Нардеп Андрій Білецький в ефірі "112 Україна". 04.04.2016
112.ua

Влащенко: Події тижня обговорюємо з народним депутатом України Андрієм Білецьким.

Добрий вечір. Прокоментуйте нам те, що сталося в Княжичах? Чи не здається вам, що дискусію на тему "Спочатку скорися, а потім оскаржуй" слід відкласти до кращих часів?

Білецький: Я з першого дня був різким противником так званої презумпції правоти поліцейського - це абсолютна нісенітниця. Наша поліція не має ні того морального авторитету, який потрібен для того, щоб така презумпція була, ні професіоналізму, для того, щоб її вдало здійснювати. Це призвело б лише до правового свавілля. Те, що сталося в Княжичах – я думаю, що це класичний ексцес виконавця (friendly fire): незіграність, невміння самих служб. Це явище, яке, на жаль, іноді буває у не дуже професійних, погано координованих людей зі зброєю. Величезна кількість friendly fire була за всю цю війну. Шокує це тому, що це сталося в центрі країни.

Новини за темою: ГПУ отримала повне відео перестрілки в Княжичах, - Луценко

- Чи повинен Аваков піти у відставку після того, що сталося?

- Глобально, я глибоко переконаний, що всі люди старої системи – їх вже не перевиховаєш за великим рахунком. Так, міністр МВС повинен піти у відставку, але разом з прем'єр-міністром, президентом, з начальником Генерального штабу, який ніколи не допускав" у нас помилок, які призводили до загибелі людей. Як система ці люди і в тому числі Аваков повинні піти у відставку рано чи пізно. Якщо говорити про цю ситуацію, то з 90% вірогідністю ми бачимо ексцес виконавця, тому з цього приводу – ні, а як людина системи – так.

Новини за темою: Керівництво Нацполіції має піти у відставку після трагедії у Княжичах, - Москаль

- Можливо, дійсно варто серйозно ставити питання у ВР про дозвіл нарізної зброї, щоб бандити знали, якщо щось – кожен може виставити у вікно ствол?

- Ми і ставимо серйозно це питання. У нашій політичній програмі це одне з перших питань у системі безпеки. Це і безпека на вулицях, і хороший запобіжник для будь-якої влади – не нахабніти і чути свій народ.

- Можливо, слід повернути на службу професіоналів, яких звільнили за люстрації?

- Наша люстрація була відверто популістською і поверхневою. Адже не тільки при Януковичі розвалили країну, армію, спецслужби знищили, але люстрували тільки останніх, причому за формальною ознакою – за посадою. Чесніше було б люструвати всю лінійку негідників, а не лише негідників Януковича. Крім того, що поліція і прокуратура – це корупційні годівниці, але це також і необхідність величезного досвіду, який здобувається десятиліттями праці. Тому, звичайно, частково професіоналів потрібно повернути. Інше питання – хто їх буде грамотно атестувати?

- Як ви сьогодні оцінюєте те, що сталася три роки тому з Кримом – чи можна було Крим не віддавати?

- Так, безумовно. Ми також повинні чесно говорити, що та війна, яка зараз йде на Донбасі, і ті руйнування, які йдуть на Донбасі – вони були б у Криму. Але Крим як театр воєнних дій був би в рази більш локальний.

- Назвіть причину, з якої ми здали Крим?

- Боягузтво і повна відсутність суб'єктності, тобто поваги до себе, з боку української влади. Стріляти в росіян боялися. Якщо б війна почалася в Криму, то руйнування були б у Криму, але вони б не прийшли в Донецьк і Луганськ, де живе набагато більше українців. Ми повинні розуміти, що це було пряме зіткнення з РФ. У них був ЧФ, але у них не було ні артилерії, ні важкої бронетехніки. Вони захопили півострів легкими мотопіхотними частинами. Звичайно, втрати, яких вони зазнали, почни ми з ними воювати на танках, з артилерією, яких у Криму було більш ніж достатньо - були б величезні. Це був би прямий конфлікт, але світу довелося б визнати, що це не якийсь громадянський конфлікт на сході України, а конкретна спроба агресії РФ проти України. Все було б легше: і з військової, і з зовнішньополітичної, і з внутрішньополітичної точок зору.

- Які помилки зробила влада за ці три роки? Які її перемоги ви можете назвати?

- Корупція проникла вже, умовно кажучи, як рак, з легень до пальців ніг. Розпочалася внутрішня війна всіх проти всіх. Ніякої національної консолідації суспільства ми не бачимо. І в цьому керованому хаосі президент тримається на плаву, нацьковуючи все це. Ми програли Донбас на даний момент, знищили економіку. Вся політична еліта перетворилася на клан тимчасових правителів, що сидять на сумках, забитих тим, про що каже Онищенко.

- Онищенко сказав, що він особисто контактував з президентом на предмет підкупу депутатів у парламенті. Чи відомо вам щось на цю тему? Чи були вам якісь пропозиції?

- Звичайно, були. Знаючи мене, люди підходили вкрай акуратно. Тобто, скоріше це було прощупування. Як мінімум мене три рази вмовляли проголосувати за щось, і я не погодився. Але те, що ця система існує – це факт.

Новини за темою: Холодницький пообіцяв, що незабаром Довгого буде викликано на допит у справі щодо плівок Онищенка

- Чи означають ракетні навчання на заході Кримського півострова щось більше, ніж штатну подію для країни, і який результат цих навчань?

- Якщо говорити з військової точки зору – це вкрай корисні і розумні навчання ППО. На озброєнні українських військ ППО перебувають старі радянські комплекси. Україна їх не виробляла. Ми стріляли досить старими радянськими ракетами. Єдине, що ми знаємо, що їх, дійсно, обслужили на українських підприємствах, продовжили їм термін життя, і ту кількість, яку ми продовжили – 100% вистрілила. Інша справа, що ми перетворили заштатні навчання ППО – ми надували щоки, що ми нібито стріляли "Громом", ракетним комплексом типу "Іскандер". А він робиться не для України в Дніпропетровську, а для Саудівської Аравії, Україна не дала на нього ні копійки грошей. Найважливіший фактор для оборони – економіка, яка залежить від рівня корупції. А війна вимагає грошей. Тому, якщо не буде нормальної економіки – не буде і нормальної армії. Україна, швидше за все, у змозі зробити ОТРК світового рівня "Грім", але ми в змозі це зробити для тих, у кого є гроші, а не для себе.

- Що відбувається насправді в "Укроборонпромі"?

- Там відбувається відмивання і крадіжка величезних сум грошей. Створено жахливого, повністю неефективного монополіста - всі ці підприємства мають технології 50-80 років. Всі ці підприємства розвалені, втратили свій інженерний, виробничий потенціал. Ми могли б залучити приватників до військових замовлень, залучити нові технології, могли б отримати, дійсно, тендерну систему. Але під грифом секретності пасуться клани, які пов'язані з АП та головою комітету ВР Пашинським. Ситуація дуже красиво виглядає: проводиш під грифом "секретно" все, що завгодно. Оскільки не допущені приватники, то лише одне підприємство робить бронетехніку, одне – радари тощо. І ціни, які там формуються, не формуються в результаті конкурентної боротьби.

- Цього тижня біля Одеси завершилися випробування малих броньованих катерів. Чому ви критично ставитеся до цієї історії?

- Я вважаю, що самообман, "побєдобєсіє", як і запуск 16 ракет ППО (та ж Росія проводить запуск таких ракет десятками в рік) - вкрай небезпечна тенденція, тому що падіння буває дуже важким. Коли люди вірять, що вони створили нову армію, відновили український флот, а це не має взагалі ніякого відношення до реальності – це дуже небезпечно. Я це говорю як людина, яка, якщо почнеться гаряча фаза війни з Росією, а вона рано чи пізно почнеться, повернуся на фронт відразу ж. А ці люди залишаться тут маніпулювати громадською думкою. Незрозуміло, яку функцію будуть вирішувати два бронекатери, крім того, що вони продані країні. Росія цього тижня закінчила формування підводного флоту РФ. Це шість дизель-електричних підводних човнів. Вартість одного підводного човна – 300 млн доларів. Навіщо ми витрачаємо свої ресурси, коли основний фронт, безумовно, сухопутний? Коли ми не можемо на даний момент створити морський флот, який хоч скільки-небудь протистоїть флоту РФ. Навіщо, маючи сухопутну війну на Сході, на це витрачати гроші – мені незрозуміло. Хтось продав ці катери, і хтось за ці катери отримав гроші. А держава отримала необхідність ці безглузді машини утримувати. А утримання морського корабля обходиться набагато дорожче, ніж утримання танка.

- На цей момент у нас є концепція військового розвитку? Чи ми будемо вступати до НАТО?

- Питання вступу до НАТО глибоко політичне і на даний момент для нас нереальне. Саме НАТО не бачить Україну в собі. Інше питання, що поступово треба переходити на стандарти НАТО.

Новини за темою: Клімкін: Україна залишиться одним з фундаментальних пріоритетів НАТО

- Як ви собі уявляєте подальшу долю тих, хто вивів свої гроші в офшори?

- Самі свою долю вони представляють як Мальчиш-Кібальчиш": "день простояти і ніч протриматися". Вони не пов'язують з цією країною свій життєвий шлях і життєвий шлях своїх сімей. У кожного з цих персонажів є запасний аеродром у Європі. Я думаю, що, об'єктивно, нація жахливо внутрішньо розірвана. Якщо цей хаос, ненависть і війна всіх проти всіх не припиниться і не з'явиться виразна національна ідея, що об'єднує, то ми зіткнемося не на сході України, а по всій країні з відцентровою історією. Я сподіваюся на тих 10-5% пасіонаріїв, яких ми бачили в 13-14 році, які в змозі консолідуватися, виробити доктрину, перестати продаватися.

- Ви подали документ про посилення відповідальності президента України, про який писали в "Фейсбуці"?

- Ще не подав, тому що ще "добивають" юристи, щоб це була повноцінна річ. Мова йде про реальний механізм імпічменту президента. Поки в Конституції імпічмент є, а реального механізму його не існує. Це для мене ключове питання, і, сподіваюся, що я його подам до кінця 2016 року.

- Ми перебуваємо в такому часі, коли виникла можливість політичної дії. Хто першим вийде в це публічне поле?

- Я думаю, що це, однозначно, молоді партії, з тієї причини, що несерйозно у старому грузинському президентові або в старому українському прем'єрі бачити людей нового часу. Є балакучі голови, які об'єднуються для проходження в парламент, але ж команд не мають ні Саакашвілі, ні Юлія Володимирівна.

- З вашими людьми пов'язано багато кримінальних історій. Як ви перевіряєте тих, хто служить у полку?

- Історій, пов'язаних із "Азовом", з кількістю відслуживших там людей, у відсотковому відношенні значно менше, не те що по добробатах, але й по Нацгвардії або ЗСУ. Мало історій з крадіжками, контрабандою, але багато з насильницькими злочинами – це правда, тому що у нас таке агресивне середовище.

- Чи були у вас у минулому проблеми із законом, і чи закрито ці кримінальні справи?

- Я за Януковича сидів у політичних справах. Вони закриті, а інших проблем із законом ніколи не було.

- У якій ситуації, крім як на фронті, "Азов" готовий застосувати зброю?

- Тільки на фронті.

- Чи можуть люди на різних акціях надягати балаклави, і навіщо?

- У принципі, так. В Україні це вже стало частиною політичної вуличної культури. Я, наприклад, не прихильник надягати балаклави.

- Якими своїми законопроектами у ВР ви пишаєтеся?

- Не пройшло, на жаль, нічого.

- Чи є в Україні приватні армії?

- На даний момент немає. Але є купівля підрозділів спецслужб олігархами. Так було завжди – можна дотувати "Беркут", СБУ. Тим більше, що ці люди володіють часткою законних повноважень.

- Чи пишете ви вірші чи прозу?

- Ні, не пишу. Малюю.

- Чи є у вас улюблений філософ?

- Ортега-і-Гассет. Я поділяю його хвилювання з приводу повстання мас. Вважаю, що це є найбільшим викликом 20 і 21 століть.

- Які у вас стосунки з Аваковим?

- Я добре знаю Авакова, й у військовій сфері до нього непогано ставлюся.

- Ви прихильник націоналізації підприємств. З яких підприємств почнете?

- Далеко не зі всіх підприємств, а лише стратегічних і природних монополій. І все!

- Три речі, які б ви зробили негайно, якщо б отримали владу?

- Референдум про смертну кару для вищих чиновників за корупцію і розкрадання, розірвання Будапештського меморандуму як такого, націоналізацію підприємств, розкрадених олігархами.

- Дякую, Андрію.