Хореограф Раду Поклітару в студії "112 Україна". 05.01.2017
112.ua

Влащенко: Сьогодні у на с в гостях відомий балетмейстер Раду Поклітару.

Добрий день. Ви один з найуспішніших постановників сьогодні в Україні. Але ви говорили, що вам абсолютно нові авангардні течії нецікаві. Чому?

Поклітару: Я не пам'ятаю, щоб я таке говорив. Просто, напевно, я не настільки освічений в течіях сучасної хореографії, а не те, щоб я до цього не прагнув. Я цілеспрямовано не відвідав жодного майстер-класу за своє життя. І це не зарозумілість, не гординя, а це, можливо, бажання зберегти свою ідентичність абсолютну. Єдина школа, яка у мене є і сидить щільно в моєму тілі - це класичний танець, як це не здасться дивним, тому що, насправді, я займаюся зараз сучасним танцем. Я просто виробляю свою мову.

- "КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ" - вже в самій назві закладено прагнення до чогось іншого, що є відмінним від класичного танцю. Як ви вважаєте, класичний танець буде жити завжди, чи він, все-таки, розчиниться в часі?

- Класичний балет собі вже щільно завоював путівку в майбутнє. Назавжди сказати не можна, тому що ми не знаємо, що буде завтра, через рік, через століття. Ми не можемо загадувати так далеко. Але те, що класичний танець, як картини Рембрандта, як Парфенон, як всі класичні твори мистецтва - він уже собі завоював путівку в майбутнє, і це чудово. Це музейний вид танцю.

- Картини - так. Люди ж візуали. Але чи багато ви знаєте людей, які читають класиків?

- Але ж до сих пір ставлять Шекспіра. З величезної спадщини класичного балету, яку було створено за два з половиною століття панування цього танцю в усьому цивілізованому світі, залишилося шість балетів: "Лебедине озеро", "Лускунчик", "Спляча красуня", "Жизель", "Дон Кіхот", "Корсар". Це те, що було відфільтровано часом, те, що залишиться і буде жити далі.

Новини за темою: Людина, яка прийшла втомлена з роботи, не стане морочитися і дивитися важку оперу

- А чому не створюються сучасні балети, які за рівнем були б такими ж потужними?

- А звідки ви знаєте, що вони не створюються? Ми просто не можемо дуже близько побачити: це твір на століття, чи це на сьогодні.

- Як змінюються смаки і як змінюється ставлення до балету? Імперський балет раніше опікувався величезною кількістю багатих людей, вони були присутні на кожній виставі.

- Це нікуди не зникло. Просто цей випадок не співвідноситься з нашою українською реальністю. У нас немає такого інституту. Великий театр, Маріїнський, Гранд Опера, - це за честь пожертвувати. Це загальний рівень культури. "КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ", який я створив, спочатку меценатський театр. Володимир Філіппов, освічена людина, багатий, меценат за своєю суттю, киянин, тому і був "КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ". З тих пір, як Володимир Анатолійович покинув нас, як меценат, з об'єктивних причин, я сім років шукав людину, яка хотіла б пожертвувати на те, щоб було створено щось прекрасне в області сучасного танцю. І подив мій був неймовірний, коли через сім років я знайшов Людмилу Русаліну, яка профінансувала повністю нашу "Жизель". Це дуже дорогий проект. Чомусь це виключення з правил, а не нормальний хід речей. Я був здивований замість того, щоб приємно зрадіти.

- У нас немає закону про меценатство.

- Я чую дебати про закон про меценатство вже десять років. І закону немає, і я точно знаю, що я не можу ніяким чином посприяти його прийняттю.

- Є зміни, які приносить час. У США прості люди, фермери, купують абонементи, щоб подивитися оперу, балет в кінотеатрі, тому що вони не можуть доїхати до театру. Чи відчуваєте ви, що престиж балету і опери зростає?

- Неможливо навіть порівнювати звичайних людей, наших і європейців. У Штатах я ніколи не був, хоча моя хореографія там була дуже багато разів. Якщо говорити про звичайних людей, аналог людей, які живуть в нашій глибинці, то в Голландії, наприклад, практично неможливо знайти людину в глибинці, яка б не знала, хто такий Шекспір, Чехов. Зрозуміло, що вони не високоінтелектуальні філософи, але вони всі ходять у театр. Вони водять туди своїх дітей. Чи багато у нас людей з глибинки, які водять своїх дітей у театр? У нас просто загальний рівень культури нижчий. Переважна більшість населення нашої країни, особливо, якщо ми не говоримо про міста-мільйонники, це паралельний світ.

Новини за темою: Є в країні якийсь пробіл, публіка неохоче йде на танцювальні шоу

- Дитяча та доросла аудиторії - вони по-різному сприймають театр?

- Так, звичайно. Але найжахливіша дитяча аудиторія - це цільові походи з класом. Це можливість вбити в дитині любов до театру на все життя.

- Якби, теоретично, вам би дали грошей стільки, скільки ви хочете, як би ви перебудували театр і що б ви ставили?

- Я не відповідаю на питання, які містять частинку "б". Якщо я знаю, що я хочу випустити прем'єру якогось спектаклю, то я її випущу з меценатськими грошима, або зі своїми. Тут ніякого "б" немає.

- А я хочу побудувати новий театр - це вже "б"?

- Я не хочу побудувати новий театр, тому що я знаю, що це нереально в цій країні. Я хочу отримати хоча б статус для театру "КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТ", який зараз є плавно розчиненим у складі Київської муніципальної опери.

- За що ви отримали премію Шевченка?

- За кілька вистав за кілька останніх років.

- Це приємно?

- Мені втричі приємно, що я отримав цю премію. Премії 25 років, і за цей час її отримували композитори, художники, письменники, поети. В області класичного танцю ця премія була присуджена один раз - це були В. Ковтун та Т. Таякіна, народні артисти СРСР, абсолютні зірки нашого балету українського. З тих пір ніхто з області танцю ніколи більше відзначений не був. І те, що цю премію дали мені, представнику сучасного танцю, непоганий показник того, що в культурному середовищі виникає відчуття того, що сучасний танець - таке ж повноправне мистецтво. А може, і більше повноправне, тому що абсолютний мейнстрім в західній культурі зараз. І те, що був відзначений я, це не я один був відзначений, це всі люди, які займаються сучасним танцем.

- Як сьогодні справи з балетною освітою?

- Про київську балетну школу я нічого не знаю. У 85-86 році я намагався вступити до Київського балетного училища і мене не взяли. Недолік даних - я ніколи не був суперзіркою балету, інакше я не став би хореографом. Я досить рано зрозумів, що я ніколи не буду зіркою категорії "А", і коли мені запропонували закінчити з балетною кар'єрою, я абсолютно спокійно закінчив, до жаху моєї мами, тому що вона до сих пір, напевно, думає, що я міг би бути як Р. Нурієв або Н. Цискарідзе. А я зайнявся балетмейстерською діяльністю і анітрохи про це не шкодую, тому що тут я досяг за ці роки набагато більшого. Балетне училище - це абсолютно окреме життя. Хлопчики і дівчатка приходять в балетне училище в 10 років і виходять з нього в 18-19 років вже артистами балету. Життя в училищі абсолютно відрізняється від життя за межами училища. Я вчився в Пермі і шість років я не знав життя навколо. У нас урок класичного танцю був о 8:15 ранку і закінчували ми останні репетиції в районі 9-10 вечора.

- Що продовжує людину в цій професії?

- Це питання таланту. Талант в цьому житті вирішує все.

- Чому серед балетних було набагато більше перебіжчиків, ніж серед інших акторів?

- В їх мистецтві немає акценту. Вони абсолютно без акценту говорять в будь-якій країні світу. Головне, щоб вміти купити шматок ковбаси і проїхати на таксі - це та мовна база, яка потрібна.

- Зараз запрошують наших артистів у таких же кількостях, як раніше?

- Звичайно. Завжди шукали таланти, а це затребувано. Є дуже велика кількість наших артистів, які затребувані у всьому світі.

- А є якісь національні особливості в танці?

- Якщо говорити про класичний балет, то в технічному плані зараз азіати вищі на дві голови решти світу. Я постійно їжджу по балетних конкурсах і це бачу.

- Чому?

- Працьовитість і завзятість.

- Вельми дякую.