banner banner banner

В Україні відбувається війна за перерозподіл доходів від кримінального бізнесу

Глава департаменту карного розшуку Сергій Тіхонов розповів 112.ua про те, як змінюється структура злочинності в Україні, чим небезпечна кримінальна міграція з Донецької та Луганської областей і як кримінальний розшук бореться з такими злочинами.

В Україні відбувається війна за перерозподіл доходів від кримінального бізнесу
Сергій Тіхонов, глава департаменту карного розшуку Нацполіції 112.ua

Тетяна Святенко

Журналіст

Глава департаменту карного розшуку Сергій Тіхонов розповів 112.ua про те, як змінюється структура злочинності в Україні, чим небезпечна кримінальна міграція з Донецької та Луганської областей і як кримінальний розшук бореться з такими злочинами.

* * *

Розкажіть про останні практичні кроки реформи. Зокрема про детективів. Хто вони і чим будуть займатися?

Детективні підрозділи вже працюють у кожній області та апараті Нацполіції. На початку січня за участю міжнародних партнерів відбувся конкурсний відбір начальників таких підрозділів. І зараз у кожному територіальному підрозділі штат детективів практично укомплектовано. Незважаючи на те, що це експеримент, ми вже бачимо позитивні результати, які підтверджують його ефективність. Суть експерименту – об'єднати в посаді детектива оперативного працівника і слідчого. Вже за результатами першого півріччя ми проаналізуємо роботу оперативників, наділених повноваженнями слідчих. Є впевненість, що вони впораються зі слідчою роботою, тому що конкурс пройшли кращі.

Вже на сьогоднішній день є низка серйозних розробок у детективного підрозділу центрального апарату поліції. Зараз ці кримінальні провадження готуються для передачі до суду. Це і створення злочинної організації, і легалізація грошей, здобутих незаконним шляхом, і бандитизм.

На цей момент визначення терміна "детектив" у Кримінальному процесуальному кодексі України не існує. Але глава Нацполіції Сергій Князєв планує представити цей експериментальний проект у профільному комітеті Верховної Ради для визначення їх статусу в законодавстві.

Згідно з останніми оприлюдненими даними, розкриття злочинів, зокрема і вбивств, майже 90%. Це дуже велика цифра. Як вона можлива?

90% - це ви говорите про розкриття вбивств, а не всіх злочинів. Їх розкриття за підсумками 2017 року дійсно становило 89,9%. Це питома вага розкриття всіх злочинів, частина з яких - побутові. Якщо ми говоримо про замовні вбивства, про вбивства із застосуванням вогнепальної зброї, то відсоток буде нижчим.

Для порівняння - питома вага розкриття вбивств у багатьох країнах Європи і Північної Америки значно нижча.

Чи змінюється структура злочинності в Україні?

Змінюється. З усіх скоєних злочинів я б окремо виділив ті, які вчиняються з використанням зброї. Це один з головних факторів, який на сьогодні впливає на криміногенну ситуацію в країні. Саме тому ми так часто почали проводити оперативно-профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. На жаль, зараз в Україні її дуже багато, і це пов'язано з військовими діями. Ми часто стикаємося з вибухами гранат. Використовують їх як учорашні військовослужбовці в побутових конфліктах, так і учасники організованих злочинних груп. Останні застосовують гранати як аргумент під час з'ясування відносин між собою або при скоєнні злочинів. Одне з наших основних завдань – виправити ситуацію, не дати поширитися зброю як на території України, так і за її межами. При проведенні операції залучено абсолютно всі підрозділи кримінальної та превентивної поліції, слідчих, вибухотехніків… Перші результати операції вже є. За три місяці цього року задокументовано близько 1800 правопорушень, пов'язаних з незаконним обігом зброї, вилучено понад 500 одиниць вогнепальної зброї. Також вилучено 14 гранатометів, 200 гранат та понад 32 тисячі патронів.   

Сергій Тіхонов, глава департаменту карного розшуку Нацполіції 112.ua

Є ймовірність того, що ці люди будуть об'єднуватися в банди? Буде розгул злочинності, як у 90-тих?

Я б не став нинішню ситуацію в Україні якось пов'язувати з 90-ми. Тоді на ситуацію в країні впливали зовсім інші чинники. Зараз - це війна. Один із факторів - міграція криміналітету з Донецької та Луганської областей до столиці і великих регіональних центрів. Відбувається їх неминуче зіткнення з місцевими "авторитетами". Як наслідок - війна за перерозподіл доходів від кримінального бізнесу. Активізувалися і так звані "злодії в законі". Серед цього контингенту багато вихідців з Грузії, які також діляться на клани. Періодично з'ясовують між собою стосунки. Ці з'ясування іноді закінчуються кривавими сутичками.

Окремо відзначу й активність азербайджанської організованої злочинності. Ватажок цієї злочинної етнічної спільноти володіє хорошими організаторськими здібностями. Перебуваючи на території іншої держави, він зміг організувати вчинення низки особливо тяжких злочинів в азербайджанській діаспорі. Сфера його інтересів поширюється не тільки на Україну, але і Кавказький регіон, і багато європейських країн. Тому в боротьбі з такими кримінальними структурами ми тісно співпрацюємо з європейськими партнерами, зокрема структурами Європолу.

З останніх вдалих прикладів такого співробітництва, затримання транснаціональної групи викрадачів елітних автівок. Наприкінці минулого року кримінальною поліцією України спільно з правоохоронними органами Німеччини проводилися слідчі дії на території Чернівецької області. В результаті була припинена діяльність злочинного угруповання, яке здійснювало викрадення автомобілів на території країн Євросоюзу. Для злочинців було повною несподіванкою, коли прокурори з Берліна разом з нашими слідчими зайшли на обшуки в Чернівцях до організаторів злочинів. Для злочинності не існує кордонів, тому і правоохоронні органи повинні працювати згуртовано й оперативно.

Днями в Дніпрі затримано озброєного злочинця з багатим кримінальним минулим. З 90-х років він належав до угруповання, що діяло на території Дніпропетровської та Черкаської областей. Кілька років цей чоловік був об'єктом уваги як управління по боротьбі з організованою злочинністю Чеської Республіки, так і української поліції. За кілька місяців до затримання в Україні його спільників заарештовано в Празі за вчинення особливо тяжких злочинів проти особистості. Спільна робота відкриває нові можливості у протидії таким злочинцям. Боротьба з організованою злочинністю без такого співробітництва малоефективна.

Розкажіть детальніше про переділ сфер впливу організованої злочинності.

Загалом, такі процеси відбуваються завжди, і вони можуть негативно позначатися на загальній кримінальній ситуації. Для звичайних людей не важливо, яке злочинне угруповання здобуло перемогу в переділі сфер впливу. Для них важлива безпека, щоб на них не нападали на вулиці, не відбирали бізнес, не викрадали майно. Щоб урожай зібрав той, хто його посіяв, а не новий власник підприємства, прикриваючись купленим судовим рішенням.

Всі ці кримінальні схеми приносять чималий прибуток, а отже, є об'єктом інтересу лідерів злочинного світу. Для досягнення своїх цілей вони використовують злочинний капітал: для впливу на органи влади та легалізації грошей у бізнесі.

Наше основне завдання – усіма законними методами протидіяти організованій злочинності. Специфіка документування злочинної діяльності таких осіб полягає в систематичності і безперервності. Співробітники кримінальної поліції, що займаються цими питаннями, не повинні переключатися на виконання інших завдань. В іншому випадку така робота буде малоефективна.

Вирішенням цього завдання стало створення Департаменту стратегічних розробок. Карний розшук працює переважно за фактом скоєного злочину.

Боротьба з організованою злочинністю вимагає тривалої і вузьконаправленої роботи. Насамперед це розробка лідерів груп кримінального світу, кримінальний аналіз отриманої інформації, розуміння процесів, що відбуваються у кримінальному середовищі, вироблення тактики і стратегії протидії.

Нам потрібно змінювати Кримінальний процесуальний кодекс?

У ньому є норми, які сильно ускладнюють роботу правоохоронних органів. Наприклад, вчинено розбійний напад, викрадено мобільний телефон. Потерпілий зацікавлений в його швидкому поверненні, але без рішення суду ми не можемо проводити жодних дій з використанням технічних засобів для встановлення місцезнаходження телефону. Потрібно витратити щонайменше кілька днів, щоб отримати дозвіл суду. Як до цього будуть ставитися потерпілі? Напевно скажуть, що поліція не діє…

Зокрема, для того, щоб отримати санкцію на обшук, слідчий повинен записатися в чергу. Зараз, наприклад, у Печерському суді Києва розроблено графік прийому, створено журнал, в який слідчі записуються, щоб отримати санкцію. Якщо виникне необхідність ініціювати проведення обшуку за особливо тяжким резонансним злочином, згідно із записом, слідчий зможе отримати санкцію не раніше кінця червня.

Свої пропозиції щодо внесення змін до КПК ми неодноразово надавали і до, і після створення Національної поліції. На жаль, нас не завжди чують. Тому працюємо в рамках, встановлених законодавством.

Сергій Тіхонов, глава департаменту карного розшуку Нацполіції 112.ua

Як відбувається оцінка роботи співробітника карного розшуку?

Контроль та оцінку роботи співробітників карного розшуку проводять керівники всіх рівнів. Наприклад, у районному відділенні - начальник відділення. Він оцінює ефективність роботи і фактичне навантаження на оперативника: скільки матеріалів знаходиться на розгляді, скільки справ оперативної розробки, як спілкується з громадянами, чи є на нього скарги, наскільки ефективно вирішує завдання оперативно-розшукової діяльності, скільки встановлено осіб, які вчинили злочин, якої категорії ці злочини. Це теж має значення. Одна справа - розкрити крадіжку, й зовсім інше – розкрити вбивство. Кінцевий результат – кількість розглянутих кримінальних проваджень у суді за направленими матеріалами. Це основна вимога. Кримінальні провадження можуть надсилатися до суду у великій кількості, але обвинувальні вироки виносяться рідше, що може свідчити про неякісно виконану роботу. Саме тому кінцева оцінка нашої роботи – це вирок суду.

У карному розшуку великий недобір?

Штатна чисельність всіх підрозділів карного розшуку на сьогодні становить 10,7 тис. співробітників. Некомплект у середньому 11%. Це робочий поточний некомплект. У карному розшуку зміна кадрів відбувається постійно. Особовий склад змінюється, оскільки не всі витримують таке навантаження. При відставці людей з Департаменту завжди з'ясовую причини. Переважно це складний графік, бажання мати більше вільного часу. Традиційно в карному розшуку люди працюють з ідейних міркувань, тому коли людина хоче піти - не варто її тримати, така людина не буде працювати ефективно. Звичайно, коли йдеться про причини, які можна усунути, – ми їх усуваємо.   

Що стосується матеріальної складової. Середня зарплата оперуповноваженого в регіональних підрозділах становить близько 10 тисяч гривень, у центральному апараті – близько 12 тисяч гривень. До того ж наші співробітники отримують безкоштовне медичне обслуговування, оплачувану відпустку. Якщо я вам скажу, що о 18:00 ми йдемо додому, це буде неправда. Робочий день у нас ненормований.

На криміногенну ситуацію в Україні впливають злочинці з інших країн?

Кримінальна міграція була, є і буде. Ми затримуємо "злодіїв у законі", які прибувають у нашу країну, зокрема з РФ. Часто вони незаконно, поза пунктами контролю, перетинають кордон. Багато гастролерів з ближнього зарубіжжя, які спеціалізуються на кваліфікованих квартирних крадіжках, розбоях та інших видах злочинів.

Існує спеціальна процедура, згідно з якою в передбаченому законом порядку іноземцям забороняється в'їзд на територію Україну, якщо вони становлять загрозу національним інтересам країни. Ми активно користуємося цією нормою для захисту законних інтересів наших громадян. Інформацію про таких осіб направляємо в міграційну службу або СБУ для ухвалення рішення про законність їх перебування на території України.

Сергій Тіхонов, глава департаменту карного розшуку Нацполіції 112.ua

Чи допомагає преса в роботі?

Ми часто через ЗМІ звертаємося до людей за допомогою знайти зниклих людей, ідентифікувати за відео і фото злочинців. Іноді це дає відмінний результат.

Сьогодні в суспільстві існує великий запит на прозорість і відкритість діяльності правоохоронної системи. І це ще одна форма контролю. Потрібний нам погляд з боку. Водночас велика частина роботи карного розшуку непублічна, і надмірний інтерес ЗМІ до неї може створювати умови для витоку оперативної і слідчої інформації. Бувають випадки, коли на певній стадії розслідування закрита інформація стає загальнодоступною. Це дуже шкодить перебігу розслідування, аж до того, що може перешкодити затриманню злочинця.

З іншого боку, іноді отримана журналістами інформація виявляється корисною для нас з оперативної точки зору. Тому в цілому така взаємодія однозначно є необхідною і корисною.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>