banner banner banner banner

Віктор Медведчук: Новий президент повинен діяти на догоду народові України, а не МВФ і США

Віктор Медведчук: Новий президент повинен діяти на догоду народові України, а не МВФ і США
112.ua

Віктор Медведчук

Доктор юридичних наук, академік Національної академії правових наук України, заслужений юрист України

Пане Вікторе, вітаю в ефірі. Добрий день. Напередодні в публічній дискусії з представниками громадських організацій президент України Петро Порошенко відповідав на питання щодо зростання тарифів з 1 травня. Зокрема, і ціна на газ там фігурувала – зростання для населення на 15%. Він зауважив, що конкретно ця ситуація є поза межами його президентської компетенції і він не може на неї вплинути. Які існують узагалі важелі впливу на цю ситуацію, зокрема і в президента? Чи може конкретно він, президент України, якось впливати на ситуацію, зупинити зростання тарифів?

Віктор Медведчук: Хочу сказати, що категорично не згоден з позицією президента України пана Порошенка, який вважає, що він не може впливати на тарифи, на зростання ціни на газ, яке передбачено, згідно з постановою Кабміну 867 і про збільшення до 9850 гривень з 1 травня 2019 року. Це не так, тому що пан президент має достатній вплив на Кабмін і може сьогодні ним керувати навіть у ручному режимі. Якщо Кабмін на сьогодні не виконує ті чи інші завдання, то він знає, що треба робити. До того ж як представник партії "Опозиційна платформа - За життя",.. і ми сьогодні зробили з цього приводу заяву від імені партії, ми вважаємо, що президент України повинен вжити кроки, для того щоб зупинити зростання ціни на газ . Тому що заборгованість населення за ЖКП, в основі якої лежить у тому числі і вартість газу, на 1 березня поточного року становить 69,4 млрд гривень. І ця заборгованість зростає. Люди не можуть далі платити. Зубожіння мільйонів наших громадян як результат чинної влади сьогодні треба зупинити, і не можна допустити підвищення ціни на газ, яке сьогодні намагається реалізувати Кабмін на чолі з паном Гройсманом. Як він може вплинути? Я йому відповідаю: "Відповідно до чинної Конституції. Пане Порошенку, відкрийте Конституцію, а саме статтю 106, пункт 15". Згідно з цим положенням Основного закону, він має право своїм указом зупинити дію будь-якої постанови Кабміну. І направити її для розгляду в Конституційний суд. Які підстави є у пана Порошенка зупинити цю постанову Кабміну, яка передбачає підвищення вартості газу з 1 травня 2019 року на 1300 гривень - це на 15%? Це статті Конституції 1, 3, 46, 48, 116. Саме ці статті Конституції було порушено при внесенні постанови 867, яка передбачає на догоду меморандуму і вимозі МВФ чергове підвищення вартості газу з 1 травня до 9850 гривень, а з 1 січня 2020 року - до 12314 гривень. Президент має право зупинити цю постанову Кабміну, якщо він не може змусити Кабмін скасувати цю постанову і не допустити чергове підвищення вартості газу. Це вимога нашої партії, це вимога наших людей, які не можуть платити житлово-комунальні тарифи і зокрема ту непосильну вартість газу, яку встановила ця влада. Це те, що зобов'язаний і може зробити президент України відповідно до його повноважень та чинної Конституції. Ось саме цього ми чекаємо від президента України пана Порошенка.

Почули рекомендації, навіть конкретні посилання на статті Конституції. Побачимо реакцію президента на ці пропозиції. Хочу попросити вас роз’яснити ще одну ситуацію, інформаційну, політичну. Вчора однією з тез, які були поширені українськими ЗМІ після вашого інтерв’ю виданню Financial Times, було те, що ви, нібито, підтримуєте Володимира Зеленського. Ви могли би прокоментувати це твердження, наскільки воно відповідає дійсності? Ну і конкретизувати, якщо розглядається якась ймовірна співпраця між вашою політичною силою і політичною силою, афілійованою з В. Зеленським. То чи така співпраця можлива, в якій перспективі, в якій формі, скажіть будь ласка.

Ми неодноразово заявляли після закінчення першого туру, 31 березня, що наша партія "Опорзиційна платформа - За життя" ухвалила рішення не підтримувати жодного з кандидатів, тобто ані Порошенка, ані Зеленського, в другому турі президентської виборчої кампанії. Це рішення ухвалено і доведено до виконання всіх членів нашої партії. Для цього у нас були достатні аргументи, пов'язані з позицією і Порошенка, і Зеленського з питань миру, з позицією подальшого економічного становлення та економічного розвитку. З позицією тарифного геноциду, який триває, і багатьох інших причин, за якими один уже діяв протягом п'яти років, а другий збирається і висловлюється з цих питань: чи він, чи представники його оточення. Коли я давав інтерв'ю Financial Times, то я точно і конкретно відповів на питання: "Що якщо пан Зеленський стане президентом і буде намагатися відновлювати мир, розвивати економіку, чи буде ваша партія допомагати йому?". Я заявив, що якщо ми побачимо реальні дії пана Зеленського в питаннях миру або становлення економіки, то ми будемо підтримувати такі дії пана Зеленського. Я це підтверджую і сьогодні: якщо такі дії після того, якщо він стане президентом, будуть мати місце, наша партія підтримає, якщо це буде відповідати тому, що є програмою нашої партії, якщо це буде відповідати тому, що передбачає мирний план щодо врегулювання на Донбасі, який був прийнятий нашою партією, прийнятий політрадою, а також інші питання зміни ситуації в нашій країні.

І ще одна тема. Під час виступу на ток-шоу "Пульс" на каналі "112 Україна" Петро Порошенко заявив про можливість зустрічі глав держав "нормандської четвірки" у червні. Але прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков зазначив, що в графіку Путіна такої зустрічі поки що немає. У Меркель також не змогли підтвердити таку зустріч. Отже, коли і за яких умов, на вашу думку, можлива нова зустріч у рамках "нормандської четвірки"? І в такому разі ці слова президента – це пропозиція просто чи констатація, що існують певні домовленості?

Домовленостей немає, і ви самі на це відповіли, тому що і заяви пані Меркель і її оточення з приводу того, що поки немає домовленості про таку зустрічі, і заяву прес-секретаря. Але я можу додати, що й пан Путін сам прокоментував учора на одній із зустрічей, коли журналісти йому поставили запитання з приводу "нормандської четвірки" наприкінці травня або на початку червня, на святкуваннях чергової річниці початку введення в дію військ другого фронту. Я думаю, що в цьому випадку йдеться переважно про піар-акції пана Порошенка і його бажання. Але при цьому хочу нагадати, що цих зустрічей не проводили кілька років. Так, неодноразово були телефонні розмови як у форматі чотирьох, так і у форматі трьох, де порушували різні питання. Але головним серед цих питань завжди було одне: останні домовленості, яких було досягнуто на очній зустрічі учасників глав країн "нормандської четвірки" (саме глав країн, а не міністрів закордонних справ, не департаментів політичних у МЗС), полягали в тому, що необхідно взяти на озброєння і реалізувати мінські угоди за так званим планом Штайнмаєра. З огляду на те, що нічого з цього плану і з цих домовленостей, яких було досягнуто під час останньої очної зустрічі глав держав "нормандської четвірки", не було реалізовано (і навіть не стали до їх виконання), відповідним чином постійно наголошувалося на тому, що немає підстав (про це були відповідні заяви МЗС РФ) для зустрічі глав держав "нормандської четвірки". Тому коли сьогодні пан Порошенко про це говорить, то треба, напевно, виходити з того, що зроблено, і чи збирається українська сторона виконувати "план Штайнмаєра" щодо реалізації конкретних норм мінських угод. Ось головний критерій, у результаті реалізації якого може відбутися ця зустріч глав "нормандської четвірки". Я впевнений, що при цьому навіть не варто згадувати про наступну тезу, що буде ухвалено рішення в червні щодо виведення військ і всього іншого. Я думаю, що якщо почитати уважно комплекс заходів мінських угод, то там видно, що дає старт всім діям. Це, зокрема й насамперед, виконання політичного порядку денного, передбаченого мінських угодами. А це набрання чинності закону про особливий статус, закону про амністію і зміни до Конституції. Той, хто цього не читав, або той, хто цього не знає, йому краще про це не говорити. А все інше пов'язане з виборчою кампанією. Реальних, конкретних планів щодо подальших планів реалізації мінських угод на сьогодні немає.

І газова тема, яку ви порушували, якої ви торкалися під час одного з останніх візитів до РФ. З керівництвом Росії, з керівництвом "Газпрому" зустрічалися і привезли пропозиції щодо можливості зменшення ціни на газ на 25% і щодо збереження прибутковості української ГТС. Ось ця тема прямих постачань газу з Росії чи може увійти до політичного порядку денного взагалі, в Україні сьогодні, в серйозному обговоренні та в ухваленні якихось рішень, і до порядку денного нової президентської каденції новообраного українського президента?

Коли я відповідав на ваше перше запитання сьогодні, коли ми говорили, що, на нашу думку, повинен і зобов'язаний зробити президент України пан Порошенко, припинивши дію постанови Кабміну, якою передбачено подальше і конкретне підвищення цін на газ з 1 травня 2019 року, ми, "Опозиційна платформа – За життя", у тому числі говоримо, що в нас є конкретний план зниження тарифів ЖКП. Він полягає, зокрема, в ціноутворенні вартості газу, яка лежить в основі не тільки газу як такого при продажу нашим громадянам, а і в опаленні, і в гарячому водопостачанні, і багато в чому іншому як похідна виробництва тих чи інших товарів чи послуг. Наш план зводиться до того, що, по-перше, ми маємо перейти на прямі постачання російського газу, тому що він дешевший, і, як ви правильно сказали, ми про це домовилися в Росії з головою уряду РФ паном Медведєвим і головою "Газпрому" Міллером. Вони підтвердили, що при прямих постачаннях російського газу до України вони готові знизити ціну на 25%. Це, враховуючи сьогоднішню вартість нафти марки Brent, становить 100-120 доларів. Тобто 2600-2800 гривень. Ми також пропонували, що передбачає наш план з тарифоутворення на ЖКП і, в тому числі, вартості газу, що треба скасувати ПДВ - внести зміни до закону про продаж газу населенню. Це приблизно 1500 гривень, у сьогоднішній ціні 8550 гривень за 1000 кубів. Ми вважаємо, що треба внести зміни до закону і звільнити цей газ, газ державного видобутку, який буде використовуватися для потреб населення, від плати за надра. Надра належать народу, належать громадянам. І ми можемо сміливо звільнити саме в тій частині, коли газ продається населенню. Це теж десь 1500 гривень. Тобто вже 3000 гривень. З урахуванням зниження вартості на газ, з урахуванням прямого постачання з Росії, про яке ми домовилися, ми можемо сьогодні стверджувати, що вартість газу для населення може становити, з урахуванням цих конкретних дій, конкретних реальних пропозицій, від імені нашої партії, 3800-4000 гривень. Ось наш план, наші пропозиції, які безпосередньо можуть полегшити той тягар матеріального навантаження на громадян нашої країни, зменшити житлово-комунальні тарифи, зменшити вартість газу. Не підвищувати газ, як це хоче зробити пан Гройсман разом зі своїм непрофесійним урядом, на догоду МВФ, а знижувати вартість газу для населення. Ось головне завдання, яке сьогодні популяризує, пропонує і буде вимагати його реалізації наша партія. У разі обрання нового президента, а Україна його обере 21 квітня, хто б не став президентом, наша позиція не зміниться. У нас є конкретні пропозиції, конкретні результати досягнутих домовленостей, і ми маємо бачення того, як можна реально, не на словах, не в цифрах, не заради дешевого популізму чи політичної тріскотні, а як конкретно зменшити вартість газу для населення. Ми це пропонували, пропонуємо сьогодні, і ми вважаємо, що, хто б не став президентом країни, він зобов'язаний це зробити. А якщо він не буде цього робити, йому доведеться пояснювати населенню, чому він діє на догоду МВФ, на догоду зовнішньому управлінню США і не на догоду і не в інтересах наших громадян. Глава держави, як чинний, так і майбутній, і уряд мають діяти в інтересах наших громадян. Ми будемо на цьому наполягати, ми будемо проводити подальшу боротьбу за те, щоб це було реалізовано, в інтересах наших людей.

Дякую вам за коментарі. Нагадую, що спілкувалися ми з головою політради партії "Опозиційна платформа – За життя" Віктором Медведчуком. Дякую за розмову в ефірі.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>