В Україні медикаменти дорожчі, ніж в ЄС, і 70% вартості ліків в аптеках - вигадана

Громадський діяч, правозахисник. З 16 до 24 років тричі побував у в'язниці. Під час останнього перебування переміг залежність, вилікувався від туберкульозу та гепатиту С. З початку 2000 відкрито живе з діагнозом ВІЛ. Член координаційної ради всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Помічник народного депутата ВР 7 скликання. Представник громадськості у складі координаційної ради з питань реформування охорони здоров'я. ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ

В Україні медикаменти дорожчі, ніж в ЄС, і 70% вартості ліків в аптеках - вигадана
Правозахисник Дмитро Шерембей в ефірі "112 Україна" 112.ua

Наталія Влащенко

Журналіст

Громадський діяч, правозахисник. З 16 до 24 років тричі побував у в'язниці. Під час останнього перебування переміг залежність, вилікувався від туберкульозу та гепатиту С. З початку 2000 відкрито живе з діагнозом ВІЛ. Член координаційної ради всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Помічник народного депутата ВР 7 скликання. Представник громадськості у складі координаційної ради з питань реформування охорони здоров'я. ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ

Влащенко: Сьогодні у нас у гостях Дмитро Шерембей.

Добрий вечір. Коли була прес-конференція У. Супрун, то її з двох боків оточували представники організацій, які живуть на гранти, активісти, а не лікарі, люди, які відповідають за ті чи інші напрямки реформи.

Шерембей: Всі ці активісти приблизно 15 років працюють у сфері захисту прав пацієнтів. Це був рух людей, які робили спроби щось змінити. Ми пережили близько 12 міністрів. Ми брали участь у знятті семи з них за корупцію, якою вони займалися. Першим після Майдану, хто зайшов у міністерство, був О. Мусій. Пройшло дев'ять місяців, результатів – нуль, а відповідь класична, що я нічого не можу зробити, тому що всі чинять опір. І я йому сказав, що якщо нічого не виходить, то навіщо там сидіти. Після нього прийшов "довгоочікуваний" Квіташвілі, який займався реформами, начебто цивілізовано дивиться на світ. Ми дуже раділи, що прийшла людина, у якої немає кореневища в Україні, яка ні з ким не пов'язана, яку не можна буде ні в чому звинуватити.

- Звідки ось ця позиція, що чесні живуть тільки за кордоном?

- Це не кліше. Просто ймовірність того, що він не буде переслідувати чиїсь інтереси, вона була вищою. Але очікування не виправдалися. Ми витратили вісім місяців на те, щоб Квіташвілі звідси полетів.

- Що ви робили поруч із Супрун на цій прес-конференції?

- Це перша команда, яка п'ять місяців тому зайшла в міністерство і реалізувала три важливі позиції, які до цього ніхто не робив. Вони підписали документи про те, що всі дані про препарати в Україні будуть відкриті, всі кошти запустять через міжнародні закупівлі, вони подали в Кабмін усі документи для того, що реформа реально почала працювати. Ми завжди займали радикальну позицію, і у нас ніколи не було теплих відносин з МОЗ. І тут з'являються люди, які не на Супрун наїхали. Вони сказали, що вони обурені тим, що відбувається в МОЗ. Це Медведчук, Азаров, половина Партії регіонів, Бахтєєва, які сильно запереживали. Тодуров каже, що зараз погано. А при всіх інших міністрах було добре?

- Я думаю, що це не Медведчук організував нам такі закупівлі. Чому міжнародні договори закрито?

- Вони відкриті. Всі ці документи можна подивитися на сайтах тих організацій, які їх здійснюють. Ви Тодурова запитайте, чому він жоден контракт не повісив на своєму сайті?

- Чому ми не можемо на сайті МОЗ переглянути всі відкриті контракти?

- А які конкретно дані ви там хочете побачити?

Новини за темою

- Хотілося б побачити міжнародні контракти –у кого і за якими цінами ми купуємо, для того, щоб могли порівняти.

- Насправді, все виглядає так: ціна опублікована, виробник опублікований. Це все на сайті МОЗ. Що ще в цьому списку не вистачає?

- Чого не вистачає, щоб опублікувати ці контракти? Що там є секретного?

- Організаторами історії закону про міжнародні закупівлі були пацієнтські організації. Приблизно десять місяців тотального опору цьому закону в Україні - конкретно з боку МОЗ. Ціна цього дуже проста - 50% закупівель осідали в кишенях чиновників – це 2 млрд гривень. Як тільки цього року проторгували 2 млрд гривень через міжнародні організації – офіційно 790 млн економії.

- Люди, яких, умовно, називають активістами, отримують таку зарплату, яка перестає їх робити активістами. Ці люди, практично, стають лобістами тих чи інших речей. Чому ваша організація не хоче працювати без зарплат?

- А ви знаєте нашу історію? 8-9 років тому люди просто плювали на таких активістів. Європейська, британська, американська практика Україні говорить наступне: "Друзі, це не справедливо. У вас є цивільний сектор, і ми б хотіли з цим сектором працювати". Виявляється, цивільний сектор може проводити експертизу краще, ніж робили всі інші. 70% всіх законів, антикорупційних та реформаторських, в Україні виробив цивільний сектор. Звичайно, існують ті, хто на цій системі просто тупо грабували цю країну. Я думаю, експерти ЄС, усієї системи ООН так не говорять, як ви. Вони інакше до цього ставляться, і це не питання заробітної плати. Це просто питання хамського ставлення. Культивується така фраза, що експерти з цивільного сектора – це має бути безкоштовно. Вся система ООН, вся допомога ЄС, Канади та Фонду Сороса орієнтовані на розвиток в Україні громадянського сектора.

- Ваші опоненти кажуть, що Центр протидії корупції, в орбіту якого входить ціла плеяда організацій, фактично живе на гранти і перетворив це все на конвертаційний центр.

- Це дешева брехня. Я вам наведу приклад людей, що розкрили всі рахунки Партії регіонів під час Майдану і були змушені змінювати місце проживання щодоби. Вивезли весь офіс з України, тому що їм погрожували фізично. Я прізвища скажу пізніше. Але я точно знаю, що пережили всі ці люди, тому що я був свідком цього всього. Після революції з'явилися критики, яких до цього ніколи не було. А вони так працювали і до революції – билися з Партією регіонів, з корупцією, яка була. Вони не з'явилися після революції.

Новини за темою

- Конкретно якою діяльністю займається конкретна організація "Пацієнти України"?

- Організація створена більше п'яти років тому. "Пацієнти України" стали першою організацією змін, і вона написала всю концепцію реформи охорони здоров'я в Україні, для України. Зі 120 експертів відібрала 12 - привезла сюди кращих. І ця концепція є дорожньою картою реформи в Україні.

- Чим зараз займаються "Пацієнти України"?

- Існує низка дуже важливих ініціатив. Всі міжнародні закупівлі, які пішли. Вони були ініціаторами, щоб Україна відмовилася від посередництва українських корупційних систем і звернулася в некомерційні неприбуткові міжнародні системи, щоб вони допомогли придбати Україні якісні та дешеві ліки. Лібералізація фармринку, яка призвела до здешевлення медикаментів.

- Якщо ви ініціювали такий закон, треба розуміти, що ви були впевнені, що в Україні на фармринку немає чесних бізнесменів?

- Немає жодного експерта, який би сказав, що у нас не корумпована система закупівель. Ми передали це міжнародним організаціям, тому що ніякої альтернативи всередині на той момент не існувало. У закупівлях беруть участь не фармвиробники, а дистриб'ютори.

- Чому не можна було усунути Загорія та інших і передати це людям, які чесно працюють на ринку?

- Їх не існує сьогодні в Україні. Відповідь полягає не в людях, а полягає в достовірно працюючій системі. Понад 100 країн світу використовують механізм міжнародних закупівель. В Україні крали не гроші, життя – до 80%.

- Зараз онкологічні диспансери перевели на самоокупність. Це врятує тисячі життів?

- Це брехня. Всі провідні організації світу свою оцінку міжнародним закупівлям в онкології дали. Дали оцінку всім іншим 18 програмам.

- Чи відомо вам, що звітності щодо закупівель 2016 року ще немає, фактично? Судячи з оцінок експертів, нам не довезли майже на 10% препаратів.

- Який експерт це сказав? Вони дуже однобоко думають. Міністр на початку року розпочинає цикл закупівлі та поставки. Провалює це до серпня. У вересні приходить новий, що це не починав. І знаходяться експерти, у яких вистачає розуму звинуватити того, хто це не робив. Це експерти, які взагалі нічого не розуміють у поставках. У. Супрун, прийшовши в міністерство, вигрібала безруку роботу попередніх людей. Експерти не спромоглися пояснити всім, а хто це взагалі все завалив? А це тому, що онкоцентр, кардіоцентр теж купують препарати. І уявляєте, коли стане відомо, що вони завищували ціни на 70%? Тепер ця природна ціна приїжджає в Україну.

- Чим ще займається ваша організація?

- Тим, щоб препарати в аптеках стали дешевшими. В Україні медикаменти дорожчі, ніж у ЄС. 70% вартості ліків в аптеках – це вигадана ціна, в яку закладено всі перевірки, упаковку, розмитнення, податки. "Пацієнти України" всю цю нісенітницю почали прибирати. Опір, звичайно, є. Вони подали спільно з Кабміном просту річ - лібералізувати ринок. Дешевизна вже почала наступати. В Україні людям, які постійно отримують препарати, держава компенсує вибір в аптеці того медикаменту, який їм необхідний. Це європейська практика, і цей процес зараз розробляється. Ми сподіваємося, що в цьому році він запрацює. Крім того, повинно бути повне відкриття даних всієї системи охорони здоров'я, щоб ми змогли побачити, що є на балансі кожної лікарні. Публічні гроші повинні бути публічно відкриті.

- Яка у вас зарплата в "Пацієнтах України"?

- Я там не працюю більше року. Я працюю в кількох організаціях як експерт і отримую там зарплату. Я є провідним тренером і експертом з розвитку громадянського сектора і працюю на кілька організацій: Фонд Сороса, "Глобальний фонд". Я очолюю найбільшу за чисельністю громадську організацію "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД". І там я теж отримую зарплату, велику.

- Яку?

- Секрет.

- У вас є питання?

- Ви б хотіли, щоб система охорони здоров'я в Україні реформувалася?

- Звичайно, хотіла б.

- А ви бачили хоч одну команду кращу в системі охорони здоров'я, ніж зараз?

- Поки що ті лікарі, з якими я розмовляю, у них багато критики щодо змін. Прості лікарі кажуть, що руйнується первинна і вторинна системи. А всі команди у нас були злодійськими. Дуже скоро ми вже побачимо результати.

- Весна покаже все.

- Дякую, Дмитре.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...