічалися з керівництвом РФ і "Газпрому", привезли пропозиції щодо зменшення ціни на газ і збереження прибутковості української ГТС. Якої реакції нового президента саме на ці пропозиції ви очікуєте?

Новини за темою

- Головне – це реакція наших громадян, і те, що ми робили, ми робили не для виборів і не для політичної позиції або її демонстрації. Адже коли ми це робили, виходили з того, що ми хочемо поліпшити рівень життя і рівень доходів населення, яке не може навіть терпіти ось цей тарифний геноцид, який безпосередньо пов'язаний із вартістю газу, тому що газ – це складова й опалення, і гарячого водопостачання, і багато чого іншого, і ми виходили саме з цього. До того ж я хочу нашим телеглядачам сьогодні повідомити, що за останніми даними Держстату, на 1 квітня (і це не жарт, це серйозно) сьогодні заборгованість за комунальними платежами населення зросла за лютий місяць до 69,4 млрд грн. Була на 1 лютого 62,4 млрд гривень. Тобто неплатежі, борги зросли на 11%. Треба сказати, що понад 30% населення вже не платять за цими комунальними тарифами. Ось, що головне було тоді і залишається сьогодні, і ми цю роботу продовжимо. Для нас, для нашої політичної сили "Опозиційна платформа – За життя" важливо змінити цю ситуацію.

Як її можна змінити? Змінити з допомогою того, що перейти до прямого постачання газу з Росії до України, зменшити його ціну. І ви знаєте, що керівництво РФ, пан Міллер у присутності голови уряду пана Медведєва сказав на камери, відкрито, що він готовий до зниження ціни на 25%. Відразу хочу зазначити щодо спекуляцій, які влада з допомогою НАК "Нафтогазу" намагається посіяти в цьому питанні. 25% зниження кінцевої ціни для споживача. 25% зниження ціни, яка утворюється на ринку газу. НАК "Нафтогаз" говорить: "Ось Медведчук казав щодо вартості 240-260 доларів за газ, а ми вже в лютому купуємо газ по 226, а в березні будемо купувати по 217". Так-от, пан Міллер коли говорив, він виходив з того, що ця ціна буде на 25% нижча від тієї ціни, яка є на міжнародних газових хабах. Тобто від ціни 217 або 226 потрібно віднімати 25%. Це щоб ці "діячі" не спекулювали на тому, що досягнуто внаслідок переговорів. А повертаючись до того, "про що говорив Медведчук", я хочу сказати: 240-260 вартість газу дійсно була середня торік. Коли  ж НАК "Нафтогаз", який сьогодні мудрує з приводу переговорів у Москві, закуповував газ у середньому по 300 доларів, у листопаді-грудні – по 339, а в січні – по 317. Так-от тоді, якщо б ми використовували той контракт, який діє про пряме постачання газу з Росії в Україну і буде діяти до 1 січня 2020 року, ми могли його закуповувати по 240-260, а купували чомусь по 300. І з цим теж треба розбиратися новій владі, давати цьому оцінку, чому це відбувалося. Причини відомі, і я вже неодноразово, в тому числі і в ефірі вашого каналу, про це докладно говорив: на цьому заробляють бізнесмени від влади, вони заробляють на людях, тому що всі свої заробітки вони з допомогою накруток кладуть на плечі наших громадян, пересічних громадян, які платять тарифи. Тому наша мета і завдання, яке стояло під час поїздки до Москви, - саме виходити з того, щоб знизити це навантаження за рахунок зменшення ціни, і попередньо таку домовленість досягнуто, і вже питання майбутньої влади, що вона буде з цього приводу робити. Якщо вона не буде цього робити, тобто не буде домовлятися, оскільки такі домовленості попередньо досягнуто, то цим вона продемонструє своє ставлення до людей, до виборців, які підтримали її на виборах. Ну а люди – у нас такий унікальний шанс у країні – зможуть дати оцінку, тому що є час, 6 місяців. Через 6 місяців будуть парламентські вибори. Не дадуть об'єктивну оцінку зараз, помиляться у виборі зараз, на президентських виборах, дадуть її в жовтні 2019 року. У нас, на щастя, у наших громадян, виборців є така можливість.

- Запитання щодо мирного плану, запропонованого вами. Принципову згоду на реалізацію цього плану вже висловили ватажки так званих "ЛНР" і "ДНР", а нещодавно схожу заяву зробив і повноважний представник РФ у контактній групі з питань України Борис Гризлов. Що може зробити президент України для того, щоб ваш мирний план було реалізовано?

- Я вважаю, не що може, а що повинен зробити будь-який президент, який буде обраний 21 квітня - він повинен зробити все для миру на Донбасі і припинення бойових дій. Це його обов'язок, очікування наших громадян № 1 від майбутнього президента, як, власне, і від майбутніх парламентських виборів. Реальність цього плану в тому, що він, по-перше, відповідає мінським угодам, по-друге, передбачає конкретні дії, по-третє, говорить про те, що ми повинні повертати людей, а не території, по-четверте, передбачено всі зміни в чинне законодавство, що включають у себе і зміни в Конституцію, через надання статусу автономії у складі України для цих неконтрольованих сьогодні територій і людей, які там проживають. І президент, з урахуванням того, що це підтримують Донецьк, Луганськ і Москва, від якої багато в чому залежить мирне врегулювання на Донбасі, повинен сісти за стіл переговорів, повинен сьогодні зробити все для того, щоб цей мир став реальністю. Вистачить вже п'яти років бойових дій, вистачить п'яти років політичного галасу й обіцянок, які на сьогодні ні до чого не привели. Є реальний механізм – його треба задіяти і повною мірою використовувати. Це моя позиція і позиція політичної партії "Опозиційна платформа – За життя".

- Чи потрібна, на вашу думку, миротворча місія на Донбасі? Якщо так, то в якому форматі?

- Я скептично ставлюся до питання миротворчої місії, тому що добре знаю, що вона можлива лише в тому разі, якщо на це погодяться не тільки наші міжнародні партнери, але і ті, хто сьогодні проживає на неконтрольованій території. Позиція Росії в цьому плані полягає в тому, що якщо така позиція в ОРДО і ОРЛО буде схвалена, якщо вони погодяться на таку миротворчу місію, то вона може мати місце, і в цьому випадку Росія їх підтримує. Ні в якому іншому – тільки в цьому. Знаючи настрої людей в Донецьку і в Луганську, тому що я веду переговори, спілкуюся з ними, я фактично на сьогодні впевнений, що у миротворчої місії в Україні на Донбасі немає майбутнього. Не треба відволікати увагу, займатися порожніми розмовами – треба виходити конкретно з того, що записано в мінських угодах. Там, до речі, про миротворчу місію нічого не сказано. Але там сказано, як і в резолюції Ради безпеки ООН, як і в попередніх домовленостях (які не реалізовано) очільників країн "нормандської четвірки", що може принести мир в Україну. Для цього потрібна політична воля всіх. Сьогодні відповідь ми чекаємо від київської влади, від майбутнього президента, який повинен визначитися щодо найголовнішого питання для наших громадян.

- Після вашого візиту до Москви було заява генерального прокурора Юрія Луценка, а через кілька годин активісти "Нацкорпусу" вже провели акцію під стінами СБУ. А потім вже біля вашого будинку. Чи варто очікувати якихось змін у ваших складних відносинах з радикалами після президентських виборів?

- У мене складні стосунки, на жаль, не тільки у відносинах з націонал-радикалами, але і з владою, яка очолюється паном Порошенком, тому що були заяви на засіданні Кабміну Авакова, Луценка про те, що вони зареєструють кримінальну справу за незаконний перетин кордону, хоча це було повним абсурдом. Природно, коли ми з Бойком літали, було виконано всі митні та прикордонні формальності. Прямі перельоти теж не є якимось порушенням, тому що Державіаслужба пояснила причини таких перельотів, які робляться у повній відповідності з чинним законодавством та інструкціями, які регулюють авіарух і повітряний простір як Росії, так і України. Тому тут цілеспрямовані дії влади, синхронність з діями націонал-радикалів, тому що одні заявили декілька популістських гасел щодо кримінальних справ та кримінального переслідування (а інакше, як політичними репресіями, я це назвати не можу), а інші моментально провели акцію. Спочатку під СБУ з вимогою притягти, посадити, знищити, а потім і під моїм будинком, де проживає моя сім'я. Влаштували підпал, були хуліганські дії, з приводу яких я звернувся в правоохоронні органи з вимогою порушити кримінальну справу. Поки там з цим розбираються, чи будуть ще подібні дії з боку влади і націонал-радикалів? На жаль, говорити про те, що їх не буде, я не можу. Я це допускаю, як припускав, і, на жаль, це мало місце всі роки тієї політичної боротьби, яку я веду і з владою, і з націонал-радикалами за останній період часу в Україні.

- Яким чином на українську економіку вплинули її переорієнтація на європейський ринок і фактичне розірвання торговельних відносин з РФ?

- Цей вплив є вкрай негативним і згубним для економіки, яка так і не отямилася після 2014-го року. Якщо порівнювати всі результати за підсумками 13-го і 18-го, то вони не на користь 18-го року. Це й обсяг ВВП, який зменшився порівняно з 13-м роком фактично на 29%, це обсяг експорту, який зменшився на 25%, це зростання цін на 300-400% на м'ясо-молочну продукцію, овочі, хлібобулочні вироби, це падіння середньої зарплати з 408 до 325 дол. (у доларовому еквіваленті) за підсумками 18-го року. Це падіння більш ніж удвічі прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії і багатьох інших показників, які говорять про те, що економіка України зазнала серйозних негативних наслідків, які, безумовно, стали результатом одновекторного руху України в рамках зони вільної торгівлі з ЄС.

У рамках заходів, які проводив громадський рух "Український вибір" і в 2012, і в 2013-му році, ми говорили, що зона вільної торгівлі з ЄС – це неправильний вибір, який шкодить економіці України. Сьогодні ми фактично отримали цей негатив від подібного руху в економічному плані. Ми себе обмежили фарватером зони вільної торгівлі з ЄС, наша економіка стала фактично одновекторною, тому що інша торгівля, з іншими країнами виходить за межі вказаного і не є такою, яка визначає структуру економіки країни. І ми втратили від розриву і виходу із зони вільної торгівлі з СНД, від розриву економічних відносин із Росією, від приєднання до європейських санкцій щодо Росії і запровадження відповідно контрсанкцій з боку Росії до України. Близько 20 мільярдів експортної виручки, яку ми могли б отримувати від наших продукції і послуг. Те, що ми експортували до країн СНД і до Росії. Ці втрати прямо сьогодні позначаються на обсязі і структурі нашого експорту. Якщо у 13-му році він становив 63 млрд, то за підсумками 18-го - 47 млрд. Тому сьогодні принципова позиція нашої політичної сили, тих, хто хоче добра, зміни ситуації, яка можлива тільки через радикальну зміну економічного курсу, спрямована на те, що ми повинні вибудовувати відносини з країнами СНД, з Росією. Ми, Україна, повинні стати мостом між Заходом і Сходом. Про що, до речі, нас просили і попереджали наші європейські партнери. Зону вільної торгівлі з ЄС, як і асоціація з ЄС, було підписано в 14-му році, але зона вільної торгівлі, за наполяганням пані Меркель, була введена в дію лише 1 січня 2016-го року. Тому що тоді ЄС в особі канцлера Німеччини наполягав на тому, що ви повинні сісти за стіл переговорів. А саме: Росія, Україна, ЄС. ЄС готовий був бути посередником, готовий був виступати як сторона переговорів, щоб зняти бар'єри, які могли би після набуття чинності зони вільної торгівлі з ЄС не позбавити Україну ринків збуту продукції в Росії і в країнах СНД. Але цього не сталося, тому що київська влада не зробила жодного кроку назустріч інтересам своїх людей. Її просто ввели, і 1 січня 16-го року ми отримали те, що маємо сьогодні. Це помилкова, стратегічно негативна поведінка нашої влади, спрямована на знищення економіки, а значить, на зменшення рівня доходів населення, що об'єктивно характеризує життя наших людей сьогодні. 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>