Григорій Козловський: Велика ілюзія та обман IQOS

Останні роки сколихнули консервативний ринок тютюнових виробів. Бум вейпінгу витісняє IQOS з технологією "нагрівання-не-горіння". До дискусії довкола тютюнових інновацій приєдналася міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун, вона закликала "не мати марних ілюзій, щодо їх безпечності". Чи існують нешкідливі сигарети, чому склад тютюнових новинок тримають у таємниці, з чим пов'язане зволікання із законодавчим регулюванням і кому це вигідно? Ці питання ми поставили людині, яка знає тютюновий ринок зсередини, власнику Винниківської тютюнової фабрики Григорію Козловському

Григорій Козловський: Велика ілюзія та обман IQOS
Фото з відкритих джерел

Останні роки сколихнули консервативний ринок тютюнових виробів. Бум вейпінгу витісняє IQOS з технологією "нагрівання-не-горіння". До дискусії довкола тютюнових інновацій приєдналася міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун, вона закликала "не мати марних ілюзій, щодо їх безпечності". Чи існують нешкідливі сигарети, чому склад тютюнових новинок тримають у таємниці, з чим пов'язане зволікання із законодавчим регулюванням і кому це вигідно? Ці питання ми поставили людині, яка знає тютюновий ринок зсередини, власнику Винниківської тютюнової фабрики Григорію Козловському

Електронні цигарки і системи нагрівання тютюну типу IQOS стають дедалі популярнішими. З їхньою допомогою намагаються зменшити шкоду здоров'ю або взагалі кинути палити. Чи відчуваєте конкуренцію?

Твердження, що це допомагає кинути палити чи є менш шкідливим, — велика ілюзія та обман. Те, що IQOS шкідливий, на сьогодні доконаний факт, подивіться хоча б дослідження Каліфорнійського університету. Контрольні органи США не надали дозвіл на продаж та рекламування цих пристроїв у самій Америці. Хоча ця країна як ніхто лобіює експансію свого бізнесу в світі. Але, окрім цього, там ще дбають про здоров’я нації і, перш ніж запустити якийсь продукт у продаж по всій країні, проводять глобальні дослідження. І я так розумію, що з IQOS є серйозні проблеми. Тому виробник створює певний піар-простір і підставу вважати, що переваги IQOS переконають відмовитись від цигарок. Які дослідження провели в Україні, аби дозволити його продаж? А ніяких. Ми маємо лише нічим не підтверджену думку експертів "Філіп Морріс" (виробник IQOS, — ред.), які стверджують, що продукт менш шкідливий. Експертів, що висловлювали альтернативну думку, або тягнули до суду, або повністю видалили з медіа. Це війна.

Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун нещодавно підтвердила, що немає жодного незалежного дослідження технології heat-not-burn, яка застосовується в IQOS.

Я раджу всім із цією статтею ознайомитися. Міністр чорним по білому розказала, що думає про цей продукт. На мою думку, якби пані Супрун писала її не з позиції міністра, а з позиції лікарки або громадянки, стаття вийшла б ще жорсткішою.

Яку частку на українському ринку займають електронні сигарети та IQOS?

Разом близько 10%. Ця цифра зростатиме і протягом двох років може сягнути 20-25%. Це гарантовано. Директор світового "Філіп Морріс" опублікував статтю, в якій каже, що через 7 років всі палитимуть тільки IQOS, сигарет взагалі не буде.

Фото з відкритих джерел

Законодавство в Україні до такої експансії підготовлене?

Закон це взагалі ніяк не регулює. Податків з електронних цигарок — нуль. А чи виробляються ці цигарки в Україні? Ні, і про це ніхто не хоче говорити. Мені, наприклад, дуже цікаво, коли нарешті порушать питання присвоєння IQOS коду УКТЗЕД (10-значний код для кожного імпортованого товару, необхідний для його ідентифікації, визначення ставки мита, заходів контролю, ведення митної статистики, — ред.)

Ми на сьогодні навіть коду цього товару не маємо, навіть визначення немає, що це взагалі таке. Відповідно ми не можемо акциз нормальний поставити. Все на розсуд виробника. Захотів адвалорну ставку 5,60 грн, значить, така і буде, і навіть предмету претензій чи судового позову до нього бути не може. Наскільки мені відомо, сьогодні навіть законопроектів немає, які хоч якось урегулювали би цей ринок.

Як відбувається процедура з кодом? Хто його присвоює?

Це питання не до мене. Я ніколи не був при владі і не хочу там бути. Запитайте у тих, хто отримує за це зарплатню. Я звичайний виробник, який обурений свавіллям "Філіп Морріс" в Україні. Це свавілля "Філіп Морріс". Речі потрібно називати своїми іменами.

Отже, гравці тютюнового ринку працюють за різними правилами?

Це м'яко кажучи. Для одних є закон і доволі суворий закон. Для інших — тотальна вседозволеність. Це питання до Міністерства охорони здоров’я. Чому їх дозволяють палити в аеропортах та інших публічних закладах? У нас же є закон про заборону паління в громадських місцях. Реклама тютюнових виробів заборонена. Чому в такому випадку IQOS бачимо геть усюди? Чи це не порушення закону? "Філіп Морріс" в африканських країнах не дозволяє собі поводитися так, як поводиться в нашій країні. А з нового року такі ж продукти, ймовірно, запустять ще дві корпорації — "Джей Ті Ай" і "Бі Ей Ті", будуть в один голос співати про те, як це безпечно. "Філіп Морріс" декламує температуру нагрівання 360 градусів, а "Джей Ті Ай" розробляє надсекретний продукт з температурою близько 260 градусів. Перегони почалися.

Відмова від паління та здоровий спосіб життя стали світовим трендом. Виробники просто не хочуть відставати.

І тому вони нав'язують думку: окей, паління шкодить, а ми даємо вам продукт, який не шкодить. Запам'ятайте мої слова, це міна сповільненої дії. Колись паління тютюну теж вважалося нешкідливим і модним, а потім люди отримали величезні проблеми. Масштаб цієї проблеми усвідомлять років через 5. Дітям і підліткам це здається крутим та дозволеним — можна ж палити де завгодно, ніде не пишуть, що це шкідливо.

Фото з відкритих джерел

Вони продаються без жодних вікових обмежень?

Я вам ще раз говорю, немає коду цього товару. Коли немає коду, немає заборони. Нам негайно необхідно прирівняти його до звичайних сигарет, він повинен мати такі ж правила виробництва і споживання. Бо це і є ті ж самі сигарети. А на мою особисту думку, навіть небезпечніші.

А яке ваше ставлення саме до технології "нагріває-але-не підпалює"? Багато шкідливих речовин міститься саме в диму, а в IQOS його немає.

На сьогодні вийшов IQOS з нагріванням стрижню, друге покоління вийде з нагріванням по периферії, у третьому навіть згадки про тютюн не буде, його замінять якимись ароматизованими кульками. Я вам відкрив великий секрет зараз, трьохетапний план обдурювання українців. Ви запитаєте у виробника, а з чого взагалі роблять IQOS. Тютюну там небагато.

А що крім тютюну?

Це питання. Чому держава не запитає в них про склад? Нехай вони розкажуть про хімію, про інші секретні інгредієнти. Підпаліть автомобільну шину і дихайте цим, це приблизно одне й те саме.

Ви згадали хімію. Чи не додається вона в сигарети з фруктовими смаками, які ваша фабрика також виробляє?

По-перше, я би заборонив будь-які смакові сигарети, сигарети з капсулами, електронні сигарети та всі інші нові вироби для курців. Тому що все це приманка для нових легенів, для підсадження на паління все більшої кількості споживачів. Тому що модно, солодко, ароматно. Дитина пробує, а через півроку вже звикає палити. Мені як виробнику навіть говорити про це невигідно, не те що лобіювати таку заборону, бо ми, як і будь-який бізнес, ставимо собі мету отримувати прибутки. Проте ми всі живемо в цій країні, я не хочу, щоби мої земляки були обдурені, а діти починали палити, у тому числі мої власні діти.

По-друге, ми, мабуть, єдині в Україні, хто використовує натуральні ароматизатори — м'ята, полуниця, яблуко. З яблука роблять сік, з соку — сироп, а сироп кристалізують. Ці кристали ми закуповуємо в США, вони разів у 10 дорожчі, ніж піпетка хімії, якої вистачить на цілу бочку тютюну. Щоб досягти смакових якостей цигарок, використовуємо мед та екстракт сахарози зі сливи. В Європі заборонено використання в цигарках амонію, аміаку і сечовини. В Україні ж це використовують повним ходом, у нас немає закону, який би це заборонив.

Яким чином використовують?

Ароматизатори і різноманітні пом'якшувачі блокують смак дешевого тютюну. Це своєрідний фаст-фуд. Одна така сигарета — прямий постріл у легені. Для такого ж ефекту натуральних доведеться викурити принаймні дві. Я думаю, що час вже відкрито говорити, з чого виробляють цигарки, споживачі мають це знати. Повірте, я можу багато чого про це сказати.

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект про акцизний податок на рідину для електронних сигарет. Схоже, намагання врегулювати ринок все ж таки є?

Дійсно, настав час наводити порядок, але що відбувається реально? Таких законопроектів декілька, проте жоден немає перспектив, тому що це пряме лобіювання з боку "Філіп Морріс". Електронні сигарети — прямі конкуренти IQOS. Їх просто хочуть викинути з ринку таким чином. Бо в жодному з проектів, з якими я ознайомився, ані слова про IQOS, хоча вони теж є сигаретами і також потребують законного регулювання. Я навіть читав законопроект, який взагалі пропонує заборонити продаж сигарет й описує хімічний склад IQOS, перевірити та підтвердити який може лише їхня лабораторія. Це вже просто хамство. Я сподіваюся, що ці документи не приймуть, бо це відверте лобіювання і спроба приховати справжню проблему.

Лобі корпорацій в Україні настільки серйозне?

Воно таке не лише в Україні. Болгарію не приймали до Євросоюзу років 10 лише тому, що вона не пускала транснаціональні компанії на свій тютюновий ринок. Уявіть масштаби лобіювання в світі та скільки це коштує. Наскільки мені відомо, на піар-компанію IQOS у світі витратили 2 млрд доларів. І це тільки для розгону, так би мовити.

З іншого боку, великий бізнес це не тільки лобі, це ще й робочі місця.

Так, але не тоді, коли жодних компонентів IQOS або електронних сигарет в Україні не виробляють. В умовах існування альтернативного виробництва потрібно піднімати мито. Якщо вони платитимуть на 10 грн більше, ніж могли би, завтра хутко відкриють виробництво тут. Поки їм комфортно, вони навіть думати про це не будуть. Коли стане дискомфортно, коли з’являться податки, мито, нарешті код поставлять, тоді заворушаться.

Маленький приклад. Альтернативними санкціями Росія заборонила ввезення відновленого тютюну з Америки. Вже місяць потому в Санкт-Петербурзі анонсували відкриття заводу з його виробництва. В Україну такого тютюну йде 30%, його поголовно використовують. А знаєте, скільки справжнього тютюну в сигаретах? 50%. Про це ніхто не хоче говорити. До того ж я бачу законопроекти, якими пропонують заборонити натуральні інгредієнти для смакових сигарет. Уявляєте, до якого абсурду ситуація дійшла.

Менш шкідливі сигарети як такі взагалі існують?

Мені часто це запитання ставлять. Відповідь однозначна. Шкідливі абсолютно всі. Але з двох лих менше — сигарети без фільтру. Вони виробляються з дешевого тютюну. Він росте в бідних країнах, які не мають грошей на хімію, вона доволі дорого коштує. Тютюн росте за принципом, що бог дасть. Далі цей абсолютно органічний тютюн потрапляє на виробництво, його порізали, мінімально обробили і зробили з нього чисті органічні дешеві сигарети.

Інший приклад — у Бразилії тютюн коштує 8-10 доларів. Уявляєте, скільки хімії насипають у землю, аби отримати оце щастя за 8 доларів? Тютюн, як гриб, тягне з землі все, його двічі не можна вирощувати на одному місці, тому хімію використовують мільйонами тонн. На заводі цей "коштовний" тютюн роблять смачнішим і духмянішим. Тож не дивно, звідки беруться сигарети по 40 грн за пачку.

Тому якщо й обирати — то сигарети без фільтру. На жаль, корпорації їх успішно вбили в Україні, прирівнявши до фільтрових сигарет. Була ціла операція зі знищення непотрібного їм ринку. Сьогодні ви приходите в магазин і бачите сигарети з фільтром та без за майже однаковою ціною. Звісно, ви оберете з фільтром, бо вас переконали, що вони начебто безпечніші. Правду не розказують, бо ніхто не хоче пиляти гілку, на якій сидить. Я понад 20 років у цьому бізнесі — від виробництва і до продажу — вважаю своїм обов'язком ділитися своїми знаннями. Бо громада має право знати і про склад сигарет, і про те, хто і на підставі яких досліджень відкриває український ринок для сумнівних виробів. І коли почнуться проблеми, я хочу, щоби цим людям поставили питання, у тому числі правоохоронні органи.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів